REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy porządkowe muszą dotyczyć przeciwdziałania realnemu, a nie potencjalnemu zagrożeniu

Agnieszka Jezierska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej, autor opinii prawnej dla Rady Miejskiej w Łodzi na temat wprowadzenia zakazu używania jednorazowych torebek foliowych przez sprzedawców

- Przepisy porządkowe są regulacją o charakterze wyjątkowym i ostatecznym. Jeżeli istnieje realne zagrożenie dla chronionych dóbr, którego nie można wyeliminować w inny sposób przewidziany w obowiązujących regulacjach prawnych, to eliminuje się to zagrożenie w trybie przepisów porządkowych. Przesłanka istnienia sytuacji zagrażającej chronionym dobrom określana jest jako przesłanka subiektywna, gdyż stwierdzenie jej istnienia to przede wszystkim rezultat oceny stanu faktycznego dokonanej przez organ wydający przepisy porządkowe. Gdy je podejmuje, zakłada, że w konkretnej sprawie istnieje zagrożenie dla owych chronionych dóbr. Jednak to przekonanie nie jest wystarczające dla uchwalenia przepisów porządkowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że uchwała je ustanawiająca podlega kontroli organu nadzoru nie tylko pod względem formalnym, czyli istnienia podstawy prawnej dla ich uchwalenia, ale może być później oceniana również przez sąd pod kątem celu, jaki te przepisy mają spełnić. Kryteria prawne wprowadzenia przepisów porządkowych ze względu na istnienie zagrożenia chronionych dóbr mają bowiem ze swej natury charakter celowościowy. Organ nadzoru będzie zatem sprawdzał, czy wykazano, że wystąpił wskazany w ustawie stan zagrożenia i czy nie było innej możliwości jego zlikwidowania.

Jeżeli nastąpiła jakaś katastrofa, np. ekologiczna, albo mamy do czynienia z klęską żywiołową, to zagrożenie dla chronionych dóbr związane z tą okolicznością jest zazwyczaj oczywiste. Jednak w przypadku foliowych torebek już nie.

W przypadku przesłanki zagrożenia zdrowia ludzi konieczne są odpowiednie ekspertyzy wykazujące, iż ogromne ilości jednorazowych torebek foliowych zgromadzonych na obszarze miasta powodują realne zagrożenie związane z faktem, iż torebki te np. nie podlegają biodegradacji i negatywnie wpływają na środowisko, co z kolei ma wpływ na zdrowie ludzi żyjących w tym środowisku. Niewątpliwie zagrożenia początku XXI wieku są zupełnie inne niż zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa występujące w XIX wieku. Dzisiaj tradycyjna formuła przepisów porządkowych (policyjnych) będzie nieraz zawierać inne treści, ponieważ inne są warunki naszego życia i inne niebezpieczeństwa czy zagrożenia, którym podlegamy. Można też próbować uzasadnić wprowadzenie planowanego zakazu używania przez sprzedawców jednorazowych torebek foliowych względami porządku i bezpieczeństwa publicznego, choćby faktem skali zaśmiecania miasta i związanym z nim realnym zagrożeniem dla środowiska, takim jak zatykanie się studzienek odpływowych czy plaga gryzoni.

Niewątpliwie uchwała ustalająca przepisy porządkowe musi mieć uzasadnienie, które wykaże istnienie realnego zagrożenia dla chronionych dóbr, określając te dobra i wskazując dowody potwierdzające istnienie stanu zagrożenia, a także wykaże, iż nie było innej podstawy prawnej, która umożliwiłaby jego zlikwidowanie.

Notowała Agnieszka Jezierska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

  PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

  Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

  Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

  23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

  Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

  W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

  REKLAMA

  Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

  Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

  Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

  W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

  Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

  W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

  Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

  Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

  REKLAMA

  Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

  W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

  Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

  REKLAMA