REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Internauta Rivriven opisał swoje doświadczenia związane z powołaniem na tygodniowe ćwiczenia w listopadzie 2022 r.

Rivriven: Sam dostałem powołanie na ćwiczenia wojskowe, tygodniowe, od WCR Warszawa Ochota. Ćwiczenia już się skończyły bo trwały 14-18 listopada, ale za tydzień była druga tura. Moja wcześniejsza styczność z wojskiem to kwalifikacja wojskowa. Było całkiem w porządku, ale organizacja fatalna, ciągłe stanie w mundurze i z bronią. Mówiono nam, że jest ambitny plan przeszkolenia wszystkich możliwych do 2035 roku.

REKLAMA

Poniższe pytania zadali Internauci na portalu Wykop.pl:

Super, i co ci to dało? Jakie praktyczne umiejętności? Oprócz tygodnia wyjętego z życia?

Rivriven: Najbardziej przydatne to chyba tylko obsługa, strzelanie, składanie i rozkładanie broni, może jeszcze jakieś techniki z pałką wielofunkcyjną typu tonfa i kajdankami. Niestety przez 5 dni, gdzie pierwszy i ostatni to tak na prawdę rozliczanie się ze sprzętu, ciężko się czegokolwiek na prawdę nauczyć i prowadzący ćwiczenia byli tego świadomi. Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?", jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie.

Składałeś przysięgę jakąś?

Rivriven: Tak, ostatniego dnia była przysięga wojskowa. Ja akurat nie mam z tym problemu, ale rozumiem jak ktoś nie chce jej składać. Ktoś tam gdzieś w trakcie ćwiczeń zapytał czy przysięga jest obowiązkowa ale zbyto go, nie wiem jak dalej się sprawa potoczyła bo było nas około 100 osób (co ciekawe wszyscy z tego samego roku i miesiąca, tylko podoficerowie byli z różnych roczników).

No to z jakiego roku i miesiąca jesteś?

Rivriven: Styczeń 96.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?". Jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie?

Rivriven: Zależy do jakiej jednostki i na jaką specjalizację się trafi. Ja trafiłem na specjalizację wartownik i egzaminów było parę, teoretyczny z budowy broni, 2 praktyczne ze strzelania, rozkładanie i składanie broni na czas. Tych egzaminów nie da się nie zaliczyć, będą przepychać jak się da, bo sami nam mówili, że jak jest niezaliczone to biorą jeszcze raz na ćwiczenia, a tego nie chcą.

Jeśli mogę zapytać, ile razy średnio wystrzeliliście amunicji per osoba?

Rivriven: 30 sztuk, na strzelaniu bojowym nr B1 z karabinka dostajesz 24 szt., a na strzelaniu wartowniczym 6 szt. Cele były ukazujące się, więc jak trafisz to i mniej można wystrzelać. Zdarzało się też, że ktoś nie strzelał to jeszcze raz można było podejść za tę osobę.

Zgolili ci włosy?

Rivriven: Nie, do nikogo o to się nie przyczepiali. Przy okazji jak my zaczynaliśmy to zaczynał się turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i ich już do fryzjera wysyłali. Moja ćwiczenia były tylko 5 dniowe więc też ciężko powiedzieć jak to jest na 30 dniowych. Codziennie były też przepustki do domu, można było iść albo zostać bo zapewniali nocleg.

To mówisz, że jesteś od 1 GODZINY NA WYKOPIE? Czyli rząd już się wziął za PR.

Rivriven: Nie, założyłem konto by opisać trochę jak to wyglądało, co wiem i odpowiedzieć na pytania, bo zauważyłem tu niezłą panikę od tygodnia. Jak dostałem powołanie na przełomie sierpnia/września to nigdzie nie było o tym informacji, teraz przynajmniej ktoś się zainteresował o co chodzi.

Czyli powołanie ze sporym wyprzedzeniem?

Rivriven: W moim przypadku to były około 2 miesiące.

W której jednostce miałeś ćwiczenia? Mój okręg to Praga i zastanawiam się, gdzie by mnie posłali. Miłosna?

Rivriven: JW nr 2414, na Żwirki i Wigury.

To co piszesz o szkoleniu itd. nikogo normalnego nie zachęci bo nauczyć strzelać się można na strzelnicy w kilka godzin pod opieką instruktora. W innych krajach takie rzeczy uczą na lekcjach w szkole. Armia nie do tego służy, a jeśli szkolenie było ograniczone do tego poziomu to wartość zapitego mobika będzie wyższa niż osób po takim szkoleniu, bo oni nie będą umieć kompletnie nic.

Rivriven: Nikogo nie zachęcam, sam jestem przeciwny takiemu braniu ludzi "z ulicy", szczególnie że tak dużo się słyszało o sukcesie i zainteresowaniu nowo wprowadzonej dobrowolnej służby. Żeby nie było, podejście kadry było w porządku, ale same ćwiczenia to męczarnia, od 5/6 do 19 jakieś zajęcia, ciągłe stanie i czekanie nie wiadomo po co, w mundurze, z hełmem stalowym, karabinem i maską MP5, zero organizacji, zajęcia teoretyczne na odwal się prowadzone (czytanie slajdów itp.).

Pełna rozmowa internautów na portalu Wykop.pl

Zobacz również:

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MKiŚ: wyznaczamy lasy społeczne z ograniczoną wycinką drzew. 158 tys. ha wokół 11 największych aglomeracji

Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało 2 lipca 2025 r., że zakończyło pierwszy etap projektu wyznaczania lasów społecznych wokół największych polskich miast. To przełomowy krok w kierunku zmiany podejścia do gospodarki leśnej - z naciskiem na potrzeby społeczne, zdrowotne i ekologiczne mieszkańców aglomeracji. O szczegółach w trakcie konferencji prasowej mówiła ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody Mikołaj Dorożała.

Zmiany w opłatach za śmieci – będą nowe zasady segregacji, ulgi i kontrola deklaracji [PROJEKT MKiŚ]

W wykazie prac legislacyjnych pojawił się projekt nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Chodzi o zmiany w funkcjonowaniu systemu gospodarowania odpadami na poziomie gminnym, które w ocenie projektodawców będą odpowiadać na realne potrzeby JST oraz mieszkańców.

RPO: Dość "wrogich przejęć" między gminami. Potrzebna kontrola sądowa

Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do premiera Donalda Tuska o zawieszenie kontrowersyjnych decyzji dotyczących zmian granic gmin do czasu wprowadzenia nowych przepisów. Od lat brakuje skutecznej kontroli sądowej nad decyzjami Rady Ministrów, które prowadzą do konfliktów między samorządami.

Granica polsko-niemiecka. Polska wprowadza kontrole. Przedsiębiorcy mają 3 pytania

Czy Niemcy przerzucają imigrantów do Polski? Co z granicą polsko-niemiecką? Polska wprowadza kontrole graniczne w celu zapobiegania napływom nielegalnych migrantów. Co na to Niemcy?

REKLAMA

Premier Tusk: po rekonstrukcji w rządzie będą wyłącznie przyzwoici ludzie; około 15 lipca zapadną decyzje personalne

W dniu 30 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej Premier Donald Tusk zapowiedział, że około 15 lipca zaproponuje kształt rządu po rekonstrukcji. Rozmowy w tej sprawie są prowadzone z liderami koalicyjnych ugrupowań - PSL, Polski 2050 i Lewicy. Żyjemy w ustrojowym bałaganie, podważane są obiektywne kryteria prawne, dlatego chciałbym, by politycy kierowali się naturalnymi kryteriami, jak zdrowy rozsądek czy zwykła ludzka przyzwoitość, i tacy będą ministrowie po rekonstrukcji - mówił 27 czerwca 2025 r. na konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Nowelizacja specustawy powodziowej. Nowe zadania i obowiązki samorządów

Możliwość zamiany zniszczonych nieruchomości na lokale komunalne, obowiązek raportowania decyzji WZ, świadczenie lokalowe, premia powodziowa czy ułatwienia proceduralne w odbudowie zniszczonych domów i obiektów – to najważniejsze zmiany w specustawie powodziowej. Nowelizacja ustawy wzmacnia kompetencje JST, daje im nowe narzędzia, ale też nakłada dodatkowe obowiązki administracyjne i sprawozdawcze.

Czym różni się „odbiór” odpadów komunalnych z nieruchomości od „przyjmowania odpadów”

NSA przypomniał gminom, że ustawodawca rozróżnia pojęcia odbierania odpadów komunalnych od ich przyjmowania i wprowadza odrębnie różne sposoby oddawania odpadów. Co za tym idzie – mechanizmy nie mogą być traktowane jako formy zamienne, kształtowane według własnego uznania gminy.

Wydruk zdjęcia z Google Street View jako dowód w sprawie administracyjnej

Dowodem w postępowaniu administracyjnym może być wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem. Dlatego wydrukom z Geoportalu oraz wydrukom zdjęć Google Street View nie można odmówić mocy dowodowej. Stanowią one jednak tzw. dowody nienazwane i nie mają prawem przewidzianej mocy dowodowej – tak jak w przypadku dokumentów urzędowych, które sporządzone w przepisanej formie przez powołane do tego organy państwowe w ich zakresie działania stanowią dowód tego, co zostało w nich urzędowo stwierdzone.

REKLAMA

Zamówienia publiczne: jakie zmiany są konieczne? 130 tys. zł progu zamiast 80 tys. zł

Konieczne są zmiany w zamówieniach publicznych. Pierwsza dotyczy zasady konkurencyjności, której prawidłowe stosowanie sprawia beneficjentom duże problemy. Druga zmiana polega na podwyższeniu progu kwotowego na 130 tys. zł.

NSZZ „Solidarność” na wojennej ścieżce z MEN: To nie reforma, to degradacja zawodu nauczyciela!

Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” ostro krytykuje planowane przez Ministerstwo Edukacji zmiany w zatrudnianiu specjalistów oraz rozszerzenie obowiązków nauczycieli bez dodatkowego wynagrodzenia. Związkowcy alarmują: MEN łamie prawo pracy, podważa autorytet pedagogów i ignoruje realne potrzeby oświaty. W tle – groźba protestów i oskarżenia o systemowe niszczenie zawodu nauczyciela.

REKLAMA