REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

Sebastian Kowalski

REKLAMA

W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

Zgodnie z art. 48 §1 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) za wykroczenie skarbowe można nałożyć grzywnę w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, natomiast mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

REKLAMA

Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu

 Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe są uprawnieni:

    1)    upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,

    2)    inspektorzy kontroli skarbowej,

    3)    upoważnieni funkcjonariusze celni.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego pracownikom urzędów skarbowych wydaje naczelnik właściwego urzędu skarbowego, zaś funkcjonariuszom celnym upoważnienie wydaje naczelnik właściwego urzędu celnego. Każde takie upoważnienie powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej lub numer identyfikacyjny upoważnionego funkcjonariusza oraz określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne. Ponadto upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.

Z zasady (jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej), funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.

Czytaj także: Szersze uprawnienia straży miejskich do nakładania mandatów>>

Zasady nakładania kary grzywny

W postępowaniu mandatowym, karę grzywny w drodze mandatu karnego nałożyć można jedynie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości, stąd też warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu.

REKLAMA

Jeżeli sprawca wykroczenia skarbowego nie wyrazi zgody na przyjęcie mandatu karnego, to sprawa zostanie rozpoznana na zasadach ogólnych, tzn. jeżeli już wszczęto postępowanie przygotowawcze – będzie ono kontynuowane, a jeżeli zaoferowano sprawcy mandat przed wszczęciem postępowania przygotowawczego, organ finansowy wyda postanowienie o wszczęciu dochodzenia i przeprowadzi dochodzenie, co nie wyklucza zastosowania w trakcie tegoż np. instytucji dobrowolnego poddania się sprawcy odpowiedzialności, czy też umorzenia lub warunkowego umorzenia postępowania.

Przed nałożeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu i o skutkach prawnych braku takiej zgody, a ponadto obowiązany jest określić wykroczenie skarbowe zarzucane sprawcy oraz pouczyć go o pozostałych warunkach dopuszczalności postępowania mandatowego.

Sposób uiszczenia grzywny

W postępowaniu mandatowym można nałożyć karę grzywny w drodze mandatu karnego:

1)    wydanego ukaranemu po uiszczeniu kary grzywny upoważnionemu podmiotowi,

2)    kredytowanego, wydawanego za potwierdzeniem odbioru ukaranemu.

Ukarany karą grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego może ją uiścić w następujący sposób:

•    przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy lub wpłatą gotówki do kasy:

a)    właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył upoważniony pracownik urzędu skarbowego,

b)    właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny nałożył inspektor kontroli skarbowej;

•    przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy właściwej izby celnej lub wpłatą gotówki do kasy właściwej izby celnej albo do kasy właściwego urzędu celnego, jeżeli karę grzywny nałożył upoważniony funkcjonariusz celny.

Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego ukarany może uiścić również w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej, jeżeli funkcjonariusz ją nakładający lub finansowy organ postępowania przygotowawczego albo kasa właściwego urzędu są wyposażeni w odpowiednie urządzenie do autoryzacji transakcji rozliczeń bezgotówkowych.

Przed wydaniem mandatu karnego funkcjonariusz informuje sprawcę wykroczenia skarbowego o możliwych sposobach uiszczenia kary grzywny, a w przypadku możliwości uiszczenia kary grzywny w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej – również o takiej możliwości, a także o wysokości opłat i prowizji pobieranych przez podmioty dokonujące autoryzacji transakcji i rozliczeń finansowych związanych z przekazaniem kary grzywny na właściwy rachunek bankowy.

Mandat karny kredytowany powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Pomimo tego, przepisy nowego rozporządzenia zobowiązują funkcjonariusza, aby jeszcze przed wydaniem mandatu karnego kredytowanego pouczył sprawcę o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny we wskazanym terminie i skutkach jej nieuiszczenia.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów wchodzi w życie>>

Ewidencjonowanie grzywien i rozliczanie formularzy mandatu karnego

Urzędy skarbowe, urzędy celne i urzędy kontroli skarbowej prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Ewidencje te zawierają następujące dane:

    1)    serię i numer mandatu oraz jego rodzaj;

    2)    wysokość grzywny;

    3)    datę ukarania;

    4)    datę uiszczenia grzywny;

    5)    dane ukaranego zgodnie z mandatem: imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP, nr PESEL albo datę urodzenia i numer paszportu;

    6)    kwalifikację prawną wykroczenia skarbowego wraz z jego dokładnym określeniem;

    7)    rodzaje i kwoty należności publicznoprawnych uszczuplonych lub narażonych na uszczuplenie w związku z wykroczeniem skarbowym;

    8)    datę wniosku o uchylenie mandatu;

    9)    datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;

    10)    kwotę grzywny do zwrotu.

Ewidencje prowadzone przez urzędy kontroli skarbowej zawierają ponadto datę skierowania do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego wraz z określeniem organu i numeru tego tytułu. Nadzór nad ewidencjami sprawują naczelnicy urzędów skarbowych, naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.

Funkcjonariusze, którym przekazano formularze mandatów karnych są z nich rozliczani. Naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celnych rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy, natomiast w przypadku inspektorów kontroli skarbowej rozliczeń tych dokonują dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.

W załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (Dz.U. Nr 94, poz. 552) określono nowy wzór formularza mandatu karnego. Formularze mandatów karnych używane przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia mogą być jeszcze stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2012 r.

Sebastian Kowalski

Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

samorzad.infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  REKLAMA

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA

  Ramowe plany nauczania: Edukacja obywatelska zamiast HiT-u i obowiązkowe zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji

  W roku szkolnym 2024/2025 zmienią się ramowe plany nauczania. Zamiast historii i teraźniejszości zostanie wprowadzony nowy przedmiot - edukacja obywatelska. Uczniowie szkół podstawowych będą mieli zajęcia z udzielania pierwszej pomocy.

  Wojciechowski: Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  Najbardziej uciążliwe wymogi Zielonego Ładu zostaną zmienione; przewiduje to projekt rozporządzenia, który popierają wszystkie kraje - poinformował dzisiaj unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Zniesiony ma być m.in. obowiązek ugorowania. Zmiany wejdą z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

  REKLAMA