REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]
Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy? Jaka kategoria zdrowia? Jaki wiek rezerwisty? [projekt rozporządzenia]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rząd pracuje nad projektem rozporządzenia określającego m.in. czas trwania ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy oraz ich rodzaj.

Kto określa terminy ćwiczeń rezerwy?

Poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych odbywają się w terminach określonych przez dowódców jednostek wojskowych w rocznych planach powołania.

REKLAMA

Ile trwają krótkotrwałe ćwiczenia rezerwy?

Krótkotrwałe ćwiczenia wojskowe można planować w wymiarze:

1) 2 dni – dla żołnierzy PR bez przeszkolenia wojskowego i złożonej przysięgi wojskowej posiadających wykształcenie i uprawnienia przydatne dla armii;

2) do 16 dni – dla żołnierzy PR, którzy odbyli przeszkolenie wojskowe i złożyli przysięgę wojskową.

Jakie są rodzaje ćwiczeń w 2023 r.? 

Na poszczególne rodzaje ćwiczeń wojskowych powołuje się żołnierzy PR:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1) z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi i żołnierzy planowanych do nadania przydziałów mobilizacyjnych w ramach obowiązku obrony Ojczyzny – na ćwiczenia jednodniowe;

2) z nadanymi przydziałami mobilizacyjnymi, żołnierzy planowanych do nadania przydziału mobilizacyjnego i osoby, które nie pełniły czynnej służby wojskowej, w celu zabezpieczenia potrzeb uzupełnieniowych Sił Zbrojnych w ramach obowiązku obrony Ojczyzny oraz w trybie dobrowolnym (ochotniczym) – na ćwiczenia krótkotrwałe. Tu możliwe jest też powołanie na ćwiczenia długotrwałe.

W przypadku wystąpienia potrzeb Sił Zbrojnych są możliwe ćwiczenia rotacyjne.

Powołanie na ćwiczenia odbywa się w formie decyzji administracyjnej

Na ćwiczenia wojskowe żołnierza PR powołuje się decyzją administracyjną, w której określa się termin i miejsce stawiennictwa. 

Decyzję administracyjną wydaje szef wojskowego centrum rekrutacji na ewidencji którego znajduje się żołnierz PR i doręcza ją mu nie później niż na 14 ni przed dniem stawienia się do pełnienia czynnej służby wojskowej.

Szef WCR informuje żołnierza PR o możliwości ubiegania się od dowódcy jednostki wojskowej, w której żołnierz będzie odbywał ćwiczenia wojskowe, zwrotu kosztów przejazdu do miejsca stawienia się i powrotu do miejsca pobytu stałego albo pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące oraz informuje o możliwości rekompensaty utraconych zarobków. 

Jakie kategorie zdrowia? Jaki wiek rezerwisty?

Dla celów powołania na ćwiczenia wojskowe żołnierzy PR, uznanych ze względu na stan zdrowia za zdolnych do służby wojskowej i posiadających kategorię zdolności do czynnej służby wojskowej „A” ustala się następujące kategorie:

1) żołnierzy PR korpusu szeregowych i pełniących służbę w rezerwie do 55 roku życia,

2) żołnierzy PR posiadających stopień podoficerski lub oficerski i pełniących służbę 
w rezerwie do 63 roku życia.

3) osoby, które nie pełniły czynnej służby wojskowej oraz nie ukończyły 55 roku życia.

Podstawa prawna

art. 248 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 2305)

Etap legislacyjny: projekt ROZPORZĄDZENIA MINISTRA OBRONY NARODOWEJ w sprawie ćwiczeń wojskowych żołnierzy pasywnej rezerwy [uzgodnienia]

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA