REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dożywotnia pensja dla rodzin zmarłych mundurowych. 7400 zł dla wdowy, 3700 zł dla dzieci i rodziców

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dożywotnia pensja od państwa dla 200 rodzin zmarłego na służbie mundurowego. Dla wdowy, dzieci, rodziców
Dożywotnia pensja od państwa dla 200 rodzin zmarłego na służbie mundurowego. Dla wdowy, dzieci, rodziców
Marcin Bielecki/PAP

REKLAMA

REKLAMA

Wdowa będzie otrzymać świadczenie dożywotnio, dzieci do zakończenia nauki, rodzice po przejściu na emeryturę albo rentę (ale muszą wybrać między tymi świadczeniami).

10 stycznia 2023 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym przysługującym członkom rodziny funkcjonariuszy lub żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła:

REKLAMA

1) w związku ze służbą albo

2) podjęciem poza służbą czynności ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia.

UWAGA! Świadczenie przysługiwać ma w związku ze śmiercią funkcjonariusza wykonującego obowiązki służbowe w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Dziś nie wiadomo, czy to zastrzeżenie oznacza, że np. śmierć policjanta w wypadku drogowym niezwiązanym z pościgiem policyjnym, podczas standardowego patrolu, jest podstawą do zastosowania proponowanych przez rząd przepisów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jakiej wysokości świadczenie dla rodziny zmarłego mundurowego

W uzasadnieniu do pierwotnego projektu ustawy podano następujący przykład:

„Świadczenie pieniężne będzie przysługiwać małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100%, a każdemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50% przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierzy zawodowych. Przykładowo w przypadku Policji będzie to kwota odpowiednio 7361 zł (100%) lub 3680,50 zł (50%). Oznacza to, że wdowa z dwójką uprawnionych do świadczenia dzieci otrzyma miesięczne wsparcie w wysokości 14722 zł.”

Wysokość świadczenia zależy od średnich dochodów w poprzednim roku w danej służbie - jest zróżnicowana w zależności od rodzaju służby.

Dzieci otrzymywałyby świadczenie do osiągnięcia 18 roku życia, a w przypadku podjęcia nauki do 24 roku życia. Dzieci niepełnosprawne mogą świadczenie otrzymywać dożywotnio. Dla wdowy świadczenie przysługiwałoby dożywotnio. Pierwotna wersja ustawy nie uzależniała wypłaty świadczenia dla niej od np. rezygnacji z dochodów z pracy.

Uprawnionymi do świadczenia są także rodzice zmarłego policjanta, żołnierza, strażaka pod dwoma zastrzeżeniami:

  1. jego wysokość ma wynosić tyle samo, co dla dzieci (w przykładzie 3680,50 zł),
  2. świadczenie przysługuje rodzicom dopiero po ich przejściu na emeryturę albo rentę – rodzice będą musieli wybrać, które świadczenie chcą otrzymywać.

Świadczenie za śmierć po służbie

UWAGA! Świadczenie otrzymają także bliscy funkcjonariuszy, którzy zginęli poza służbą broniąc takich wartości jak życie, zdrowie, mienie. Przykładowo warunki do otrzymania tego świadczenia spełniają bliscy st. sierż. Marcina Szpyruka, który 20 sierpnia 2020 r. utonął w Bałtyku, ratując nastolatkę. Policjant pomógł 12-letniej dziewczynce utrzymać się na powierzchni morza, wypychając ją w kierunku brzegu, jednakże sam nie zdołał wydostać się spod wody. Został pośmiertnie odznaczony.

Internauci o świadczeniu

Infor.pl informował o pracach nad tą ustawą już pod koniec 2022 r.

Pod ww. artykułem odbyła się wymiana argumentów Internautów zarówno "za" jak i "przeciw" tym przepisom.

Projekt ustawy [wersja z listopada 2022 r.]

Powyżej projekt ustawy o świadczeniu pieniężnym dla członków rodziny

Kto otrzyma świadczenie po śmierci funkcjonariusza lub żołnierza - szczegóły

Świadczenie otrzymają członkowie rodziny funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa, a także Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz żołnierzy zawodowych, których śmierć nastąpiła m.in. w związku z:

- wykonywaniem obowiązków służbowych w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu;

- podjęciem poza służbą czynności związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego, ratowania życia lub zdrowia ludzkiego albo mienia, skutkujących narażeniem własnego życia lub zdrowia;

- pełnieniem służby w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych albo w strefie konfliktu zbrojnego.

Zasady pobierania świadczenia pieniężnego dla rodzin zmarłego na służbie funkcjonariuszy lub żołnierza

Świadczenie będą mogli pobierać najbliżsi funkcjonariusza lub żołnierza, którego śmierć nastąpiła w związku ze służbą albo podjęciem poza służbą czynności ratowania życia:

- małżonkowie,

- dzieci poniżej 18. roku życia,

- dzieci uczące się do 24. lub 25. roku życia, a także – bez względu na wiek

– gdy do 18. roku życia stały się one całkowicie niezdolne do pracy lub niezdolne do samodzielnej egzystencji;

- rodzice.

Wypłacane co miesiąc świadczenie przysługiwać będzie:

- małżonkowi oraz sierocie zupełnej w miesięcznej wysokości 100 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego,

- każdemu innemu dziecku i każdemu rodzicowi w wysokości 50 proc. przeciętnego uposażenia funkcjonariusza danej formacji albo żołnierza zawodowego.

REKLAMA

Analogiczne zasady dotyczące świadczenia pieniężnego obejmą także uprawnionych członków rodziny strażaków ratowników ochotniczych straży pożarnych, których śmierć nastąpiła w związku z udziałem w działaniu ratowniczym, akcji ratowniczej albo ćwiczeniach organizowanych przez Państwową Straż Pożarną, w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.

Projektowanymi regulacjami objęte zostaną również rodziny ratowników GOPR i TOPR, których śmierć nastąpiła w związku z wykonywaniem działań ratowniczych, w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu.

M. Wąsik: projekt o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy dotyczy ok. dwustu rodzin

Rozwiązania projektu ustawy o świadczeniach za poległych funkcjonariuszy będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA i ochotniczych - powiedział wiceszef MSWiA Maciej Wąsik. Liczymy, że projekt zdobędzie poparcie wszystkich formacji w parlamencie - dodał.

Rada Ministrów projekt ustawy, która przewiduje nowy rodzaj wsparcia dla członków rodzin poległych funkcjonariuszy lub żołnierzy, przyjęła we wtorek.

REKLAMA

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że rząd chce, aby ta tzw. ustawa o świadczeniach dla wdów i sierot została uchwalona jak najszybciej. "To bardzo ważne sprawy z punktu widzenia rządu. To godnościowe rozwiązanie. Liczymy, że w parlamencie zdobędzie poparcie wszystkich formacji" - powiedział Wąsik.

"Oszacowaliśmy, że te rozwiązania będą dotyczyć nie więcej niż dwustu rodzin w służbach podległych MSWiA, ale także formacji ochotniczych, z którymi współpracujemy, czyli GOPR, TOPR i OSP. Osobne szacunki ma MON, który będzie finansował świadczenia dla rodzin żołnierzy" - zaznaczył wiceszef MSWiA.

Projekt tej ustawy MSWiA prezentowało na konferencji prasowej zwołanej 2 listopada. Wprowadzi ona świadczenia pieniężne dla rodzin mundurowych, którzy polegli na służbie. Dotyczy to rodzin żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy służb podległych MSWiA, służb specjalnych, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej, a także strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych oraz ratowników GOPR i TOPR.

Podsumowanie - świadczenie pieniężne dla rodzin zmarłego na służbie funkcjonariuszy lub żołnierza

Wdowom i wdowcom po poległych funkcjonariuszach i żołnierzach świadczenia będą wypłacane co miesiąc do końca życia. Będzie to kwota równa średniego uposażenia w danej formacji. 50 proc. tej kwoty otrzymywać będą dzieci poległego funkcjonariusza. Świadczenie przysługiwać im będzie do 18. roku życia, a jeśli będą się dalej uczyć - do 24. lub 25. roku życia. Jeśli jako niepełnoletnie stały się całkowicie niezdolne do pracy lub samodzielnej egzystencji, świadczenie będzie przysługiwać im bez względu na wiek. Dzieci bez obojga rodziców, tj. sieroty zupełne, otrzymywać będą 100 proc. średniego uposażenia.

Świadczenia będą też przysługiwały rodzicom poległych. Od przejścia na emeryturę dożywotnio otrzymywać będą po 50 proc. średniego uposażenia w formacji, w której służyło ich dziecko.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

REKLAMA

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

REKLAMA

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

REKLAMA