REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W stolicy ruszyła akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego". Na czym polega?

Rozpoczęła się 9. edycja akcji
Rozpoczęła się 9. edycja akcji "Trochę ciepła dla bezdomnego"
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Robi się coraz chłodniej, w stolicy ruszyła 9. edycja akcji Caritas Polska i Straży Miejskiej m.st. Warszawy "Trochę ciepła dla bezdomnego". Hasło tegorocznej edycji to "Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje". 

Ruszyła akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego" 

REKLAMA

Akcja "Trochę ciepła dla bezdomnego", która potrwa do końca lutego 2024 r., skierowana jest do osób w kryzysie bezdomności. Szczególnie do tych, które - jak podkreślają organizatorzy akcji - przebywają poza schroniskami i bezpiecznymi placówkami, a ich życie jest zagrożone w sezonie jesienno-zimowym. Patrole straży miejskiej dostarczą potrzebującym: ciepłe koce, śpiwory, konserwy, skarpety, pieczywo oraz pełnowartościową, kaloryczną zupę, którą dwa razy w tygodniu będzie przygotowywać (ok. 100-120 litrów) kuchnia Centrum Okopowa.

REKLAMA

"Staramy się, by rzeczy, które oferujemy, były dobrej jakości" - podkreślił podczas konferencji prasowej w siedzibie Caritas Polska w Warszawie specjalista ds. projektów społecznych w Caritas Polska Janusz Sukiennik. "Upokorzenie, które odczuwają osoby bezdomne, rzutuje na cały ich los i często utrudnia wychodzenie z bezdomności. Jest to zawsze okazja, żeby zaproponować długofalową pomoc" - powiedział. Dodał, że Caritas Polska od dwóch lat realizuje dla potrzebujących także konkretne zamówienia, zweryfikowane przez uczestników patroli. Są to np. porządne, nieprzemakalne buty.

9. odsłona akcji - jak zaznaczył Sukiennik - ma nie służyć wyłącznie niesieniu pomocy bezdomnym, ale także uświadamianiu "nam wszystkim, szczególnie w dużych miastach, że obok nas są ludzie, którzy potrzebują nie tylko pomocy, ale przede wszystkim ciepła". Dodał, że bezdomni przebywają często w miejscach trudno dostępnych, wilgotnych, ciemnych - zwłaszcza o tej porze roku - gdzie patrole są "witane, a wręcz oczekiwane".

Bezdomność to nie wybór

REKLAMA

W tym roku strażnicy miejscy będą prowadzili działania na terenie 16 dzielnic Warszawy - poinformował naczelnik Wydziału Profilaktyki i Planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy Grzegorz Staniszewski. Dodał, że zweryfikowano liczbę miejsc pobytu osób bezdomnych - wyłączając miejsca mieszkalne, czyli schroniska, noclegownie i ogrzewalnie. "Powstała lista 91 miejsc, w których na chwilę obecną przebywa ponad 250 osób (...) Na potrzeby akcji, z tej listy wytypowaliśmy 46 miejsc, w których znajduje się 150 osób i w pierwszej kolejności zaopatrzymy te właśnie osoby" - wyjaśnił.

Jak powiedział dyrektor Caritas Polska ks. dr Marcin Iżycki, pomaganie ma największą wartość, kiedy dobrze zdefiniujemy potrzeby. "Gdy będziemy dawać nie z tego, co nam zbywa, ale będziemy dawać to, co może naprawdę pomóc w różnorodnych kryzysach" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Akcja już po raz kolejny przebiega pod hasłem "Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje". "Staraliśmy się przerwać pewien negatywny standard patrzenia na człowieka bezdomnego, który się być może utrwalił (...) poprzez negatywne skojarzenia. To są ludzie o różnych życiorysach, często bezradni, pogubieni życiowo" - dodał Janusz Sukiennik. Wyjaśnił, że hasło wychodziło na przeciw "pewnej opinii, na szczęście niezbyt powszechnej", że bezdomność to wybór. "Może to być decyzja, ale prawdziwego wyboru może dokonać tylko człowiek wolny, a nie człowiek przytłoczony ogromną liczbą problemów, długów, innych nieszczęść, człowiek bezradny. On często nie ma siły, a nawet chęci poprosić o pomoc. Dlatego to my do nich docieramy, nie czekamy, aż oni przyjdą do nas. Większość by nie przyszła" - zaznaczył.

Pomoc medyczna dla osób w kryzysie bezdomności

Działania pomocowe prowadzi też Uliczny Patrol Medyczny, uruchomiony wspólnie ze Strażą Miejską i Stowarzyszeniem "Jesteśmy nadzieją", które zrzesza ponad 20 lekarzy różnych specjalności. Osoby z patrolu - jak informuje Caritas Polska - starają się zapewnić doraźną pomoc medyczną polegającą na zmierzeniu podstawowych parametrów życiowych, opatrzeniu ran i odmrożeń. Jeśli sytuacja tego wymaga, przekazują informację o koniecznej pomocy pogotowiu czy ośrodkom pomocy społecznej, a czasem też przewożą takie osoby do schronisk czy noclegowni.

Akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego” - jak informuje Caritas Polska - jest realizowana dzięki hojności i zrozumieniu społeczeństwa.

Podano, że w sezonie 2022/2023 w ramach tej akcji potrzebującym przekazano 5000 konserw, 2850 litrów pożywnej zupy z pieczywem, 400 toreb z upominkami świątecznymi, 900 par wełnianych skarpet, 200 ciepłych koców i 35 ciepłych zimowych kurtek. Łącznie, w ciągu ośmiu edycji akcji, osobom w kryzysie bezdomności przekazano m.in. 41 tys. porcji posiłków.(PAP)

Autopromocja

Autorka: Paulina Kurek

pak/ mhr/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Cząstkowy raport komisji ds. rosyjskich wpływów: W czasie rządów D.Tuska Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji

  Służba Kontrwywiadu Wojskowego uległa wpływom Rosji. Zaistniał rosyjski wpływ na polski kontrwywiad. Korzystając ze zgody premiera D. Tuska na współpracę podpisano porozumienie między SKW i FSB - to główne tezy cząstkowego raportu Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2007-2022 przedstawione przez jej członków w środę 29 listopada 2023 r. na konferencji prasowej.

  Rząd Tuska już 11 grudnia? Marszałek Hołownia: tego dnia M. Morawiecki wygłosi expose i będzie głosowanie nad wotum zaufania

  W dniu 11 grudnia o godzinie 10 premier M. Morawiecki wygłosi expose; ok. godz. 15 powinno nastąpić głosowanie nad wotum zaufania dla rządu - powiedział 29 listopada 2023 r. marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Następnie, jak wyjaśnił, ogłosi przerwę, w której będzie oczekiwał na zgłoszenie kandydatur na premiera w drugim konstytucyjnym kroku.

  Rząd ostrzega przed "zaświadczeniami na druku MEN/MEiN". Ministerstwo nie wydaje takich dokumentów na potwierdzenie kwalifikacji po kursach

  Zaświadczenie o ukończeniu kursu jest wydawane przez organizatora kursu i potwierdza wyłącznie uczestnictwo w danym kursie, nie zaświadcza o uzyskanych efektach kształcenia i kwalifikacjach - informuje MEiN. 

  Zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła do połowy 2024 roku na koszt Orlenu? D.Obajtek: dziś opozycja powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł

  29 listopada 2023 r. na platformie X prezes Orlenu Daniel Obajtek napisał: - Najpierw opozycja atakowała fuzje, potem zapowiadała rozbijanie koncernu, a dziś powoduje spadek wartości Orlenu o ponad 5,5 mld zł. Odniósł się w ten sposób do doniesień medialnych, że zamrożenie cen prądu, gazu i ciepła dla gospodarstw domowych do połowy 2024 roku odbędzie się na koszt Orlenu.

  REKLAMA

  Jak przechowywać leki? Jak je prawidłowo przyjmować? Czym jest wielolekowość?

  W ramach "Środy z Profilaktyką" NFZ przypomniał, jak prawidłowo przechowywać i przyjmować leki oraz przybliżył temat wielolekowości. Co trzeci Polak po 65. roku życia przyjmuje wiele leków oraz suplementów diety jednocześnie.

  Przyznanie świadczenia wspierającego – 32 obszary codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej [rozporządzenie, test 32 czynności]

  Ocena 32 czynności związanych z obszarami codziennego funkcjonowania osoby niepełnosprawnej.

  Jest rozporządzenie w sprawie ustalania poziomu potrzeby wsparcia. Dz.U. poz. 2581 [świadczenie wspierające, osoby niepełnosprawne, PDF]

  Rozporządzenie reguluje szczegóły przyznawania punktów osobom niepełnosprawnym przez wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.

  Czy umowa o dożywocie wyklucza świadczenie pielęgnacyjne?

  Fakt istnienia umowy o dożywocie zawartej między osobą wymagającą opieki a jedną z osób wskazanych przez ustawodawcę jako ta, której potencjalnie przysługuje świadczenie pielęgnacyjne, nie ma wpływu na ocenę spełniania przez inną z tych osób przesłanek uprawniających do świadczenia pielęgnacyjnego. Taką tezę postawił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. 

  REKLAMA

  MRiRW: lista firm importujących zboże z Ukrainy

  Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi udostępnia listę firm importujących zboże z Ukrainy.

  Antysemityzm w Europie Zachodniej. Tysiące przypadków od 7 października 2023 r. Francja, Niemcy, Belgia

  Mnożą się doniesienia o wzroście liczby zdarzeń antysemickich we Francji, Niemczech, Belgii i innych państwach Europy Zachodniej po 7 października 2023 r., czyli od ostatniego ataku Hamasu na Izrael.

  REKLAMA