REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jerzy Kowalski

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało kolejny projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przepisy regulują sposób i zakres szkolenia służb porządkowych, kierowników do spraw bezpieczeństwa obiektów sportowych i możliwości przeprowadzania kontroli kibiców (Dz.U. nr 62, poz. 504).

REKLAMA

Ujednolicone standardy

REKLAMA

Określony w projekcie program szkolenia pozwoli na ujednolicenie standardów obowiązujących wszystkich członków służb porządkowych i służb informacyjnych, a także kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz umożliwi wyeliminowanie ewentualnych uchybień w trakcie doboru na te stanowiska – informuje Wioletta Paprocka, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa, którzy legitymują się posiadaniem licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia, o której mowa w art. 26 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia, wprowadzono zwolnienie ze szkolenia w zakresie, w jakim pokrywa się ono ze szkoleniem na pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia – uzupełnia rzecznik.

Program szkoleń

Do projektu dołączono załączniki precyzujące program szkoleń członków służb i kierowników do spraw bezpieczeństwa, które mają prowadzić szkoły, szkoły wyższe i inne placówki oświatowe przygotowujące do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia. I tak program obejmuje m.in. zagadnienia prawa administracyjnego, karnego, karnego procesowego, procedur bezpieczeństwa kryminologii i kryminalistyki, samoobrony, pomocy medycznej, technik interwencyjnych. Szkolący się po zdaniu egzaminu wewnętrznego otrzyma odpowiednie zaświadczenie ważne przez czas nieokreślony. Dotychczasowe zaświadczenia dla kierowników do spraw bezpieczeństwa i członków służb porządkowych zachowają ważność do 31 stycznia 2010 r.

Sprawdzanie bagażu

REKLAMA

W projekcie rozporządzenia sprecyzowano też warunki i sposoby działania służb w zakresie sprawdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, sposobów legitymowania jej uczestników oraz przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży. Określono też postępowanie wobec zakłócających mecze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Projekt przewiduje, że przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez członka służby porządkowej lub członka służby informacyjnej tej samej płci, co osoba kontrolowana. Przed rozpoczęciem przeglądania bagaży lub odzieży, członek służby porządkowej będzie obowiązany użyć zwrotu „służba porządkowa”, a członek służby informacyjnej zwrotu „służba informacyjna”. Ponadto służby te będą zobowiązane wezwać osobę do okazania zawartości bagażu lub odzieży. Służba odmówi wejścia na imprezę lub usunie z niej osobę, która ma przy sobie przedmioty, których wnoszenie i posiadanie podczas meczu czy zawodów jest zabronione.

Czytaj także: Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje>>

Służby przekażą policji

– W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych środków odurzających i psychotropowych, służby dokonają ujęcia osoby posiadającej takie przedmioty. Po odebraniu przedmiotów, sporządzą notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekażą ujętego wraz z odebranymi przedmiotami policji – dodaje rzecznik MSWiA.

300 razy interweniowała po meczach policja w I półroczu 2009 r.

 

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

REKLAMA

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

REKLAMA

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA