Od 17 kwietnia 2023 r. wezwania na komisje wojskowe
REKLAMA
REKLAMA
Kto przeprowadza kwalifikacje wojskowe?
Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu lub miasta na prawach powiatu odpowiada starosta lub prezydent. Zadania te JST realizują jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej. Na przeprowadzenie tegorocznej kwalifikacji w budżecie państwa zaplanowano łącznie 401.730 tys. zł (w tym 38.202 tys. zł. w budżetach poszczególnych wojewodów).
REKLAMA
Na potrzeby przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej starosta ma obowiązek zapewnić lokal dla wójta, burmistrza, prezydenta miasta, powiatowej komisji lekarskiej i szefa wojskowego centrum rekrutacji wraz z wyposażeniem oraz przedmioty niezbędne do pracy tych organów, a także pomieszczenia wraz z wyposażeniem, niezbędne przy wprowadzaniu danych do ewidencji wojskowej osób stawiających się do kwalifikacji wojskowej.
Od kiedy kwalifikacje wojskowe w 2023 r.?
Nowy projekt rozporządzenia MON przewiduje, że kwalifikacje potrwają od 17 kwietnia do 21 lipca 2023 r. czyli 66 dni roboczych (z wyłączeniem 2 maja i 9 czerwca).
Komisje wojskowe w 2023 r.
Założenia MON przyjmują, że działać będzie ok. 390 powiatowych komisji lekarskich orzekających ws. ok. 30 osób dziennie.
"Ramy czasowe kwalifikacji rozpoczynają się po okresie Świąt Wielkanocnych i zostały wydłużone z uwagi na przypadające w tym czasie egzaminy maturalne, a także kierowane wnioski wojewodów" - czytamy w projekcie rozporządzenia.
Kogo wojsko wzywa do komisji wojskowych?
Do kwalifikacji wojskowej w 2023 r. mogą zostać wezwani:
- mężczyźni 19-letni (urodzeni w 2004 r.) - tzw. rocznik podstawowy;
REKLAMA
- mężczyźni 20-24-letni (urodzeni w latach 1999–2003) - tzw. roczniki starsze, które nie spełniały jeszcze obowiązku stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej i w związku z tym nie posiadają orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,
- osoby które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”), jeżeli okres niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej w 2023 r. W przypadku tej ostatniej grupy osób ponowne wezwanie i poddanie ich badaniom lekarskim pozwoli na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu ich do kategorii zdolności „A”, ”D” lub „E”;
- osoby które w latach 2021 i 2022 zostały uznane za czasowo niezdolne do służby wojskowej (kat. zdolności „B12 lub B24”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej w 2023 r., pod warunkiem, że osoby te przed zakończeniem kwalifikacji będą wnioskować o jej zmianę w trybie przewidzianym w art. 64 ust. 4 i 6 ustawy;
REKLAMA
- kobiety urodzone w latach 1999-2004 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej oraz kobiety, pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny;
- osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
W konsultacjach jest też projekt rządowego rozporządzenia w sprawie składu i trybu powoływania komisji lekarskich orzekających o stopniu zdolności do służby wojskowej (załącznik pod artykułem).
Określa on m.in. sposób współdziałania komisji z wojewodami oraz wójtami burmistrzami, prezydentami miast lub starostami i innymi organami samorządu terytorialnego.
Projekt zakłada m.in., że sekretarzem wojewódzkiej komisji lekarskiej jest pracownik komórki organizacyjnej urzędu wojewódzkiego, a sekretarzem powiatowej komisji lekarskiej pracownik starostwa powiatowego.. W określonych sytuacjach sekretarzem powiatowej komisji lekarskiej może też być pracownik urzędu gminy.
REKLAMA
REKLAMA