| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Informacje o dochodach muszą być ujawnione

Zgodnie z art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.


PROBLEM

Czy urząd skarbowy nie narusza ustawy o ochronie danych osobowych, przekazując miejskiemu ośrodkowi pomocy rodzinie (MOPR) informacje o dochodach podatnika? Celem uzyskania owych informacji jest właściwe przeprowadzenie przez MOPR postępowania w przedmiocie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego dla tej osoby.

GIODO INFORMUJE

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, podmiot realizujący zadania w zakresie świadczeń rodzinnych może gromadzić i przetwarzać, w zakresie określonym w ustawie, dane osobowe osoby, o których mowa w art. 23 ust. 1 ww. ustawy oraz członków jej rodziny. Zgodnie natomiast z art. 23 ust. 4 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, do wniosku wszczynającego postępowanie w sprawie przyznania stosownego świadczenia rodzinnego, wnioskodawcy są zobowiązaniu dołączyć m.in.: zaświadczenia o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych każdego członka rodziny, wydane przez właściwy urząd skarbowy, zawierające informacje o: wysokości dochodu, wysokości składek na ubezpieczenia społeczne odliczonych od dochodu, wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne odliczonych od podatku, wysokości należnego podatku. Ponadto art. 25 ust. 3 ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazuje, iż osoby otrzymujące świadczenia rodzinne, instytucje publiczne i organizacje pozarządowe są obowiązane do udzielania, na żądanie organu właściwego, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczeń rodzinnych.

Dla organów prowadzących postępowania w przedmiocie przyznania określonego świadczenia rodzinnego informacje o dochodach wnioskodawcy są niezbędne, gdyż zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zasiłek rodzinny przysługuje osobom, o których mowa w art. 4 ust. 2 ww. ustawy (m.in. rodzicom, jednemu z rodziców albo opiekunowi prawnemu dziecka), jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę albo dochód osoby uczącej się nie przekracza kwoty 504,00 zł. Tym samym informacje o uzyskanym dochodzie osoby ubiegającej się o przyznanie świadczenia rodzinnego są konieczne dla oceny zasadności wniosku potencjalnego świadczeniobiorcy, jak również niezbędne do weryfikacji przyznanego już świadczenia. Zgodnie bowiem z art. 30 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych, osoba, która pobrała nienależnie świadczenia rodzinne, jest obowiązana do ich zwrotu. Za nienależnie pobrane świadczenia rodzinne uważa się natomiast m.in. świadczenia rodzinne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do świadczeń rodzinnych albo wstrzymanie wypłaty świadczeń rodzinnych w całości lub w części, jeżeli osoba pobierająca te świadczenia była pouczona o braku prawa do ich pobierania.

Z powyższego jednoznacznie wynika zatem, iż MOPR, prowadząc postępowanie w przedmiocie ustalenia prawa do zasiłku rodzinnego, ma możliwość wyboru pozyskiwania informacji o dochodach wnioskodawcy zarówno od samego wnioskodawcy, jak i od właściwego urzędu skarbowego. A zatem korelatem uprawnień MOPR jest obowiązek urzędu skarbowego do udzielenia tych informacji na wniosek MOPR.

RL

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).

• Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. 2006 r. nr 139 poz. 992 ze zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »