REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wdowa po zmarłym policjancie otrzyma 7361 zł miesięcznie, dziecko 3680,50 zł. Państwo sfinansuje życie rodziny zmarłego [Projekt ustawy]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Państwo sfinansuje życie rodziny zmarłego na służbie policjanta albo żołnierza. Wdowa otrzyma 7361 zł miesięcznie, dziecko 3680,50 zł
Państwo sfinansuje życie rodziny zmarłego na służbie policjanta albo żołnierza. Wdowa otrzyma 7361 zł miesięcznie, dziecko 3680,50 zł
Marcin Bielecki/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Rząd podjął decyzję, że państwo bierze na siebie ciężar utrzymania członków rodziny policjanta albo żołnierza zmarłego wskutek zdarzeń w czasie pełnienia służby. A także zdarzeń poza służbą, o ile dotyczyły czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Nowe rozwiązanie wprowadzi ustawa o świadczeniu pieniężnym dla członków rodziny funkcjonariusza i żołnierza zawodowego, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

REKLAMA

 

 

Jak ma działać nowa ustawa?

Zdarza się nieszczęście i policjant ginie na służbie od strzału ściganego przestępcy. Świadczenie pieniężne otrzyma każdego miesiąca:

1) wdowa w kwocie 7361 zł - świadczenie może być dożywotnie. Podjęcie pracy przez wdowę nie zawiesza świadczenia. Co miesiąc będzie otrzymywać kwotę 7361 zł i np. pensję 5000 zł;

2) 14-letni syn zmarłego w kwocie 3680,50 zł aż do osiągnięcia 18 roku życia, a w przypadku podjęcia nauki do 24 roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą świadczenie otrzymywać dożywotnio;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) rodzice policjanta w kwocie 3680,50 zł - ale dopiero po przejściu na emeryturę albo rentę. Rodzice będą musieli wybrać pomiędzy świadczeniem, a emeryturą/rentą.

W uzasadnieniu do projektu ustawy podano przykładowo wysokość świadczenia:

„Świadczenie pieniężne będzie przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100%, a każdemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierzy zawodowych. Przykładowo w przypadku Policji będzie to kwota odpowiednio 7 361 zł (100%) lub 3 680,50 zł (50%). Oznacza to, że wdowa z dwójką uprawnionych do świadczenia dzieci otrzyma miesięczne wsparcie w wysokości 14 722 zł.”

Prawdopodobnie świadczenie będzie podstawą dla ubezpieczenia zdrowotnego i jest możliwe, że będzie zwolnione z podatku PIT. Ale o tym ostatecznie zadecyduje Sejm.

Czy ustawa wzbudzi kontrowersje?

O takim ryzyku świadczą komentarze pod artykułem.

To prawda, wielkość wsparcia dla bliskich zmarłego policjanta albo żołnierza ze strony państwa jest nieporównywalnie większa w stosunku do tragedii rodzin spoza służb, którzy utracili swoich bliskich. To, że prawdopodobnie będzie można łączyć świadczenie dla wdowy w kwocie np. 7361 zł lub więcej z dochodami z jej pracy zawodowej, może budzić wątpliwości. Podobnie jak to, że bez znaczenia prawnego jest sytuacja majątkowa beneficjentów świadczenia - otrzymają je nawet, jeżeli ich sytuacja materialna nie wymaga wsparcia państwa (o ile złożą odpowiedni wniosek).

Ale dbałość o bliskich zmarłych policjantów albo żołnierzy jest pielęgnowana w każdym nowoczesnym państwie. To jest standard.

REKLAMA

Oddanie hołdu poległym policjantom, to stały element obchodów Święta Policji. Ich nazwiska są umieszczane na Tablicy Pamięci oraz wpisywane do Księgi Pamięci policjantów poległych na służbie. I może czas, aby poza gestami symbolicznymi, przyszły też te konkretne.

UWAGA! Świadczenie otrzymają także bliscy funkcjonariuszy, którzy zginęli poza służbą broniąc takich wartości jak życie, zdrowie, mienie. Przykładowo warunki do otrzymania tego świadczenia spełniają bliscy st. sierż. Marcina Szpyruka, który 20 sierpnia 2020 r. utonął w Bałtyku, ratując nastolatkę. Policjant pomógł 12-letniej dziewczynce utrzymać się na powierzchni morza, wypychając ją w kierunku brzegu, jednakże sam nie zdołał wydostać się spod wody. Pośmiertnie został odznaczony przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji złotą odznaką „Zasłużony Policjant”.

Być może warto nadać tej ustawie wsteczną moc i objąć jej mocą takie wydarzenia z przeszłości.

 

 

Poniżej informacje prawne

Projekt ustawy [Word]

 

Powyżej projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla członków rodziny

Ile wynosi świadczenie pieniężne po śmierci żołnierza albo policjanta?

Świadczenie pieniężne przysługuje w wysokości:

1) 100% przeciętnego uposażenia odpowiednio funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego ‑ w przypadku małżonka albo dziecka nieposiadającego obojga rodziców (sierota zupełna) funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego;

2) 50% przeciętnego uposażenia odpowiednio funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego – w przypadku każdego dziecka funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego oraz każdego rodzica funkcjonariusza lub żołnierza zawodowego.

W przypadku śmierci policjanta w 2023 r. sprawdza się przeciętne uposażenie policjantów na 31 grudnia 2022 r. (według zapisów odpowiednich przepisów na tą datę).

Kto otrzyma świadczenie?

Członkami rodziny uprawnionymi do pobierania świadczenia będą: małżonek, dzieci oraz rodzice. Za rodziców uważane są również osoby przysposabiające. Świadczenie otrzymają dzieci poniżej 18. roku życia lub dzieci uczące się do 24. (25.) roku życia. Bez względu na wiek, świadczenie będzie przysługiwało dzieciom, które do czasu osiągnięcia 18 lat stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji.

Jakie służby podlegają nowej ustawie?

Świadczenie pieniężne przysługuje członkom rodziny funkcjonariusza: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno­‑Skarbowej i Służby Więziennej lub żołnierza zawodowego, którego śmierć nastąpiła w związku z:

1) wykonywaniem obowiązków służbowych w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu, jeżeli funkcjonariusz lub żołnierz zawodowy:

a) podejmował czynności operacyjno­‑rozpoznawcze lub dochodzeniowo­‑śledcze albo interwencje w celu ochrony osób, mienia, przywrócenia porządku publicznego, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego,

b) uczestniczył w fizycznej ochronie osób lub mienia,

W uzasadnieniu do projekcie ustawy czytamy:

REKLAMA

„Projekt ustawy określa zasady, tryb przyznawania i wypłaty świadczenia pieniężnego członkom rodziny funkcjonariusza: Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

Oprócz rodzin funkcjonariuszy służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych świadczenie będą mogły otrzymać rodziny funkcjonariusza: Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz żołnierza zawodowego.

Świadczenie przysługiwać będzie także rodzinie druha OSP oraz ratownika górskiego, którego śmierć nastąpiła podczas realizowania działań ratowniczych prowadzonych w warunkach szczególnie zagrażających życiu lub zdrowiu.”

Świadczenie pieniężne a renta/emerytura

Wypłata świadczenia pieniężnego nie będzie mogła być łączona z pobieraniem renty bądź emerytury. W razie jednoczesnego prawa do świadczenia pieniężnego i renty bądź emerytury osobie uprawnionej będzie wypłacane świadczenie wyższe lub przez nią wybrane.

W uzasadnieniu do projekcie ustawy czytamy:

„Co do zasady wysokość świadczenia będzie wyższa od wysokości przysługującej renty rodzinnej. Mogą jednak wystąpić takie sytuacje, że przy wysokiej podstawie wymiaru renty rodzinnej jej wartość może być wyższa od kwoty świadczenia pieniężnego, co dotyczyć może w szczególności prawa do świadczenia pieniężnego dla jednej osoby.

Wybór świadczenia pieniężnego nie pozbawi osoby uprawnionej innych świadczeń i uprawnień przysługujących osobom pobierającym renty rodzinne.”

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(77)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • AGA
  2022-12-09 07:10:15
  Rozumię że praca policjanta jest pracą trudną odpowiedzialną i niosącą duże ryzyko zawodowe ale to lekka przesada co do kwoty przysługującej wdowie po policjancie który zginął w pracy. Każda praca niesie ryzyko zawodowe. Podejmując pracę osoba jest świadoma , na jakie ryzyko jest narażona. Najczęściej to żony policjantów nigdzie nie pracowały . A teraz mają dożywotnio dostać rente po zmarłym mężu w takiej kwocie , A co mają powiedzieć wdowy po każdym innym pracowniku który zginął w pracy i pozostawił żonę i dzieci Czy wdowa nie jest sobie równa która straciła męża a dzieci pozostały bez ojca. jest to bardzo krzywdzące dla wdów i dzieci po zmarłym mężu czy ojcu. Jest to dzielenie ludzi na lepszych i gorszych.
  5
  pokażodpowiedzi (2)
 • Młody
  2022-12-08 18:51:01
  W głowie się nie mieści a jak zginął w pracy nie mundurowy to 600 zł Renaty socjalnej tak się kupuje wybory
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • ads
  2022-12-12 13:39:33
  A jakieś renty i zasiłki dla rodzin zamrodowanych przez policjantów, żołnierzy i inne tzw "służb" (podwójny cudzysłów) " "bezpieczeństwa" "?
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • S53
  2022-12-08 19:07:27
  To gruba przesada .
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Pan
  2022-12-09 12:13:47
  To paranoja !! A nas bedą łupić podatkami ale nie dziwne bo przecież ONI głównie chronią tyłki koryciarzy a nie szarych ludzi. Solidaruchy pyskowali ze za komuny wojsko i policja pasożytuje na społeczęństwie a to dopiero jak oni są przy korytach jest rozpasanie a długów już chyba ok 2 bilionów zł.
  3
  pokażodpowiedzi (1)
 • Janek
  2022-12-12 15:52:59
  Chory świat ,chorzy ludzie. A jak zginie budowlaniec, kierowca, ochroniarz czy ktokolwiek inny w pracy to rodzina dostanie grosze. Bo co oni są gorsi ich żony i dzieci są 2 czy 3 kategorii tak? Co za chora banda rządzi tym krajem a poprzednicy nie lepsi .
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Jdjdnd
  2022-12-08 13:09:37
  No i dobrze. Na obecnych warunkach nikt do wojska pchać się nie będzie. Bycie wojskowym jest fajne w czasie pokoju (kto skorzystał, ten skorzystał), ale w obecnych czasach, kiedy do wojska zaczyna się wzywać ludzi przymusem, to bardzo dobre rozwiązanie. Przynajmniej głową rodziny będzie spokojniejsza idąc do pracy.
  13
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sdddddd
  2022-12-10 14:17:16
  Jaja jak arbuzy renta tak ale ta suma to i po zmarłym szefie nie byłaby tyle
  0
 • Anna
  2022-12-14 11:50:38
  A dlaczego mają rodzice zmarłego otrzymywać rentę, skoro miał już swoją rodzinę. To jak tak rozumować to może jeszcze rodzeństwo, kuzynostwo, ciotki, wujki, dziadki - niech wszyscy z rodziny dostają dożywotnio kasę, a zwykli ludzie będą na to wszystko pracować.
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Yogi
  2022-12-20 10:17:45
  Przy okazji: renty rodzinom zabitych przez ruski pocisk w Przewodowie nadal płacimy my wszyscy? Czy jaśnie panujący wystawili rachunek sprawom, czyli ruskim? Zająknęli się chociaż w tej sprawie do ambasady, czy uznali, że "wszyscy jesteśmy winni" ?
  0
  pokażodpowiedzi (2)
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Stawki uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela]. Podwyżka z wyrównaniem od 1 stycznia. Rozporządzenie już obowiązuje. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I. Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Z jakimi objawami jechać na SOR, a kiedy skorzystać z nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej?

Pacjenci często zastanawiają się, z jakimi objawami mogą jechać na SOR, a kiedy zgłosić się na NiŚOZ. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości. 

REKLAMA

Rok 2023 był rekordowy pod względem skali strat gospodarczych spowodowanych przez katastrofy naturalne

W 2023 r. 398 globalnych katastrof naturalnych wyrządziło szkody w wysokości 380 mld dolarów. Najbardziej kosztowne okazały się silne trzęsienia ziemi i gwałtowne burze. Ubiegły rok był najgorętszym rokiem w historii z „bezprecedensowymi anomaliami cieplnymi” i rekordowymi wartościami odnotowanymi w 24 krajach i terytoriach. 

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa

Opłacalność cen dla rolników tematem dzisiejszego posiedzenia Rady ds. rolnictwa. "Czy można rolnikom zapewnić opłacalne ceny, czy Krajowa Grupa Spożywcza będzie pomagała w stabilizacji rynków rolnych" - to pytania, na które ma odpowiedzieć dzisiejsze posiedzenie Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich - poinformował jej przewodniczący Jan Krzysztof Ardanowski.

REKLAMA