Becikowe 2014
REKLAMA
REKLAMA
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego, tak zwane becikowe, przysługuje matce, ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu lub faktycznemu dziecka, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na jedną osobę, nie przekracza kwoty 1922,00 złotych. Wysokość przysługującej zapomogi wynosi jednorazowo 1000 złotych na jedno dziecko. Za opiekuna faktycznego dziecka, należy uznać osobę, która faktycznie opiekuje się dzieckiem, jeżeli wystąpiła z wnioskiem do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka.
REKLAMA
Jaki wniosek?
Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka żywego przysługuje na właściwy wniosek złożony przez osobę uprawnioną. Wniosek taki należy złożyć przed upływem 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. W przypadku, w którym wniosek dotyczy dziecka objętego opieką prawną lub faktyczną oraz dziecka przysposobionego, dwunastomiesięczny termin, którego zachowanie jest wymagane dla otrzymania becikowego, należy liczyć od dnia objęcia dziecka opieką prawną lub faktyczną, bądź od dnia przysposobienia, nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko 18 roku życia. Do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi przysługującej w związku z urodzeniem żywego dziecka, dołącza się między innymi dokument stwierdzający tożsamość wnioskodawcy, skrócony odpis aktu urodzenia dziecka oraz pisemne oświadczenie, że na dziecko nie została już pobrana jednorazowa zapomoga.
Zadaj pytanie: Forum
Inne warunki otrzymania becikowego
W przypadku jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka, przysługującej matce lub ojcu dziecka, konieczne jest spełnienie dodatkowego warunku. Otóż zapomoga ta przysługuje, jeżeli kobieta pozostawała pod opieką medyczną, nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu. Fakt pozostawania pod opieką lekarską, potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. Zaświadczenie to załącza się do wniosku o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka żywego.
Zobacz także: Zasiłek rodzinny 2014
REKLAMA
Ustawa z dnia 28 listopada 2003 roku o świadczeniach rodzinnych, która stanowi podstawę obowiązywania becikowego wskazuje, iż jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego nie przysługuje co do zasady, jeżeli członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, chyba że co innego wynika z przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub umów dwustronnych o zabezpieczeniu społecznym, jakie wiążą Polskę z poszczególnymi krajami. W aktualnym stanie prawnym jednak, zapomoga z tytułu urodzenia dziecka żywego, nie wchodzi w zakres przedmiotowy koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, w związku z czym, wykonywanie pracy za granicą przez jednego z rodziców dziecka, nie ma znaczenia dla właściwości organu do wydania decyzji w sprawie.
Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.
Skorzystaj z bezpłatnego
dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.