| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Rozwój i promocja > Polska Prezydencja w Radzie UE > 1 lipca regiony i miasta inaugurują polską prezydencję

1 lipca regiony i miasta inaugurują polską prezydencję

Festyny, pikniki, koncerty, wystawy i toasty - tak polskie regiony, miasta i miasteczka będą w piątek 1 lipca witać objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Niektóre imprezy rozpoczną się już dzień wcześniej; gdzie indziej mieszkańcy świętować będą w weekend.

Mieszkańcy Szczecina powitają prezydencję już w nocy z czwartku na piątek. Organizatorzy twierdzą, że będzie to prawdopodobnie pierwsza z imprez przygotowywanych przez duże polskie miasta z tej okazji. Ma być to zarazem największe widowisko organizowane do tej pory przez miasto. Symboliczna ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Radzie UE, zatytułowana "Polska przewodzi. Szczecin gra" będzie miała morski charakter - poinformował Jerzy Raducha ze szczecińskiego magistratu.

Wszystko będzie się odbywało na Wałach Chrobrego nad Odrą. U stóp Wałów zacumują wielkie żaglowce, m.in. "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny" i prawdopodobnie "Fryderyk Chopin".

Na ścianach Muzeum Narodowego prezentowany będzie kilkudziesięciominutowy spektakl multimedialny. Pojawią się m.in. trójwymiarowe projekcje prezentujące miejsce Szczecina w Europie, światłem będą obrysowywane wszystkie detale zabytkowego budynku. Nad głowami widzów rozegra się podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru "Ocelot" przy muzyce szczecińskich chórów i filharmoników. Zaplanowano też trzy pokazy sztucznych ogni.

Na Odrze powstanie scena na wodzie, na której wystąpią m.in. Rey Wilson, Maciej Silski, Sebastian Karpiel Bułecka, Bracia, Blenders, Carpe Diem. Impreza zacznie się ok. godz. 21.00. Przed północą mieszkańcy miasta rozpoczną odliczanie i o północy wspólnie powitają polską prezydencję. Szczecińska impreza będzie transmitowana na żywo przez program drugi TVP.

Otwarcie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu będzie głównym wydarzeniem inaugurującym prezydencję w stolicy Dolnego Śląska. W uroczystości 1 lipca ma wziąć udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Z kolei regionalną inaugurację polskiej prezydencji zaplanowano w Dusznikach Zdrój. Tu uroczystości organizuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski. W dusznickim Muzeum Papiernictwa zaplanowano otwarcie wystawy pt. "Paszporty Krajów Unii Europejskiej" oraz koncerty.

Kraków prezydencję zainauguruje w sobotę 2 lipca na Rynku Głównym. Imprezę z tej okazji przygotowuje tamtejszy Urząd Miasta. W samo południe odegrana zostanie "Oda do radości" - hymn Unii Europejskiej. Następnie ulicami Starego Miasta przejedzie kolumna zabytkowych samochodów i odbędzie się gra miejska "Gołąbki Europy". Gra toczyć się będzie w różnych rejonach miasta, reprezentujących kraje UE.

Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się Europejska Lekcja Śpiewu, podczas której uczestnicy będą śpiewać piosenki popularne w różnych krajach UE. Obchody zakończą się koncertem Pauliny Bisztygi z zespołem.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Starowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »