REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Rząd powoła do 200 000 rezerwistów. Internauta opowiada jak wyglądają takie ćwiczenia [WZR Warszawa Ochota 14-18 XI 2022 r.]
Media

REKLAMA

REKLAMA

Internauta Rivriven opisał swoje doświadczenia związane z powołaniem na tygodniowe ćwiczenia w listopadzie 2022 r.

Rivriven: Sam dostałem powołanie na ćwiczenia wojskowe, tygodniowe, od WCR Warszawa Ochota. Ćwiczenia już się skończyły bo trwały 14-18 listopada, ale za tydzień była druga tura. Moja wcześniejsza styczność z wojskiem to kwalifikacja wojskowa. Było całkiem w porządku, ale organizacja fatalna, ciągłe stanie w mundurze i z bronią. Mówiono nam, że jest ambitny plan przeszkolenia wszystkich możliwych do 2035 roku.

REKLAMA

Poniższe pytania zadali Internauci na portalu Wykop.pl:

Super, i co ci to dało? Jakie praktyczne umiejętności? Oprócz tygodnia wyjętego z życia?

Rivriven: Najbardziej przydatne to chyba tylko obsługa, strzelanie, składanie i rozkładanie broni, może jeszcze jakieś techniki z pałką wielofunkcyjną typu tonfa i kajdankami. Niestety przez 5 dni, gdzie pierwszy i ostatni to tak na prawdę rozliczanie się ze sprzętu, ciężko się czegokolwiek na prawdę nauczyć i prowadzący ćwiczenia byli tego świadomi. Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?", jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie.

Składałeś przysięgę jakąś?

Rivriven: Tak, ostatniego dnia była przysięga wojskowa. Ja akurat nie mam z tym problemu, ale rozumiem jak ktoś nie chce jej składać. Ktoś tam gdzieś w trakcie ćwiczeń zapytał czy przysięga jest obowiązkowa ale zbyto go, nie wiem jak dalej się sprawa potoczyła bo było nas około 100 osób (co ciekawe wszyscy z tego samego roku i miesiąca, tylko podoficerowie byli z różnych roczników).

No to z jakiego roku i miesiąca jesteś?

Rivriven: Styczeń 96.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Egzaminy wyglądały na zasadzie, podchodzisz i pada pytanie "Czy 3 pana zadowala?". Jedynie egzamin ze strzelania był mniej więcej na poważnie?

Rivriven: Zależy do jakiej jednostki i na jaką specjalizację się trafi. Ja trafiłem na specjalizację wartownik i egzaminów było parę, teoretyczny z budowy broni, 2 praktyczne ze strzelania, rozkładanie i składanie broni na czas. Tych egzaminów nie da się nie zaliczyć, będą przepychać jak się da, bo sami nam mówili, że jak jest niezaliczone to biorą jeszcze raz na ćwiczenia, a tego nie chcą.

Jeśli mogę zapytać, ile razy średnio wystrzeliliście amunicji per osoba?

Rivriven: 30 sztuk, na strzelaniu bojowym nr B1 z karabinka dostajesz 24 szt., a na strzelaniu wartowniczym 6 szt. Cele były ukazujące się, więc jak trafisz to i mniej można wystrzelać. Zdarzało się też, że ktoś nie strzelał to jeszcze raz można było podejść za tę osobę.

Zgolili ci włosy?

Rivriven: Nie, do nikogo o to się nie przyczepiali. Przy okazji jak my zaczynaliśmy to zaczynał się turnus dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i ich już do fryzjera wysyłali. Moja ćwiczenia były tylko 5 dniowe więc też ciężko powiedzieć jak to jest na 30 dniowych. Codziennie były też przepustki do domu, można było iść albo zostać bo zapewniali nocleg.

To mówisz, że jesteś od 1 GODZINY NA WYKOPIE? Czyli rząd już się wziął za PR.

Rivriven: Nie, założyłem konto by opisać trochę jak to wyglądało, co wiem i odpowiedzieć na pytania, bo zauważyłem tu niezłą panikę od tygodnia. Jak dostałem powołanie na przełomie sierpnia/września to nigdzie nie było o tym informacji, teraz przynajmniej ktoś się zainteresował o co chodzi.

Czyli powołanie ze sporym wyprzedzeniem?

Rivriven: W moim przypadku to były około 2 miesiące.

W której jednostce miałeś ćwiczenia? Mój okręg to Praga i zastanawiam się, gdzie by mnie posłali. Miłosna?

Rivriven: JW nr 2414, na Żwirki i Wigury.

To co piszesz o szkoleniu itd. nikogo normalnego nie zachęci bo nauczyć strzelać się można na strzelnicy w kilka godzin pod opieką instruktora. W innych krajach takie rzeczy uczą na lekcjach w szkole. Armia nie do tego służy, a jeśli szkolenie było ograniczone do tego poziomu to wartość zapitego mobika będzie wyższa niż osób po takim szkoleniu, bo oni nie będą umieć kompletnie nic.

Rivriven: Nikogo nie zachęcam, sam jestem przeciwny takiemu braniu ludzi "z ulicy", szczególnie że tak dużo się słyszało o sukcesie i zainteresowaniu nowo wprowadzonej dobrowolnej służby. Żeby nie było, podejście kadry było w porządku, ale same ćwiczenia to męczarnia, od 5/6 do 19 jakieś zajęcia, ciągłe stanie i czekanie nie wiadomo po co, w mundurze, z hełmem stalowym, karabinem i maską MP5, zero organizacji, zajęcia teoretyczne na odwal się prowadzone (czytanie slajdów itp.).

Pełna rozmowa internautów na portalu Wykop.pl

Zobacz również:

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy wariant Covid-19 o nazwie Nimbus. Jakie objawy?

Nowy wariant koronawirusa Covid-19, nazwany Nimbus, zaczyna się rozprzestrzeniać – podaje amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób (CDC). Zakażenia tym szczepem odnotowano już w Azji, Stanach Zjednoczonych oraz Europie. Nimbus objawia się przede wszystkim silnym bólem gardła, jednak nie jest groźniejszy niż wcześniejsze warianty Omikrona.

Zwolnienia lekarskie pod lupą. ZUS i pracodawcy skontrolowali tysiące pracowników

W pierwszym kwartale 2025 roku pracownicy ZUS z Pomorza przeprowadzili ponad 2,5 tysiąca kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich. Co dziesiąta kontrola zakończyła się odebraniem prawa do zasiłku. Okazuje się jednak, że nie tylko ZUS miał prawo do takich działań – również pracodawcy weryfikowali, czy zwolnienia były wykorzystywane zgodnie z przepisami.

Odpowiedzialność trenera personalnego za kontuzje

Branża fitness dynamicznie się rozwija. Coraz więcej osób uzyskuje kwalifikacje trenera personalnego lub instruktora fitness i podejmuje się trenowania podopiecznych w ramach współpracy z siłownią, czy klubem fitness, albo działając na własną rękę. W toku takich treningów zdarzają się jednak kontuzje.

Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

REKLAMA

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

REKLAMA

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

REKLAMA