REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie miasta skorzystają na prezydencji

Robert Gawłowski

REKLAMA

Już za kilka tygodni Polska po raz pierwszy stanie na czele prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. To wydarzenie o szczególnym znaczeniu politycznym, gospodarczym, społecznym oraz promocyjnym dla kraju.

Przez pół roku rząd polski będzie przewodniczył pracom Rady Unii Europejskiej. Co to oznacza? Przede wszystkim to, że Polska będzie gospodarzem większości unijnych wydarzeń, organizatorem spotkań, będzie nadawała kierunek polityczny całej Unii. Biorąc pod uwagę historię z ostatnich dziesięcioleci, fakt ten ma niezwykle symboliczny charakter. Decyzją rządu polskiego głównymi priorytetami w ramach sprawowanej funkcji będzie praca nad:

REKLAMA

● Wieloletnimi Ramami Finansowymi 2014–2020,

● stosunkami z państwami wschodnimi,

● rynkiem wewnętrznym,

● wzmocnieniem zewnętrznej polityki energetycznej UE,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

● wspólną polityką bezpieczeństwa i obrony,

● wykorzystaniem kapitału intelektualnego Europy.

To, czy Polska odniesie sukces, będzie zależało od trzech rzeczy:

1) skuteczności w budowaniu koalicji z innymi państwami,

2) sprawności organizacyjnej (logistycznej), a także

3) wypracowania korzystnych decyzji w ramach przyjętych priorytetów.

Organizacja spotkań w ramach polskiej prezydencji nie będzie jednak spoczywała wyłącznie na administracji rządowej. Decyzją polskiego rządu prace w ramach przewodnictwa będą się odbywały w różnych częściach kraju. Miastami goszczącymi spotkania wysokiego szczebla będą: Sopot, Wrocław, Kraków, Poznań, Warszawa, Lublin, Białystok oraz Katowice. W związku z tym beneficjentami spodziewanego sukcesu promocyjnego, a co za tym idzie gospodarczego, będą polskie miasta, którymi mogą się zainteresować potencjalni inwestorzy. Powstaje zatem pytanie, w jaki sposób polskie jednostki samorządowe mogą skorzystać na spotkaniach? Jakie działania do tej pory zostały podjęte?

Wrocław i Sopot stawiają na kulturę

REKLAMA

W ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji we Wrocławiu w dniach 8–11 września br. odbędzie się Europejski Kongres Kultury (dalej: EKK). Jego ideą jest połączenie teorii i praktyki kulturalnej poprzez pokazanie bogactwa kulturalnego Europy, związków kultury z ekonomią i polityką, a także wykorzystywanie kultury do przeprowadzenia zmian społecznych. Jednym z założeń projektu jest refleksja nad przyszłością kultury w Europie. Punktem wyjścia do tych rozważań mają być specjalnie przygotowane prace prof. Zygmunta Baumana oraz Anny Zeidler-Janiszewskiej. Organizacją, która koordynuje przeprowadzenie EKK, jest Narodowy Instytut Audiowizualny.

Na kulturę stawia również Sopot. W ramach programu „Otwarty kurort kulturalny” władze miasta planują przeprowadzenie happeningów, wystaw, koncertów, które będą skierowane do mieszkańców oraz przybyłych turystów. Chcąc wykorzystać maksymalnie możliwości promocji wśród europejskich VIP-ów, władze Sopotu i Krakowa zdecydowały się wspólnie promować się w II połowie 2011 r. Na początku maja list intencyjny w tej sprawie podpisali prezydenci Jacek Majchrowski oraz Jacek Karnowski.

Śląsk wspiera inicjatywy oddolne

REKLAMA

Na Śląsku stworzono specjalną witrynę www.slask2011.pl. Jest to platforma informacji na temat zbliżającej się prezydencji. Władze samorządowe przeprowadziły także kilka konkursów na temat polskiego przewodnictwa, np. Uniszkoła (dotyczący programu współpracy ze szkolnymi klubami europejskimi oraz szkołami), Uniblog czy Unimatorzy (poświęcony przygotowaniom scenariuszy zajęć lekcyjnych dotyczących polskiej prezydencji). Działania skierowane są także bezpośrednio do społeczności lokalnej. Na serwisie internetowym można zamieszczać fotografie prezentujące w ciekawy sposób okolicę zamieszkania, oddające jej specyficzny klimat i/lub prezentujące charakterystyczne dla niej elementy krajobrazu. Z kolei w marcu na gmachu budynku Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach przeprowadzono iluminację świetlną przedstawiającą barwy europejskie.

W przypadku miast leżących w regionach przygranicznych szczególne znaczenie może mieć współpraca transgraniczna z sąsiadami. Poza Katowicami może to także dotyczyć Białegostoku. W ramach podejmowanych działań paradyplomatycznych jednostki samorządowe mają szansę na zdynamizowanie swojej aktywności międzynarodowej, na którą często nie ma jasnej koncepcji.

Od unii lubelskiej do Unii Europejskiej

Kolejnym polskim miastem, które będzie gościło polityków i urzędników europejskich, będzie Lublin. Ideą przewodnią organizowanych spotkań w tym mieście będzie Partnerstwo Wschodnie i wiążąca się z tą tematyką kwestia granic w Europie, która ostatnio jest przedmiotem wielu rozmów na poziomie europejskim. Lublin jako miasto – kandydat do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 – zamierza zorganizować trzy duże wydarzenia: „Mindware. Technologie dialogu”, Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne” oraz Międzynarodowy Festiwal „Najstarsze Pieśni Europy. Tradycja i awangarda”.

Szansa, której nie można zmarnować

Z pewnością dla miast, w których odbędą się spotkania w ramach polskiego przewodnictwa, to duży zaszczyt, powód do dumy, doskonała szansa na promocję. Sami zainteresowani nie chcą na razie zbyt dużo mówić, co planują. Zapewniają jednak, że zdają sobie sprawę z szansy, jaką mają. Warto jednak, aby w związku z Europejskim Rokiem Wolontariatu władze miast wykorzystały potencjał organizacji pozarządowych, włączyły społeczność lokalną do obchodów, wykorzystały tę okazję do edukacji europejskiej. Z drugiej strony, niezwykle istotne jest także zaangażowanie ośrodków naukowych oraz środowisk eksperckich. To właśnie naukowcy i specjaliści znający meandry europejskich rozwiązań mogą pomóc i doradzić polskim samorządowcom.

Wyzwanie, jakie stoi przed administracją publiczną w związku z organizacją prezydencji, wymaga zaangażowania ze strony specjalistów. Perspektywa wspólnych korzyści dla uczestników wydaje się zachętą wystarczającą do pracy na rzecz polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Gazeta Samorządu i Administracji

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bez zmian w lekturach. Quo vadis zostaje. Uczniowie nie czytają żadnego żyjącego autora

Filolog prof. Krzysztof Biedrzycki zwrócił uwagę, że "w szkole podstawowej wśród lektur obowiązkowych nie ma ani jednego żyjącego autora". Jednocześnie zauważył, że wśród lektur dodatkowych jest ich wielu i lista została bardzo dobrze uzupełniona. "Jeśli celem w szkole podstawowej na języku polskim jest zachęcenie do czytania, to trzeba proponować lektury, które młodzież będzie chciała czytać" - podkreślił.

Duże utrudnienia w weekend w Warszawie. Prace drogowe, filmowcy, masa krytyczna i rozpoczęcie sezonu przez motocyklistów

Na mieszkańców Warszawy czekają w ten weekend spore utrudnienia. Gdzie dokładnie można spodziewać się problemów z ruchem ulicznym?

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu do historycznego centrum

W Wenecji już obowiązują nowe zasady wjazdu, zgodnie z którymi należy zgłosić swój przyjazd do historycznego centrum i dodatkowo wnieść opłatę 5 euro, jeśli nie ma się zamiaru zostawać na  noc. Już prawie 16 tys. osób uiściło opłatę. 

Maturzyści kończą rok szkolny. Kiedy egzaminy?

Piątek 26 kwietnia 2024 r. to ważny dzień dla tegorocznych maturzystów. Świadectwa ukończenia szkoły odbiorą uczniowie ostatnich klas liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych II stopnia. 

REKLAMA

Cyberprzemoc i przemoc szkolna przybierają na sile w zastraszającym tempie. Jak ochronić nasze dzieci?

Smartfon lub tablet pojawia się w dłoniach coraz młodszych dzieci. Dostęp do internetu rodzi wiele zagrożeń. W Polsce nawet jedno na pięcioro dzieci mogło doświadczyć przemocy w sieci. W szkołach też nie jest najlepiej – przemocy mogło doświadczyć 10 proc. dzieci.

Wybory do PE 2024. PKW zarejestrowała 4 komitety koalicyjne, 27 komitetów partii i 9 komitetów wyborców

Komitety wyborcze mają czas do 2 maja na zgłaszanie list kandydatów na europosłów. Kto może startować do Parlamentu Europejskiego?

Dopłaty do zboża 2024 - rozporządzenie przyjęte! Stawki pomocy będą zróżnicowane; wnioski do 5 czerwca

Rząd przyjął rozporządzenie, na podstawie którego będzie realizowana pomoc w formie dopłat do zbóż dla producentów rolnych. Pomocą zostaną objęci producenci zbóż, którzy w od 1 stycznia do 31 maja br. sprzedali lub sprzedadzą pszenicę, pszenżyto, żyto, jęczmień i mieszankę zbożową. Wnioski o dopłaty należy złożyć do 5 czerwca 2024 r.

Ministerstwo Zdrowia: Ogłoszono konkurs ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Oferty można składać do 9 maja 2024 r.

9 maja 2024 r. minie termin składania ofert na wybór realizatorów programu in vitro. Realizatorami programu mogą być zarówno ośrodki prywatne, jak i podmioty publiczne.

REKLAMA

Wykaz zmian na liście lektur w podstawówkach [rok 2024/2025]. Części lektur nie będzie na egzaminie ósmoklasisty

W podstawówce poza listą lektur "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego i wiersze Jarosława Marka Rymkiewicza.

Ministerstwo Cyfryzacji: Jak chronić małoletnich w internecie? Grupa robocza zaczęła prace

Grupa robocza ds. ochrony małoletnich w internecie rozpoczęła działalność. Posiedzenie inauguracyjne odbyło się w Ministerstwie Cyfryzacji. Grupa robocza ma wypracować rozwiązania zwiększające ochronę małoletnich przed szkodliwymi treściami powszechnie dostępnymi w internecie.

REKLAMA