REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Do kiedy domy pomocy muszą spełniać standardy świadczenia usług

_ RL

REKLAMA

REKLAMA

Czy planowane jest wprowadzenie zmiany do rozporządzenia ministra polityki społecznej z 19 października 2005 r. w sprawie domów pomocy społecznej poprzez dodanie przepisu, z którego wynikałoby jednoznacznie, iż wymienione w niniejszym rozporządzeniu standardy bezwzględnie obowiązują w przypadku nowo otwieranych domów pomocy społecznej, a w przypadku domów istniejących (np. w budynkach zabytkowych) wojewoda może wydać - w uzasadnionych przypadkach - pozwolenie na ich prowadzenie, czyniąc odstępstwa od wybranych standardów?

JOLANTA FEDAK

REKLAMA

minister pracy i polityki społecznej

REKLAMA

Zgodnie z wymogami ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. nr 64, poz. 593 ze zm.) domy pomocy społecznej zobowiązane są do funkcjonowania na poziomie określonego prawem standardu świadczonych usług. Należy zauważyć, że domy pomocy społecznej już od ponad dziesięciu lat znajdują się w procesie dochodzenia do powołanych standardów świadczonych usług i w związku z tym można uznać, że był to wystarczający czas na podjęcie właściwych działań naprawczych zmierzających do dojścia do obowiązującego standardu. Ponadto w 2006 roku okres dochodzenia do standardów w domach został wydłużony o kolejne cztery lata (do końca 2010 r.) celem umożliwienia domom, które wdrażały ostatnie etapy inwestycji, ich dokończenie. Można więc uznać, że okres ponad 14 lat na przeprowadzenie odpowiednich inwestycji i remontów bądź też na podjęcie decyzji o wybudowaniu nowego obiektu był okresem wystarczającym, aby dojść do określonego prawem standardu.

Jeśli przeszkodą w funkcjonowaniu domu pomocy społecznej są bariery architektoniczne wynikające z zaleceń wojewódzkiego konserwatora zabytków, to ze wszech miar wskazane byłoby utworzenie nowej jednostki w obiekcie, który się nadaje do takich celów. Biorąc powyższe pod uwagę, uważam za niecelowe różnicowanie w zależności od tego, czy dom pomocy społecznej mieści się w obiekcie zabytkowym czy nie, standardu funkcjonowania domu pomocy społecznej. W ten sposób dzielilibyśmy mieszkańców domów pomocy społecznej na lepszych i gorszych. Ponadto zmiana rozporządzenia w zakresie obniżenia standardów dla niektórych domów pomocy społecznej byłaby niesprawiedliwa i krzywdząca dla samorządów, które dotychczas podjęły określone działania i poniosły duże koszty dostosowania obiektów do standardu czy też związane z budową nowych obiektów.

Ponieważ okres dochodzenia do standardów w domach został wydłużony o kolejne cztery lata, wyrażam przekonanie, iż będą to lata, w których samorządy będą mogły korzystać ze wsparcia nie tylko środków budżetowych, ale również ze środków zewnętrznych, między innymi Europejskiego Funduszu Społecznego, aby podnieść jakość funkcjonowania infrastruktury społecznej i w zdecydowanej większości dojdą do wymaganego prawem standardu (na podstawie odpowiedzi na interpelację poselską nr 320).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

RL

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To było takie proste? Bloomberg: Polska zagroziła blokadą chińskiego eksportu do UE. Teraz spokojniej na granicy z Białorusią

Prezydent Andrzej Duda podczas niedawnej wizyty w Pekinie zagroził Chinom zablokowaniem kluczowego kolejowego szlaku transportowego do UE, by osłabić kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej – napisała 24 lipca 2024 r. agencja Bloomberga. To może być przyczyna spadku nielegalnych przekroczeń tej granicy w ostatnich tygodniach.

Barszcz Sosnowskiego groźny nie tylko po dotknięciu

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to jedna z roślin groźnych dla zdrowia. Warto wiedzieć, że nie tylko dotykanie jej jest ryzykowne. Niebezpieczne może być przebywanie w jej otoczeniu. Co zrobić, gdy już dojdzie do oparzenia?

Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Przeszło 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Wzrosną też ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

REKLAMA

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

REKLAMA

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA