| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Zniżki w opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi są niekiedy przyznawane najuboższym rodzinom w ramach pomocy społecznej. Nie jest to jednak zgodne z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą o pomocy społecznej.

Udzielenie zniżki w opłacie za odbiór odpadów komunalnych jest sprzeczne z prawem.

Pojawiająca się w uchwałach samorządowych pomoc dla rodzin wielodzietnych w postaci zniżki w opłacie za wywóz odpadów jest niezgodna z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz z ustawą o pomocy społecznej. Wspomniane uchwały jako podstawę prawną przywołują przepisy ustawy o pomocy społecznej w szczególności art. 17 ust 2 pkt 4 i art. 110 ust 10.

Art. 17 ust. 1 pkt 4 do zadań własnych gminy o charakterze obowiązkowym należy: podejmowanie innych zadań z zakresu pomocy społecznej wynikających z rozeznanych potrzeb gminy, w tym tworzenie i realizacja programów osłonowych;

Art. 110 ust. 10. rada gminy, biorąc pod uwagę potrzeby, o których mowa w ust. 9, opracowuje i kieruje do wdrożenia lokalne programy pomocy społecznej.

Obydwa cytowane wyżej przepisy nie mogą stanowić samodzielnej podstawy prawnej takiej pomocy bowiem art. 36 tej ustawy zawiera listę zamkniętą świadczeń pomocy społecznej. W katalogu tym nie wymienia się „zniżek za wywóz odpadów”.

Zobacz również: Fundusz Alimentacyjny 2014 - zmiany

Także ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach w art. 6k. nie przewiduje takiego zwolnienia.

Rada gminy może w drodze uchwały:

- różnicować stawki opłat,
- wprowadzać zwolnienia przedmiotowe,
- ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 1, spełniających ustalone przez nią kryteria lub określić szczegółowo zasady ustalania tych opłat.

Z treści w/w przepisu wynika, że upoważnienie ustawowe dla rad gminnych nie obejmuje udzielania zniżek w opłatach za wywóz odpadów.

Reasumując w obowiązującym stanie prawnym nie podstaw do udzielania zniżek w opłatach za wywóz odpadów.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Compliance 2020

Eksperci portalu infor.pl

Czublun Trębicki Kancelaria Radców Prawnych Spółka Partnerska

Doradztwo prawne dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »