REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak uwarunkowania geograficzne i gospodarcze decydują o kontaktach

_ A.O.

REKLAMA

REKLAMA

Co decyduje, że miasta, gminy nawiązują ostatecznie współpracę z zagranicznymi partnerami? Jak czynniki kulturowe i edukacyjne można wykorzystać przy nawiązaniu współpracy?

Maciej Buczkowski

REKLAMA

zastępca dyrektora kancelarii prezydenta miasta Gdańska, kierownik referatu spraw zagranicznych

Czynnikami, które determinują współpracę międzynarodową, są z jednej strony położenie geograficzne, z drugiej zaś uwarunkowania związane z dziedzictwem kulturowym i historycznym, czynniki natury społecznej i ekonomicznej, jak również potencjał naukowy i kulturotwórczy, np. miasta. Istotna jest również specyfika gospodarcza. W przypadku Gdańska są to gospodarka morska, funkcjonowanie portów, zagospodarowanie terenów okołoportowych i przemysłowych, ochrona środowiska, rozwój turystyki. Wskazane jest, by partnerami były miasta pełniące ważną rolę w danym regionie.

REKLAMA

Gdańsk, z racji swego położenia, dzięki kontaktom międzynarodowym może awansować do rangi transportowego pomostu pomiędzy północną a południową częścią naszego kontynentu. Podnosi to atrakcyjność miasta jako ważnego węzła komunikacyjnego w Europie.

Rozpoznawalność międzynarodowa miasta pozwala na usytuowanie w Gdańsku biur organizacji bałtyckich, jak też urządzanie międzynarodowych konferencji, sympozjów i warsztatów. Pomaga również w sytuacji ubiegania się o prawo do organizacji ważnych wydarzeń, takich jak np. Europejska Stolica Kultury.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W obrębie państw leżących nad Bałtykiem współpraca umożliwia walkę z głównymi zagrożeniami stojącymi przed miastami tego regionu.

Gdańsk rozwija tradycyjnie dobre kontakty z miastami położonymi na terytorium państw powstałych po rozpadzie dawnego ZSRR. Strategiczne znaczenie przypada obok miast na terenie Federacji Rosyjskiej również ośrodkom miejskim na Ukrainie, Litwie oraz w Kazachstanie.

Jednym z warunków owocnej współpracy jest utrzymanie regularnego kontaktu pomiędzy przedstawicielami różnych środowisk współpracujących ze sobą miast.

W takim kontekście zbyt dużą odległość pomiędzy potencjalnymi partnerami należy postrzegać w kategoriach pewnego utrudnienia, już chociażby w kontekście kosztów transportu. Oczywiście aktywność współpracy z poszczególnymi partnerami jest bardzo zróżnicowana, również z tego powodu, że niektóre umowy zostały podpisane w celu realizacji bardzo określonej dziedziny, np. edukacji, wymianu kulturalnej, polityki komunalnej, współdziałania w ramach organizacji międzynarodowych.

Współpraca Gdańska z partnerami zagranicznymi koncentruje się na miastach spełniających określone kryteria. Z niektórymi miastami sygnowane zostały typowe umowy o partnerstwie, a z niektórymi zostały na razie podpisane wyłącznie listy intencyjne, ramowe porozumienia współpracy bądź też umowy w konkretnych dziedzinach, tak jak ma to miejsce w przypadku Szanghaju - umowa o współpracy w dziedzinie edukacji.

Not. A.O.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Jak pozbyć się mikroplastiku z wody? Prosty sposób

  Mikroplastik jest wszechobecny, niestety trafia także do pożywienia i wody. Chociaż na ten moment nie wiadomo dokładnie, jak wpływa na ludzki organizm, to wpływ ten z pewnością nie jest pozytywny. Naukowcy znaleźli sposób na pozbycie się mikroplastiku go z wody. 

  "Szczyt rolniczy" w Warszawie. Dziś premier spotka się z protestującymi rolnikami

  Dziś w Warszawie odbędzie się "szczyt rolniczy". Premier Donald Tusk spotka się z przedstawicielami protestujących rolników.

  Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

  Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

  Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

  Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

  REKLAMA

  Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

  Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

  Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

  Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

  Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

  Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

  Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

  Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

  REKLAMA

  Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

  Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

  Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

  Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

  REKLAMA