REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Żołnierz WOT – świadczenia dla pracodawcy

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?
Jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Żołnierz WOT – świadczenia dla pracodawcy - jakie świadczenia otrzymuje pracodawca w związku z zatrudnianiem żołnierza WOT?

Pracodawca otrzymuje świadczenia związane z zatrudnieniem zastępcy dla żołnierza WOT z tytułu:

REKLAMA

 • 1) przeszkolenia nowego pracownika lub pracownika, któremu powierzono zastępstwo na zajmowanym uprzednio przez żołnierza rezerwy lub żołnierza OT stanowisku pracy;
 • 2) odbycia przez pracowników, o których mowa w pkt 1, szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy;
 • 3) przydzielenia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, jeżeli wynika to z przepisów prawa i warunków zatrudnienia;
 • 4) opłat za przeprowadzenie badań lekarskich lub psychologicznych przed objęciem przydzielonego lub powierzonego stanowiska pracy, a jeżeli przewidują to przepisy – także po zwolnieniu z tego stanowiska pracy;
 • 5) ubezpieczenia związanego ze specyfiką wykonywanego zawodu;
 • 6) przedstawienia oferty zatrudnienia i przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego, w tym także kosztów zleconej usługi pośrednictwa pracy w rozumieniu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2019 r. poz. 1482, 1622 i 1818).

Uprawnienia żołnierza WOT wobec pracodawcy

Pracodawca nie może zwolnić z pracy pracownika-żołnierza WOT ani rozwiązać z nim umowy o pracę z wyjątkiem takich sytuacji jak np. zwolnienie dyscyplinarne. Żołnierzowi WOT za okres ćwiczeń, szkoleń, kursów przysługuje:

 1. zwolnienie z pracy oraz
 2. wynagrodzenie od pracodawcy.

Logicznym w świetle tych regulacji byłoby przyjęcie, że za okres wykonywania obowiązków przez żołnierza WOT, pracodawca otrzyma zwrot wynagrodzenia wypłacanego żołnierzowi.

Ustawodawca przyjął jednak inny system. Na okres nieobecności żołnierza WOT, pracodawca może zatrudnić innego pracownika. I otrzyma świadczenie pokrywające koszty tego zatrudnienia. Pensję żołnierzowi WOT musi jednak wypłacić.

Jakie jest uzasadnienie powyższego rozwiązania?

Odpowiedź znajdziemy np. na stronie www Wojskowej Komendy Uzupełnień w Kielcach:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jednym z założeń istnienia Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW) jest uniknięcie kolizji obowiązków żołnierza-ochotnika OTz jego pracą zawodową. Terytorialna Służba Wojskowa pełniona rotacyjnie będzie odbywana przede wszystkim w czasie wolnym od pracy.

Każdy pracodawca z wyprzedzeniem będzie miał możliwość zapoznania się z wykazem ćwiczeń organizowanych w danym roku.

Pracownik (który nie pełnił czynnej służby wojskowej i nie złożył przysięgi wojskowej) chcący pełnić Terytorialną Służbę Wojskową będzie zobligowany do odbycia szkolenia podstawowego w wymiarze 16 dni. Aby ułatwić pogodzenie obowiązków zawodowych ze szkoleniem, będzie można je zrealizować jednorazowo w sposób ciągły np. podczas urlopu (16 dni) lub okresowo w czasie wolnym od pracy.”

Ustawodawca założył więc, że pracownik-żołnierz WOT będzie swoją służbę pełnił w okresach urlopów albo weekendów.

System rozliczania kosztów pracodawcy ma działać więc tak:

Żołnierz WOT odbywa ćwiczenia w okresie urlopu. W tym okresie pracodawca zatrudnia pracownika na zastępstwo i otrzymuje od wojska zwrot kosztów poniesionych z tym zastępstwem.

Za jakie obowiązki żołnierza WOT otrzyma świadczenie jego pracodawca ?

Pracodawcy zatrudniającemu pracownika będącego żołnierzem rezerwy posiadającym nadany przydział kryzysowy lub żołnierzem OT przysługuje świadczenie pieniężne za okres:

 • odbywania ćwiczeń wojskowych,
 • pełnienia okresowej służby wojskowej lub
 • terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie przez tego żołnierza.

Ile wynosi kwota świadczenia dla pracodawcy zatrudniającego żołnierza WOT?

Kwota świadczenia za każdy dzień:

 1.  odbywania przez żołnierza rezerwy ćwiczeń wojskowych,
 2. pełnienia przez żołnierza rezerwy okresowej służby wojskowej lub
 3. pełnienia przez żołnierza OT terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie

- nie może być wyższa od 1/21 dwuipółkrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw obowiązującego.

Bierze się pod uwagę okres poprzedzający termin powołania do odbycia ćwiczeń wojskowych albo w okresie poprzedzającym dany miesiąc pełnienia okresowej służby wojskowej lub terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, którego wysokość ogłasza Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA OBRONY NARODOWEJ z dnia 21 lipca 2017 r. w sprawie świadczenia pieniężnego przysługującego pracodawcom zatrudniającym żołnierzy rezerwy posiadających nadany przydział kryzysowy za okres odbywania przez tych żołnierzy ćwiczeń wojskowych lub pełnienia okresowej służby wojskowej oraz żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową rotacyjnie - Dz.U. z 2019 r. poz. 1837

art. 134a ust. 12 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej - Dz. U. z 2019 r. poz. 1541

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

REKLAMA

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA