REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

REKLAMA

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

W przeddzień inauguracji polskiej prezydencji przy granicy polsko-litewskiej, w Krasnogrudzie, rozpocznie sie Europejska Agora - projekt objęty patronatem UNESCO, podczas którego spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci. O zróżnicowanej kulturowo Europie, w duchu książki Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", w 100. rocznicę jego urodzin, rozmawiać będą m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig i Tomas Venclova. Tego dnia otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu w krasnogrudzkim dworku przed wojną należącym do rodziny Czesława Miłosza. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Polski i Litwy.

REKLAMA

Inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa artystyczna. Zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech punktach miasta. Na każdej ze scen prezentowany będzie inny gatunek muzyczny. Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego.

REKLAMA

Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i spotkania z udziałem ponad 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata zaplanowano podczas wrześniowego (8-11) Europejskiego Kongresu Kultury. Udział w kongresie mają wziąć m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad przygotowaniem tego wydarzenia niemal od samego początku. Wybitny socjolog ma wygłosić wykład inauguracyjny.

Program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury 27 krajów UE, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie przedstawicieli instytucji UE z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne. Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.

W lipcu 2011 roku sopocki kurort otworzy swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywane będą zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów. Projekt zakłada zmianę trasy autobusu nr 187, kursującego przez całe miasto, w artystyczny szlak. Będzie przejeżdżał wzdłuż trasy wszystkich wydarzeń artystycznych, na szlaku powstanie też plenerowa galeria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" potrwa pięć tygodni od 29 lipca do 2 września. W jej trakcie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosi do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem zrewitalizować zdegradowane części miasta.

W Białymstoku planowana jest wystawa "Podróż na wschód", która prezentowana będzie w kilku miejscach: w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni oraz w przestrzeni miasta. Wiele prac powstanie na miejscu, w Białymstoku. Będą to m.in. instalacje, fotografie i prace wideo oraz performance.

W Lublinie odbędzie się natomiast od 20 września do 31 października program rezydencyjny Mindware. Do lubelskich rezydencji zaproszeni zostaną młodzi artyści i krytycy z krajów Europy Wschodniej, Polski i innych krajów UE. Artystom towarzyszyć będą teoretycy zajmujący się komunikacją społeczną, mediami i sztuką. W październiku odbędą się specjalne edycje Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy oraz Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  MEN: Rozporządzenie zostało podpisane - nauczyciele mają już zagwarantowane podwyżki wynagrodzeń

  Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie zwiększające wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Wzrost wynagrodzenia nauczycieli początkujących wyniesie 33%, natomiast wynagrodzenie nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrośnie o 30%.

  Zmiany w KRS 2024 - rząd Tuska przyjął projekt nowelizacji

  Na posiedzeniu 20 lutego 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), przygot4owany przez Ministra Sprawiedliwości. 

  Podwyżki dla nauczycieli w 2024 roku - rozporządzenie podpisane

  W dniu 20 lutego 2024 r. Minister Edukacji oraz Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podpisały rozporządzenie określające minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Wynagrodzenie nauczycieli początkujących rośnie o 33%, a w przypadku nauczycieli mianowanych i dyplomowanych wzrost wynosi 30%. Podpisane rozporządzenie skierowano do publikacji w Dzienniku Ustaw. Wzrost wynagrodzeń jest możliwy z powodu zwiększenia subwencji oświatowej.

  REKLAMA

  Ile jest osób w kryzysie bezdomności w Polsce? W nocy z 28 na 29 odbędzie się liczenie

  Ile jest w Polsce osób w kryzysie bezdomności? Dokładne szacunki nie są znane. Ostatnie badanie miało miejsce w 2019 r. W tym roku, w nocy z 28 na 29 lutego w całej Polsce zostanie przeprowadzone liczenie osób w kryzysie bezdomności. 

  Podwyżki w budżetówce 2024. Komu +10%,+20% a nawet +47%? Wyższe kwoty wynagrodzenia zasadniczego w kategoriach zaszeregowania [projekt rozporządzenia]

  W dniu 20 lutego 2024 r. został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniający rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników zatrudnionych w niektórych państwowych jednostkach budżetowych. Jakie podwyżki wynikają z tego projektu? O ile wzrosną wynagrodzenia?

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana 27 lutego, tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę"

  Protest rolników. Warszawa będzie zablokowana w dniu 27 lutego 2024 roku, odbędzie się tzw. "Gwiaździsty marsz na Warszawę". Tak zapowiadają strajkujący rolnicy, którzy chcą m.in. żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu.

  Badania naukowe: Nadmiar białka w diecie szkodzi tętnicom. To wyższe ryzyko miażdżycy

  Spożywanie zbyt dużych ilości białka zwiększa ryzyko miażdżycy. Winę za to ponosi aminokwas leucyna – informuje pismo “Nature Metabolism”. Odkryty przez naukowców z University of Pittsburgh School of Medicine mechanizm molekularny sprawia, że nadmierna ilość białka w diecie może zwiększać ryzyko miażdżycy.

  REKLAMA

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu"

  Protest rolników 20 lutego. "Chcemy, żeby rząd zadeklarował wycofanie się z Zielonego Ładu" - wskazał przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski. Rolnicy oczekują też wstrzymania niekontrolowanego importu produktów rolnych z Ukrainy oraz utrzymania w Polsce hodowli zwierząt futerkowych.

  Dofinansowaniem inwestycji w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw [wnioski do 23 lutego]

  Inwestycje w OZE i poprawę efektywności energetycznej gospodarstw. Wnioski o przyznanie pomocy finansowej można składać do 23 lutego 2024 roku.

  REKLAMA