reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Ekologia pomysłem na życie

Ekologia pomysłem na życie

Wiedza i plan na eko-przedsięwzięcie to efekt wprowadzenia Metody Aktywizacji wśród rolników korzystających z pomocy społecznej.  

Grupa 101 rolników wzięła udział w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej „EKO-logiczny sposób na życie”. Dzięki jego realizacji została opracowana Metoda Aktywizacji, która pozwala rolnikom rozpocząć działalność ekologiczną i czerpać z niej zyski.

SPOSÓB NA ZARABIANIE

Projekt „EKO-logiczny sposób na życie” skierowany został do rolników prowadzących małe gospodarstwa, korzystających ze wsparcia gminnych ośrodków pomocy społecznej. Cel projektu to zmotywowanie rolników do wprowadzenia zmian w swoich gospodarstwach i pokazanie, że jest sposób, dzięki któremu mogą się samodzielnie utrzymywać. Rolnicy dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy zmieniają podejście do korzystania z pomocy społecznej, inaczej postrzegają własne możliwości.

Zostaje przełamana skłonność do traktowania urzędu gminy jako „dostarczyciela” środków do życia. Metoda jest skuteczniejsza od prostego systemu pomocy społecznej, ponieważ rozwiązuje problem w długiej perspektywie. Rolnik, prowadząc działalność ekologiczną dochodową, a produkt ekologiczny jest droższy niż konwencjonalny, może stać się na tyle samodzielny, że korzystanie z pomocy społecznej nie będzie mu potrzebne – mówi Jolanta Mindewicz, koordynator projektu w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Rolnicy dzięki motywacji, wsparciu liderów i ekspertów zaczynają wierzyć we własne możliwości. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych udowadniają, że można z zyskami prowadzić przedsięwzięcie.

ODCIĄŻENIE GMINY

Dzięki wypracowanej Metodzie Aktywizacji rolnik zyskuje sposób na zarabianie pieniędzy. Nakłady poniesione na wprowadzenie Metody są mniejsze niż wieloletnie dofinansowywanie mieszkańców. Do projektu „EKO-logiczny sposób na życie” zostały wybrane cztery gminy z województwa świętokrzyskiego o wysokim wskaźniku zubożenia: Fałków i Słupia Konecka w powiecie koneckim oraz Dwikozy i Samborzec w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział 101 rolników korzystających z GOPS-ów, aż 16 zadeklarowało podjęcie działalności ekologicznej, kolejnych kilkunastu wkrótce może takie deklaracje złożyć. Dzięki ekoprzedsięwzięciu wkrótce mogą już nie potrzebować pieniędzy z gmin.

Liderzy grup oraz przedstawiciele urzędów gmin Dwikozy, Samborzec, Fałków i Nowa Słupia wraz z koordynatorami ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na wizycie studyjnej w gospodarstwie ekologicznym w Szwecji.

reklama

Czytaj także

Źródło:

Artykuł sponsorowany
Wideoszkolenie: JPK_VAT w nowej formie149.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Patrick Wilhelmsen

Adwokat specjalizujący się w prawie gospodarczym i prawie karnym gospodarczym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama