REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krajowa Rada za powrotem spółdzielczej własności lokali

Adam Makosz
Adam Makosz
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Krajowa Rada przygotowała projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach. Walne zebrania zastąpią zgromadzenia przedstawicieli członków. Powrót do spółdzielczej własności lokali to krok wstecz - uważają prawnicy.

Krajowa Rada Spółdzielcza przygotowała propozycję blisko 20 zmian przepisów, które niebawem zostaną oficjalnie przekazane do Ministerstwa Infrastruktury.

REKLAMA

Powrót spółdzielczej własności

REKLAMA

Jednym z najważniejszych postulatów Krajowej Rady jest przywrócenie możliwości ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw do lokali zarówno w istniejących już, jak i nowo budowanych budynkach. - Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawianie spółdzielczej własności jako ograniczonego prawa rzeczowego nie jest niekonstytucyjne. Dlaczego więc spółdzielnie nie miałyby pomagać ludziom, którzy nie są w stanie sobie poradzić z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Spółdzielnie mają wolne tereny, więc mogą budować na nich dużo tańsze lokale na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - tłumaczy Jerzy Jankowski, prezes Zgromadzenia Ogólnego KRS.

Propozycję krytykują jednak prawnicy i przedstawiciele stowarzyszeń spółdzielców. - Wykorzystanie spółdzielczej własności w rywalizacji z deweloperami to chyba jedyny, ale nie na tyle istotny argument za tym, żeby powracać do ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych w spółdzielniach - uważa dr Krzysztof Trzciński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Powrót do spółdzielczej własności cofnie spółdzielnie mieszkaniowe o wiele lat - podkreśla Ryszard Strzałkowski ze Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego Nasza Własność.

W imieniu własnych interesów

Krajowa Rada chce również przywrócić w spółdzielniach Zgromadzenia Przedstawicieli Członków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółdzielcy nie mogą już wybierać swoich delegatów, a wszystkie decyzje mają podejmować sami na walnych zgromadzeniach. W większych spółdzielniach mają być one dzielone na części. Konstytucyjność przepisów o likwidacji ZPCz zdążył już zakwestionować w swoich wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich i SLD.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Ustawodawcy chodziło zapewne o wzmocnienie pozycji członków, lecz efekt jest odwrotny - mówi prof. Krzysztof Pietrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Właściwie nie mają oni teraz możliwości obrony przed władzami spółdzielni. Pozbawiono ich bowiem jednocześnie struktury organizacyjnej w postaci zebrań grup członkowskich.

Krajowej Radzie Spółdzielczej nie podoba się również wprowadzenie kadencyjności członków rad nadzorczych do trzech lat oraz ograniczenie możliwości pełnienia mandatu dłużej niż dwie kadencje.

Usprawnienie przekształceń

W projekcie znajdzie się wiele zmian mających obniżyć koszty i przyspieszyć przekształcenia praw do spółdzielczych lokali. Jedną z nich ma być możliwość wyodrębnienia własności lokali w nieruchomościach wielobudynkowych, w stosunku do których podjęto uchwały w przedmiocie odrębnej własności przed 31 lipca 2007 r.

 

 

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA