reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Gospodarka komunalna > Deklaracje śmieciowe - problem ochrony danych osobowych

Deklaracje śmieciowe - problem ochrony danych osobowych

Deklaracje śmieciowe nie mogą w bardzo szerokim zakresie ingerować w prywatność osób. Takiego zdania jest Generalny Inspektor Danych Osobowych. W ciągu najbliższych dni poznamy oficjalne stanowisko GIODO w tej sprawie.

Problemem są dane osobowe, które muszą podawać mieszkańcy gmin na potrzeby obliczenia opłaty za śmieci. Wątpliwości budzi konieczność zapytań w formularzach o takie aspekty jak na przykład adres e-mail, numer telefonu czy stopień pokrewieństwa mieszkańców.

Opracowanie przygotowane przez GIODO ma wskazywać: jakiego rodzaju dane są rzeczywiście adekwatne do celu, który ma być przez gminę osiągnięty.

dr Wojciech Rafał Wiewiórowski, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych:

Z pewnością gminy okazały bardzo szeroką kreatywność, przygotowując formularze, które są wykorzystywane na potrzeby ustawy śmieciowej i wiele pytań, które padają ze strony gmin nie znajduje swojego uzasadnienia. Celem ich jest realizacja tzw. ustawy śmieciowej. W tej chwili Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych bada kilkadziesiąt przypadków, które zostały w różnej formie do nas zgłoszone. Mam zamiar przedstawić w przyszłym tygodniu rekomendację, dotyczącą tego, jakiego rodzaju dane mogą być zbierane, a jakiego rodzaju danych zbierać nie można. Trzeba pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z formularzami przygotowanymi przez 2,5 tysiąca podmiotów, w związku z czym różnią się one bardzo między sobą. Trudno jest generalnie podawać wytyczne dla wszystkich gmin. Z pewnością ta informacja może się pomiędzy gminami różnić, natomiast zbieranie danych na potrzeby realizacji ustawy śmieciowej nie uzasadnia bardzo szerokiej inwigilacji, bardzo szerokiego ingerowania w prywatność osób.

Zobacz również: Klasyfikacja odpadów w dwupojemnikowym systemie zbierania

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brzezińska Narolski Adwokaci sp.p

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama