REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Te województwa otrzymają milionowe dofinansowania dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów

Wsparcie dla osób niesamodzielnych i opiekunów
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W województwie świętokrzyskim samorządy mogą otrzymać ponad 52 mln na opiekę dla osób niesamodzielnych. W małopolskim blisko 21 mln zł na wsparcie opiekunów osób niepełnosprawnych. Co trzeba zrobić? 

Dla kogo 52 mln w województwie świętokrzyskim 

REKLAMA

Samorządy, organizacje pozarządowe i firmy z woj. świętokrzyskiego mogą otrzymać ponad 52 mln na zapewnienie opieki oraz usług zdrowotnych dla osób, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu Pierwszy nabór projektów rozpocznie się 23 lutego, będzie trwał do 2 kwietnia 2024 r. Usługi opiekuńcze i zdrowotne mają być świadczone m.in. w domach osób potrzebujących wsparcia, na przykład niesamodzielnych seniorów.

REKLAMA

W aktualnym konkursie na działania przeznaczono ponad 52,5 mln zł. - Po te środki mogą sięgnąć wszystkie podmioty, zainteresowane rozwijaniem usług opiekuńczych i zdrowotnych, w tym przede wszystkim świętokrzyskie gminy i powiaty, organizacje pozarządowe oraz podmioty prywatne. Możliwości działania są ogromne, zachęcam wszystkich autorów projektów do aplikowania w tym konkursie – podkreśliła wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Janik zwróciła uwagę, że łącznie na opiekę dla osób niesamodzielnych zabezpieczono już blisko 70 mln euro.

Fundusze również dla szkół

Zarząd województwa zdecydował także o starcie naboru konkursowego skierowanego do szkół podstawowych z regionu. Celem programu, na który zarezerwowano 15 mln zł, jest „podnoszenie jakości kształcenia podstawowego”.

Na co mogą być przeznaczone fundusze? W ramach projektów szkoły będą mogły realizować m.in. dodatkowe zajęcia pozalekcyjne i pozaszkolne, w tym wzmacniające umiejętności uniwersalne (np. kreatywność, współpraca, myślenie krytyczne itd.). Pieniądze mogą zostać przeznaczone również na zapewnienie pomocy psychologicznej dla dzieci i ich rodziców, podnoszenia kwalifikacji nauczycieli. Szkoły będą również mogły kupić niezbędne pomoce dydaktyczne. Projekty będzie można składać od 23 lutego do 2 kwietnia 2024 r. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przegląd prasy i portali na INFOR.PL Subskrybuj nas na YOUTUBE!

Dla kogo prawie 21 mln w województwie małopolskim

REKLAMA

Małopolskie samorządy również mogą liczyć na wsparcie. Blisko 21 mln zł trafi do nich w tym roku na realizację programu "Opieki wytchnieniowej", którego celem jest wsparcie opiekunów osób z niepełnosprawnościami. W ramach programu opiekunowie mogą otrzymać pomoc osoby z zewnątrz, by mieć czas na odpoczynek i załatwianie niezbędnych spraw.

Jakie jest główne założenie programu? przede wszystkim udzielenie wsparcia członkom rodzin lub opiekunom sprawującym bezpośrednią opiekę nad dziećmi do 16. roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności lub osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne. Środki z programu mają pozwolić na opłacenie opiekuna z zewnątrz, posiadającego odpowiednie kompetencje, który w razie potrzeby będzie mógł zastąpić osobę na co dzień pełniącą te obowiązki.

- W ramach resortowego programu "Opieka wytchnieniowa" jednostki samorządu terytorialnego otrzymują środki umożliwiające pomoc dedykowaną i celowaną. Środki te pozwalają opiekunom osób z niepełnosprawnościami pozyskać czas potrzebny na odpoczynek czy załatwienie ważnych spraw - zwrócił uwagę wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, cytowany w komunikacie urzędu. - Opieka nad osobą niepełnosprawną to zadanie wymagające niezwykłego poświęcenia i uwagi. Angażuje ono ogromne zasoby sił. Tym ważniejszy staje się czas poświęcony na regenerację, która daje moc do podejmowania kolejnych zadań – podkreślił.

Jak poinformował urząd, usługi opieki wytchnieniowej mogą być realizowane w ramach pobytu dziennego lub całodobowego. Mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby z niepełnosprawnością w sytuacji, gdy członkowie rodzin lub opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków.

W regionie z przyznanych prawie 21 mln zł ponad 17,4 mln trafi do gmin, natomiast 3,5 mln do powiatów. Według informacji wojewody Małopolska otrzymała na ten cel najwyższe dofinansowanie w skali kraju. - Na podium dofinansowania znalazły się trzy województwa: mazowieckie, wielkopolskie (odpowiednio po ponad 19 mln zł dofinansowania) oraz małopolskie. To właśnie do naszego województwa trafią środki w najwyższej, bo sięgającej prawie 21 mln zł, kwocie. W 2023 r. dofinansowanie wynosiło ok. 17,6 mln zł – przekazał Krzysztof Jan Klęczar.

Źródło: PAP

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wygląda jak karta kredytowa z atomem i mapą Polski. A to nowa legitymacja nauczyciela. Co ze starymi?

  Od wtorku 16 kwietnia 2024 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji nauczyciela. Jednak do 12 lipca nauczyciel może otrzymać legitymację na starym wzorze.

  Ministerstwo Rodziny: Nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych

  Niestety nie będzie bezterminowych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację.

  Nowa era komunikacji. RDK może ułatwić Ci życie

  Rejestr Danych Kontaktowych, znany jako RDK, to baza danych zawierająca aktualne dane kontaktowe obywateli, do której mają dostęp urzędnicy administracji państwowej. Usługa ta, uruchomiona 22 grudnia 2019 roku, ma na celu usprawnienie komunikacji między urzędem a obywatelem.

  Wybory 2024 - druga tura. Czy cisza wyborcza będzie obowiązywać w całym kraju?

  Druga tura wyborów samorządowych 2024 odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia. Cisza wyborcza rozpocznie się w nocy z piątku na sobotę i potrwa do godz. 21 w niedzielę. Czy będzie obowiązywać w całym kraju? 

  REKLAMA

  Dobrowolne ubezpieczenie w NFZ [WNIOSEK]

  Kto może się dobrowolnie ubezpieczyć w NFZ? Jak to zrobić? Kiedy trzeba uiścić opłatę dodatkową? 

  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  REKLAMA

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  REKLAMA