REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowe www - jeszcze informacja czy już promocja

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Robert Stępowski
Robert Stępowski
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Do niedawna wiele samorządów traktowało swoją obecność w internecie jako „zło konieczne”. Dziś sytuacja powoli się zmienia, chociaż tempo tych zmian nie jest jednostajne. Poziom świadomości samorządów na temat możliwości jakie niesie internet nadal jest bardzo zróznicowany.

Korzyści płynące z dobrze przygotowanych i sprofilowanych serwisów internetowych dostrzegają najczęściej duże samorządy. Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku niedużych miast i gmin. Niektóre z nich wciąż posiadają tylko obowiązkowy Biuletyn Informacji Publicznej lub bardzo prostą i niezbyt często aktualizowaną stronę zawierającą podstawowe informacje o urzędzie.

REKLAMA

Dla mieszkańców, turystów i inwestorów

REKLAMA

Pozytywnym przykładem może być Sosnowiec, który niedawno uruchomił nową witrynę miasta. Nowa szata graficzna, czytelna nawigacja i przede wszystkim wyraźny podział na informacje przeznaczone dla: mieszkańców, biznesu, turystów (strefa rozrywki) oraz informacje o urzędzie miasta.

REKLAMA

A jakie znaczenie ma internet dla przedstawicieli Rzeszowa? - Podstawowe! Nie wyobrażam sobie nowoczesnej promocji bez internetu – mówi dyrektor biura promocji UM Rzeszowa Mariusz Sidor. Miasto nie tworzy odrębnych serwisów dla poszczególnych grup odbiorców, lecz podobnie jak w przypadku Sosnowca, zakładki odsyłające do odpowiednich podstron miejskiego serwisu są widoczne na stronie głównej portalu.

Także Lublin postanowił w jednym portalu www.lublin.eu zamieścić informacje dla różnych grup odbiorców, odpowiednio je dzieląc na pięć głównych działów o wyraźnie odrębnym charakterze: Nasze Miasto, Turystyka, Kultura, Gospodarka i Multimedia. - Jedną z dużych i wartych uwagi grup docelowych są maturzyści i studenci. Specjalnie dla nich pod adresem www.student.lublin.eu przy współpracy z Akademicką Grupą Medialną powstał odrębny serwis internetowy zawierający zarówno informacje o ofercie edukacyjnej naszego miasta, ale także będący platformą komunikacyjną młodych ludzi – mówi Karolina Zuzaniuk, kierownik referatu ds. projektów promocyjnych. Przypomina, że do chwili uruchomienia portalu miasto nie dysponowało dostępem do tego typu medium. W tej chwili portal lublin.eu jest jednym z podstawowych narzędzi niezbędnych do realizacji długookresowych działań komunikacyjnych. Znajdujące się na głównej stronie aktualne informacje pochodzą z lokalnej rozgłośni radiowej, z którą miasto podpisało stosowną umowę. 

Strona www nie tylko dla Polaka

Na stronie gdansk.pl także znajdziemy zakładki z informacjami dla turystów (Vademecum turysty) i dla inwestorów (Gospodarka). Oprócz tego samorząd Gdańska postanowił przygotować swój serwis również w innych wersjach językowych. Niestety większość samorządowców zapomina o przetłumaczeniu swojej witryny na inne języki, tym samym nie biorąc pod uwagę zagranicznych turystów i inwestorów. - Wersje w innych językach zostały przygotowane przede wszystkim z myślą o turystach i osobach odwiedzających Gdańsk. Można na nich znaleźć informacje o noclegach, atrakcjach turystycznych itp. – wymienia Izabela Heidrich, p.o. kierownik referatu koordynacji marketingowej Gdańska. - Podobnie jak w wersji polskiej, w menu po prawej stronie znaleźć można również informacje dla inwestorów - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podobnie postąpiła Częstochowa, którą rocznie odwiedza około 4,5 mln turystów i pielgrzymów. - Staramy się, aby przynajmniej najważniejsze informacje były dostępne w wielu wersjach językowych – mówi Anna Szczudło – Celińska z wydziału komunikacji społecznej UM Częstochowa. Oficjalna strona internetowa miasta znajduje się pod adresem www.czestochowa.pl odsyła jednak ona do nowego portalu www.info.czestochowa.pl dedykowanego turyście. Jak zapowiadają przedstawiciele częstochowskiego magistratu będzie on w najbliższych miesiącach rozbudowywany.

Samorządy coraz lepiej dbają o ofertę kulturalną>>

Serwisy dedykowane

Duży nacisk na rozwój swoich stron internetowych kładzie także Szczecin. Pod adresem szczecin.pl znajdziemy informacje skierowane do mieszkańców. Tam również została podpięta strona BIP i e-urzad.pl. Na zewnątrz miasto komunikuje się poprzez serwis szczecin.eu. – Turyści i inwestorzy obsługiwani są przez serwis szczecin.eu, w ramach którego budowane są podserwisy dedykowane poszczególnym tematom czy kampaniom – wyjaśnia Piotr Wachowski, dyrektor szczecińskiego biura promocji. - To o ile nam wiadomo pierwszy samorządowy portal promocyjny zaprojektowany, zarówno w warstwie wizualnej jak i architektury serwisu, zgodnie z obowiązującą strategią brandingową szczecin floating garden – dodaje.

Podobnym tropem poszedł samorząd Augustowa i niedawno uruchomił serwis z informacjami dla turystów augustow.eu

Bogatym portfolio stron internetowych skierowanych do poszczególnych grup odbiorców dysponuje Wrocław. Informacji turystycznych można szukać na wroclaw-info.pl i rekreacja.wroc.pl, dla inwestorów na araw.pl, convention.wroclaw.pl, a dla mieszkańców oficjalny serwis miasta wroclaw.pl i terazwroclaw.pl. Swój serwis mają także miłośnicy krasnali: www.krasnale.pl.

- Prowadzenie działań promocyjnych w internecie oraz utrzymywanie i stałe ulepszanie stron www ma dla nas bardzo duże znaczenie - podkreśla Aleksander Hojło, koordynator projektów promocyjnych w UM Wrocławia. - Jako, że internet jest ulubionym medium ludzi młodych, a ci stanowią dla nas bardzo ważną grupę docelową, zamierzamy doskonalić się w arkanach promocji internetowej i coraz śmielej korzystać z tego co oferuje - przyznaje. Dodaje, że w stronę internetu miasto przesuwa także budżety poszczególnych kampanii. - Przy czym nie rezygnujemy z działań w innych mediach – zaznacza Hojło.

Pod względem ilości dedykowanych serwisów Wrocławowi nie ustępuje Łódź. - Mamy świadomość, że obecnie to internet jest całkowicie mierzalnym medium o największym zasięgu – mówi Monika Karolczak, zastępca dyrektora Biura Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą UM Łodzi.

Strona www.cityoflodz.pl (turystyczna), www.lodz2016.com (ESK 2016), www.brussels,lodz.pl (Łódź w Brukseli), www.sport.uml.pl, www.ghetto.lodz.pl (strona poświęcona obchodom 65. Rocznicy Likwidacji Liztmanstadt Getto w Łodzi), www.lodz4you.com (EURO 2009), www.uml.lodz.pl (serwis urzędowy skierowany głównie do mieszkańców) oraz www.lodz.pl.

Serwis internetowy buduje wizerunek samorządów>>

Jedni już – inni niebawem

Także urzędy marszałkowskie coraz chętniej przygotowują dedykowane serwisy internetowe. Województwo świętokrzyskie wraz ze startem swojej kampanii promocyjnej uruchomiło także serwis turystyczny. - Świętokrzyska ROT przygotowuje kompleksową ofertę turystyczną na stronie swietokrzyskie.travel, gdzie będzie można znaleźć m.in. miejsca warte odwiedzenia, wyszukiwarkę noclegów itp. – wymienia Łukasz Wilczyński, dyrektor agencji Planet PR, która doradza Regionalnej Organizacji Turystycznej woj. Świętokrzyskiego.

Jesienią kampanię promocyjną chce przeprowadzić województwo mazowieckie. Jak zapowiadają jego przedstawiciele, jednymi z podejmowanych działań będzie uruchomienie dwóch nowych serwisów o tematyce turystycznej i kulturalnej. - Serwisy te będą swoistym drogowskazem i przewodnikiem dla osób poszukujących atrakcji kulturalnych lub turystycznych na Mazowszu – mówi Marta Milewska, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego. Dodaje, że przebudowana zostanie również obecnie funkcjonująca strona województwa mazowieckiego.

 Robert Stępowski

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

REKLAMA

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

REKLAMA

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA