| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niekiedy przyznawane najuboższym rodzinom w ramach pomocy społecznej. Nie jest to jednak zgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą o pomocy społecznej.

Udzielenie zniżki w opłacie za odbiór odpadów komunalnych jest sprzeczne z prawem.

Pojawiająca się w uchwałach samorządowych pomoc dla rodzin wielodzietnych w postaci zniżki w opłacie za wywóz odpadów jest niezgodna z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą o pomocy społecznej. Wspomniane uchwały jako podstawę prawną przywołują przepisy ustawy o pomocy społecznej w szczególności art. 17 ust 2 pkt 4 i art. 110 ust 10.

Art. 17 ust. 1 pkt 4 do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy: podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych;

Art. 110 ust. 10. rada gminy, biorąc pod uwagę potrzeby, o których mowa w ust. 9, opracowuje i kieruje do wdrożenia lokalne programy pomocy społecznej.

Obydwa cytowane wyżej przepisy nie mogą stanowić samodzielnej podstawy prawnej takiej pomocy bowiem art. 36 tej ustawy zawiera listę zamkniętą świadczeń pomocy społecznej. W katalogu tym nie wymienia się „zniżek za wywóz odpadów”.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny 2014 - zmiany

Także ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 6k. nie przewiduje takiego zwolnienia.

Rada gminy może w drodze uchwały:

- różnicować stawki opłat,
- wprowadzać zwolnienia przedmiotowe,
- ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 1, spełniających ustalone przez nią kryteria lub określić szczegółowo zasady ustalania tych opłat.

Z treści w/w przepisu wynika, że upoważnienie ustawowe dla rad gminnych nie obejmuje udzielania zniżek w opłatach za wywóz odpadów.

Reasumując w obowiązującym stanie prawnym nie podstaw do udzielania zniżek w opłatach za wywóz odpadów.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »