REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska zapłaci za rezerwowanie prywatnych gruntów

Katarzyna Rychter
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł wczoraj o naruszeniu przez Polskę praw prywatnych właścicieli w procesie rezerwacji gruntów pod inwestycje publiczne.

Już po raz drugi w ciągu dwóch miesięcy Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł o naruszeniu przez Polskę art. 1 Protokołu nr 1 do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Przepis ten chroni prawo własności. Sprawa dotyczy rezerwacji nieruchomości należącej do skarżącego pod inwestycje publiczne. W 1993 roku uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego, na podstawie którego działka należąca do skarżącego przeznaczona została pod budowę obwodnicy. Skarżący nie otrzymał jednak odszkodowania z tego tytułu, ponieważ ustawa z 1994 roku o zagospodarowaniu przestrzennym nie przewidywała w tym wypadku rekompensaty.

- Najbardziej niekorzystnie dla skarżącego było nieokreślenie terminu podjęcia inwestycji publicznej, zaś dopiero osiem lat po uchwaleniu planu miejscowego, w 2001 roku, wojewoda poinformował, że ze względów finansowych budowa obwodnicy nie rozpocznie się przed rokiem 2010 - mówi Dawid Sześciło z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Trybunał stwierdził, że niedopuszczalne jest pozostawianie prywatnych właścicieli w długoletniej niepewności co do ostatecznego przeznaczenia ich nieruchomości, nawet przy swobodzie, jaką dysponuje państwo, prowadząc politykę przestrzenną. ETPCz wskazał, że Polska dopuściła się naruszenia równowagi między potrzebą realizacji interesu powszechnego a obowiązkiem poszanowania praw jednostki. Trybunał zasądził na rzecz skarżącego zadośćuczynienie w wysokości 5 tys. euro.

W identyczny sposób ETPCz orzekł 17 lipca 2007 r.

- Należy spodziewać się napływu do Trybunału podobnych skarg i zasądzania kolejnych odszkodowań - wskazuje Katarzyna Domańska-Mołdawa, adwokat z kancelarii BSJP Brockhuis Schnell Jurczak Prusak.

5 tys. euro zadośćuczynienia zasądził ETPCz od Polski dla jej obywatela


KATARZYNA RYCHTER

katarzyna.rychter@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  UWAGA! Bonu 2500 zł na laptop nie dostaną nauczyciele klas I-III szkół podstawowych. I liceów, techników i szkół zawodowych. Bon tylko dla nauczycieli klas IV-VIII

  Bon 2500 zł tylko dla nauczycieli klas IV-VIII szkół podstawowych oraz innych niż nauczyciele i wychowawcy pracowników pedagogicznych dla tych klas.

  Najnowsze wyjaśnienia MEIN o nagrodzie 1125 zł dla nauczycieli

  Dotacja celowa udzielana na wypłatę nagrody specjalnej obejmuje kwotę nagrody wraz z wynikającymi z odrębnych przepisów ustawowych pochodnymi - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki. SS PAP opublikował wyjaśnienia ministerstwa.

  Minister Telus: polskie rolnictwo musi mieć większy udział w handlu

  Minister rolnictwa Robert Telus podał, że w Strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybactwa kładzie się nacisk na magazynowanie żywności, odbudowę przetwórstwa i trzody chlewnej. "Musimy mieć też większy udział w handlu" - mówił w piątek 29 września w Bratoszewicach (woj. łódzkie).

  REKLAMA

  Wynajęcie pokoju przez studenta …. 1200 zł miesięcznie! Akademik od 415 zł. Sprawdź ceny [rok akademicki 23/24]

  Sytuację studentów w roku akademickim 23/24 przedstawiamy na przykładzie Krakowa. W AGH ….. 800 osób na liście rezerwowej!

  1295 zł – próg dochodu dla studenckich stypendiów [rok akademicki 23/24]

  W roku akademickim 2023/2024 większa liczba studentów w trudnej sytuacji materialnej będzie mogła otrzymać stypendium socjalne. 

  Dziś otwarcie Muzeum Historii Polski! Co będzie można tam zobaczyć?

  W czwartek 28 września odbędzie się oficjalne otwarcie siedziby Muzeum Historii Polski. W wydarzeniu wezmą udział władze państwowe. Jakie atrakcje przygotowano z tej okazji? 

  Waloryzacja od 1 stycznia 2024 r. Podwyżka z 719 zł do 1000 zł dla kolejnego świadczenia [Nowelizacja]

  Przed nowelizacją przepisów maksymalna zasiłek stały wynosił 719 zł miesięcznie. Teraz górna granica to 1000 zł miesięcznie.

  REKLAMA

  Polacy pojadą pociągami jeszcze szybciej. Ale czy taniej?

  Rozwój kolei dużych prędkości (KDP) jest koniecznością. Polacy chcą podróżować szybciej. I będą mogli, bo pociągi rozwiną prędkość nawet do 250 km/h. Ale czy jest szansa, że bilety będą tańsze?

  Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. dzięki likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej

  Rząd daje podstawę prawną do likwidacji funduszy premiowych dla pracowników policji, straży granicznej i straży pożarnej. 

  REKLAMA