REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żołnierz WOT – świadczenia dla pracodawcy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?
Jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierz WOT – świadczenia dla pracodawcy - jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?

Pracodawca otrzymuje świadczenia związane z zatrudnieniem zastępcy dla żołnierza WOT z tytułu:

REKLAMA

  • 1) przeszkolenia nowego pracownika lub pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym uprzednio przez żołnierza rezerwy lub żołnierza OT stanowisku pracy;
  • 2) odbycia przez pracowników, o których mowa w pkt 1, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • 3) przydzielenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, jeżeli wynika to z przepisów prawa i warunków zatrudnienia;
  • 4) opłat za przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych przed objęciem przydzielonego lub powierzonego stanowiska pracy, a jeżeli przewidują to przepisy – także po zwolnieniu z tego stanowiska pracy;
  • 5) ubezpieczenia związanego ze specyfiką wykonywanego zawodu;
  • 6) przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym także kosztów zleconej usługi pośrednictwa pracy w rozumieniu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622 i 1818).

Uprawnienia żołnierza WOT wobec pracodawcy

Pracodawca nie może zwolnić z pracy pracownika-żołnierza WOT ani rozwiązać z nim umowy o pracę z wyjątkiem takich sytuacji jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Żołnierzowi WOT za okres ćwiczeń, szkoleń, kursów przysługuje:

  1. zwolnienie z pracy oraz
  2. wynagrodzenie od pracodawcy.

Logicznym w świetle tych regulacji byłoby przyjęcie, że za okres wykonywania obowiązków przez żołnierza WOT, pracodawca otrzyma zwrot wynagrodzenia wypłacanego żołnierzowi.

Ustawodawca przyjął jednak inny system. Na okres nieobecności żołnierza WOT, pracodawca może zatrudnić innego pracownika. I otrzyma świadczenie pokrywające koszty tego zatrudnienia. Pensję żołnierzowi WOT musi jednak wypłacić.

Jakie jest uzasadnienie powyższego rozwiązania?

Odpowiedź znajdziemy np. na stronie www Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z założeń istnienia Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest uniknięcie kolizji obowiązków żołnierza-ochotnika OTz jego pracą zawodową. Terytorialna Służba Wojskowa pełniona rotacyjnie będzie odbywana przede wszystkim w czasie wolnym od pracy.

Każdy pracodawca z wyprzedzeniem będzie miał możliwość zapoznania się z wykazem ćwiczeń organizowanych w danym roku.

Pracownik (który nie pełnił czynnej służby wojskowej i nie złożył przysięgi wojskowej) chcący pełnić Terytorialną Służbę Wojskową będzie zobligowany do odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze 16 dni. Aby ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych ze szkoleniem, będzie można je zrealizować jednorazowo w sposób ciągły np. podczas urlopu (16 dni) lub okresowo w czasie wolnym od pracy.”

Ustawodawca założył więc, że pracownik-żołnierz WOT będzie swoją służbę pełnił w okresach urlopów albo weekendów.

System rozliczania kosztów pracodawcy ma działać więc tak:

Żołnierz WOT odbywa ćwiczenia w okresie urlopu. W tym okresie pracodawca zatrudnia pracownika na zastępstwo i otrzymuje od wojska zwrot kosztów poniesionych z tym zastępstwem.

Za jakie obowiązki żołnierza WOT otrzyma świadczenie jego pracodawca ?

Pracodawcy zatrudniającemu pracownika będącego żołnierzem rezerwy posiadającym nadany przydział kryzysowy lub żołnierzem OT przysługuje świadczenie pieniężne za okres:

  • odbywania ćwiczeń wojskowych,
  • pełnienia okresowej służby wojskowej lub
  • terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie przez tego żołnierza.

Ile wynosi kwota świadczenia dla pracodawcy zatrudniającego żołnierza WOT?

Kwota świadczenia za każdy dzień:

  1.  odbywania przez żołnierza rezerwy ćwiczeń wojskowych,
  2. pełnienia przez żołnierza rezerwy okresowej służby wojskowej lub
  3. pełnienia przez żołnierza OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie

- nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego.

Bierze się pod uwagę okres poprzedzający termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych albo w okresie poprzedzającym dany miesiąc pełnienia okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 21 lipca 2017 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających nadany przydział kryzysowy za okres odbywania przez tych żołnierzy ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej oraz żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową rotacyjnie - Dz.U. z 2019 r. poz. 1837

art. 134a ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. z 2019 r. poz. 1541

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/2025. Szkoła zadba o dietę ucznia. Toalety inaczej wyposażone

Nowe przepisy mają nie tylko poprawić komfort uczniów, ale też zadbać o ich zdrowie i bezpieczeństwo. Ważne zmiany już w nowym rok szkolnym 2024/2025 będą dotyczyły pomieszczeń sanitarnohigienicznych. Jest też szansa na sporą odmianę w menu szkolnych stołówek.

Już są wyniki egzaminu ósmoklasisty. Gdzie je sprawdzić?

W maju uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Sprawdź najważniejsze informacje na temat wyników.

Tatuaż z henny - ważne informacje

Latem często pozawalamy sobie na odrobinę szaleństwa i eksperymenty z wyglądem. W tym wszystkim należy jednak pamiętać o bezpieczeństwie. Warto wiedzieć, że produkty kosmetyczne służące do wykonywania tzw. tatuaży zmywalnych, w tym popularnych tatuaży z henny, muszą spełniać wymagania przepisów dotyczących produktów kosmetycznych.

Nowe legitymacje szkolne. Plastikowe karty już od 12 lipca 2024

Wprowadzenie nowych legitymacji szkolnych to temat, który budzi zainteresowanie zarówno uczniów, nauczycieli, jak i samorządów. Wiele gmin jest jeszcze w powijakach, jeśli chodzi o wprowadzanie plastikowych legitymacji. Co dokładnie zmienia się w systemie legitymacji?

REKLAMA

Polska - Niemcy. Zamiast reparacji wsparcie dla ocalałych z okupacji i Dom Polsko-Niemiecki w Berlinie

W czasie wizyty w Polsce, kanclerz Niemiec Olaf Scholz zapowiedział 2 lipca 2024 r. wsparcie dla osób ocalałych z okupacji, nie podając jednak bliższych szczegółów. Podkreślając wagę dobrych relacji między Polską a Niemcami, premier Donald Tusk przyznał, że "nie ma takich kwot, które zadośćuczyniłyby Polsce straty wynikające z napaści Niemiec".

GIS ostrzega przed migracją ołowiu i kadmu z obrzeża kubków. Co powinieneś wiedzieć?

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące stwierdzenia wysokich poziomów migracji ołowiu i kadmu z obrzeża partii kubków. To zagrożenie dla zdrowia, o którym warto wiedzieć. O jaki produkt dokładnie chodzi?

WOŚP przeszkoli nauczycieli z pierwszej pomocy, nauczyciele będą uczyć uczniów już od 1 września

Wraz z nowym rokiem szkolnym uczniowie rozpoczną naukę nowych umiejętności. Od 1 września 2024 r. na wszystkich etapach edukacji będzie prowadzona nauka pierwszej pomocy. Wiedzę będą przekazywać nauczyciele przeszkoleni przez instruktorów WOŚP.

Tunel połączy Warszawę z Łodzią. Przetarg zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia

Przetarg na tunel Kolei Dużych Prędkości pod Łodzią zostanie ogłoszony w ciągu tygodnia - takie informacje przekazał Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego. Ten tunel stanowi kluczowy element pierwszej nitki kolei dużych prędkości, która będzie prowadzić z Warszawy przez Łódź do Poznania i Wrocławia. 

REKLAMA

W Warszawie są aż 23 niebezpieczne kąpieliska [LISTA]

W 2024 roku na mazowieckiej mapie czarnych punktów wodnych jest 116 kąpielisk niestrzeżonych. W Warszawie za niebezpieczne uważane są 23 miejsca. Wśród nich m. in. Wisła, Jeziorko Balaton i Jeziorko Czerniakowskie - podano podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na temat bezpieczeństwa podczas wakacji.

Po fali upałów załamanie pogody. IMGW ostrzega

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed burzami o różnych stopniach. W których powiatach można się ich spodziewać? 

REKLAMA