reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Dzienny opiekun - nie w każdej gminie

Dzienny opiekun - nie w każdej gminie

Dzienny opiekun, czyli osoba, która zajmuje się maksymalnie pięciorgiem dzieci, wśród których mogą być też jego potomkowie, jest instytucją wzorowaną na rozwiązaniach funkcjonujących we Francji, gdzie jest bardzo popularna forma opieki. Dlatego rząd i eksperci spodziewali się, że to będzie chętnie wybierana przez gminy. Tak się jednak nie stało.

Dziennych opiekunów jak na lekarstwo

Tylko 12 gmin zatrudnia osoby zajmujące się dziećmi w swoim domu. Główną barierą jest brak pieniędzy oraz chętnych do pełnienia tej funkcji

Od ponad dwóch lat gminy, do których zadań należy prowadzenie instytucji przeznaczonych dla dzieci niemających 3 lat, mogą zatrudniać dziennych opiekunów. Mimo że takie rozwiązanie jest tańszą alternatywą wobec zakładania żłobków i klubów dziecięcych, do tej pory niewiele samorządów zdecydowało się z niego skorzystać. Jak wynika z danych zebranych przez DGP w urzędach wojewódzkich w pierwszym półroczu tego roku tylko 12 samorządów zatrudniało łącznie 50 takich osób.

Niekorzystne statystyki

Dzienny opiekun, czyli osoba, która zajmuje się maksymalnie pięciorgiem dzieci, wśród których mogą być też jego potomkowie, jest instytucją wzorowaną na rozwiązaniach funkcjonujących we Francji, gdzie jest bardzo popularna forma opieki. Dlatego rząd i eksperci spodziewali się, że to będzie chętnie wybierana przez gminy.

Tak się jednak nie stało. Ze statystyk resortu pracy wynika, że w 2011 r. w ogóle nie było osoby, która pełniłaby taką funkcję. Pierwsi zatrudnieni pojawili się dopiero w ubiegłym roku, przy czym dziennymi opiekunami zostało 30 osób, a sprawowały opiekę nad 79 dziećmi w 8 samorządach. Z kolei w okresie od stycznia do czerwca tego roku 12 gmin, które oferowało tę formę opieki, miało zatrudnionych 50 takich osób.

Najwięcej dziennych opiekunów jest w woj. małopolskim, warmińsko-mazurskim i łódzkim. Żadna taka osoba nie zajmuje się maluchami w 8 województwach.

Wybór w konkursie

Jedną z gmin, które mają dziennych opiekunów, są Bartoszyce. Od października 2012 r. zatrudniają 3 takich pracowników. Docelowo ma ich być 5.
– Opiekunki zajmują się obecnie 15 dzieci w jednym wynajmowanym i wyposażonym przez samorząd lokalu. Mogą więc wzajemnie pomagać sobie w opiece – mówi Zdzisław Żytko, dyrektor Zespołu Administracji Oświaty w Bartoszycach.

Dodaje, że do konkursu, który gmina zgodnie z przepisami ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz.U. nr 45, poz. 235 z późn. zm.) musi ogłosić, aby wybrać opiekunów, zgłosiło się 12 kandydatów.

– Ta forma opieki cieszy się też coraz większym zainteresowaniem wśród rodziców, którzy złożyli nam 17 podań o przyjęcie pod opiekę ich dzieci – podkreśla Zdzisław Żytko.

W gminie Pabianice, która ma dwóch opiekunów zajmujących się 5 maluchami, to rodzice wyszli z inicjatywą zorganizowania takiej instytucji. 

Cały artykuł znajdziesz w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Sprawdź

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Dziennik Gazeta Prawna

Zdjęcia

dzienny opiekun
dzienny opiekun

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama