REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

1 lipca regiony i miasta inaugurują polską prezydencję

REKLAMA

Festyny, pikniki, koncerty, wystawy i toasty - tak polskie regiony, miasta i miasteczka będą w piątek 1 lipca witać objęcie przez Polskę przewodnictwa w Radzie UE. Niektóre imprezy rozpoczną się już dzień wcześniej; gdzie indziej mieszkańcy świętować będą w weekend.

Mieszkańcy Szczecina powitają prezydencję już w nocy z czwartku na piątek. Organizatorzy twierdzą, że będzie to prawdopodobnie pierwsza z imprez przygotowywanych przez duże polskie miasta z tej okazji. Ma być to zarazem największe widowisko organizowane do tej pory przez miasto. Symboliczna ceremonia przekazania Polsce przewodnictwa w Radzie UE, zatytułowana "Polska przewodzi. Szczecin gra" będzie miała morski charakter - poinformował Jerzy Raducha ze szczecińskiego magistratu.

REKLAMA

Wszystko będzie się odbywało na Wałach Chrobrego nad Odrą. U stóp Wałów zacumują wielkie żaglowce, m.in. "Dar Młodzieży", "Zawisza Czarny" i prawdopodobnie "Fryderyk Chopin".

REKLAMA

Na ścianach Muzeum Narodowego prezentowany będzie kilkudziesięciominutowy spektakl multimedialny. Pojawią się m.in. trójwymiarowe projekcje prezentujące miejsce Szczecina w Europie, światłem będą obrysowywane wszystkie detale zabytkowego budynku. Nad głowami widzów rozegra się podniebny spektakl z udziałem aktorów teatru "Ocelot" przy muzyce szczecińskich chórów i filharmoników. Zaplanowano też trzy pokazy sztucznych ogni.

Na Odrze powstanie scena na wodzie, na której wystąpią m.in. Rey Wilson, Maciej Silski, Sebastian Karpiel Bułecka, Bracia, Blenders, Carpe Diem. Impreza zacznie się ok. godz. 21.00. Przed północą mieszkańcy miasta rozpoczną odliczanie i o północy wspólnie powitają polską prezydencję. Szczecińska impreza będzie transmitowana na żywo przez program drugi TVP.

Otwarcie Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego i Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej we Wrocławiu będzie głównym wydarzeniem inaugurującym prezydencję w stolicy Dolnego Śląska. W uroczystości 1 lipca ma wziąć udział przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei regionalną inaugurację polskiej prezydencji zaplanowano w Dusznikach Zdrój. Tu uroczystości organizuje Dolnośląski Urząd Marszałkowski. W dusznickim Muzeum Papiernictwa zaplanowano otwarcie wystawy pt. "Paszporty Krajów Unii Europejskiej" oraz koncerty.

REKLAMA

Kraków prezydencję zainauguruje w sobotę 2 lipca na Rynku Głównym. Imprezę z tej okazji przygotowuje tamtejszy Urząd Miasta. W samo południe odegrana zostanie "Oda do radości" - hymn Unii Europejskiej. Następnie ulicami Starego Miasta przejedzie kolumna zabytkowych samochodów i odbędzie się gra miejska "Gołąbki Europy". Gra toczyć się będzie w różnych rejonach miasta, reprezentujących kraje UE.

Wieczorem na Rynku Głównym rozpocznie się Europejska Lekcja Śpiewu, podczas której uczestnicy będą śpiewać piosenki popularne w różnych krajach UE. Obchody zakończą się koncertem Pauliny Bisztygi z zespołem.

W centralnych punktach miast województwa śląskiego w piątek wieczorem wzniesiony zostanie toast za polską prezydencję. Dzień później w chorzowskim parku zaplanowano Euro Piknik z minimaratonem na dystansie 10 km i europejską grą terenową. Wydarzeniem kulturalnym będzie rozpoczynający się 30 czerwca trzydniowy Europejski Festiwal Plenerowych Przedstawień Operowych połączony z piątą edycją Bytomskiej Nocy Świętojańskiej.

W Białymstoku prezydencję w piątek wieczorem zainauguruje otwarcie wystawy Białostockiego Teatru Lalek "BTL: jeden teatr - wiele oblicz". Będzie to także rozpoczęcie specjalnego projektu przygotowanego przez BTL, który został dofinansowany przez ministerstwo kultury w ramach programu "Polska Prezydencja 2011". Projekt zakłada występy teatru w stolicach czterech państw: Rosji, Ukrainy, Białorusi i Hiszpanii.

Pod hasłem przygotowania Lubuszan do prezydencji odbędą się Dni Województwa Lubuskiego, które rozpoczną się 27 czerwca w Gorzowie Wielkopolskim. Na 27 czerwca w bibliotece im. Zbigniewa Herberta zaplanowano Lubusko-Brandenburską Debatę Europejską. Wezmą w niej udział władze województwa, a także m.in. przedstawiciele władz Brandenburgii. Jeden z paneli zatytułowano "Współpraca bilateralna na lubusko-brandenburskim pograniczu a polska prezydencja w Radzie UE".

Dodatkowo, podczas Dni Województwa Lubuskiego zaplanowano euroquiz w Łagowie. Z okazji prezydencji od 2 do 9 lipca w Sulęcinie odbędzie się też Międzynarodowe Sympozjum Dziennikarzy "Przyjazne Krajobrazy".

Kołobrzeg powita 1 lipca rozpoczęcie prezydencji imprezą na dziedzińcu ratusza. Wystąpią na niej orkiestry dęte z Ustronia Morskiego oraz Lwowa. W niebo zostaną wypuszczone balony, a miasto uroczyście odbierze tego dnia wyróżnienie Błękitnej Flagi za Kąpielisko Plaża Zachodnia. Obędzie się również rajd rowerowy, a dzieci będą mogły wziąć udział w zabawie zatytułowanej "Odkryjmy Europę".

W Lublinie w piątek zaplanowano rodzinny piknik nad Zalewem Zemborzyckim, pod hasłem "Święto Europy". Gwiazdą spotkania będzie zespół Afromental. W programie m.in. koncerty, konkursy na temat Unii Europejskiej, grillowanie z VIP-ami oraz pokaz sztucznych ogni. Piknik organizuje "Dziennik Wschodni" we współpracy z urzędami miejskim i marszałkowskim.

W piątek, w pierwszym dniu polskiej prezydencji, we wszystkich większych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego w południe zostanie odśpiewana lub odegrana "Oda do radości". W Bydgoszczy "Odę" zaśpiewa stu chórzystów przed urzędem wojewódzkim, a w Toruniu - w takt hymnu unijnego tryskać będzie fontanna "Cosmopolis", znajdująca się na obrzeżach gotyckiej starówki.

W Bydgoszczy po odśpiewaniu "Ody do radości" w niebo wzbije się tysiąc biało-czerwonych i niebieskich balonów, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Bydgoskiej wykona "Poloneza" Wojciecha Kilara, a Teatr Pantomimy "Dar" zaprezentuje widowisko "Bydgoskie postacie". Przewidziano też, że na gmachu urzędu zawiśnie wybrany w drodze konkursu plakat promujący polską prezydencję.

W Rzeszowie rozpoczęcie prezydencji zostanie powitane w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej premierą spektaklu "Piosenka, Europa i... ślub". "Spektakl rozpocznie się w czwartek o godz. 22:30 - tak, aby o północy wspólnie z widzami wznieść ze sceny teatru wspólny stosowny toast na samym progu polskiej prezydencji" - powiedziała Ewa Fudala z teatru.

"Bohaterami widowiska są Narzeczona z Polski i Narzeczony z Belgii, którzy wyruszają w muzyczną podróż do krajów UE w poszukiwaniu piosenki, bez której nie mogą odbyć się ich zaślubiny" - dodała. Przedstawienie, według scenariusza i w reżyserii Ewy Kornackiej, jest spektaklem muzycznym, w którym aktorzy zaśpiewają popularne pieśni, arie z oper, operetek i musicali oraz współczesne piosenki. Powstałe w różnych krajach Europy i w różnym czasie utwory są nadal popularne. Oprócz utworów z różnych krajów UE będzie też muzyka europejskich Żydów i Romów.

Honorowy patronat nad spektaklem objęli: wojewoda podkarpacki, marszałek woj. podkarpackiego i prezydent Rzeszowa.

W piątek w południe przed świętokrzyskim Urzędem Wojewódzkim samorządowcy z regionu symbolicznie zainaugurują objęcie przez Polskę prezydencji w UE. Wojewoda świętokrzyski Bożentyna Pałka-Koruba i zaproszeni goście wzniosą toast dla uczenia wydarzenia, wypuszczą także w niebo baloniki z unijnym logo.

Władze Kielc także w tym dniu organizują w Pałacyku Zielińskiego spotkanie z udziałem przedstawicieli władz Czepelu, dzielnicy Budapesztu. Oba samorządy są miastami partnerskimi. Goście z Węgier symbolicznie przekażą przewodnictwo w UE prezydentowi Kielc. Spotkanie uświetni koncert, podczas którego będzie można posłuchać polskiego i węgierskiego folku.

Pierwszą imprezą w oficjalnym krajowym programie kulturalnym polskiej prezydencji będzie "Europejska Agora - wizje rodzinnej Europy" z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego 30 czerwca w Krasnogrudzie (Podlaskie). Spotkane potrwa trzy dni. W Krasnogrudzie i w Sejnach będzie można obejrzeć wystawy, prezentacje filmowe, wysłuchać koncertów a także wziąć udział w spotkaniach autorskich oraz debatach poetów, filozofów, artystów i polityków. Przedstawiciele ośrodka Pogranicze spodziewają się, że w przedsięwzięciu weźmie udział ok. 2 tys. osób.


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZNP: wnioskujemy o objęcie bonami wszystkich nauczycieli. Laptopy dla nauczycieli klas I-III w roku szkolnym 2024/2025. Na jakiem etapie jest sprawa?

Związek Nauczycielstwa Polskiego jest za objęciem bonami na laptopy dla wszystkich nauczycieli klas I – III. Zakończyła się rewizja KPO, dzięki której ok 172 mln zł zostaną przeznaczone na zakup nowych laptopów dla nauczycieli klas I-III.

Zespół Scorpions zagra dziś na Narodowym. Gdzie utrudnienia?

W piątek 26 lipca na Stadionie Narodowym odbędzie się koncert Warsaw Rocks ’24. Wśród gwiazd m.in. zespół Scorpions. Kierowców czekają utrudnienia. 

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Nawet 120 tys. zł na rozwój małego gospodarstwa. Rusza nabór wniosków

Dofinansowanie na rozwój małych gospodarstw. Rusza nabór wniosków, który potrwa od 25 lipca do 22 sierpnia 2024 r. Uzyskane pieniądze rolnik może przeznaczyć m.in. na inwestycje budowlane czy nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.

REKLAMA

Ferie zimowe 2025 – terminy, województwa [TABELA]

Planujesz ferie zimowe w 2025 roku? Znamy już terminy dla wszystkich 16 województw. Są cztery terminy ferii: 20 stycznia-2 lutego, 27 stycznia – 9 lutego, 3-16 luty i 17 lutego – 2 marca. Zaznacz w swoim kalendarzu już dziś.

Kobieta straciła 175 tys. zł, a chciała tylko sprzedać telewizor

Tym razem ofiarą "na pracownika banku" padła 32-letnie mieszkanka Lubina. Kobieta chciała tylko sprzedać telewizor na znanym portalu, w rezultacie straciła 175 tys. zł. 

To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

REKLAMA

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA