| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Bezpieczeństwo > Służby porządkowe skontrolują kibiców

Służby porządkowe skontrolują kibiców

Jeżeli służby zabezpieczające imprezy masowe wykryją u uczestników broń lub niebezpieczne przedmioty, napoje alkoholowe, środki odurzające i psychotropowe, osoby te, po odebraniu wymienionych przedmiotów, zostaną przekazane policji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało kolejny projekt rozporządzenia wykonawczego do ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Przepisy regulują sposób i zakres szkolenia służb porządkowych, kierowników do spraw bezpieczeństwa obiektów sportowych i możliwości przeprowadzania kontroli kibiców (Dz.U. nr 62, poz. 504).

Ujednolicone standardy

Określony w projekcie program szkolenia pozwoli na ujednolicenie standardów obowiązujących wszystkich członków służb porządkowych i służb informacyjnych, a także kierowników do spraw bezpieczeństwa oraz umożliwi wyeliminowanie ewentualnych uchybień w trakcie doboru na te stanowiska – informuje Wioletta Paprocka, rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W przypadku kandydatów na kierowników do spraw bezpieczeństwa, którzy legitymują się posiadaniem licencji pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia, o której mowa w art. 26 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o ochronie osób i mienia, wprowadzono zwolnienie ze szkolenia w zakresie, w jakim pokrywa się ono ze szkoleniem na pracownika ochrony fizycznej drugiego stopnia – uzupełnia rzecznik.

Program szkoleń

Do projektu dołączono załączniki precyzujące program szkoleń członków służb i kierowników do spraw bezpieczeństwa, które mają prowadzić szkoły, szkoły wyższe i inne placówki oświatowe przygotowujące do wykonywania zadań pracownika ochrony osób i mienia. I tak program obejmuje m.in. zagadnienia prawa administracyjnego, karnego, karnego procesowego, procedur bezpieczeństwa kryminologii i kryminalistyki, samoobrony, pomocy medycznej, technik interwencyjnych. Szkolący się po zdaniu egzaminu wewnętrznego otrzyma odpowiednie zaświadczenie ważne przez czas nieokreślony. Dotychczasowe zaświadczenia dla kierowników do spraw bezpieczeństwa i członków służb porządkowych zachowają ważność do 31 stycznia 2010 r.

Sprawdzanie bagażu

W projekcie rozporządzenia sprecyzowano też warunki i sposoby działania służb w zakresie sprawdzania uprawnień osób do uczestniczenia w imprezie masowej, sposobów legitymowania jej uczestników oraz przeglądania zawartości ich bagaży i odzieży. Określono też postępowanie wobec zakłócających mecze.

– Projekt przewiduje, że przeglądanie odzieży powinno być dokonywane przez członka służby porządkowej lub członka służby informacyjnej tej samej płci, co osoba kontrolowana. Przed rozpoczęciem przeglądania bagaży lub odzieży, członek służby porządkowej będzie obowiązany użyć zwrotu „służba porządkowa”, a członek służby informacyjnej zwrotu „służba informacyjna”. Ponadto służby te będą zobowiązane wezwać osobę do okazania zawartości bagażu lub odzieży. Służba odmówi wejścia na imprezę lub usunie z niej osobę, która ma przy sobie przedmioty, których wnoszenie i posiadanie podczas meczu czy zawodów jest zabronione.

Czytaj także: Organizacja i przeprowadzanie imprez masowych - nowe regulacje>>

Służby przekażą policji

– W przypadku ujawnienia broni lub innych niebezpiecznych przedmiotów, napojów alkoholowych, materiałów wybuchowych, pirotechnicznych i pożarowo niebezpiecznych środków odurzających i psychotropowych, służby dokonają ujęcia osoby posiadającej takie przedmioty. Po odebraniu przedmiotów, sporządzą notatkę z przeprowadzonej czynności, a następnie przekażą ujętego wraz z odebranymi przedmiotami policji – dodaje rzecznik MSWiA.

300 razy interweniowała po meczach policja w I półroczu 2009 r.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


INFORLEX Administracja425.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »