REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologia pomysłem na życie

REKLAMA

Wiedza i plan na eko-przedsięwzięcie to efekt wprowadzenia Metody Aktywizacji wśród rolników korzystających z pomocy społecznej.  

Grupa 101 rolników wzięła udział w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej „EKO-logiczny sposób na życie”. Dzięki jego realizacji została opracowana Metoda Aktywizacji, która pozwala rolnikom rozpocząć działalność ekologiczną i czerpać z niej zyski.

REKLAMA

SPOSÓB NA ZARABIANIE

REKLAMA

Projekt „EKO-logiczny sposób na życie” skierowany został do rolników prowadzących małe gospodarstwa, korzystających ze wsparcia gminnych ośrodków pomocy społecznej. Cel projektu to zmotywowanie rolników do wprowadzenia zmian w swoich gospodarstwach i pokazanie, że jest sposób, dzięki któremu mogą się samodzielnie utrzymywać. Rolnicy dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy zmieniają podejście do korzystania z pomocy społecznej, inaczej postrzegają własne możliwości.

Zostaje przełamana skłonność do traktowania urzędu gminy jako „dostarczyciela” środków do życia. Metoda jest skuteczniejsza od prostego systemu pomocy społecznej, ponieważ rozwiązuje problem w długiej perspektywie. Rolnik, prowadząc działalność ekologiczną dochodową, a produkt ekologiczny jest droższy niż konwencjonalny, może stać się na tyle samodzielny, że korzystanie z pomocy społecznej nie będzie mu potrzebne – mówi Jolanta Mindewicz, koordynator projektu w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Rolnicy dzięki motywacji, wsparciu liderów i ekspertów zaczynają wierzyć we własne możliwości. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych udowadniają, że można z zyskami prowadzić przedsięwzięcie.

ODCIĄŻENIE GMINY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki wypracowanej Metodzie Aktywizacji rolnik zyskuje sposób na zarabianie pieniędzy. Nakłady poniesione na wprowadzenie Metody są mniejsze niż wieloletnie dofinansowywanie mieszkańców. Do projektu „EKO-logiczny sposób na życie” zostały wybrane cztery gminy z województwa świętokrzyskiego o wysokim wskaźniku zubożenia: Fałków i Słupia Konecka w powiecie koneckim oraz Dwikozy i Samborzec w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział 101 rolników korzystających z GOPS-ów, aż 16 zadeklarowało podjęcie działalności ekologicznej, kolejnych kilkunastu wkrótce może takie deklaracje złożyć. Dzięki ekoprzedsięwzięciu wkrótce mogą już nie potrzebować pieniędzy z gmin.

Liderzy grup oraz przedstawiciele urzędów gmin Dwikozy, Samborzec, Fałków i Nowa Słupia wraz z koordynatorami ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na wizycie studyjnej w gospodarstwie ekologicznym w Szwecji.

Rolnicy z powiatu sandomierskiego zdobywali wiedzę o prowadzeniu ekologicznej produkcji ziół i herbat ziołowych w gospodarstwie na Podkarpaciu.

KROK PO KROKU

REKLAMA

Gmina, która decyduje się na przeprowadzenie Metody Aktywacji, po zwróceniu się do Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach może otrzymać „Podręcznik Użytkownika” dla pracowników socjalnych, „Podręcznik Lidera” oraz „Podręcznik Rolnictwa Ekologicznego” – wyjaśnia Jolanta Mindewicz. Pracownicy socjalni i liderzy zapoznają się z podręcznikami bezkosztowo. Liderami mogą być kierownicy lub pracownicy GOPS-ów lub osoby spoza urzędu, które są gotowe prowadzić działalność społeczną. Liderzy i pracownicy GOPS odbywają wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie dowiadują się, jak taką działalność prowadzić. Kiedy mają wiedzę i umiejętności pracy z rolnikami, wybierają uczestników.

Na początek dobrze jest zorganizować spotkanie wybranych rolników z liderami, pracownikami GOPS, władzami gminy oraz ekspertami z ośrodków doradztwa rolniczego, by uczestnicy poczuli, że są ważni i sam projekt ma sens – radzi koordynator. W czasie trwania projektu rolnikom wiedzy dostarczają liderzy, eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego, uczestnicy wyjeżdżają do gospodarstw ekologicznych. Każdy powinien stworzyć EKO-indywidualny plan przestawienia swojego gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Powinien opisać, jak jego działalność wygląda dziś i jak mogą wyglądać kierunki rozwoju.

Uczestnicy projektu z powiatu koneckiego z wizytą w Małopolsce w gospodarstwie ekologicznym produkującym między innymi sery, mleko, pomidory, ogórki.

Ważnym wydarzeniem dla rolników była wizyta Alego Rashidi (drugi z lewej), przedstawiciela Partnera Projektu – Folkuniversitetet Uppsala w Szwecji. Obok Jolanta Mindewicz, koordynator projektu.

DEKLARACJA NA DOBRY START

Pod koniec cyklu uczestnicy, którzy przekonali się do zmian, podpisują z przedstawicielami GOPS deklarację przekształcenia swojego gospodarstwa w ekologiczne. Rolnicy nie zostają bez pomocy. Mogą zasięgać porad u specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego. Ze wsparcia GOPS korzystają do momentu, gdy się usamodzielnią. – Wypracowana dzięki projektowi „Eko-logiczny sposób na życie” Metoda Aktywizacji walczy z ubóstwem osób żyjących na wsiach. Na stałe zmienia światopogląd uczestników, pokazuje, jak można przekształcić gospodarstwo, by było ono dochodowe – podsumowuje Jolanta Mindewicz. – Rolnik pracuje na tym, co już ma, na własnym gospodarstwie, a dostaje zastrzyk wiedzy i energii. ¦

Fot. Archiwum

„EKO-logiczny sposób na życie”

Biuro Projektu: Świętokrzyskie Centrum FRDL

ul. Żelazna 22, 25-014 Kielce

www.frdl.kielce.pl

                                           

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA