REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzruszenie ostatecznej decyzji administracyjnej

Anna Ostrowska-Tomańska

REKLAMA

REKLAMA

Wykładnia przepisu prawa wspólnotowego dokonana przez ETS wiąże organ wydający decyzję administracyjną na podstawie wcześniejszego niż wyrok ETS stanu faktycznego.

W kontekście postępowania zmierzającego do ponownego rozpatrzenia sprawy zakończonej decyzją administracyjną, która stała się ostateczna na mocy wyroku sądowego wydanego w ostatniej instancji, opartego na błędnej, w świetle późniejszego wyroku Trybunału, wykładni prawa wspólnotowego, prawo wspólnotowe nie wymaga, by skarżący w postępowaniu głównym powołał się na prawo wspólnotowe w ramach środka prawnego przewidzianego w systemie prawa krajowego, który wniósł przeciw spornej decyzji - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w wyroku z 12 lutego 2008 r. w sprawie Willy Kempter / Urząd Celny Hamburg

REKLAMA

SYGN. AKT C-2/06

Wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym dotyczył wykładni zasady współpracy państw członkowskich (art. 10 TWE) w świetle wyroku ETS wydanego w 2004 r. w sprawie C-453/00 (Kühne & Heinz).

REKLAMA

Wyrok ten sformułował przesłanki dopuszczalności wzruszenia ostatecznej decyzji administracyjnej w celu uwzględnienia wykładni przepisów wspólnotowych istotnych dla danej sprawy, które w momencie wydawania decyzji nie były jeszcze zinterpretowane przez ETS.

W postępowaniu przed sądem niemieckim W. Kempter domagał się wzruszenia ostatecznej decyzji administracyjnej, która określała jego prawa i obowiązki. Wszczął on to postępowanie w następstwie wyroku, w którym ETS przesądził na jego korzyść o wykładni spornego w jego sprawie przepisu wspólnotowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd niemiecki uznał, że przy uwzględnieniu późniejszej wykładni ETS decyzja w sprawie Kemptera powinna być zmieniona. Miał jednak wątpliwości, czy do przesłanek z wyroku Kühne & Heinz należy również wymóg, by skarżący w postępowaniu krajowym powołał się na prawo wspólnotowe w swoim wniosku o wzruszenie ostatecznej decyzji, wskazując jednocześnie, że W. Kempter tego nie zrobił.

 

UZASADNIENIE

Przed udzieleniem odpowiedzi ETS przypomniał, że zgodnie z utrwalonym orzecznictwem wszystkie władze państw członkowskich muszą zapewnić przestrzeganie zasad prawa wspólnotowego. Dodał, iż wykładnia przepisu prawa wspólnotowego, dokonana przez ETS w ramach postępowania prejudycjalnego, wyjaśnia i precyzuje w miarę potrzeb znaczenie oraz zakres przepisu prawa wspólnotowego, tak jak powinien lub powinien był być on rozumiany i stosowany od chwili jego wejścia w życie.

Innymi słowy, wyrok wydany w trybie prejudycjalnym, mając wprawdzie czysto deklaratywny charakter, wywołuje skutki z mocą wsteczną, od daty wejścia w życie interpretowanego przepisu.

W szczególnych okolicznościach, zgodnie z zasadą współpracy wyrażoną w art. 10 TWE, organ administracji krajowej może być zobowiązany do ponownego rozpatrzenia sprawy zakończonej decyzją administracyjną, która wskutek wyczerpania drogi prawnej w systemie prawa krajowego stała się ostateczna.

Organ powinien to zrobić w celu uwzględnienia wykładni przepisu prawa wspólnotowego, mającego znaczenie dla sprawy, dokonanej przez ETS po wydaniu spornej decyzji.

Przesłanki wzruszenia decyzji ostatecznej w takim wypadku zostały sformułowane w wyroku w sprawie Kühne & Heinz. Nie należy do nich jednak wymóg, by strona w krajowym postępowaniu w przedmiocie wzruszenia decyzji musiała powołać się na nowo zinterpretowany przepis wspólnotowy. Wystarczy, aby dana kwestia prawa wspólnotowego, której wykładnia okazała się błędna w świetle późniejszego wyroku ETS, była rozpatrywana przez krajowe organy badające daną decyzję w ostatniej instancji.

ANNA OSTROWSKA-TOMAŃSKA

aplikantka adwokacka, doktorantka w Centrum im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA