REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Samorządowe pomysły na ciekawe wakacje

Mariusz Gadomski

REKLAMA

REKLAMA

Festyny, dni gminy, koncerty czy jarmarki to imprezy, które na stałe wpisują się w kalendarz imprez turystycznych. Gminy prześcigają się w wymyślaniu nowych atrakcji, żeby zyskać dodatkowe dochody i skutecznie promować się w regionie.

W sezonie wiosenno-letnim gminy próbują „przyciągnąć” do siebie jak największą liczbę turystów. Dotyczy to zarówno znanych kurortów i uzdrowisk, jak i miejscowości, które do niedawna jeszcze nie były kojarzone z atrakcją turystyczną.

REKLAMA

Jeśli na terenie gminy są dobre warunki do uprawiania turystyki (przystosowane do tego celu zbiorniki wodne, czyste powietrze, malownicze widoki, dobrze rozwinięta baza noclegowo-gastronomiczna itp.), to pozornie nie ma powodu, by martwić się, że turyści nie przyjadą. Wystarczy jednak kapryśna aura czy też lepsza oferta turystyczna przygotowana przez innych, żeby zamiast cieszyć się z zysków, ze smutkiem podliczać straty.

Samorządy, zdając sobie z tego sprawę, starają się zapewnić turystom dodatkowe atrakcje. Zazwyczaj są to imprezy o charakterze masowym, organizowane cyklicznie.

Niezwykle ważną rolę w rozwoju turystyki mają do odegrania lokalne organizacje turystyczne. Jak podkreślono podczas III Ogólnopolskiego Zlotu Lokalnych Organizacji Turystycznych w kwietniu 2009 r., to one powinny stać się kreatorami nowych innowacyjnych produktów turystycznych oraz konsolidować wokół siebie instytucje samorządowe, przedsiębiorców i lokalne społeczności.

Czy tu lądowało UFO

REKLAMA

Przykładem oryginalnej propozycji dla turystów jest przedsięwzięcie gminy Opole Lubelskie, która od 2 lat organizuje w miejscowości Emilcin Piknik Ufologiczny. Impreza nawiązuje do zdarzenia z 8 maja 1978 r., kiedy to miejscowy rolnik podobno był świadkiem lądowania na polu tajemniczych obiektów przypominających spodki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można wierzyć, że naprawdę odwiedzili nas kosmici lub traktować te rewelacje z przymrużeniem oka – mówi Dariusz Wróbel, Burmistrz Opola Lubelskiego. – Jest to rzecz do dyskusji. Najważniejsze, że spotkanie w Emilcinie jest okazją do znakomitej zabawy z ogromną ilością atrakcji, która ściąga do nas gości z całej Polski. Myślę,że Piknik Ufologiczny na stałe zagości w kalendarzu gminnych imprez.

W ubiegłym roku uczestnicy pikniku mogli m.in. zobaczyć miejsce rzekomego lądowania UFO, przejechać się bryczką po okolicy i obejrzeć przedstawienie teatralne nawiązujące do zagadki sprzed 30 lat. W tym roku był dodatkowo wieczór wspomnień, można też było podpisać petycję o wpisanie łąki, na której lądowało UFO, na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Festiwal pierogów i Doda

Te miejscowości, w których nie miały miejsca sensacyjne wydarzenia, mogą sięgnąć do zupełnie innej kategorii atrakcji, np. do walorów kulinarnych regionu.

W Bychawie odbywał się pod koniec maja br. X Ogólnopolski Festiwal Pierogów, połączony z mistrzostwami świata w zjadaniu tej smacznej potrawy oraz z wyborami Miss Festynu. Na festiwal gospodynie z okolicznych miejscowości przygotowały ponoć 4 tys. pierogów, które „rozeszły się” w ciągu kilku godzin.

Dowodzi to, że pomysł zorganizowania festiwalu był strzałem w dziesiątkę. Największą atrakcją imprezy był jednak występ Dody. Piosenkarkę obejrzało około 12 tys. osób.

Żeby turystyka mogła się rozwijać i – co za tym idzie – przynosić dochody, należy przede wszystkim stworzyć produkt turystyczny na takim poziomie i takiego rodzaju, by został zaakceptowany przez turystów przyjeżdżających do danej miejscowości czy regionu – mówi Wiesław Czerniec, Prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Kraina Lessowych Wąwozów” w Nałęczowie. – Oferta turystyczna powinna zawierać jak najwięcej propozycji spędzenia wolnego czasu. Im bardziej oryginalna i nietypowa, tym większe prawdopodobieństwo, że ściągnie dużą liczbę turystów.

Gminy liczą na sponsorów

Zaangażowanie w charakterze atrakcji znanej gwiazdy estrady jest sprawdzonym sposobem na zwiększenie frekwencji imprezy. Oczywiście sporo to kosztuje – im bardziej popularny wykonawca, tym więcej (nawet ok. 30–50 tys. zł).

Samorządy, będące organizatorami takich imprez, rzadko jednak pokrywają koszty związane z występami gwiazd. – Liczymy na sponsorów i przeważnie znajdują się firmy i inne podmioty gotowe pokryć należność. Oczywiście trzeba ich do tego namówić i czasami wynegocjować wspólne stanowisko odnośnie do kosztów – mówi Dariusz Firczuk, Zastępca Wójta Gminy Firlej, gdzie podczas sierpniowych „Dni Firleja” na scenie mają wystąpić m.in. Urszula i zespół Czerwone Gitary.

Bardziej promocja niż zysk

REKLAMA

Gminy niechętnie mówią o dochodach osiąganych przy okazji organizacji imprez turystycznych. Owszem, niektóre z przedsięwzięć nie są bezpłatne, np. bilet wstępu na Festiwal Pierogów w Bychawie kosztował 10 zł, a koszt uczestnictwa w Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Okunince nad Jeziorem Białym wynosi w tym roku 120 zł, ale nie oznacza to, że dzięki stosowanym opłatom zwiększają się zyski samorządów.

Za te 120 zł uczestnicy mają zapewnione noclegi i wyżywienie w ciągu 3 dni – mówi Marta Wawryszczuk z Urzędu Gminy we Włodawie. – Koszty są tak skalkulowane, że gmina nie zarabia na tym ani grosza. Zresztą nie jest to naszym celem.

W czasie organizowanych przez gminy imprez zarabiają głównie właściciele sklepów, pensjonatów, zakładów gastronomicznych czy gospodarstw agroturystycznych. – Oczywiście można też mówić o osiąganych w sposób pośredni dochodach gmin w postaci zwiększonego podatku płaconego przez podmioty gospodarcze – mówi Dariusz Firczuk. Nie zdradza jednak, jakiego rzędu są to zyski. – To trudno policzyć.

Samorządowcy zwracają natomiast uwagę na innego rodzaju korzyści. Za najważniejszą uznają promocję miejscowości, gminy, regionu. Organizując imprezy o charakterze regionalnym czy lokalnym, zwłaszcza cykliczne, buduje się markę turystyczną regionu. Taka impreza po pewnym czasie staje się swego rodzaju tradycją. A to sprawia, że ci, którzy byli raz na festynie czy jarmarku, będą chcieli tu wrócić w przyszłości. – I takich turystów mamy coraz więcej, z coraz odleglejszych części Polski – mówi Dariusz Firczuk.

GMINY W SEZONIE WIOSENNO-LETNIM NAJCZĘŚCIEJ URZĄDZAJĄ:

• festyny,

• dni miejscowości,

• festiwale,

• koncerty,

• jarmarki.

Mariusz Gadomski

Podstawa prawna:

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (j.t. Dz.U. z 2004 r. nr 223, poz. 2268; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. nr 180, poz. 1112)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Dla nauczycieli: co najmniej 15% podwyżki, 500 zł dodatku za wychowawstwo, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, godzinach ponadwymiarowych. ZNP i NSZZ Solidarność do MEN: sprawy do pilnego załatwienia

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA