Dopłata 2000 zł do wczasów dla żołnierzy zawodowych chroniących granicę Polski
REKLAMA
REKLAMA
Nowe przepisy wchodzą w życie od 15 marca 2022 r., ale prawo do dopłat mają żołnierze, którzy zostali skierowani do ochrony granic od 1 stycznia 2021 r.
REKLAMA
MON szacuje wartość dopłaty do wczasów 14-dniowych na 2000 zł. Żołnierz będzie mógł skorzystać z dopłaty dwa razy. Pierwszy raz według zasad dotychczas obowiązujących dla programu „Tanie Wczasy” zależnych od spełnienia kryterium dochodowego. Oraz drugi raz – bez związku z kryterium dochodowym – jako bonus za pełnienie służby w strefie przygranicznej. |
Dopłaty do wczasów dla żołnierzy nie chroniących granic
Dotychczasowe zasady programu „Tanie Wczasy”, które nie będą zmieniane w 2022 r. są następujące:
§ 12 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych 1. Żołnierzowi zawodowemu przyznaje się dopłatę do jego wypoczynku oraz jego małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu tego żołnierza w ramach programu „Tanie wczasy”, realizowanego w formie wypoczynku rodzinnego, na 14-dniowych turnusach poza sezonem w całorocznych wojskowych ośrodkach wypoczynkowych. Na wniosek żołnierza zawodowego czas trwania turnusu może ulec skróceniu. 2. Z dopłaty, o której mowa w ust. 1, może korzystać żołnierz zawodowy, w którego rodzinie średni miesięczny dochód na osobę – za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym żołnierz złożył wniosek o zakwalifikowanie do programu – nie przekracza 45 % kwoty najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego. Wysokość dochodu jest ustalana w sposób, o którym mowa w § 10 ust. 2 i 3. 3. Dopłata, o której mowa w ust. 1, obejmuje wyżywienie i zakwaterowanie. Finansowana jest przez jednostkę wojskową, w której żołnierz zawodowy pozostaje na zaopatrzeniu w dniu złożenia wniosku o zakwalifikowanie do programu, na podstawie faktury wystawionej przez wojskowy ośrodek wypoczynkowy. Przepisy § 10 ust. 7 i 8 stosuje się odpowiednio. 4. Dopłaty, o której mowa w ust. 1, nie przyznaje się w danym roku żołnierzowi zawodowemu, jeżeli została mu przyznana w roku poprzednim. |
Dopłaty do wczasów dla żołnierzy chroniących granicę – nowość od 15 marca 2022 r.
REKLAMA
Od 15 marca 2022 r. program „Tanie wczasy” obejmuje żołnierzy zawodowych skierowanych do służby w zasięgu terytorialnym przejścia granicznego oraz w strefie nadgranicznej na podstawie art. 11b ustawy o Straży Granicznej w ramach wsparcia udzielonego Straży Granicznej przez Siły Zbrojne RP.
Dopłatę żołnierz może zrealizować nie tylko korzystając z wczasów 14-dniowych. Ale również w formie dwóch 7-dniowych lub trzech krótkoterminowych pobytów. Liczba dni nie może przekroczyć 14 dni w ciągu roku.
Dopłata dotyczy też wypoczynku małżonka i dzieci pozostających na utrzymaniu żołnierza.
Ile dni żołnierzu musi chronić granicę dla otrzymania dopłaty do wczasów?
Żołnierz zawodowy będzie mógł skorzystać z dopłaty do wypoczynku, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym spełnił warunki uprawniające go do skorzystania z przedmiotowego świadczenia.
Warunkiem tym jest pełnienie służby łącznie przez okres nie krótszy niż 60 dni.
Dodatkowo, podobnie jak to ma miejsce w przypadku żołnierzy powracających ze służby poza granicami państwa, którzy zostali ranni lub zachorowali w związku z pełnieniem tej służby, wysokość dochodów uzyskiwanych w rodzinie żołnierza zawodowego, nie będzie brana pod uwagę.
Jak często żołnierz chroniący granicę otrzyma dopłatę do wczasów?
Dopłatę dla żołnierza zawodowego według nowych zasad przyznaje się jednorazowo w okresie 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz spełnił warunki przyznania tej dopłaty.
Ponowne nabycie prawa do dopłaty następuje każdorazowo, jeżeli żołnierz ponownie spełnił warunki przyznania tej dopłaty w okresie następującym po upływie co najmniej 24 miesięcy, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym żołnierz poprzednio spełnił warunki przyznania tej dopłaty.
Dwukrotne skorzystanie z dopłaty do wczasów
Jak wspomniano na początku artykułu przyznanie dopłaty w programie „Tanie wczasy” według nowych zasad nie pozbawia prawa do dopłaty z § 12 ust. 1 rozporządzenia MON z 30 kwietnia 2010 r. w sprawie świadczeń socjalno-bytowych dla żołnierzy zawodowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.