REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak przygotować inwestycję komunalną na obszarze Natura 2000

Andrzej Ferber

REKLAMA

REKLAMA

Od czego zacząć przygotowania do prac nad projektem? Jak powinno wyglądać studium wykonalności projektu inwestycyjnego? Czy konieczne są prace kompensacyjne, wpływające na powiększenie kosztów inwestycji?

Na terenach Programu Natura 2000 niedozwolona jest realizacja inwestycji przemysłowych oraz takich, które mogłyby znacząco negatywnie wpłynąć na taki obszar. Ponieważ trudno dziś o wskazanie inwestycji zupełnie neutralnej dla środowiska, przepis ten teoretycznie może oznaczać zakaz podejmowania jakiekolwiek działalności na obszarze Natura 2000. W praktyce możliwe jest przeprowadzenie inwestycji znacząco negatywnie oddziałującej na obszary Natura 2000, ale tylko po spełnieniu następujących warunków, gdy:

REKLAMA

• przedsięwzięcie ma nadrzędne znaczenie dla interesu publicznego,

• przedsięwzięcie nie posiada żadnych alternatywnych rozwiązań,

• zostaną zastosowane środki kompensujące szkody wyrządzone przyrodzie.

W przypadku projektu, który ma być finansowany przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych, przygotowania należy rozpocząć od dokładnego zapoznania się z dyrektywami unijnymi, leżącymi u podstaw Programu Natu- ra 2000, są to: 79/409/EWG oraz 92/43/EWG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na podstawie tych dokumentów oraz prawa krajowego należy ocenić, jakie inwestycje można realizować, pamiętając o tym, iż projekt nie może szkodzić ochronie przyrody.

 

REKLAMA

Przygotowując studium wykonalności dla omawianego projektu, należy przedstawić informację, czy projekt (lub element zakresu rzeczowego) jest realizowany na terenie objętym ochroną w ramach utworzonego czy projektowanego do utworzenia obszaru Natura 2000. W przypadku odpowiedzi pozytywnej należy podać nazwę oraz numer obszaru oraz określić możliwe oddziaływania projektu na stan środowiska, w tym w szczególności na gatunki objęte ochroną w myśl wymienionych wyżej dyrektyw. W opisie projektu należy także uwzględnić roboty kompensacyjne i naprawcze na terenie inwestycji, który należy do obszaru Natura 2000.

Kolejnym wymogiem jest uzyskanie z urzędu wojewódzkiego oceny oddziaływania inwestycji na środowisko naturalne. Przygotowując analizę finansową projektu, który ma być realizowany na obszarach objętych programem, pamiętać trzeba o tym, iż część wydatków pochłania naprawa szkód, jakie mogą powstać w środowisku przy realizacji inwestycji.

Istotnym ograniczeniem, jakie można natrafić, planując inwestycję na obszarze Natura 2000, jest występowanie tam siedliska lub gatunku o tzw. znaczeniu priorytetowym. W takiej sytuacji realizacja inwestycji możliwa jest wyłącznie w celu: ochrony zdrowia i życia ludzi, zapewnienia bezpieczeństwa powszechnego oraz uzyskania korzystnych następstw o pierwszorzędnym znaczeniu dla środowiska przyrodniczego.

W takim przypadku możliwa jest budowa oczyszczalni ścieków czy kanalizacji, gdyż będzie to miało korzystne następstwa dla środowiska przyrodniczego, jednakże już budowa drogi na obszarze, gdzie występują priorytetowe siedliska lub gatunki, może być trudna (np. sprawa obwodnicy Augustowa).

WNIOSEK

W przypadku inwestycji na terenach Natura 2000 należy znaleźć złoty środek pomiędzy rozwojem regionalnym a ochroną środowiska. W przeciwnym razie Polska popełni błąd Niemiec, które, chcąc chronić środowisko w Bawarii, wprowadziły takie przepisy, iż ostatecznie teren ten znacznie się wyludnił. Teraz dopiero widać, że był to błąd - próbują go naprawić, co okupione jest sporymi nakładami finansowymi

ANDRZEJ FERBER

project manager, Eficom

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA