REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dożywotnia pensja dla rodzin zmarłych mundurowych. 7400 zł dla wdowy, 3700 zł dla dzieci i rodziców

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Dożywotnia pensja od państwa dla 200 rodzin zmarłego na służbie mundurowego. Dla wdowy, dzieci, rodziców
Dożywotnia pensja od państwa dla 200 rodzin zmarłego na służbie mundurowego. Dla wdowy, dzieci, rodziców
Marcin Bielecki/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Wdowa będzie otrzymać świadczenie dożywotnio, dzieci do zakończenia nauki, rodzice po przejściu na emeryturę albo rentę (ale muszą wybrać między tymi świadczeniami).

10 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła:

REKLAMA

1) w związku ze służbą albo

2) podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

UWAGA! Świadczenie przysługiwać ma w związku ze śmiercią funkcjonariusza wykonującego obowiązki służbowe w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Dziś nie wiadomo, czy to zastrzeżenie oznacza, że np. śmierć policjanta w wypadku drogowym niezwiązanym z pościgiem policyjnym, podczas standardowego patrolu, jest podstawą do zastosowania proponowanych przez rząd przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości świadczenie dla rodziny zmarłego mundurowego

W uzasadnieniu do pierwotnego projektu ustawy podano następujący przykład:

„Świadczenie pieniężne będzie przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100%, a każdemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierzy zawodowych. Przykładowo w przypadku Policji będzie to kwota odpowiednio 7361 zł (100%) lub 3680,50 zł (50%). Oznacza to, że wdowa z dwójką uprawnionych do świadczenia dzieci otrzyma miesięczne wsparcie w wysokości 14722 zł.”

Wysokość świadczenia zależy od średnich dochodów w poprzednim roku w danej służbie - jest zróżnicowana w zależności od rodzaju służby.

Dzieci otrzymywałyby świadczenie do osiągnięcia 18 roku życia, a w przypadku podjęcia nauki do 24 roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą świadczenie otrzymywać dożywotnio. Dla wdowy świadczenie przysługiwałoby dożywotnio. Pierwotna wersja ustawy nie uzależniała wypłaty świadczenia dla niej od np. rezygnacji z dochodów z pracy.

Uprawnionymi do świadczenia są także rodzice zmarłego policjanta, żołnierza, strażaka pod dwoma zastrzeżeniami:

 1. jego wysokość ma wynosić tyle samo, co dla dzieci (w przykładzie 3680,50 zł),
 2. świadczenie przysługuje rodzicom dopiero po ich przejściu na emeryturę albo rentę – rodzice będą musieli wybrać, które świadczenie chcą otrzymywać.

Świadczenie za śmierć po służbie

UWAGA! Świadczenie otrzymają także bliscy funkcjonariuszy, którzy zginęli poza służbą broniąc takich wartości jak życie, zdrowie, mienie. Przykładowo warunki do otrzymania tego świadczenia spełniają bliscy st. sierż. Marcina Szpyruka, który 20 sierpnia 2020 r. utonął w Bałtyku, ratując nastolatkę. Policjant pomógł 12-letniej dziewczynce utrzymać się na powierzchni morza, wypychając ją w kierunku brzegu, jednakże sam nie zdołał wydostać się spod wody. Został pośmiertnie odznaczony.

Internauci o świadczeniu

Infor.pl informował o pracach nad tą ustawą już pod koniec 2022 r.

Pod ww. artykułem odbyła się wymiana argumentów Internautów zarówno "za" jak i "przeciw" tym przepisom.

Projekt ustawy [wersja z listopada 2022 r.]

Powyżej projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla członków rodziny

Kto otrzyma świadczenie po śmierci funkcjonariusza lub żołnierza - szczegóły

Świadczenie otrzymają członkowie rodziny funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła m.in. w związku z:

- wykonywaniem obowiązków służbowych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu;

- podjęciem poza służbą czynności związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, skutkujących narażeniem własnego życia lub zdrowia;

- pełnieniem służby w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych albo w strefie konfliktu zbrojnego.

Zasady pobierania świadczenia pieniężnego dla rodzin zmarłego na służbie funkcjonariuszy lub żołnierza

Świadczenie będą mogli pobierać najbliżsi funkcjonariusza lub żołnierza, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia:

- małżonkowie,

- dzieci poniżej 18. roku życia,

- dzieci uczące się do 24. lub 25. roku życia, a także – bez względu na wiek

– gdy do 18. roku życia stały się one całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji;

- rodzice.

Wypłacane co miesiąc świadczenie przysługiwać będzie:

- małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego,

- każdemu innemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego.

REKLAMA

Analogiczne zasady dotyczące świadczenia pieniężnego obejmą także uprawnionych członków rodziny strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych, których śmierć nastąpiła w związku z udziałem w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej albo ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.

Projektowanymi regulacjami objęte zostaną również rodziny ratowników GOPR i TOPR, których śmierć nastąpiła w związku z wykonywaniem działań ratowniczych, w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.

M. Wąsik: projekt o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy dotyczy ok. dwustu rodzin

Rozwiązania projektu ustawy o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA i ochotniczych - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Liczymy, że projekt zdobędzie poparcie wszystkich formacji w parlamencie - dodał.

Rada Ministrów projekt ustawy, która przewiduje nowy rodzaj wsparcia dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy, przyjęła we wtorek.

REKLAMA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że rząd chce, aby ta tzw. ustawa o świadczeniach dla wdów i sierot została uchwalona jak najszybciej. "To bardzo ważne sprawy z punktu widzenia rządu. To godnościowe rozwiązanie. Liczymy, że w parlamencie zdobędzie poparcie wszystkich formacji" - powiedział Wąsik.

"Oszacowaliśmy, że te rozwiązania będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA, ale także formacji ochotniczych, z którymi współpracujemy, czyli GOPR, TOPR i OSP. Osobne szacunki ma MON, który będzie finansował świadczenia dla rodzin żołnierzy" - zaznaczył wiceszef MSWiA.

Projekt tej ustawy MSWiA prezentowało na konferencji prasowej zwołanej 2 listopada. Wprowadzi ona świadczenia pieniężne dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Dotyczy to rodzin żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.

Podsumowanie - świadczenie pieniężne dla rodzin zmarłego na służbie funkcjonariuszy lub żołnierza

Wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenia będą wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa średniego uposażenia w danej formacji. 50 proc. tej kwoty otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.

Świadczenia będą też przysługiwały rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą po 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(9)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Rozsierdzony
  2023-01-16 21:08:23
  Dostają pensję za ryzyko! Darmozjady!!!!
  5
 • Hehe
  2023-01-16 21:47:12
  To jakieś szykowanko na wojnę, żony same spakują swoich mężów na banderowski front
  1
 • czarny worek
  2023-01-16 22:07:52
  Takie ustawy przepycha się wtedy gdy zamierza się wysyłać masowo żołnierzy tam gdzie jest ryzyko utraty życia. aby uciszyć opinię publiczną gdy zaczną wracać w workach.
  1
 • Marta
  2023-01-16 22:56:12
  Chyba niektórych powaliło już całkowicie a poziom pasożytnictwa sięgnął zenitu. Sama jestem kobietą a jak widzę jak różnej maści LEBRÓWY "żyją z mężczyzn" to niedobrze mi się robi. Do roboty nieroby (a potem pracujące kobiety dziwią się jak TAKIE LEBROWATE KARYNY robią kobietom złą reputację i do roboty takiej nie zagonisz).
  1
 • Sara
  2023-01-16 22:34:08
  Niech płaci państwo, w którym-dla którego zginął funkcjonariusz!!
  2
  pokażodpowiedzi (1)
 • Polska
  2023-02-23 16:13:22
  Czytam wynik ankiety i po prostu ręce opadają... Czyli dla większości, rodzina człowieka, który zawodowo ryzykuje życiem, na nic nie zasługuje, gdy straci on życie podczas takiej właśnie służby. Chyba jednak lepiej było, gdy Polski nie było na mapie, niż być z takim społeczeństwem... A może lepiej wprowadzić jawną listę/abonament. Wtedy każdy taki "niezadowolony" nie będzie musiał płacić podatków na tych "darmozjadów". Nie będzie też korzystał z oferty straży pożarnej, policji, wojska...
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Państwo
  2023-02-23 16:30:45
  tak
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa o dostępności w produktach i usługach od 28 czerwca 2025 roku

Ustawa o zapewnieniu dostępności w produktach i usługach dla osób z niepełnosprawnościami i ze szczególnymi potrzebami ma wejść w życie dnia 28 czerwca 2025 roku. O jakie produkty i usługi chodzi ustawodawcy wdrażającemu unijną dyrektywę zwaną "Europejskim Aktem o Dostępności” (EAA)?

Ekoschematy 2024 - rozporządzenie wprowadza zmiany od 15 marca

Ekoschematy 2024 - oświadczenie zastąpi zdjęcia geotagowane. Jest projekt rozporządzenia dotyczącego zmian w dopłatach dla rolników w ramach ekoschematów. Zmiany wejdą w życie 15 marca 2024 roku.

Co to jest transport sanitarny? Dla kogo jest bezpłatny?

Pacjent, który nie może się samodzielnie poruszać, a chce udać się do przychodni lub szpitala, może skorzystać z transportu sanitarnego. Jak to się odbywa?

Podwyżki o 30%-33% z kłopotem dla nauczycieli. Samorządy chcą pieniędzy na dodatki. MEN wyda interpretację?

Samorządowcy pytają ministerstwo edukacji o zasady wypłaty wyrównań dla nauczycieli. Czy min. edukacji Barbara Nowacka wyjaśni zasady postępowania?

REKLAMA

Wywiad Ukrainy: Rosja nasila operację dezinformacyjną Majdan-3; punkt kulminacyjny w marcu-maju 2024 roku

Rosja nasila operację informacyjną Majdan-3 w celu wywołania konfliktów wewnętrznych w Ukrainie oraz krajach ją popierających, by następnie uderzyć i pokonać wojska ukraińskie na wschodzie – ostrzegł prezydencki komitet ds. wywiadu w Kijowie.

Znasz portal Diety NFZ? Korzysta z niego już prawie 870 tys. osób

Portal diety.nfz.gov.pl to baza bezpłatnych przepisów na zdrowe i proste w przygotowaniu dania do samodzielnego przygotowania. Narodowy Fundusz Zdrowia podał, że z planów żywieniowych korzysta już blisko 870 tys. osób. 

Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

REKLAMA

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA