| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Rodzinny wywiad środowiskowy nie leży w kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Rodzinny wywiad środowiskowy nie leży w kompetencji Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie

Rodzinny wywiad środowiskowy ma na celu ustalenie sytuacji rodziny w celu zapewnienia jej wsparcia. Należy pamiętać, że przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego należy jedynie do uprawnień gminy. Powiatowe Centrum Pomocy Społecznej zostało bowiem wyłączone z tej kompetencji.

Rodzinny wywiad środowiskowy - definicja

Rodzinny wywiad środowiskowy jest instytucją systemu pomocy społecznej. Jest on przeprowadzany w celu ustalenia sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób i rodzin, przyznania pomocy pieniężnej na usamodzielnienie i pomocy pieniężnej na kontynuowanie nauki. Szczegółowe zasady sporządzania rodzinnych wywiadów środowiskowych reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 8 czerwca 2012 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego.

Rodzinny wywiad środowiskowy – brak uprawnień dla PCPR

Od 1 stycznia 2012 r. wszelkie kwestie związane ze wsparciem rodziny oraz zapewnieniem opieki nad dziećmi pozbawionymi opieki rodziców biologicznych swą regulacją objęła ustawa z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (dalej: ustawa).

Zawarte w ustawie regulacje nie przewidują możliwości stosowania rodzinnych wywiadów środowiskowych dla ustalenia sytuacji rodziny przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.

Pozwala to stwierdzić, że wolą ustawodawcy było wyłączenie możliwości przeprowadzania rodzinnych wywiadów środowiskowych przez powiat i jego jednostki, pozostawiając tę kompetencje jedynie gminie i jej jednostkom. Oznacza to również, że PCPR nie może skutecznie żądać przeprowadzenia takiego wywiadu przez MOPS, jak również otrzymania przeprowadzonej na jego podstawie analizy sytuacji rodziny.

Zobacz serwis: Opieka społeczna

Mając na uwadze powyższe, PCPR w celu ustalenia sytuacji rodziny stosuje przepisy kodeksu postępowania administracyjnego. Zgodnie z art. 7 organ jest zobowiązany podjąć wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz do załatwienia sprawy. W tym celu organ administracji zobowiązany jest w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy. Przeprowadzenie dowodów umożliwia skuteczną realizację postanowień ustawy w zakresie świadczeń dla rodzin zastępczych.

Zobacz również: Forum

Podstawa prawna:
- Ustawa z  9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 135),
- Ustawa z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn. Dz.U. z 2013 r., poz. 182).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Rzewuski

Ekspert IT – systemy informatyczne ERP. Ukończone studia - Politechnika Warszawska.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od samorzad.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK