REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jerzy Kowalski

REKLAMA

REKLAMA

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało kolejny projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przepisy regulują sposób i zakres szkolenia służb porządkowych, kierowników do spraw bezpieczeństwa obiektów sportowych i możliwości przeprowadzania kontroli kibiców (Dz.U. nr 62, poz. 504).

REKLAMA

Ujednolicone standardy

REKLAMA

Określony w projekcie program szkolenia pozwoli na ujednolicenie standardów obowiązujących wszystkich członków służb porządkowych i służb informacyjnych, a także kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz umożliwi wyeliminowanie ewentualnych uchybień w trakcie doboru na te stanowiska – informuje Wioletta Paprocka, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa, którzy legitymują się posiadaniem licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia, o której mowa w art. 26 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia, wprowadzono zwolnienie ze szkolenia w zakresie, w jakim pokrywa się ono ze szkoleniem na pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia – uzupełnia rzecznik.

Program szkoleń

Do projektu dołączono załączniki precyzujące program szkoleń członków służb i kierowników do spraw bezpieczeństwa, które mają prowadzić szkoły, szkoły wyższe i inne placówki oświatowe przygotowujące do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia. I tak program obejmuje m.in. zagadnienia prawa administracyjnego, karnego, karnego procesowego, procedur bezpieczeństwa kryminologii i kryminalistyki, samoobrony, pomocy medycznej, technik interwencyjnych. Szkolący się po zdaniu egzaminu wewnętrznego otrzyma odpowiednie zaświadczenie ważne przez czas nieokreślony. Dotychczasowe zaświadczenia dla kierowników do spraw bezpieczeństwa i członków służb porządkowych zachowają ważność do 31 stycznia 2010 r.

Sprawdzanie bagażu

REKLAMA

W projekcie rozporządzenia sprecyzowano też warunki i sposoby działania służb w zakresie sprawdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, sposobów legitymowania jej uczestników oraz przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży. Określono też postępowanie wobec zakłócających mecze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Projekt przewiduje, że przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez członka służby porządkowej lub członka służby informacyjnej tej samej płci, co osoba kontrolowana. Przed rozpoczęciem przeglądania bagaży lub odzieży, członek służby porządkowej będzie obowiązany użyć zwrotu „służba porządkowa”, a członek służby informacyjnej zwrotu „służba informacyjna”. Ponadto służby te będą zobowiązane wezwać osobę do okazania zawartości bagażu lub odzieży. Służba odmówi wejścia na imprezę lub usunie z niej osobę, która ma przy sobie przedmioty, których wnoszenie i posiadanie podczas meczu czy zawodów jest zabronione.

Czytaj także: Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje>>

Służby przekażą policji

– W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych środków odurzających i psychotropowych, służby dokonają ujęcia osoby posiadającej takie przedmioty. Po odebraniu przedmiotów, sporządzą notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekażą ujętego wraz z odebranymi przedmiotami policji – dodaje rzecznik MSWiA.

300 razy interweniowała po meczach policja w I półroczu 2009 r.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA