REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]

Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]
Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia określającego m.in. czas trwania ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy oraz ich rodzaj.

Kto określa terminy ćwiczeń rezerwy?

Poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych odbywają się w terminach określonych przez dowódców jednostek wojskowych w rocznych planach powołania.

REKLAMA

Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy?

Krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe można planować w wymiarze:

1) 2 dni – dla żołnierzy PR bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi wojskowej posiadających wykształcenie i uprawnienia przydatne dla armii;

2) do 16 dni – dla żołnierzy PR, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe i złożyli przysięgę wojskową.

Jakie są rodzaje ćwiczeń w 2023 r.? 

Na poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych powołuje się żołnierzy PR:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi i żołnierzy planowanych do nadania przydziałów mobilizacyjnych w ramach obowiązku obrony Ojczyzny – na ćwiczenia jednodniowe;

2) z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi, żołnierzy planowanych do nadania przydziału mobilizacyjnego i osoby, które nie pełniły czynnej służby wojskowej, w celu zabezpieczenia potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych w ramach obowiązku obrony Ojczyzny oraz w trybie dobrowolnym (ochotniczym) – na ćwiczenia krótkotrwałe. Tu możliwe jest też powołanie na ćwiczenia długotrwałe.

W przypadku wystąpienia potrzeb Sił Zbrojnych są możliwe ćwiczenia rotacyjne.

Powołanie na ćwiczenia odbywa się w formie decyzji administracyjnej

Na ćwiczenia wojskowe żołnierza PR powołuje się decyzją administracyjną, w której określa się termin i miejsce stawiennictwa. 

Decyzję administracyjną wydaje szef wojskowego centrum rekrutacji na ewidencji którego znajduje się żołnierz PR i doręcza ją mu nie później niż na 14 ni przed dniem stawienia się do pełnienia czynnej służby wojskowej.

Szef WCR informuje żołnierza PR o możliwości ubiegania się od dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz będzie odbywał ćwiczenia wojskowe, zwrotu kosztów przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące oraz informuje o możliwości rekompensaty utraconych zarobków. 

Jakie kategorie zdrowia? Jaki wiek rezerwisty?

Dla celów powołania na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR, uznanych ze względu na stan zdrowia za zdolnych do służby wojskowej i posiadających kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej „A” ustala się następujące kategorie:

1) żołnierzy PR korpusu szeregowych i pełniących służbę w rezerwie do 55 roku życia,

2) żołnierzy PR posiadających stopień podoficerski lub oficerski i pełniących służbę 
w rezerwie do 63 roku życia.

3) osoby, które nie pełniły czynnej służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia.

Podstawa prawna

art. 248 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305)

Etap legislacyjny: projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA OBRONY NARODOWEJ w sprawie ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy [uzgodnienia]

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(2)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Wcr zielona gora
  2023-02-10 05:17:00
  Co roku mnie wzywają na te ćwiczenia, to jest po prostu już nękanie. Nikogo nie interesuje, że nie pracuje w polsce i mam zagranicznego pracodawce. Chory kraj.
  1
 • Krzysiek
  2023-02-12 18:23:34
  Co roku jestem na ćwiczenia i śmiało moge powiedzieć że to jest parodia nie ma ludzi Którzy by poprowadzil ćwiczenia nie ma sprzętu na ktorym mozna by poćwiczyć wiec polega to na chowaniu się przed dowódca i udawaniu że jest super
  1
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. rolnictwa Cz. Siekierski: Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski w dniu 27 lutego 2024 r. w czasie posiedzenia unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH), powiedział: – Różne, nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu muszą zostać wycofane. Komisja Europejska musi zrozumieć protestujących rolników. Rolnicy mówią: nic o nas, bez nas. List przewodniczącego Norberta Linsa pokazuje, że Parlament Europejski też oczekuje szybkich działań.

Doradca Prezydenta RP: kontrolę nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE

Profesor Andrzej Waśko, doradca prezydenta RP, przewodniczący Rady ds. Rodziny, Edukacji i Wychowania, odnosząc się do "Europejskiego obszaru edukacji" podkreślił, że polityka oświatowa, która dotąd była powierzona kompetencji rządów krajowych, stanie się częścią polityki unijnej. Zwrócił uwagę, że kontrole nad polskim szkolnictwem obejmie bezpośrednio UE.

Min. Siekierski: KE narzuciła nieracjonalne wymogi Zielonego Ładu; musimy zrozumieć protesty rolników. 27 lutego posiedzenie unijnej rady ministrów w Brukseli. 29 lutego rozmowy z rolnikami w Ministerstwie

Komisja Europejska narzuciła zbyt duże, nieracjonalne, kosztowne wymogi Zielonego Ładu, które miały służyć środowisku, przeciwdziałać zmianom klimatu, a w rzeczywistości doprowadziły do bankructwa wielu gospodarstw - oświadczył w 26 lutego 2024 r. na konferencji prasowej w Brukseli minister rolnictwa RP Czesław Siekierski. Wcześniej tego samego dnia, jeszcze będąc w Polsce w czasie konferencji prasowej kierownictwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, minister Siekierski powiedział: Musimy zrozumieć protesty rolników i o to będę zabiegał na jutrzejszym posiedzeniu unijnej rady ministrów w Brukseli.

KPO 2024. Polska nie dostanie wszystkich pieniędzy? Ekspert: 43 inwestycje i ich refinansowanie zagrożone. Konieczna rewizja polskiego KPO

Zdaniem Łukasza Kościjańczuka, eksperta firmy doradczej CRIDO, ok. 43 inwestycji w ramach Krajowego Planu Odbudowy (z 56 zaplanowanych) może nie zostać zrealizowanych do 31 sierpnia 2026 r, co oznacza, że Polska nie otrzyma refinansowania z UE. Dlatego niezbędna jest rewizja KPO, która - jak oszacował ekspert - może objąć nawet połowę planowanych przedsięwzięć.

REKLAMA

D. Tusk odblokował unijne pieniądze na polskie KPO [137 mld euro, 600 mld zł]. W przyszłym tygodniu dwie ważne decyzje. von der Leyen: Razem będziemy bronić praworządności w całej Europie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Belgii Alexander De Croo w piątek 23 lutego 2023 r. rozmawiali w Warszawie z premierem Tuskiem. Przewodnicząca KE poinformowała po spotkaniu, że w przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje ws. funduszy europejskich dla Polski. Uwolnią one do 137 mld euro z funduszu spójności i Funduszu Odbudowy.

PFRON: Od 1 marca wnioski o samochody dla osób niepełnosprawnych. Dopłata 80% od 150 000 zł albo 85% od 130 000 zł

Maksymalna wartość samochodu objęta wsparciem wynosi 300 000 zł (osoba niepełnosprawna jest kierowcą) albo 230 000 zł (opiekun jest kierowcą). Muszą to być samochody dostosowane do potrzeb osób korzystających w poruszaniu się wózkiem inwalidzkim.

Depresja nie wybiera. Ale na dobrostan psychiczny może wpłynąć dieta albo... pies

23 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. To dobra okazja do tego, aby przypomnieć sobie, że ta choroba może dotknąć każdego. Gdzie szukać pomocy? Jak poprawić swój dobrostan psychiczny? 

Uposażenia żołnierzy zawodowych w 2024 roku [Tabela stawek]. Będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową

W rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z 16 lutego 2024 r. w sprawie stawek uposażenia zasadniczego żołnierzy zawodowych zostały określone te stawki ze skutkiem od 1 stycznia 2024 r. Rozporządzenie weszło w życie 21 lutego 2024 r. Od 1 kwietnia 2024 r. będzie też zmiana dot. dodatków za długoletnią służbę wojskową żołnierzy zawodowych.

REKLAMA

Będzie zakaz sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Już 64% młodzieży miało do czynienia z takimi papierosami

Aż 64 proc. młodych ludzi miało kontakt z jednorazowymi papierosami elektronicznymi. Czy wkrótce to się skończy? Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała w środę, że może rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. 

Zakaz sprzedaży e-papierosów jednorazowych. I.Leszczyna: Zielone światło od Donalda Tuska dla zmiany przepisów

W dniu 21 lutego 2024 r. Minister Zdrowia Izabela Leszczyna poinformowała, że może już rozpocząć pracę nad zakazem sprzedaży elektronicznych papierosów jednorazowych. Dodała, że chciałaby jak najszybszej ścieżki, bo aż 64 procent młodych ludzi miało z nimi kontakt.

REKLAMA