Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologia pomysłem na życie

Wiedza i plan na eko-przedsięwzięcie to efekt wprowadzenia Metody Aktywizacji wśród rolników korzystających z pomocy społecznej.  

Grupa 101 rolników wzięła udział w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej „EKO-logiczny sposób na życie”. Dzięki jego realizacji została opracowana Metoda Aktywizacji, która pozwala rolnikom rozpocząć działalność ekologiczną i czerpać z niej zyski.

SPOSÓB NA ZARABIANIE

Projekt „EKO-logiczny sposób na życie” skierowany został do rolników prowadzących małe gospodarstwa, korzystających ze wsparcia gminnych ośrodków pomocy społecznej. Cel projektu to zmotywowanie rolników do wprowadzenia zmian w swoich gospodarstwach i pokazanie, że jest sposób, dzięki któremu mogą się samodzielnie utrzymywać. Rolnicy dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy zmieniają podejście do korzystania z pomocy społecznej, inaczej postrzegają własne możliwości.

Zostaje przełamana skłonność do traktowania urzędu gminy jako „dostarczyciela” środków do życia. Metoda jest skuteczniejsza od prostego systemu pomocy społecznej, ponieważ rozwiązuje problem w długiej perspektywie. Rolnik, prowadząc działalność ekologiczną dochodową, a produkt ekologiczny jest droższy niż konwencjonalny, może stać się na tyle samodzielny, że korzystanie z pomocy społecznej nie będzie mu potrzebne – mówi Jolanta Mindewicz, koordynator projektu w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Rolnicy dzięki motywacji, wsparciu liderów i ekspertów zaczynają wierzyć we własne możliwości. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych udowadniają, że można z zyskami prowadzić przedsięwzięcie.

ODCIĄŻENIE GMINY

Dzięki wypracowanej Metodzie Aktywizacji rolnik zyskuje sposób na zarabianie pieniędzy. Nakłady poniesione na wprowadzenie Metody są mniejsze niż wieloletnie dofinansowywanie mieszkańców. Do projektu „EKO-logiczny sposób na życie” zostały wybrane cztery gminy z województwa świętokrzyskiego o wysokim wskaźniku zubożenia: Fałków i Słupia Konecka w powiecie koneckim oraz Dwikozy i Samborzec w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział 101 rolników korzystających z GOPS-ów, aż 16 zadeklarowało podjęcie działalności ekologicznej, kolejnych kilkunastu wkrótce może takie deklaracje złożyć. Dzięki ekoprzedsięwzięciu wkrótce mogą już nie potrzebować pieniędzy z gmin.

Liderzy grup oraz przedstawiciele urzędów gmin Dwikozy, Samborzec, Fałków i Nowa Słupia wraz z koordynatorami ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na wizycie studyjnej w gospodarstwie ekologicznym w Szwecji.

Rolnicy z powiatu sandomierskiego zdobywali wiedzę o prowadzeniu ekologicznej produkcji ziół i herbat ziołowych w gospodarstwie na Podkarpaciu.

KROK PO KROKU

Gmina, która decyduje się na przeprowadzenie Metody Aktywacji, po zwróceniu się do Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach może otrzymać „Podręcznik Użytkownika” dla pracowników socjalnych, „Podręcznik Lidera” oraz „Podręcznik Rolnictwa Ekologicznego” – wyjaśnia Jolanta Mindewicz. Pracownicy socjalni i liderzy zapoznają się z podręcznikami bezkosztowo. Liderami mogą być kierownicy lub pracownicy GOPS-ów lub osoby spoza urzędu, które są gotowe prowadzić działalność społeczną. Liderzy i pracownicy GOPS odbywają wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie dowiadują się, jak taką działalność prowadzić. Kiedy mają wiedzę i umiejętności pracy z rolnikami, wybierają uczestników.

Na początek dobrze jest zorganizować spotkanie wybranych rolników z liderami, pracownikami GOPS, władzami gminy oraz ekspertami z ośrodków doradztwa rolniczego, by uczestnicy poczuli, że są ważni i sam projekt ma sens – radzi koordynator. W czasie trwania projektu rolnikom wiedzy dostarczają liderzy, eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego, uczestnicy wyjeżdżają do gospodarstw ekologicznych. Każdy powinien stworzyć EKO-indywidualny plan przestawienia swojego gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Powinien opisać, jak jego działalność wygląda dziś i jak mogą wyglądać kierunki rozwoju.

Uczestnicy projektu z powiatu koneckiego z wizytą w Małopolsce w gospodarstwie ekologicznym produkującym między innymi sery, mleko, pomidory, ogórki.

Ważnym wydarzeniem dla rolników była wizyta Alego Rashidi (drugi z lewej), przedstawiciela Partnera Projektu – Folkuniversitetet Uppsala w Szwecji. Obok Jolanta Mindewicz, koordynator projektu.

DEKLARACJA NA DOBRY START

Pod koniec cyklu uczestnicy, którzy przekonali się do zmian, podpisują z przedstawicielami GOPS deklarację przekształcenia swojego gospodarstwa w ekologiczne. Rolnicy nie zostają bez pomocy. Mogą zasięgać porad u specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego. Ze wsparcia GOPS korzystają do momentu, gdy się usamodzielnią. – Wypracowana dzięki projektowi „Eko-logiczny sposób na życie” Metoda Aktywizacji walczy z ubóstwem osób żyjących na wsiach. Na stałe zmienia światopogląd uczestników, pokazuje, jak można przekształcić gospodarstwo, by było ono dochodowe – podsumowuje Jolanta Mindewicz. – Rolnik pracuje na tym, co już ma, na własnym gospodarstwie, a dostaje zastrzyk wiedzy i energii. ¦

Fot. Archiwum

„EKO-logiczny sposób na życie”

Biuro Projektu: Świętokrzyskie Centrum FRDL

ul. Żelazna 22, 25-014 Kielce

www.frdl.kielce.pl

                                           

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!
Przygotuj się do stosowania nowych przepisów!

Poradnik prezentuje praktyczne wskazówki, w jaki sposób dostosować się do zmian w podatkach i wynagrodzeniach wprowadzanych nowelizacją Polskiego Ładu.

Tyko teraz książka + ebook w PREZENCIE
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podręcznik do historii i teraźniejszości dopuszczony do użytku szkolnego [licea i technika, klasy I]
  W wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego resortu edukacji i nauki opublikowano w piątek podręcznik do przedmiotu historia i teraźniejszość (HiT).
  Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli w 2022 r. [rozporządzenie]
  Od 1 września zaczną obowiązywać nowe minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Zgodnie z projektowanym przez MEiN rozporządzeniem wyniosą one od 3329 zł do 4224 zł.
  MKiDN: do 1 sierpnia wnioski o stypendium do 4000 zł brutto miesięcznie
  Do 1 sierpnia do godz. 16 można składać wnioski w Konkursie o przyznanie stypendiów twórczych oraz stypendiów z zakresu upowszechniania kultury na 2023 r. - poinformowało w poniedziałek MKiDN.
  CKE: Jakie były wyniki na egzaminie ósmoklasisty w 2022 r.?
  Uczniowie VIII klas szkół podstawowych, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 % punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 %.
  Czy można przesunąć pracownika z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej
  Burmistrz postanowił, że miejski ośrodek pomocy społecznej będzie zajmował się przyznawaniem świadczenia pieniężnego z tytułu zakwaterowania i wyżywienia obywatela Ukrainy. Jakie są sposoby przesunięcia pracowników z urzędu gminy do ośrodka pomocy społecznej?
  1 lipca 2022 r. Nowa lista leków refundowanych
  Od 1 lipca 2022 r. obowiązuje nowy wykaz leków refundowanych, do którego dodano 54 produkty bądź nowe wskazania.
  Centralizacja rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego (JST) - wyjaśnienia Ministerstwa Finansów
  Ministerstwo Finansów udzieliło 24 czerwca 2022 r. wyjaśnień odnośnie centralizacji rozliczeń VAT w jednostkach samorządu terytorialnego.
  6600 zł brutto, to netto 4829,58 zł, składka ZUS 904,86 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  W 2021 r. dla pensji 6600 zł brutto wynagrodzenie na rękę było 4741,58 zł netto.
  Komunikat MRiPS: przepisy nie nakazują skrócenia pracy w czasie upału. Pracownik ma prawo do napojów pod rygorem grzywny
  Komunikat Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej: Wysokie temperatury mają wpływ nie tylko na wydajność pracy, ale i na bezpieczeństwo pracownika. Skrócenie czasu pracy jest jednak decyzją, która zależy w praktyce od dobrej woli pracodawcy. Prawo nakazuje mu dostarczenia napojów. Nierespektowanie przez pracodawcę tego obowiązku stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny od 1 do 30 tys. złotych.
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  5500 zł brutto, to netto 4078,81 zł, zaliczka 240 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto Infor.pl]
  Klasa IV i V podstawówki - lista przedmiotów i liczba godzin w roku szkolnym 2022/2023
  Przedmioty w klasie 5 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023. Przedmioty w klasie 4 podstawówki w roku szkolnym 2022/2023, liczba godzin.
  Czy praca zdalna jest na wniosek pracownika? Czy pracodawca może nakazać pracę zdalną?
  Kodeks pracy wprowadzi możliwość pracy zdalnej i hybrydowej – zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg
  Podwyżka zaliczki na PIT dla umowy zlecenia od 1 lipca 2022 r. Przykłady MF i DGP obliczeń od 3000 zł do 8000 zł
  MF: Od zlecenia 3200 zł brutto miesięcznie zaliczka na PIT wzrośnie o 103 zł do 265 zł. Niekorzystna zmiana od 1 lipca 2022 r. Przed tą datą zaliczka na PIT wynosiła 162 zł.
  300 mln zł dla artystów z opłaty od komputerów, tabletów, smartfonów, dysków i pendrivów
  Projekt ustawy o artystach zawodowych przewiduje zasilenie kwotą 300 mln zł nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Pieniądze będą pochodziły z opłaty reprograficznej płaconej przez importerów i sprzedawców elektroniki (komputery, tablety, smartfony, dyski twarde i pendrivy).
  300 mln zł dla Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych. Opłata od smartfonów i laptopów w 2023 r.
  300 mln zł. To planowane wpłaty z opłaty reprograficznej na rzecz nowego Funduszu Wsparcia Artystów Zawodowych (FWAZ). Jeżeli nie będzie tych pieniędzy fundusz dla artystów otrzyma z budżetu dotację celową 100 mln zł rocznie. Podstawą dla płatności tych kwot jest ustawa o artystach zawodowych. 27 czerwca 2022 r. rząd przedstawił jej najnowszy projekt w wersji, która ma zostać skierowana do Sejmu i tam uchwalona.
  Świadczenie 40 zł za dzień dłużej niż 120 dni za pomoc Ukrainkom w ciąży, osobom w wieku 60/65 lat i matkom trójki dzieci
  Gminy otrzymały prawo do wydłużenia ponad 120 dni okresu wypłaty świadczenia 40 zł za dzień zakwaterowania i wyżywiania uchodźców z Ukrainy.
  Czy umowy zawierane na realizację zadań w programie rozwiązywania problemów alkoholowych podlegają Prawu zamówień publicznych?
  Pytanie nr 1. Czy umowy zawierane na realizację zadań zapisanych w gminnym programie rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii podlegają Prawu zamówień publicznych? Pytanie nr 2. Czy prawidłowym jest zawieranie umów zlecenia na realizację usług konsultanta bez określania okresu świadczenia usługi?
  Połowa nauczycieli z Warszawy myśli o odejściu ze szkoły. Nauczyciel woli prowadzić zakład pogrzebowy niż uczyć za 3500 zł
  Blisko połowa kadry zatrudnionej w publicznych szkołach myśli o odejściu z zawodu – pokazują badania realizowane m.in. przez Urząd Miasta st. Warszawy. Według ratusza zbliżamy się do dramatycznego punktu, kiedy po prostu nie będzie komu uczyć dzieci. Tym bardziej że spośród 31 tys. stołecznych nauczycieli ponad 5 tys. jest w wieku emerytalnym lub przedemerytalnym. Wiadomo też, że wakatów w tym roku jest więcej niż w latach 2021 i 2020, a z podobnym problemem borykają się szkoły w całym kraju.
  "DGP": Od 1 lipca 2022 r. błąd w przepisach o składce zdrowotnej i liczeniu zaliczek od pensji [nieudana korekta Polskiego Ładu?]
  DGP: Przepisy korygujące Polski Ład były tworzone w pośpiechu i rząd zapomniał zmienić zasady wyliczania składki zdrowotnej. Nie ma wątpliwości, że w po 1 lipca 2022 r. pracodawcy dalej muszą wyliczać wysokość zaliczki na PIT dwukrotnie: 1) według zasad z 2022 r. i 2) zasad z 2021 r. W jakim celu? Dla ewentualnego obniżenia składki zdrowotnej do wysokości zaliczki z 2021 r.
  IMGW: Najnowsza prognoza pogody na wakacje 2022 r. W lipcu upały powyżej 30 stopni. W sierpniu ciepło i burze
  Z eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że w lipcu w Polsce temperatury będą powyżej normy, to znaczy, że będzie naprawdę upalnie.
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  5000 zł brutto, to netto 3613.19 zł od 1 lipca 2022 r. [kalkulator wynagrodzeń brutto netto]
  4600 zł brutto i netto 3270,83 zł dla pracownika chorującego przez część miesiąca od 1 lipca 2022 r. [42 przykłady]
  Przeliczenie wynagrodzenia brutto do netto od 1 lipca 2022 r., gdy pracowniki część miesiąca był chory - to przykład nr 38 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  15 000 zł brutto dla programisty, to 10555,58 zł albo 9167,58 zł netto [42 przykłady od 1 lipca 2022 r.]
  Lista płac dla pracownika, który przekroczył I próg podatkowy - to przykład nr 40 z poradnika Wydawnictwa Infor o przeliczaniu wynagrodzeń z brutto na netto od 1 lipca 2022 r. Pozostałe przykłady w poradniku.
  Ochrona zabytków w gminach
  Zadania, które realizuje samorząd gminny w celu zaspokajania zbiorowych potrzeb wspólnoty lokalnej, obejmują między innymi ochronę i opiekę nad zabytkami. Oznacza to wiele obowiązków ustawowych, które gmina musi wypełniać.
  Okazjonalne kąpielisko za milczącą zgodą wójta
  Zmienia się procedura tworzenia miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Zgłoszenie wodnoprawne i zgłoszenie na utworzenie takiego miejsca będzie można załatwić w jednym urzędzie - gminy. Nowelizacja Prawa wodnego upraszcza także zasady i formę zgody na utworzenie takiego miejsca (może być milcząca). Ważne jest również skrócenie terminów opiniowania zgłoszenia przez inspekcje ochrony środowiska, sanepid, dyrektorów: parku narodowego, urzędu morskiego czy urzędu żeglugi śródlądowej.