REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przepisy porządkowe muszą dotyczyć przeciwdziałania realnemu, a nie potencjalnemu zagrożeniu

Agnieszka Jezierska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

prof. Michał Kulesza, współtwórca reformy samorządowej, autor opinii prawnej dla Rady Miejskiej w Łodzi na temat wprowadzenia zakazu używania jednorazowych torebek foliowych przez sprzedawców

- Przepisy porządkowe są regulacją o charakterze wyjątkowym i ostatecznym. Jeżeli istnieje realne zagrożenie dla chronionych dóbr, którego nie można wyeliminować w inny sposób przewidziany w obowiązujących regulacjach prawnych, to eliminuje się to zagrożenie w trybie przepisów porządkowych. Przesłanka istnienia sytuacji zagrażającej chronionym dobrom określana jest jako przesłanka subiektywna, gdyż stwierdzenie jej istnienia to przede wszystkim rezultat oceny stanu faktycznego dokonanej przez organ wydający przepisy porządkowe. Gdy je podejmuje, zakłada, że w konkretnej sprawie istnieje zagrożenie dla owych chronionych dóbr. Jednak to przekonanie nie jest wystarczające dla uchwalenia przepisów porządkowych. Nie ulega bowiem wątpliwości, że uchwała je ustanawiająca podlega kontroli organu nadzoru nie tylko pod względem formalnym, czyli istnienia podstawy prawnej dla ich uchwalenia, ale może być później oceniana również przez sąd pod kątem celu, jaki te przepisy mają spełnić. Kryteria prawne wprowadzenia przepisów porządkowych ze względu na istnienie zagrożenia chronionych dóbr mają bowiem ze swej natury charakter celowościowy. Organ nadzoru będzie zatem sprawdzał, czy wykazano, że wystąpił wskazany w ustawie stan zagrożenia i czy nie było innej możliwości jego zlikwidowania.

Jeżeli nastąpiła jakaś katastrofa, np. ekologiczna, albo mamy do czynienia z klęską żywiołową, to zagrożenie dla chronionych dóbr związane z tą okolicznością jest zazwyczaj oczywiste. Jednak w przypadku foliowych torebek już nie.

W przypadku przesłanki zagrożenia zdrowia ludzi konieczne są odpowiednie ekspertyzy wykazujące, iż ogromne ilości jednorazowych torebek foliowych zgromadzonych na obszarze miasta powodują realne zagrożenie związane z faktem, iż torebki te np. nie podlegają biodegradacji i negatywnie wpływają na środowisko, co z kolei ma wpływ na zdrowie ludzi żyjących w tym środowisku. Niewątpliwie zagrożenia początku XXI wieku są zupełnie inne niż zagrożenia dla porządku publicznego i bezpieczeństwa występujące w XIX wieku. Dzisiaj tradycyjna formuła przepisów porządkowych (policyjnych) będzie nieraz zawierać inne treści, ponieważ inne są warunki naszego życia i inne niebezpieczeństwa czy zagrożenia, którym podlegamy. Można też próbować uzasadnić wprowadzenie planowanego zakazu używania przez sprzedawców jednorazowych torebek foliowych względami porządku i bezpieczeństwa publicznego, choćby faktem skali zaśmiecania miasta i związanym z nim realnym zagrożeniem dla środowiska, takim jak zatykanie się studzienek odpływowych czy plaga gryzoni.

Niewątpliwie uchwała ustalająca przepisy porządkowe musi mieć uzasadnienie, które wykaże istnienie realnego zagrożenia dla chronionych dóbr, określając te dobra i wskazując dowody potwierdzające istnienie stanu zagrożenia, a także wykaże, iż nie było innej podstawy prawnej, która umożliwiłaby jego zlikwidowanie.

Notowała Agnieszka Jezierska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA