REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

REKLAMA

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

W przeddzień inauguracji polskiej prezydencji przy granicy polsko-litewskiej, w Krasnogrudzie, rozpocznie sie Europejska Agora - projekt objęty patronatem UNESCO, podczas którego spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci. O zróżnicowanej kulturowo Europie, w duchu książki Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", w 100. rocznicę jego urodzin, rozmawiać będą m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig i Tomas Venclova. Tego dnia otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu w krasnogrudzkim dworku przed wojną należącym do rodziny Czesława Miłosza. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Polski i Litwy.

REKLAMA

Inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa artystyczna. Zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech punktach miasta. Na każdej ze scen prezentowany będzie inny gatunek muzyczny. Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego.

REKLAMA

Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i spotkania z udziałem ponad 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata zaplanowano podczas wrześniowego (8-11) Europejskiego Kongresu Kultury. Udział w kongresie mają wziąć m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad przygotowaniem tego wydarzenia niemal od samego początku. Wybitny socjolog ma wygłosić wykład inauguracyjny.

Program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury 27 krajów UE, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie przedstawicieli instytucji UE z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne. Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.

W lipcu 2011 roku sopocki kurort otworzy swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywane będą zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów. Projekt zakłada zmianę trasy autobusu nr 187, kursującego przez całe miasto, w artystyczny szlak. Będzie przejeżdżał wzdłuż trasy wszystkich wydarzeń artystycznych, na szlaku powstanie też plenerowa galeria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" potrwa pięć tygodni od 29 lipca do 2 września. W jej trakcie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosi do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem zrewitalizować zdegradowane części miasta.

W Białymstoku planowana jest wystawa "Podróż na wschód", która prezentowana będzie w kilku miejscach: w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni oraz w przestrzeni miasta. Wiele prac powstanie na miejscu, w Białymstoku. Będą to m.in. instalacje, fotografie i prace wideo oraz performance.

W Lublinie odbędzie się natomiast od 20 września do 31 października program rezydencyjny Mindware. Do lubelskich rezydencji zaproszeni zostaną młodzi artyści i krytycy z krajów Europy Wschodniej, Polski i innych krajów UE. Artystom towarzyszyć będą teoretycy zajmujący się komunikacją społeczną, mediami i sztuką. W październiku odbędą się specjalne edycje Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy oraz Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA