Polityka czynszowa powinna uwzględniać możliwości lokatorów
REKLAMA
W Polsce jest około 1,1 mln mieszkań komunalnych. Średnia stawka czynszu za metr kwadratowy wynosi 3,63 zł. Polska Unia Właścicieli Nieruchomości twierdzi, że uzasadniony ekonomicznie czynsz w mieszkaniach komunalnych nie powinien być niższy niż 12,97 zł/m2 Taka kwota pozwoliłaby utrzymać budynki w dobrym stanie technicznym. Obowiązujący w większości miast czynsz nie pokrywa kosztów utrzymania budynków nawet w połowie. Oznacza to, że brakujące środki powinien wyłożyć samorząd, którego często na to nie stać. Dlatego budynki komunalne są coraz bardziej zdewastowane i wymagają wyższych nakładów.
Jednakże to nie konieczność przeprowadzenia niezbędnych inwestycji (mieszkania komunalne wymagają remontów od wielu lat), lecz kryzys finansów publicznych i konieczność szukania nowych dochodów spowodowały, że samorządy zdecydowały się na duże podwyżki czynszów.
Wszyscy podnoszą czynsze
Prawie wszystkie samorządy decydujące się na podwyżkę czynszów uzasadniają to tym, że pieniędzy od lokatorów musi wystarczyć na utrzymanie budynków w zapewniającym bezpieczeństwo stanie technicznym. Arkadiusz Banaszek, wiceprezydent Łodzi, symbolicznymi czynszami tłumaczy fatalny stan infrastruktury komunalnej. W Łodzi podwyżka czynszu komunalnego wyniosła w 2012 roku 20%, a najubożsi najemcy lokali komunalnych otrzymali pomoc. Ze względów finansowych część użytkowników dużych mieszkań zamieni je w tym roku na mniejsze i tańsze. W tej akcji chcą pośredniczyć urzędnicy.
Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.