REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Internauta Rivriven opisał swoje doświadczenia związane z powołaniem na tygodniowe ćwiczenia w listopadzie 2022 r.

Rivriven: Sam dostałem powołanie na ćwiczenia wojskowe, tygodniowe, od WCR Warszawa Ochota. Ćwiczenia już się skończyły bo trwały 14-18 listopada, ale za tydzień była druga tura. Moja wcześniejsza styczność z wojskiem to kwalifikacja wojskowa. Było całkiem w porządku, ale organizacja fatalna, ciągłe stanie w mundurze i z bronią. Mówiono nam, że jest ambitny plan przeszkolenia wszystkich możliwych do 2035 roku.

REKLAMA

Poniższe pytania zadali Internauci na portalu Wykop.pl:

Super, i co ci to dało? Jakie praktyczne umiejętności? Oprócz tygodnia wyjętego z życia?

Rivriven: Najbardziej przydatne to chyba tylko obsługa, strzelanie, składanie i rozkładanie broni, może jeszcze jakieś techniki z pałką wielofunkcyjną typu tonfa i kajdankami. Niestety przez 5 dni, gdzie pierwszy i ostatni to tak na prawdę rozliczanie się ze sprzętu, ciężko się czegokolwiek na prawdę nauczyć i prowadzący ćwiczenia byli tego świadomi. Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?", jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie.

Składałeś przysięgę jakąś?

Rivriven: Tak, ostatniego dnia była przysięga wojskowa. Ja akurat nie mam z tym problemu, ale rozumiem jak ktoś nie chce jej składać. Ktoś tam gdzieś w trakcie ćwiczeń zapytał czy przysięga jest obowiązkowa ale zbyto go, nie wiem jak dalej się sprawa potoczyła bo było nas około 100 osób (co ciekawe wszyscy z tego samego roku i miesiąca, tylko podoficerowie byli z różnych roczników).

No to z jakiego roku i miesiąca jesteś?

Rivriven: Styczeń 96.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?". Jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie?

Rivriven: Zależy do jakiej jednostki i na jaką specjalizację się trafi. Ja trafiłem na specjalizację wartownik i egzaminów było parę, teoretyczny z budowy broni, 2 praktyczne ze strzelania, rozkładanie i składanie broni na czas. Tych egzaminów nie da się nie zaliczyć, będą przepychać jak się da, bo sami nam mówili, że jak jest niezaliczone to biorą jeszcze raz na ćwiczenia, a tego nie chcą.

Jeśli mogę zapytać, ile razy średnio wystrzeliliście amunicji per osoba?

Rivriven: 30 sztuk, na strzelaniu bojowym nr B1 z karabinka dostajesz 24 szt., a na strzelaniu wartowniczym 6 szt. Cele były ukazujące się, więc jak trafisz to i mniej można wystrzelać. Zdarzało się też, że ktoś nie strzelał to jeszcze raz można było podejść za tę osobę.

Zgolili ci włosy?

Rivriven: Nie, do nikogo o to się nie przyczepiali. Przy okazji jak my zaczynaliśmy to zaczynał się turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i ich już do fryzjera wysyłali. Moja ćwiczenia były tylko 5 dniowe więc też ciężko powiedzieć jak to jest na 30 dniowych. Codziennie były też przepustki do domu, można było iść albo zostać bo zapewniali nocleg.

To mówisz, że jesteś od 1 GODZINY NA WYKOPIE? Czyli rząd już się wziął za PR.

Rivriven: Nie, założyłem konto by opisać trochę jak to wyglądało, co wiem i odpowiedzieć na pytania, bo zauważyłem tu niezłą panikę od tygodnia. Jak dostałem powołanie na przełomie sierpnia/września to nigdzie nie było o tym informacji, teraz przynajmniej ktoś się zainteresował o co chodzi.

Czyli powołanie ze sporym wyprzedzeniem?

Rivriven: W moim przypadku to były około 2 miesiące.

W której jednostce miałeś ćwiczenia? Mój okręg to Praga i zastanawiam się, gdzie by mnie posłali. Miłosna?

Rivriven: JW nr 2414, na Żwirki i Wigury.

To co piszesz o szkoleniu itd. nikogo normalnego nie zachęci bo nauczyć strzelać się można na strzelnicy w kilka godzin pod opieką instruktora. W innych krajach takie rzeczy uczą na lekcjach w szkole. Armia nie do tego służy, a jeśli szkolenie było ograniczone do tego poziomu to wartość zapitego mobika będzie wyższa niż osób po takim szkoleniu, bo oni nie będą umieć kompletnie nic.

Rivriven: Nikogo nie zachęcam, sam jestem przeciwny takiemu braniu ludzi "z ulicy", szczególnie że tak dużo się słyszało o sukcesie i zainteresowaniu nowo wprowadzonej dobrowolnej służby. Żeby nie było, podejście kadry było w porządku, ale same ćwiczenia to męczarnia, od 5/6 do 19 jakieś zajęcia, ciągłe stanie i czekanie nie wiadomo po co, w mundurze, z hełmem stalowym, karabinem i maską MP5, zero organizacji, zajęcia teoretyczne na odwal się prowadzone (czytanie slajdów itp.).

Pełna rozmowa internautów na portalu Wykop.pl

Zobacz również:

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

REKLAMA

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

REKLAMA

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA