REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zarządzanie kryzysowe - zadania wójta

Gminny plan zarządzania kryzysowego
Gminny plan zarządzania kryzysowego
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacje kryzysowe wymagające konkretnego działania po stronie organów różnego szczebla administracji państwowej i samorządowej nabrały w ostatnim czasie szczególnego znaczenia. Wojna w Ukrainie i ruchy migracyjne ze wschodu powodują, że problematyka ta wydaje się dziś bardziej aktualna niż zazwyczaj. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na zadania organu wykonawczego gminy wynikające z ustawy o zarządzaniu kryzysowym.

Zarządzanie kryzysowe w gminie

Zarządzanie kryzysowe obejmuje całość działań, które są nakierowane na przeciwdziałanie sytuacjom kryzysowym. W przypadku ich wystąpienia mają zmierzać do właściwego reagowania, przejmowania kontroli nad pojawiającymi się zjawiskami i usuwania skutków wszystkich zaistniałych sytuacji, które zagrażałyby bezpieczeństwu oraz ograniczały działanie administracji. Tym celom służą zadania przypisane wójtom (odpowiednio: burmistrzom i prezydentom miast) w ustawie o zarządzaniu kryzysowym.

REKLAMA

REKLAMA

Punktem wyjścia dla prowadzenia skutecznej polityki zarządzania kryzysowego jest opracowanie gminnego planu zarządzania kryzysowego oraz jego bieżąca aktualizacja. Dokument ten powinien zawierać trzy elementy: plan główny, zespół przedsięwzięć oraz załączniki funkcjonalne.

Pierwszy z elementów, który można określić mianem planistycznego, obejmuje opis zagrożeń i ocenę ryzyka ich wystąpienia wraz z ujęciem tych elementów na mapach ryzyka i zagrożeń. Tu określa się zadania i obowiązki podmiotów, które uczestniczą w systemie zarządzania kryzysowego, jak również zasoby, którymi te podmioty będą mogły dysponować.

W części planu głównego wskazuje się także zadania wynikające z planów działań krótkoterminowych, opracowywanych na podstawie art. 92 ustawy - Prawo ochrony środowiska. Obejmują one sytuacje wystąpienia ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego, poziomu informowania oraz dopuszczalnego lub docelowego poziomu substancji w powietrzu.

REKLAMA

Druga część ma już obejmować wskazanie konkretnych działań, które będą podejmowane przez uprawnione organy. Dotyczą one czynności z zakresu monitoringu zagrożeń, procedury wykorzystywania niezbędnych zasobów, sposobów reagowania kryzysowego oraz współdziałania poszczególnych elementów całego systemu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ostatnią część stanowią załączniki funkcjonalne do planu głównego, które muszą określać konkretne procedury i schematy organizacyjne, w tym w zakresie realizacji poszczególnych zadań, łączności, monitoringu, ewakuacji, opieki medycznej i socjalnej. Należy tutaj także ująć wykaz zawartych umów i porozumień, które dotyczyłyby realizacji zadań w ramach zarządzania kryzysowego, czy chociażby wykaz infrastruktury krytycznej znajdującej się na terenie danej gminy z ustaleniem priorytetów jej ochrony i odtworzenia.

(…)

Rafał Frankiewicz

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Blisko 5 tys. zgłoszeń związanych ze zdarzeniami atmosferycznymi

We wtorek i środę strażacy w całym kraju mieli ręce pełne roboty. Do godz. 6 odnotowano 4998 zgłoszeń związanych z pogodą. Obrażenia odniosły cztery osoby. 

Wojsko Polskie to trzecia armia NATO pod względem liczebności

Polska ma trzecią największą co do liczebności armię w NATO - przekazał szef BBN Jacek Siewiera, powołując się na dane zebrane przez NATO. Z szacunków Sojuszu wynika, że Wojsko Polskie z ponad 216 tys. żołnierzy to trzecia armia NATO - po USA i Turcji.

REKLAMA

Taki jest stan budżetu państwa. Są najnowsze dane

Są nowe dane dotyczące stanu budżetu państwa. Deficyt budżetu po czerwcu wyniósł 69 mld 905,9 mln zł. Tak podało w opublikowanych szacunkowych danych Ministerstwo Finansów. Co jeszcze wiadomo o wykonaniu budżetu?

Skromniejsze podwyżki dla pielęgniarek i położnych? Ile zarabiają w 2024 roku?

Jakie jest obecnie wynagrodzenie zasadnicze pielęgniarek i położnych? Jakie podwyżki i zmiany zasad ustalania tych wynagrodzeń są przewidziane w obywatelskim projekcie ustawy o zmianie ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, który jest obecnie procedowany w Sejmie RP.

REKLAMA