Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej
REKLAMA
Potrzeba realizacji projektu dotyczącego superwizji pracy socjalnej została zgłoszona przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
REKLAMA
Zgodnie z założeniami ustawodawcy, instytucja superwizji pracy socjalnej umożliwi pracownikowi socjalnemu korzystanie z poradnictwa prowadzonego przez superwizora pracy socjalnej. Poradnictwo superwizora pracy socjalnej ma mieć na celu zachowanie i wzmocnienie kompetencji zawodowych, utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych usług oraz przeciwdziałanie zjawisku wypalenia zawodowego w porozumieniu z pracodawcą co do wyboru formy i osoby udzielającej porad.
REKLAMA
Superwizorem pracy socjalnej będzie mogła być natomiast osoba, która ukończy szkolenie z zakresu superwizji pracy socjalnej i uzyska certyfikat superwizora nadany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającą przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
Należy pamiętać, że ukończenie różnego rodzaju szkoleń czy studiów (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, studia podyplomowe, studia doktoranckie) bez posiadania w/w certyfikatu nadanego przez Centralna Komisję Egzaminacyjną nie będzie wystarczające do uzyskania uprawnień superwizora pracy socjalnej.
Zobacz serwis: Opieka społeczna
REKLAMA
Szczegółowe informacje dotyczące kształtu superwizji pracy socjalnej zostaną określone w akcie wykonawczym. Minister Pracy i Polityki Społecznej, po wejściu w życie omawianego zapisu ustawy o pomocy społecznej, wyda rozporządzenie dotyczące:
• wytycznych i standardów dla superwizji pracy socjalnej,
• minimum programowego dla szkolenia superwizorów pracy socjalnej,
• sposobu i trybu szkolenia superwizorów pracy socjalnej,
• trybu nadawania certyfikatu superwizora pracy socjalnej i odpłatności za postępowanie związane z uzyskaniem certyfikatu,
• wzoru certyfikatu superwizora pracy socjalnej,
• trybu sporządzania i udostępniania do wiadomości publicznej list certyfikowanych superwizorów pracy socjalnej,
• podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkolenia z zakresu superwizji pracy socjalnej,
• zasad i trybu prowadzenia nadzoru merytorycznego nad szkoleniami dla superwizorów pracy socjalnej.
W celu wypracowania standardów pracy socjalnej, czas od momentu wprowadzenia zapisu o superwizji pracy socjalnej do momentu wejścia w życie, powinien zdaniem ustawodawcy zostać przeznaczony na uczestnictwo pracowników socjalnych w superwizjach, szkoleniach, seminariach, studiach z zakresu superwizji, które posłużą nabyciu nowych umiejętności i podniesieniu kompetencji zawodowych, niezbędnych do ubiegania się o certyfikat superwizora pracy socjalnej.
Zobacz również: Forum
Podstawa prawna:
- Ustawa z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 81, poz. 440).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.