REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Rada za powrotem spółdzielczej własności lokali

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada przygotowała projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach. Walne zebrania zastąpią zgromadzenia przedstawicieli członków. Powrót do spółdzielczej własności lokali to krok wstecz - uważają prawnicy.

Krajowa Rada Spółdzielcza przygotowała propozycję blisko 20 zmian przepisów, które niebawem zostaną oficjalnie przekazane do Ministerstwa Infrastruktury.

REKLAMA

Powrót spółdzielczej własności

REKLAMA

Jednym z najważniejszych postulatów Krajowej Rady jest przywrócenie możliwości ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw do lokali zarówno w istniejących już, jak i nowo budowanych budynkach. - Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawianie spółdzielczej własności jako ograniczonego prawa rzeczowego nie jest niekonstytucyjne. Dlaczego więc spółdzielnie nie miałyby pomagać ludziom, którzy nie są w stanie sobie poradzić z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Spółdzielnie mają wolne tereny, więc mogą budować na nich dużo tańsze lokale na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - tłumaczy Jerzy Jankowski, prezes Zgromadzenia Ogólnego KRS.

Propozycję krytykują jednak prawnicy i przedstawiciele stowarzyszeń spółdzielców. - Wykorzystanie spółdzielczej własności w rywalizacji z deweloperami to chyba jedyny, ale nie na tyle istotny argument za tym, żeby powracać do ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych w spółdzielniach - uważa dr Krzysztof Trzciński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Powrót do spółdzielczej własności cofnie spółdzielnie mieszkaniowe o wiele lat - podkreśla Ryszard Strzałkowski ze Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego Nasza Własność.

W imieniu własnych interesów

Krajowa Rada chce również przywrócić w spółdzielniach Zgromadzenia Przedstawicieli Członków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółdzielcy nie mogą już wybierać swoich delegatów, a wszystkie decyzje mają podejmować sami na walnych zgromadzeniach. W większych spółdzielniach mają być one dzielone na części. Konstytucyjność przepisów o likwidacji ZPCz zdążył już zakwestionować w swoich wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich i SLD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ustawodawcy chodziło zapewne o wzmocnienie pozycji członków, lecz efekt jest odwrotny - mówi prof. Krzysztof Pietrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Właściwie nie mają oni teraz możliwości obrony przed władzami spółdzielni. Pozbawiono ich bowiem jednocześnie struktury organizacyjnej w postaci zebrań grup członkowskich.

Krajowej Radzie Spółdzielczej nie podoba się również wprowadzenie kadencyjności członków rad nadzorczych do trzech lat oraz ograniczenie możliwości pełnienia mandatu dłużej niż dwie kadencje.

Usprawnienie przekształceń

W projekcie znajdzie się wiele zmian mających obniżyć koszty i przyspieszyć przekształcenia praw do spółdzielczych lokali. Jedną z nich ma być możliwość wyodrębnienia własności lokali w nieruchomościach wielobudynkowych, w stosunku do których podjęto uchwały w przedmiocie odrębnej własności przed 31 lipca 2007 r.

 

 

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA