REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłki z pomocy społecznej w 2024 roku - zasiłek stały. Nie mniej niż 100 zł miesięcznie - maksymalnie 1000 zł co miesiąc

Zasiłki z pomocy społecznej w 2024 roku - zasiłek stały. Co się zmienia? Nie mniej niż 100 zł miesięcznie
Zasiłki z pomocy społecznej w 2024 roku - zasiłek stały. Co się zmienia? Nie mniej niż 100 zł miesięcznie
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2024 roku wzrosły kwoty zasiłku stałego z pomocy społecznej wypłacanego przez ośrodki pomocy społecznej. Ile wynosi ten zasiłek?

Te zmiany w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej przyniosła obszerna nowelizacja z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw (opublikowana w Dzienniku Ustaw rok 2023 poz. 1693). Część tych zmian z tej nowelizacji weszła w życie 1 listopada 2023 r. a pozostałe (w tym zmiany dot. kwot zasiłku stałego) obowiązują od 1 stycznia 2024 r.

REKLAMA

Czym jest zasiłek stały z pomocy społecznej? Komu przysługuje?

Zasady przyznawania zasiłku stałego są określone w art. 37 ustawy o pomocy społecznej. Zasiłek stały przysługuje:
1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
2) pełnoletniej osobie pozostającej w rodzinie, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.

Warunki przyznania zasiłku stałego

Jeżeli następuje zbieg uprawnień do zasiłku stałego i renty socjalnej, świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego, dodatku z tytułu samotnego wychowywania dziecka i utraty prawa do zasiłku dla bezrobotnych na skutek upływu ustawowego okresu jego pobierania lub zasiłku dla opiekuna, zasiłek stały nie przysługuje.

Przy czym przy ustalaniu uprawnienia oraz wysokości zasiłku stałego do dochodu nie wlicza się kwoty zasiłku okresowego.

Warto też wiedzieć, że zgodnie z przepisami o pomocy społecznej, osobę przebywającą w domu pomocy społecznej lub ubiegającą się o przyjęcie do niego uznaje się za osobę samotnie gospodarującą, jeżeli przed przyjęciem do domu pomocy społecznej lub rozpoczęciem oczekiwania na miejsce w takim domu była uprawniona do zasiłku stałego.

Co więcej, na podstawie art. 10 ustawy o pomocy społecznej, przy ustalaniu prawa do zasiłku stałego w składzie rodziny nie uwzględnia się dzieci wychowywanych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka oraz pełnoletnich wychowanków rodziny zastępczej lub rodzinnego domu dziecka, a do dochodu rodziny nie wlicza się ich dochodów oraz świadczeń na pokrycie kosztów ich utrzymania i dodatków przyznanych na podstawie przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Kwota zasiłku stałego w 2024 roku

Do końca 2023 roku zasiłek stały ustalany był w wysokości:
1) w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 719 zł miesięcznie;
2) w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kryterium dochodowym na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Od 1 stycznia 2024 roku zasiłek stały ustalany jest w wysokości:
1) w przypadku osoby samotnie gospodarującej – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej a dochodem tej osoby, z tym że kwota zasiłku nie może być wyższa niż 1000 zł miesięcznie;
2) w przypadku osoby w rodzinie – różnicy między kwotą stanowiącą 130% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie a dochodem na osobę w rodzinie.

Od 2024 roku kwota zasiłku stałego nie może być niższa niż 100 zł miesięcznie. W stanie prawnym do końca 2023 roku kwota zasiłku stałego nie mogła być niższa niż 30 zł miesięcznie.

Kryterium dochodowe

Kryteria dochodowe dla zasiłków z pomocy społecznej (w tym zasiłku stałego) wynikają z rozporządzenie Rady Ministrów z 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej (Dz.U z 2021 poz. 1296). Na podstawie tego rozporządzenia kryteria dochodowe wynoszą (także w 2024 roku): 
- dla osoby samotnie gospodarującej – 776 zł;
- dla osoby w rodzinie – 600 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak otrzymać zasiłek stały?

W tym celu trzeba złożyć wniosek do urzędu gminy (czy ośrodka pomocy społecznej w gminie), w której mieszka osoba ubiegająca się o to świadczenie. W szczególnych sytuacjach pomoc społeczna (w tym zasiłek stały) może być też udzielana z urzędu.

W myśl art. 106 ust. 7 ustawy o pomocy społecznej, w przypadku złożenia przez osobę, która nie posiada orzeczenia o całkowitej niezdolności do pracy w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych lub orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, wniosku o przyznanie zasiłku stałego wraz z wymaganą dokumentacją oraz potwierdzeniem złożenia wniosku o przyznanie świadczenia uzależnionego od niezdolności do pracy albo wniosku o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, wszczyna się postępowanie o ustalenie uprawnienia do zasiłku stałego. Potem pracownik urzędu gminy (najczęściej pracownik ośrodka pomocy społecznej w gminie) przeprowadza rodzinny wywiad środowiskowy i sprawdzi, czy faktycznie osoba wnioskująca o ten zasiłek ma do tego prawo. Jeżeli ten wywiad środowiskowy potwierdzi spełnianie warunków, o których mowa w art. 37 ust. 1 lub 4 ustawy o pomocy społecznej (z wyłączeniem warunku całkowitej niezdolności do pracy – który ocenia inny organ), to zasiłek stały może być przyznany.

Przyznanie świadczeń z pomocy społecznej (w tym zasiłku stałego) następuje w formie decyzji administracyjnej. Decyzja ta jest wydawana na czas nieokreślony. Ale na podstawie art. 106 ust. 5 ustawy o pomocy społecznej tę decyzję można zmienić lub uchylić na niekorzyść strony bez jej zgody w przypadku:
- zmiany przepisów prawa, 
- zmiany sytuacji dochodowej lub osobistej strony, 
- pobrania nienależnego świadczenia, a także 
- można zmienić lub uchylić decyzję, jeżeli wystąpiły przesłanki, o których mowa w art. 11 (tzw. marnotrawienie świadczenia), art. 12 (różnice między dokumentacją a prawdziwą sytuacją majątkową strony) i art. 107 ust. 5 (odmowa złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym) ustawy o pomocy społecznej. 

Natomiast zmiana decyzji administracyjnej dot. pomocy społecznej na korzyść strony nie wymaga jej zgody.

Podstawa prawna: 
- ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej - t.j. z dnia 12 maja 2023 r. - Dz.U. z 2023 r., poz. 901; ostatnia zmiana: Dz.U. z 2023 r., poz. 1938;
- ustawa z 28 lipca 2023 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz niektórych innych ustaw.

oprac. Paweł Huczko

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

Ta substancja wydłużyła życie myszy ok. 25%, wyszczupliła i zmniejszyła podatność na nowotwory. Teraz testy na ludziach

Międzynarodowa grupa badaczy aktualnie testuje nowy lek hamujący interleukinę 11, który wydłuża życie myszy prawie o jedną czwartą. Nie wiadomo jeszcze jak działa on u ludzi, ale rozpoczęto pierwsze badania kliniczne - informuje tygodnik „Nature” - ukazujące się od 1869 r. jedno z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych.

Co czwarty uczeń nie zdał matury w tej szkole. A oceny końcowe były wysokie. MEN: kuratoria przyjrzą się jakości kształcenia

Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że kuratoria przyjrzą się wynikom egzaminów maturalnych w Szkole w Chmurze oraz temu, jak mają się one do ocen końcowych uczniów. Oceny te były wyjątkowo wysokie i nie przekładają się na wyniki matur - dodała.

REKLAMA

Co oznaczają tajemnicze paski na tubkach past do zębów?

Większość Polaków nie wie, co oznaczają kolorowe paski na tubkach past do zębów. Jakie informacje przekazuje klientowi kolor tajemniczego paska na tubce? Czy konsumenci mogą być wprowadzani w błąd? 

Coś takiego raz na 5-10 tysięcy lat: Asteroida przeleci bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

REKLAMA