REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekologia pomysłem na życie

REKLAMA

Wiedza i plan na eko-przedsięwzięcie to efekt wprowadzenia Metody Aktywizacji wśród rolników korzystających z pomocy społecznej.  

Grupa 101 rolników wzięła udział w projekcie Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej „EKO-logiczny sposób na życie”. Dzięki jego realizacji została opracowana Metoda Aktywizacji, która pozwala rolnikom rozpocząć działalność ekologiczną i czerpać z niej zyski.

REKLAMA

SPOSÓB NA ZARABIANIE

REKLAMA

Projekt „EKO-logiczny sposób na życie” skierowany został do rolników prowadzących małe gospodarstwa, korzystających ze wsparcia gminnych ośrodków pomocy społecznej. Cel projektu to zmotywowanie rolników do wprowadzenia zmian w swoich gospodarstwach i pokazanie, że jest sposób, dzięki któremu mogą się samodzielnie utrzymywać. Rolnicy dzięki udziałowi w projekcie i zdobytej wiedzy zmieniają podejście do korzystania z pomocy społecznej, inaczej postrzegają własne możliwości.

Zostaje przełamana skłonność do traktowania urzędu gminy jako „dostarczyciela” środków do życia. Metoda jest skuteczniejsza od prostego systemu pomocy społecznej, ponieważ rozwiązuje problem w długiej perspektywie. Rolnik, prowadząc działalność ekologiczną dochodową, a produkt ekologiczny jest droższy niż konwencjonalny, może stać się na tyle samodzielny, że korzystanie z pomocy społecznej nie będzie mu potrzebne – mówi Jolanta Mindewicz, koordynator projektu w Świętokrzyskim Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Rolnicy dzięki motywacji, wsparciu liderów i ekspertów zaczynają wierzyć we własne możliwości. Szkolenia, warsztaty, wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych udowadniają, że można z zyskami prowadzić przedsięwzięcie.

ODCIĄŻENIE GMINY

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dzięki wypracowanej Metodzie Aktywizacji rolnik zyskuje sposób na zarabianie pieniędzy. Nakłady poniesione na wprowadzenie Metody są mniejsze niż wieloletnie dofinansowywanie mieszkańców. Do projektu „EKO-logiczny sposób na życie” zostały wybrane cztery gminy z województwa świętokrzyskiego o wysokim wskaźniku zubożenia: Fałków i Słupia Konecka w powiecie koneckim oraz Dwikozy i Samborzec w powiecie sandomierskim. Wzięło w nim udział 101 rolników korzystających z GOPS-ów, aż 16 zadeklarowało podjęcie działalności ekologicznej, kolejnych kilkunastu wkrótce może takie deklaracje złożyć. Dzięki ekoprzedsięwzięciu wkrótce mogą już nie potrzebować pieniędzy z gmin.

Liderzy grup oraz przedstawiciele urzędów gmin Dwikozy, Samborzec, Fałków i Nowa Słupia wraz z koordynatorami ze Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej na wizycie studyjnej w gospodarstwie ekologicznym w Szwecji.

Rolnicy z powiatu sandomierskiego zdobywali wiedzę o prowadzeniu ekologicznej produkcji ziół i herbat ziołowych w gospodarstwie na Podkarpaciu.

KROK PO KROKU

REKLAMA

Gmina, która decyduje się na przeprowadzenie Metody Aktywacji, po zwróceniu się do Świętokrzyskiego Centrum Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej w Kielcach może otrzymać „Podręcznik Użytkownika” dla pracowników socjalnych, „Podręcznik Lidera” oraz „Podręcznik Rolnictwa Ekologicznego” – wyjaśnia Jolanta Mindewicz. Pracownicy socjalni i liderzy zapoznają się z podręcznikami bezkosztowo. Liderami mogą być kierownicy lub pracownicy GOPS-ów lub osoby spoza urzędu, które są gotowe prowadzić działalność społeczną. Liderzy i pracownicy GOPS odbywają wizyty studyjne w gospodarstwach ekologicznych, gdzie dowiadują się, jak taką działalność prowadzić. Kiedy mają wiedzę i umiejętności pracy z rolnikami, wybierają uczestników.

Na początek dobrze jest zorganizować spotkanie wybranych rolników z liderami, pracownikami GOPS, władzami gminy oraz ekspertami z ośrodków doradztwa rolniczego, by uczestnicy poczuli, że są ważni i sam projekt ma sens – radzi koordynator. W czasie trwania projektu rolnikom wiedzy dostarczają liderzy, eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego, uczestnicy wyjeżdżają do gospodarstw ekologicznych. Każdy powinien stworzyć EKO-indywidualny plan przestawienia swojego gospodarstwa na produkcję ekologiczną. Powinien opisać, jak jego działalność wygląda dziś i jak mogą wyglądać kierunki rozwoju.

Uczestnicy projektu z powiatu koneckiego z wizytą w Małopolsce w gospodarstwie ekologicznym produkującym między innymi sery, mleko, pomidory, ogórki.

Ważnym wydarzeniem dla rolników była wizyta Alego Rashidi (drugi z lewej), przedstawiciela Partnera Projektu – Folkuniversitetet Uppsala w Szwecji. Obok Jolanta Mindewicz, koordynator projektu.

DEKLARACJA NA DOBRY START

Pod koniec cyklu uczestnicy, którzy przekonali się do zmian, podpisują z przedstawicielami GOPS deklarację przekształcenia swojego gospodarstwa w ekologiczne. Rolnicy nie zostają bez pomocy. Mogą zasięgać porad u specjalistów z ośrodków doradztwa rolniczego. Ze wsparcia GOPS korzystają do momentu, gdy się usamodzielnią. – Wypracowana dzięki projektowi „Eko-logiczny sposób na życie” Metoda Aktywizacji walczy z ubóstwem osób żyjących na wsiach. Na stałe zmienia światopogląd uczestników, pokazuje, jak można przekształcić gospodarstwo, by było ono dochodowe – podsumowuje Jolanta Mindewicz. – Rolnik pracuje na tym, co już ma, na własnym gospodarstwie, a dostaje zastrzyk wiedzy i energii. ¦

Fot. Archiwum

„EKO-logiczny sposób na życie”

Biuro Projektu: Świętokrzyskie Centrum FRDL

ul. Żelazna 22, 25-014 Kielce

www.frdl.kielce.pl

                                            

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

REKLAMA

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA