REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lipca regiony i miasta inaugurują polską prezydencję

REKLAMA

Festyny, pikniki, koncerty, wystawy i toasty - tak polskie regiony, miasta i miasteczka będą w piątek 1 lipca witać objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Niektóre imprezy rozpoczną się już dzień wcześniej; gdzie indziej mieszkańcy świętować będą w weekend.

Mieszkańcy Szczecina powitają prezydencję już w nocy z czwartku na piątek. Organizatorzy twierdzą, że będzie to prawdopodobnie pierwsza z imprez przygotowywanych przez duże polskie miasta z tej okazji. Ma być to zarazem największe widowisko organizowane do tej pory przez miasto. Symboliczna ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Radzie UE, zatytułowana "Polska przewodzi. Szczecin gra" będzie miała morski charakter - poinformował Jerzy Raducha ze szczecińskiego magistratu.

REKLAMA

Wszystko będzie się odbywało na Wałach Chrobrego nad Odrą. U stóp Wałów zacumują wielkie żaglowce, m.in. "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny" i prawdopodobnie "Fryderyk Chopin".

REKLAMA

Na ścianach Muzeum Narodowego prezentowany będzie kilkudziesięciominutowy spektakl multimedialny. Pojawią się m.in. trójwymiarowe projekcje prezentujące miejsce Szczecina w Europie, światłem będą obrysowywane wszystkie detale zabytkowego budynku. Nad głowami widzów rozegra się podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru "Ocelot" przy muzyce szczecińskich chórów i filharmoników. Zaplanowano też trzy pokazy sztucznych ogni.

Na Odrze powstanie scena na wodzie, na której wystąpią m.in. Rey Wilson, Maciej Silski, Sebastian Karpiel Bułecka, Bracia, Blenders, Carpe Diem. Impreza zacznie się ok. godz. 21.00. Przed północą mieszkańcy miasta rozpoczną odliczanie i o północy wspólnie powitają polską prezydencję. Szczecińska impreza będzie transmitowana na żywo przez program drugi TVP.

Otwarcie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu będzie głównym wydarzeniem inaugurującym prezydencję w stolicy Dolnego Śląska. W uroczystości 1 lipca ma wziąć udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei regionalną inaugurację polskiej prezydencji zaplanowano w Dusznikach Zdrój. Tu uroczystości organizuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski. W dusznickim Muzeum Papiernictwa zaplanowano otwarcie wystawy pt. "Paszporty Krajów Unii Europejskiej" oraz koncerty.

REKLAMA

Kraków prezydencję zainauguruje w sobotę 2 lipca na Rynku Głównym. Imprezę z tej okazji przygotowuje tamtejszy Urząd Miasta. W samo południe odegrana zostanie "Oda do radości" - hymn Unii Europejskiej. Następnie ulicami Starego Miasta przejedzie kolumna zabytkowych samochodów i odbędzie się gra miejska "Gołąbki Europy". Gra toczyć się będzie w różnych rejonach miasta, reprezentujących kraje UE.

Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się Europejska Lekcja Śpiewu, podczas której uczestnicy będą śpiewać piosenki popularne w różnych krajach UE. Obchody zakończą się koncertem Pauliny Bisztygi z zespołem.

W centralnych punktach miast województwa śląskiego w piątek wieczorem wzniesiony zostanie toast za polską prezydencję. Dzień później w chorzowskim parku zaplanowano Euro Piknik z minimaratonem na dystansie 10 km i europejską grą terenową. Wydarzeniem kulturalnym będzie rozpoczynający się 30 czerwca trzydniowy Europejski Festiwal Plenerowych Przedstawień Operowych połączony z piątą edycją Bytomskiej Nocy Świętojańskiej.

W Białymstoku prezydencję w piątek wieczorem zainauguruje otwarcie wystawy Białostockiego Teatru Lalek "BTL: jeden teatr - wiele oblicz". Będzie to także rozpoczęcie specjalnego projektu przygotowanego przez BTL, który został dofinansowany przez ministerstwo kultury w ramach programu "Polska Prezydencja 2011". Projekt zakłada występy teatru w stolicach czterech państw: Rosji, Ukrainy, Białorusi i Hiszpanii.

Pod hasłem przygotowania Lubuszan do prezydencji odbędą się Dni Województwa Lubuskiego, które rozpoczną się 27 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim. Na 27 czerwca w bibliotece im. Zbigniewa Herberta zaplanowano Lubusko-Brandenburską Debatę Europejską. Wezmą w niej udział władze województwa, a także m.in. przedstawiciele władz Brandenburgii. Jeden z paneli zatytułowano "Współpraca bilateralna na lubusko-brandenburskim pograniczu a polska prezydencja w Radzie UE".

Dodatkowo, podczas Dni Województwa Lubuskiego zaplanowano euroquiz w Łagowie. Z okazji prezydencji od 2 do 9 lipca w Sulęcinie odbędzie się też Międzynarodowe Sympozjum Dziennikarzy "Przyjazne Krajobrazy".

Kołobrzeg powita 1 lipca rozpoczęcie prezydencji imprezą na dziedzińcu ratusza. Wystąpią na niej orkiestry dęte z Ustronia Morskiego oraz Lwowa. W niebo zostaną wypuszczone balony, a miasto uroczyście odbierze tego dnia wyróżnienie Błękitnej Flagi za Kąpielisko Plaża Zachodnia. Obędzie się również rajd rowerowy, a dzieci będą mogły wziąć udział w zabawie zatytułowanej "Odkryjmy Europę".

W Lublinie w piątek zaplanowano rodzinny piknik nad Zalewem Zemborzyckim, pod hasłem "Święto Europy". Gwiazdą spotkania będzie zespół Afromental. W programie m.in. koncerty, konkursy na temat Unii Europejskiej, grillowanie z VIP-ami oraz pokaz sztucznych ogni. Piknik organizuje "Dziennik Wschodni" we współpracy z urzędami miejskim i marszałkowskim.

W piątek, w pierwszym dniu polskiej prezydencji, we wszystkich większych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego w południe zostanie odśpiewana lub odegrana "Oda do radości". W Bydgoszczy "Odę" zaśpiewa stu chórzystów przed urzędem wojewódzkim, a w Toruniu - w takt hymnu unijnego tryskać będzie fontanna "Cosmopolis", znajdująca się na obrzeżach gotyckiej starówki.

W Bydgoszczy po odśpiewaniu "Ody do radości" w niebo wzbije się tysiąc biało-czerwonych i niebieskich balonów, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej wykona "Poloneza" Wojciecha Kilara, a Teatr Pantomimy "Dar" zaprezentuje widowisko "Bydgoskie postacie". Przewidziano też, że na gmachu urzędu zawiśnie wybrany w drodze konkursu plakat promujący polską prezydencję.

W Rzeszowie rozpoczęcie prezydencji zostanie powitane w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej premierą spektaklu "Piosenka, Europa i... ślub". "Spektakl rozpocznie się w czwartek o godz. 22:30 - tak, aby o północy wspólnie z widzami wznieść ze sceny teatru wspólny stosowny toast na samym progu polskiej prezydencji" - powiedziała Ewa Fudala z teatru.

"Bohaterami widowiska są Narzeczona z Polski i Narzeczony z Belgii, którzy wyruszają w muzyczną podróż do krajów UE w poszukiwaniu piosenki, bez której nie mogą odbyć się ich zaślubiny" - dodała. Przedstawienie, według scenariusza i w reżyserii Ewy Kornackiej, jest spektaklem muzycznym, w którym aktorzy zaśpiewają popularne pieśni, arie z oper, operetek i musicali oraz współczesne piosenki. Powstałe w różnych krajach Europy i w różnym czasie utwory są nadal popularne. Oprócz utworów z różnych krajów UE będzie też muzyka europejskich Żydów i Romów.

Honorowy patronat nad spektaklem objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek woj. podkarpackiego i prezydent Rzeszowa.

W piątek w południe przed świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim samorządowcy z regionu symbolicznie zainaugurują objęcie przez Polskę prezydencji w UE. Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i zaproszeni goście wzniosą toast dla uczenia wydarzenia, wypuszczą także w niebo baloniki z unijnym logo.

Władze Kielc także w tym dniu organizują w Pałacyku Zielińskiego spotkanie z udziałem przedstawicieli władz Czepelu, dzielnicy Budapesztu. Oba samorządy są miastami partnerskimi. Goście z Węgier symbolicznie przekażą przewodnictwo w UE prezydentowi Kielc. Spotkanie uświetni koncert, podczas którego będzie można posłuchać polskiego i węgierskiego folku.

Pierwszą imprezą w oficjalnym krajowym programie kulturalnym polskiej prezydencji będzie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego 30 czerwca w Krasnogrudzie (Podlaskie). Spotkane potrwa trzy dni. W Krasnogrudzie i w Sejnach będzie można obejrzeć wystawy, prezentacje filmowe, wysłuchać koncertów a także wziąć udział w spotkaniach autorskich oraz debatach poetów, filozofów, artystów i polityków. Przedstawiciele ośrodka Pogranicze spodziewają się, że w przedsięwzięciu weźmie udział ok. 2 tys. osób.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

REKLAMA

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

REKLAMA