REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Setki wydarzeń kulturalnych w Polsce podczas polskiej prezydencji

REKLAMA

Europejska Agora w Kranogrudzie, Europejski Kongres Kultury we Wrocławiu, Podróż na Wschód w Białymstoku, Otwarty Kurort Kultury w Sopocie - to niektóre projekty specjalne przygotowane w ramach krajowego programu kulturalnego podczas przewodnictwa w Radzie UE.

REKLAMA

W przeddzień inauguracji polskiej prezydencji przy granicy polsko-litewskiej, w Krasnogrudzie, rozpocznie sie Europejska Agora - projekt objęty patronatem UNESCO, podczas którego spotkają się wybitni filozofowie, artyści i poeci. O zróżnicowanej kulturowo Europie, w duchu książki Czesława Miłosza "Rodzinna Europa", w 100. rocznicę jego urodzin, rozmawiać będą m.in. Zygmunt Bauman, Julia Hartwig i Tomas Venclova. Tego dnia otwarte zostanie Międzynarodowe Centrum Dialogu w krasnogrudzkim dworku przed wojną należącym do rodziny Czesława Miłosza. W uroczystości uczestniczyć będą przedstawiciele władz Polski i Litwy.

REKLAMA

Inauguracja polskiej prezydencji odbędzie się w Warszawie. Towarzyszyć jej będzie bogata oprawa artystyczna. Zaplanowano całodniowe widowisko muzyczne, które rozegra się w czterech punktach miasta. Na każdej ze scen prezentowany będzie inny gatunek muzyczny. Jako największe wydarzenie wieczoru zapowiadany jest koncert polskich i zagranicznych gwiazd na trzech scenach usytuowanych na Placu Defilad. Projekt przygotowywany jest przez Krzysztofa Maternę i Kubę Wojewódzkiego.

REKLAMA

Wystawy, koncerty, filmy, spektakle i spotkania z udziałem ponad 300 artystów i czołowych intelektualistów z całego świata zaplanowano podczas wrześniowego (8-11) Europejskiego Kongresu Kultury. Udział w kongresie mają wziąć m.in. Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Krzysztof Penderecki, Tadeusz Różewicz i Andrzej Wajda. Uroczyste otwarcie kongresu odbędzie się z udziałem profesora Zygmunta Baumana, który towarzyszy pracom nad przygotowaniem tego wydarzenia niemal od samego początku. Wybitny socjolog ma wygłosić wykład inauguracyjny.

Program kongresu opierać się będzie na czterech głównych filarach. Pierwszym będzie spotkanie ministrów kultury 27 krajów UE, drugim - kilkanaście paneli dyskusyjnych, trzecim - spotkanie przedstawicieli instytucji UE z przedstawicielami organizacji pozarządowych, czwartym - wydarzenia artystyczne. Podczas Kongresu ma dojść do artystycznego spotkania Krzysztofa Pendereckiego, gitarzysty zespołu Radiohead Jonna Greenwooda oraz muzyka reprezentującego nurt muzyki elektronicznej Aphexa Twina. Podczas dwóch zaplanowanych we Wrocławiu koncertów wykonane zostaną trzy kompozycje Krzysztofa Pendereckiego: "Polymorphia", "Ofiarom Hiroszimy - tren" i "Kanon". Wydarzeniem Kongresu ma być także prapremiera spektaklu Krystiana Lupy i sztuki Doroty Masłowskiej.

W lipcu 2011 roku sopocki kurort otworzy swoje drzwi dla młodych artystów i angażujących widza projektów. W ramach projektu Otwarty Kurort Kultury odkrywane będą zakamarki miasta, jego obrzeża, miejsca nieodwiedzane przez turystów. Projekt zakłada zmianę trasy autobusu nr 187, kursującego przez całe miasto, w artystyczny szlak. Będzie przejeżdżał wzdłuż trasy wszystkich wydarzeń artystycznych, na szlaku powstanie też plenerowa galeria.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei "TAKK! Tymczasowa Akcja Kulturalna Katowice" potrwa pięć tygodni od 29 lipca do 2 września. W jej trakcie zaplanowano wiele wydarzeń, m.in. śląska grupa projektantów Wzorro złożona z absolwentów katowickiej ASP zaprosi do współpracy projektantów z grupy USIN-e z Francji, by razem zrewitalizować zdegradowane części miasta.

W Białymstoku planowana jest wystawa "Podróż na wschód", która prezentowana będzie w kilku miejscach: w obecnej siedzibie Galerii Arsenał, w Starej Elektrowni oraz w przestrzeni miasta. Wiele prac powstanie na miejscu, w Białymstoku. Będą to m.in. instalacje, fotografie i prace wideo oraz performance.

W Lublinie odbędzie się natomiast od 20 września do 31 października program rezydencyjny Mindware. Do lubelskich rezydencji zaproszeni zostaną młodzi artyści i krytycy z krajów Europy Wschodniej, Polski i innych krajów UE. Artystom towarzyszyć będą teoretycy zajmujący się komunikacją społeczną, mediami i sztuką. W październiku odbędą się specjalne edycje Festiwalu Najstarsze Pieśni Europy oraz Międzynarodowego Festiwalu Konfrontacje Teatralne.

Koordynatorem krajowego programu kulturalnego polskiej prezydencji jest Narodowy Instytut Audiowizualny (www.nina.gov.pl).


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA