Czy gmina może pomagać wspólnotom mieszkaniowym w przeprowadzaniu remontów?
REKLAMA
REKLAMA
Gmina jest zobowiązana do podejmowania działań mających na celu pomoc wspólnotom mieszkaniowym w przeprowadzaniu remontów i niezbędnych prac usuwających skutki dewastacji budynków mieszkalnych wspólnot.
O ile gminy zawsze mają 100-proc. udziału w nieruchomościach lokalowych (właściwie nie zdarzają się sytuacje, gdzie gmina dysponuje jedynie częściowym udziałem w lokalu), o tyle posiadanie przez nie 100 proc. udziałów w nieruchomości budynkowej coraz częściej jest zjawiskiem wyjątkowym. W gminach widoczne są procesy prywatyzacji substancji mieszkaniowej i w związku z tym powszechna jest sytuacja, gdzie duża część zasobu mieszkaniowego gminy jest ulokowana w budynkach będących współwłasnością gminy i osób prywatnych. Zarządzanie tego typu budynkami nie podlega przepisom ustawy o gospodarce nieruchomościami, lecz ustawie z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali.
Jeżeli gmina jest uczestnikiem wspólnot mieszkaniowych i wraz z innymi właścicielami lokali uczestniczy w procesie zarządzania nieruchomościami na poziomie decyzyjnym, wówczas współdecyduje o wszystkich przedsięwzięciach dotyczących nieruchomości, w tym o poziomie finansowania zadań związanych z nieruchomością. Jako uczestnik wspólnoty mieszkaniowej jest zobowiązana finansować wraz z innymi właścicielami wszystkie zadania związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej (budynku). Chodzi tu zarówno o regularne opłaty bieżące - za zarządzanie nieruchomością oraz za utrzymanie nieruchomości (drobne naprawy), jak i nieregularne opłaty okazjonalne (np. większe remonty).
Anna Banaszkiewicz
Autorka jest prawnikiem, doktorantką na Wydziale Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Śląskiego oraz aplikantką radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie
PODSTAWA PRAWNA:
- Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. nr 115, poz. 741)
- Ustawa z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. nr 85, poz. 388)
REKLAMA
REKLAMA