Żołnierz WOT – świadczenia dla pracodawcy
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca otrzymuje świadczenia związane z zatrudnieniem zastępcy dla żołnierza WOT z tytułu:
REKLAMA
- 1) przeszkolenia nowego pracownika lub pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym uprzednio przez żołnierza rezerwy lub żołnierza OT stanowisku pracy;
- 2) odbycia przez pracowników, o których mowa w pkt 1, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
- 3) przydzielenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, jeżeli wynika to z przepisów prawa i warunków zatrudnienia;
- 4) opłat za przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych przed objęciem przydzielonego lub powierzonego stanowiska pracy, a jeżeli przewidują to przepisy – także po zwolnieniu z tego stanowiska pracy;
- 5) ubezpieczenia związanego ze specyfiką wykonywanego zawodu;
- 6) przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym także kosztów zleconej usługi pośrednictwa pracy w rozumieniu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622 i 1818).
Uprawnienia żołnierza WOT wobec pracodawcy
Pracodawca nie może zwolnić z pracy pracownika-żołnierza WOT ani rozwiązać z nim umowy o pracę z wyjątkiem takich sytuacji jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Żołnierzowi WOT za okres ćwiczeń, szkoleń, kursów przysługuje:
- zwolnienie z pracy oraz
- wynagrodzenie od pracodawcy.
Logicznym w świetle tych regulacji byłoby przyjęcie, że za okres wykonywania obowiązków przez żołnierza WOT, pracodawca otrzyma zwrot wynagrodzenia wypłacanego żołnierzowi.
Ustawodawca przyjął jednak inny system. Na okres nieobecności żołnierza WOT, pracodawca może zatrudnić innego pracownika. I otrzyma świadczenie pokrywające koszty tego zatrudnienia. Pensję żołnierzowi WOT musi jednak wypłacić.
Jakie jest uzasadnienie powyższego rozwiązania?
Odpowiedź znajdziemy np. na stronie www Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach:
„Jednym z założeń istnienia Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest uniknięcie kolizji obowiązków żołnierza-ochotnika OTz jego pracą zawodową. Terytorialna Służba Wojskowa pełniona rotacyjnie będzie odbywana przede wszystkim w czasie wolnym od pracy.
Każdy pracodawca z wyprzedzeniem będzie miał możliwość zapoznania się z wykazem ćwiczeń organizowanych w danym roku.
Pracownik (który nie pełnił czynnej służby wojskowej i nie złożył przysięgi wojskowej) chcący pełnić Terytorialną Służbę Wojskową będzie zobligowany do odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze 16 dni. Aby ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych ze szkoleniem, będzie można je zrealizować jednorazowo w sposób ciągły np. podczas urlopu (16 dni) lub okresowo w czasie wolnym od pracy.”
Ustawodawca założył więc, że pracownik-żołnierz WOT będzie swoją służbę pełnił w okresach urlopów albo weekendów.
System rozliczania kosztów pracodawcy ma działać więc tak:
Żołnierz WOT odbywa ćwiczenia w okresie urlopu. W tym okresie pracodawca zatrudnia pracownika na zastępstwo i otrzymuje od wojska zwrot kosztów poniesionych z tym zastępstwem.
Za jakie obowiązki żołnierza WOT otrzyma świadczenie jego pracodawca ?
Pracodawcy zatrudniającemu pracownika będącego żołnierzem rezerwy posiadającym nadany przydział kryzysowy lub żołnierzem OT przysługuje świadczenie pieniężne za okres:
- odbywania ćwiczeń wojskowych,
- pełnienia okresowej służby wojskowej lub
- terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie przez tego żołnierza.
Ile wynosi kwota świadczenia dla pracodawcy zatrudniającego żołnierza WOT?
Kwota świadczenia za każdy dzień:
- odbywania przez żołnierza rezerwy ćwiczeń wojskowych,
- pełnienia przez żołnierza rezerwy okresowej służby wojskowej lub
- pełnienia przez żołnierza OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie
- nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego.
Bierze się pod uwagę okres poprzedzający termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych albo w okresie poprzedzającym dany miesiąc pełnienia okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 21 lipca 2017 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających nadany przydział kryzysowy za okres odbywania przez tych żołnierzy ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej oraz żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową rotacyjnie - Dz.U. z 2019 r. poz. 1837
art. 134a ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. z 2019 r. poz. 1541
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.