Kategorie

Jakimi zasadami bezpieczeństwa muszą kierować się prowadzący pojazdy

Łukasz Kuligowski
Łukasz Kuligowski
inforCMS
Poruszając się samochodem, należy przede wszystkim pamiętać o bezpieczeństwie swoim i innych użytkowników drogi. Zapewnieniu bezpieczeństwa służy m.in. nakaz zapinania pasów czy zakaz prowadzenia przez kierowcę rozmów przez telefon.
Trzeba pamiętać, że za łamanie przepisów grożą mandaty, jednak niekiedy, zachowując szczególne warunki określone przepisami, kierowca może uniknąć niekorzystnych dla siebie konsekwencji.

Czy mogę korzystać z zestawu słuchawkowego podczas jazdy

Wiem, że podczas jazdy samochodem nie można rozmawiać przez telefon komórkowy. Jednak są sytuacje, gdy trzeba się z kimś nagle skontaktować i grozi za to mandat. Ale są tzw. zestawy głośnomówiące oraz zestawy słuchawkowe, jednak mam wątpliwość, czy przepisy nie obejmują zakazem stosowania także takich urządzeń. Czy korzystanie z telefonu z zestawem głośnomówiącym lub z zestawu słuchawkowego podczas jazdy jest zgodne z prawem?

Tak

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym nie można korzystać podczas jazdy samochodem z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jednak zestaw głośnomówiący pozwala na prowadzenie rozmowy w trakcie jazdy. Takie rozwiązanie nie absorbuje dodatkowo rąk i pozwala na trzymanie kierownicy oburącz. Podobnie wygląda sytuacja z używaniem zestawu słuchawkowego. Takie urządzenie nie wymaga, by telefon trzymać w ręku lub przytykać mikrofon do ust. Dzięki czemu można swobodnie prowadzić samochód i rozmawiać.

Jeżeli nie posiadamy ani zestawu słuchawkowego, ani głośnomówiącego, to jeżeli chce się prowadzić rozmowę, należy zjechać na pobocze i zatrzymać pojazd - oczywiście w miejscu, gdzie nie ma zakazu postoju lub zatrzymywania pojazdów. Za jazdę samochodem i jednoczesne prowadzenie pojazdu grozi 200 zł mandatu. Jednak nie dostaje się za to wykroczenie punktów karnych.

Podstawa prawna

l Art. 45 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Czy pasażer też musi mieć zapięte pasy

Mam samochód, który posiada pasy bezpieczeństwa także z tyłu. Wiem, że zarówno kierowca, jak i pasażer z przodu mają obowiązek zapiąć pasy bezpieczeństwa. Jednak jak to wygląda w przypadku pasażerów z tyłu? Czy jeżeli pasażer z tyłu upiera się i nie chce zapiąć pasów, to czy policja może go za to ukarać? Czy kierowca też może odpowiadać za niesfornego pasażera?

Tak

Pasami w samochodzie powinien być przypięty nie tylko kierowca, ale również pasażer - zarówno na przednim, jak i tylnym siedzeniu. Za niezapięte pasy przez pasażera na tylnym siedzeniu grozi mandat.

Kierujący i osoby przewożone pojazdem wyposażonym w pasy bezpieczeństwa są obowiązani korzystać z nich podczas jazdy. Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba, która tego obowiązku nie dopełniła. Jednak niezależnie od mandatu, który może zostać nałożony na pasażera za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, kierujący pojazdem również może zostać ukarany mandatem. Wysokość mandatu w takiej sytuacji wynosi 100 złotych zarówno w przypadku kierowcy, jak i pasażera. Jeżeli jednak kierowca nie zapiął pasów, to otrzyma za to dodatkowo dwa punkty karne.

Są jednak sytuacje, w których nie ma obowiązku zapinania pasów. Z obowiązku tego zwolnione są np.: osoby mające orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów, kobiety o widocznej ciąży, kierowca taksówki osobowej w trakcie jazdy z pasażerem, policjant podczas przewożenia osoby zatrzymanej.

Podstawa prawna

l Art. 39 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Czy za wyprzedzanie prawą stroną dostanę mandat

Bardzo często spotykam się z sytuacją, że ktoś jadący przede mną dużo wolniej blokuje lewy pas ruchu. Policja zaleca wyprzedzanie lewą stroną. Przepisy mówią, iż powinno się trzymać jak najbliżej prawej strony. Jednak, gdy ktoś blokuje lewy pas ruchu, często jestem zmuszony wyprzedzać taką osobę prawą stroną. Czy wyprzedzanie prawą stroną zawsze jest karane i jaki mandat można za to dostać?

Nie

Jednak rzeczywiście kierowca powinien wyprzedzać inne pojazdy lewą stroną drogi. Prawo o ruchu drogowym w zasadzie zabrania wyprzedzania prawą stroną innych uczestników ruchu drogowego, ale są sytuacje, gdy jest to dopuszczalne. Jest tak np., gdy pojazd przed nami sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo. Wówczas manewr wyprzedzania może odbyć się wyłącznie z prawej strony. Ponadto jest to dopuszczalne na drodze jednokierunkowej, która ma wyznaczone pasy ruchu. W przypadku jezdni dwukierunkowej taki manewr można wykonać z prawej strony, jeżeli są co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Jednak może to mieć miejsce tylko w obszarze zabudowanym. Poza miastem wyprzedzanie z prawej strony jest dopuszczalne, tylko gdy są co najmniej trzy pasy ruchu do jazdy w tym samym kierunku. W innych sytuacjach za wyprzedzanie prawą stroną grozi 200 zł mandatu.

Podstawa prawna

l Art. 24 pkt 3, 5, 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Czy po 30 dniach od wykroczenia mogę nie przyjąć mandatu

Straży miejskiej przywrócono możliwość używania fotoradarów mierzących prędkości na drogach. Mogą oni na podstawie zrobionego zdjęcia wystawić mandat. Jednak czy za inne wykroczenia strażnicy miejscy też mogą ukarać mandatem? Czy po 30 dniach od daty wykroczenia mogę nie przyjąć mandatu?

Nie

Straż miejska może używać fotoradarów nie tylko do rejestracji nadmiernej prędkości. Może też rejestrować w ten sposób wykroczenia polegające na niestosowaniu się do sygnalizacji świetlnej. W przypadku stwierdzenia wykroczenia na podstawie urządzenia pomiarowego lub kontrolnego, jakim np. jest fotoradar, straż miejska ma 30 dni na nałożenie mandatu karnego. Jednak termin ten nie jest liczony od dnia zdarzenia, ale od dnia ustalenia tożsamości sprawcy wykroczenia. Po zarejestrowaniu, np. przekroczenia prędkości, straż musi podjąć niezwłocznie czynności wyjaśniające. Między innymi musi skierować zapytanie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w celu ustalenia właściciela pojazdu, którym popełniono wykroczenie. Na odpowiedź czeka się kilka tygodni. Dlatego uznaje się, że termin na ukaranie mija dopiero po 30 dniach od ustalenia sprawcy. Jednak jeżeli nawet w takiej sytuacji termin ten nie zostałby dotrzymany, to wówczas straż musi skierować do sądu wniosek o ukaranie sprawcy.

Podstawa prawna

l Art. 129 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

l Art. 97 ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. nr 106, poz. 1148 z późn. zm.).

Czy można zredukować punkty karne

Mam 20 punktów karnych. Gdy przekroczę 24, to stracę prawo jazdy. Czy można zredukować liczbę punktów i jak to zrobić?

Tak

Kierowca wpisany do ewidencji może na własny koszt uczestniczyć w szkoleniu, którego odbycie spowoduje zmniejszenie liczby punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego. Koszt takiego szkolenia to 150 do 250 zł - w zależności od miasta. Możliwości takiej nie mają jednak kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż rok. Szkolenie, o którym mowa, organizuje dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Po odbyciu takiego szkolenia kierowca otrzymuje zaświadczenie. Kopię zaświadczenia dyrektor ośrodka przesyła policji prowadzącej ewidencję punktów karnych. Odbycie szkolenia i uzyskanie zaświadczenia zmniejsza o sześć liczbę posiadanych punktów karnych. Punkty te odejmuje się według kolejności wpisów. Trzeba jednak wiedzieć, że liczba punktów odjętych z tytułu odbytego szkolenia nie może być większa od liczby punktów otrzymanych za naruszenie przepisów ruchu drogowego przed jego odbyciem.

Celem szkolenia jest uświadomienie skutków naruszania przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza przepisów kształtujących zasady bezpiecznego zachowania się w ruchu. W szkoleniu tym można uczestniczyć nie częściej niż raz na pół roku. Szkolenie takie trwa w sumie cztery i pół godziny.

Podstawa prawna

l Art. 130 pkt 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

l Par. 8 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 20 grudnia 2002 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz.U. nr 236, poz. 1998).

Czy można zastąpić w dzień światła mijania

Od niedawna trzeba jeździć z włączonymi światłami mijania, nawet w ciągu dnia i przez cały rok. Żarówki kosztują, a zużycie paliwa też jest większe. Do tej pory można było w ciągu dnia używać, zamiast świateł mijania, świateł do jazdy dziennej. Czy teraz też można stosować takie rozwiązanie?

Tak

Przy nowelizacji przepisów ustawy - Prawo o ruchu drogowym pozostawiono przepis, który pozwala w ciągu dnia używać świateł do jazdy dziennej. Trwałość żarówek przy takim rozwiązaniu jest kilkukrotnie dłuższa. Są też bardziej zaawansowane rozwiązania. Można samochód wyposażyć w światła do jazdy dziennej, które posiadają diody LED. Żywotność takiej diody może wynieść nawet dziesięć lat.

Trzeba jednak pamiętać, że jeżeli samochód nie jest wyposażony w takie światła, to wówczas możliwa jest przeróbka. W tańszym wariancie wyniesie to ok. 60 zł. Jednak stosując rozwiązanie z diodami LED, trzeba się liczyć w wydatkiem 800-900 zł.

Prawo o ruchu drogowym określa jednak, że świateł do jazdy dziennej można używać tylko od świtu do zmierzchu. Warunkiem jest też normalna przejrzystość powietrza. Przy zmianie pogody, gdy np. zacznie padać deszcz, trzeba włączyć światła mijania.

Podstawa prawna

l Art. 51 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. nr 108, poz. 908 z późn. zm.).

Przygotował Łukasz Kuligowski

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021

  Nauczyciel w Polsce - pasja czy zawód? Raport o statusie nauczycieli w Polsce 2021. Nauczyciel to zawód często oceniany. Ale czy doceniany? W raporcie zbadano, co myślą o nauczycielach rodzice, uczniowie, a także oni sami o swojej pracy.

  Domowa Opieka Medyczna - Pulsoksymetr i PulsoCare

  Domowa Opieka Medyczna to program mający na celu zdalne monitorowanie stanu zdrowia Pacjentów. Program wykorzystuje pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne i aplikację PulsoCare do przekazywania i monitoringu danych.

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła

  CEEB - zadania gmin związane ze spisem źródeł ciepła. W jakim terminie gmina powinna wprowadzić dane do ewidencji? Ile czasu ma urzędnik na wprowadzenie danych z deklaracji do systemu? Czy każdy pracownik urzędu może wprowadzać dane do CEEB? Czy przewidziano finansowanie dla gmin?

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, deklaracja

  Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB) - od kiedy, jak złożyć deklarację źródeł ciepła? Przedstawiamy najważniejsze informacje o nowym obowiązku, który będzie spoczywał na właścicielach i zarządcach budynków.

  CEEB - jakie kary za brak zgłoszenia do ewidencji źródeł ciepła?

  CEEB - Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków rusza już 1 lipca 2021 roku. Oznacza to nowy obowiązek dla milionów Polaków, którzy będą musieli zgłosić, czym ogrzewają swoje domy. Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach - NFZ przyjmuje wnioski

  Szczepienia przeciw COVID-19 w aptekach. Oddziały Wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia przyjmują od wtorku wnioski od aptek, które chcą przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Nabór jest otwarty i ciągły, nie ma konkretnej daty jego zakończenia.

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć?

  Aplikacja mObywatel - co można w niej znaleźć? Już ponad 3 miliony Polaków korzysta z naszej aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty. Wkrótce trafi do niej Unijny Certyfikat COVID.

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały

  Tymczasowy profil zaufany będzie stały. 17 czerwca 2021 roku wejdą ważne zmiany dotyczące profilu zaufanego, szczególnie jego tymczasowej wersji. Co się zmieni?

  Kiedy wyniki matur 2021?

  Wyniki matur 2021 – kiedy? Jak i gdzie je sprawdzić? Przedstawiamy ważne informacje dla tysięcy tegorocznych maturzystów.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r.

  Profilaktyka 40 plus - badania od 1 lipca 2021 r. Minister zdrowia podpisał rozporządzenie zapowiedziane w programie Polski Ład. Z jakich badań będzie można skorzystać?

  Polski Ład: nowe miejsca pracy i infrastruktura mają rozwiązać problemy gmin

  Polski Ład to całościowe spojrzenie na problemy powiatów i gmin w całej Polsce. W ramach Polskiego Ładu budowane będą m.in. obiekty sportowe oraz infrastruktura drogowa, energetyczna, internetowa, kolejowa, które przyczynią się do rozwoju gospodarczego i poprawią jakość życia - mówił premier Mateusz Morawiecki.

  Konrad Fijołek prezydentem Rzeszowa - wyniki wyborów

  Konrad Fijołek nowym prezydentem Rzeszowa - znamy już oficjalne wyniki wyborów. Kandydat popierany przez opozycję: PO, Lewicę, PSL i Ruch Polska 2050 wygrał w pierwszej turze. Ile głosów zdobyli poszczególni kandydaci?

  Kurator oświaty - jakie ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Kurator oświaty. Ministerstwo Edukacji i Nauki proponuje rozwiązania wzmacniające rolę kuratora oświaty. Jakie kurator ma mieć uprawnienia po zmianach?

  Lektury w szkole podstawowej – proponowane zmiany

  Lektury w szkole podstawowej – zmiany. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało propozycję zmian w liście lektur szkolnych. Jakie książki zostaną usunięte z wykazu a jakie dodane?

  Lista lektur w liceum i technikum – proponowane zmiany

  Lektury w liceum i technikum – jakie zmiany proponuje Ministerstwo Edukacji i Nauki? Skreślone z wykazu lektur mają być m.in. wiersze Marcina Świetlickiego oraz „Mała apokalipsa” Tadeusza Konwickiego. Zamiast tego uczniowie mają czytać m.in. dzieła filozoficzne i egzystencjalne Jana Pawła II.

  Dopłaty z gmin za odpady, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody

  Dopłaty z gmin, maksymalna stawka opłaty od zużycia wody - szykują się spore zmiany w gospodarce odpadami. Co zawiera rządowy projekt zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?

  Komunikacja w Compliance

  Komunikacja w Compliance. W najbliższym czasie sektor publiczny, ale i sektor prywatny (zwłaszcza duże i średnie przedsiębiorstwa) czeka wdrażanie systemów Compliance. Kluczem do udanego wdrożenia, a potem utrzymania systemów Compliance jest komunikacja.

  Leśna szkoła z klimatem - ruszają ekolekcje

  Leśna szkoła z klimatem to program opracowany we współpracy Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki, który służy inspirowaniu uczniów i nauczycieli do działań sprzyjających środowisku przyrodniczemu. W program zaangażowane są też Lasy Państwowe, które m.in. przygotowują służące grom plenerowym ścieżki i organizują prelekcje.

  Dzień Ojca - gra miejska "Przygoda z Tatą"

  Dzień Ojca - MRiPS zaprasza do zapisów na grę miejską "Przygoda z Tatą". Gra odbędzie się w Warszawie.

  Praca zdalna urzędników - ekwiwalent

  Praca zdalna urzędników - po zmianie przepisów pracodawca będzie musiał zagwarantować ekwiwalent. Czy wygasi to pracę zdalną urzędników?

  Obowiązek zgłoszenia, czym ogrzewamy domy od 1 lipca 2021 r.

  Obowiązek zgłoszenia czym ogrzewamy domy - 1 lipca 2021 roku rusza zbieranie danych do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB). Do kiedy będzie trzeba zgłosić urządzenia? Jakie kary grożą za brak zgłoszenia?

  Euro 2021: Narodowa Strefa Kibica na mecz Polski z Hiszpanią

  Euro 2021 - Strefa Kibica na Stadionie Narodowym. 19 czerwca 2021 roku na Stadionie Narodowym będzie można oglądać mecz reprezentacji Polski z Hiszpanią na Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej. Jakie będą zasady? Ile osób będzie mogło wejść na stadion?

  MEiN proponuje zmiany w liście lektur

  Zmiany w liście lektur - Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczyna konsultacje społeczne. Potrwają do 8 lipca.

  Narodowy Spis Powszechny - jak powinni się spisać studenci?

  Narodowy Spis Powszechny - studenci mogą nie mieć świadomości, że ciąży na nich obowiązek spisowy. Nigdy nie brali udziału w spisie - ostatni był 10 lat temu, gdy byli jeszcze dziećmi. Mogą też myśleć, że zrobią to za nich rodzice lub dom studencki. Najlepiej jednak wziąć odpowiedzialność we własne ręce i spisać się samodzielnie! Tym bardziej, jeśli nie mieszka się z rodzicami lub w akademiku.

  Strajk Pielęgniarek: Czujemy się oszukane przez rząd [PODCAST]

  11 manifestacji w centralnych miejscach miast wojewódzkich, 4000 uczestników: pielęgniarki, pielęgniarze, położne - tak wyglądał strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych. Czy będzie strajk generalny? Zapraszamy do wysłuchania podcastu.