REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologia pomysłem na życie

REKLAMA

Wiedza i plan na eko-przedsięwzięcie to efekt wprowadzenia Metody Aktywizacji wśród rolników korzystających z pomocy społecznej.  

Grupa 101 rolników wzięła udział w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej „EKO-logiczny sposób na życie”. Dzięki jego realizacji została opracowana Metoda Aktywizacji, która pozwala rolnikom rozpocząć działalność ekologiczną i czerpać z niej zyski.

REKLAMA

SPOSÓB NA ZARABIANIE

REKLAMA

Projekt „EKO-logiczny sposób na życie” skierowany został do rolników prowadzących małe gospodarstwa, korzystających ze wsparcia gminnych ośrodków pomocy społecznej. Cel projektu to zmotywowanie rolników do wprowadzenia zmian w swoich gospodarstwach i pokazanie, że jest sposób, dzięki któremu mogą się samodzielnie utrzymywać. Rolnicy dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy zmieniają podejście do korzystania z pomocy społecznej, inaczej postrzegają własne możliwości.

Zostaje przełamana skłonność do traktowania urzędu gminy jako „dostarczyciela” środków do życia. Metoda jest skuteczniejsza od prostego systemu pomocy społecznej, ponieważ rozwiązuje problem w długiej perspektywie. Rolnik, prowadząc działalność ekologiczną dochodową, a produkt ekologiczny jest droższy niż konwencjonalny, może stać się na tyle samodzielny, że korzystanie z pomocy społecznej nie będzie mu potrzebne – mówi Jolanta Mindewicz, koordynator projektu w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Rolnicy dzięki motywacji, wsparciu liderów i ekspertów zaczynają wierzyć we własne możliwości. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych udowadniają, że można z zyskami prowadzić przedsięwzięcie.

ODCIĄŻENIE GMINY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki wypracowanej Metodzie Aktywizacji rolnik zyskuje sposób na zarabianie pieniędzy. Nakłady poniesione na wprowadzenie Metody są mniejsze niż wieloletnie dofinansowywanie mieszkańców. Do projektu „EKO-logiczny sposób na życie” zostały wybrane cztery gminy z województwa świętokrzyskiego o wysokim wskaźniku zubożenia: Fałków i Słupia Konecka w powiecie koneckim oraz Dwikozy i Samborzec w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział 101 rolników korzystających z GOPS-ów, aż 16 zadeklarowało podjęcie działalności ekologicznej, kolejnych kilkunastu wkrótce może takie deklaracje złożyć. Dzięki ekoprzedsięwzięciu wkrótce mogą już nie potrzebować pieniędzy z gmin.

Liderzy grup oraz przedstawiciele urzędów gmin Dwikozy, Samborzec, Fałków i Nowa Słupia wraz z koordynatorami ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na wizycie studyjnej w gospodarstwie ekologicznym w Szwecji.

Rolnicy z powiatu sandomierskiego zdobywali wiedzę o prowadzeniu ekologicznej produkcji ziół i herbat ziołowych w gospodarstwie na Podkarpaciu.

KROK PO KROKU

REKLAMA

Gmina, która decyduje się na przeprowadzenie Metody Aktywacji, po zwróceniu się do Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach może otrzymać „Podręcznik Użytkownika” dla pracowników socjalnych, „Podręcznik Lidera” oraz „Podręcznik Rolnictwa Ekologicznego” – wyjaśnia Jolanta Mindewicz. Pracownicy socjalni i liderzy zapoznają się z podręcznikami bezkosztowo. Liderami mogą być kierownicy lub pracownicy GOPS-ów lub osoby spoza urzędu, które są gotowe prowadzić działalność społeczną. Liderzy i pracownicy GOPS odbywają wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie dowiadują się, jak taką działalność prowadzić. Kiedy mają wiedzę i umiejętności pracy z rolnikami, wybierają uczestników.

Na początek dobrze jest zorganizować spotkanie wybranych rolników z liderami, pracownikami GOPS, władzami gminy oraz ekspertami z ośrodków doradztwa rolniczego, by uczestnicy poczuli, że są ważni i sam projekt ma sens – radzi koordynator. W czasie trwania projektu rolnikom wiedzy dostarczają liderzy, eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego, uczestnicy wyjeżdżają do gospodarstw ekologicznych. Każdy powinien stworzyć EKO-indywidualny plan przestawienia swojego gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Powinien opisać, jak jego działalność wygląda dziś i jak mogą wyglądać kierunki rozwoju.

Uczestnicy projektu z powiatu koneckiego z wizytą w Małopolsce w gospodarstwie ekologicznym produkującym między innymi sery, mleko, pomidory, ogórki.

Ważnym wydarzeniem dla rolników była wizyta Alego Rashidi (drugi z lewej), przedstawiciela Partnera Projektu – Folkuniversitetet Uppsala w Szwecji. Obok Jolanta Mindewicz, koordynator projektu.

DEKLARACJA NA DOBRY START

Pod koniec cyklu uczestnicy, którzy przekonali się do zmian, podpisują z przedstawicielami GOPS deklarację przekształcenia swojego gospodarstwa w ekologiczne. Rolnicy nie zostają bez pomocy. Mogą zasięgać porad u specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego. Ze wsparcia GOPS korzystają do momentu, gdy się usamodzielnią. – Wypracowana dzięki projektowi „Eko-logiczny sposób na życie” Metoda Aktywizacji walczy z ubóstwem osób żyjących na wsiach. Na stałe zmienia światopogląd uczestników, pokazuje, jak można przekształcić gospodarstwo, by było ono dochodowe – podsumowuje Jolanta Mindewicz. – Rolnik pracuje na tym, co już ma, na własnym gospodarstwie, a dostaje zastrzyk wiedzy i energii. ¦

Fot. Archiwum

„EKO-logiczny sposób na życie”

Biuro Projektu: Świętokrzyskie Centrum FRDL

ul. Żelazna 22, 25-014 Kielce

www.frdl.kielce.pl

                                            

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

REKLAMA

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

Prawo pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej

Jednym z fundamentalnych praw pacjenta jest prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych. Jak złożyć wniosek o udostępnienie dokumentacji medycznej?

Świadczenie mieszkaniowe w Policji, PSP, SG i SOP - na wzór tego w wojsku, Karta Rodzin Mundurowych i inne zmiany. Jest porozumienie MSWiA ze związkowcami

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało 6 marca 2025 r. o podpisaniu porozumienia pomiędzy MSWiA a przedstawicielami związków zawodowych służb mundurowych podległych resortowi. Co zawiera to porozumienie?

Poczta przestanie dostarczać listy od 1 stycznia 2026 r., 1/3 pracowników do zwolnienia ... w Danii. Czy tak samo może być w Polsce?

Zarząd duńskiej poczty PostNord ogłosił 6 marca 2205 r., że firma zaprzestanie z końcem 2025 r. dostarczania listów w związku z brakiem rentowności tej usługi i postępującą cyfryzacją. To m.in. skutek nowego prawa pocztowego, które weszło w życie w Danii. Operator pocztowy chce skupić się wyłącznie na dystrybucji paczek.

REKLAMA

Wiceprezes BCC: Niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych

We wtorek, 4 marca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie koordynacji procesu legislacyjnego wdrażającego deregulację. Wiceprezes BCC Witold Michałek przekazał, że niezbędne jest przeprowadzenie uporządkowanego przeglądu zgłaszanych propozycji deregulacyjnych.

Chiny: jeśli USA chcą wojny (celnej, handlowej i każdej innej), będziemy walczyć do końca

Jeśli wojna, czy to celna, handlowa, czy jakakolwiek inna, jest tym, czego chcą USA, to jesteśmy gotowi walczyć do końca – oświadczyła ambasada ChRL w Stanach Zjednoczonych we wpisie opublikowanym 5 marca 2025 r. w mediach społecznościowych. Tych samych słów użył dzień wcześniej rzecznik chińskiego MSZ. To reakcja na zwiększenie do 20 proc. ceł na import towarów z Chin do tego kraju.

REKLAMA