REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc socjalna dla uchodźców

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc społeczna/ Fot. Fotolia
Pomoc społeczna/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Okres udzielania pomocy socjalnej kończy się po otrzymaniu decyzji ostatecznej w procedurze o nadanie statusu uchodźcy. Cudzoziemcy którzy otrzymają decyzję pozytywną w ciągu 60 dni mogą złożyć wniosek o Indywidualny Program Integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie.

Kto i kiedy może uzyskać pomoc

Pomoc socjalna przysługuje każdemu cudzoziemcowi, który złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy w Polsce z wyjątkiem sytuacji określonych w ustawie o udzielaniu ochrony cudzoziemcom – wyjątki
W ciągu dwóch dni po złożeniu wniosku należy zgłosić się w celu rejestracji do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych Departamentu Pomocy Socjalnej:

REKLAMA

  • do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej jeśli wniosek składany jest po raz pierwszy.
  • do ośrodka w Podkowie Leśnej – Dębaku w przypadku cudzoziemców, którzy rozpoczynają drugą procedurę lub powrócili w ramach procedury dublińskiej

UWAGA!
Jeżeli cudzoziemiec nie zgłosi się do ośrodka recepcyjnego w ciągu dwóch dni procedura o nadanie statusu uchodźcy zostanie umorzona.

Rodzaje przyznawanej pomocy

Cudzoziemiec w ośrodku otrzymuje:

  • Zakwaterowanie;
  • Wyżywienie;
  • Zwrot kosztów za przejazdy środkami komunikacji publicznej w określonych przypadkach tj. związanych z postępowaniem o nadanie statusu uchodźcy, stawieniem się na badania lekarskie lub szczepienia ochronne czy w innych uzasadnionych przypadkach;
  • Stała pomoc pieniężna na zakup środków higieny osobistej – 20 PLN miesięcznie oraz tzw. „kieszonkowe” – 50 PLN miesięcznie;
  • Zapewnienie jednorazowej pomocy pieniężnej na zakup odzieży i obuwia – 140 PLN;
  • Zapewnienie ekwiwalentu pieniężnego w zamian za wyżywienie dla dzieci do 6 roku życia oraz dzieci realizujących obowiązek szkolny – 9 PLN dziennie.

Polecamy serwis: Pomoc społeczna

Cudzoziemiec poza ośrodkiem otrzymuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenie pieniężne na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski.

Ta forma pomocy może przysługiwać, w przypadku gdy wymagają tego względy organizacyjne albo wynika to z innych zapisów ustawy – zapisy ustawy

Wysokość świadczeń na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium RP wynosi:

Ilość członków rodziny          Dzienna kwota na 1 osobę          Miesięczna kwota na 1 osobę

1 osoba                                   25 PLN (ok. 6,25 EUR)                   750 PLN (ok. 187,5 EUR)
2 osoby                                   20 PLN (ok. 5 EUR)                        600 PLN (ok. 150 EUR)
3 osoby                                   15 PLN (ok. 3,75 EUR)                   450 PLN (ok. 112,5 EUR)
4 osoby                                   12,50 PLN (ok. 3 EUR)                   375 PLN (ok. 93,75 EUR)

Ponadto wszystkim cudzoziemcom niezależnie od formy pomocy przysługuje:

  • Zapewnienie dostępu do szkół publicznych oraz niezbędnych pomocy dydaktycznych (podręczniki oraz wyprawki)
  • Możliwość bezpłatnej nauki języka polskiego, sale edukacyjne w każdym ośrodku;
  • Opieka medyczna koordynowana przez Petra Medica Sp. z. o. o. w Warszawie, na podstawie umowy zawartej z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, która obejmuje:

– Opiekę lekarzy w ośrodku – ambulatoria, w których pomocy medycznej udzielają lekarz oraz pielęgniarki.

– Leczenie specjalistyczne

– Opiekę psychologiczną – w ośrodkach dla cudzoziemców dostępny jest psycholog, z którego pomocy mogą skorzystać również osoby korzystające ze świadczeń poza ośrodkiem.

  • Opieka stomatologiczna Cudzoziemcy korzystają z opieki dentystycznej w gabinetach stomatologicznych, z którymi Urząd do Spraw Cudzoziemców podpisał umowy na wykonywanie ww. usług.
  • Pomoc w dobrowolnym powrocie

UWAGA:
Informacje o opiece medycznej można uzyskać od pracowników Petra Medica pod tel. 0-22 112-02-06.

Zakończenie pomocy

Okres udzielania pomocy socjalnej kończy się po otrzymaniu decyzji ostatecznej w procedurze o nadanie statusu uchodźcy w terminach określonych w ustawie.

Cudzoziemcy którzy otrzymają decyzję pozytywną w ciągu 60 dni mogą złożyć wniosek o Indywidualny Program Integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (więcej informacji na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).

Małoletni bez opieki

REKLAMA

Postępowanie z udziałem małoletnich bez opieki reguluje rozdz. 4 ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony (…) oraz ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.) oraz art. 94 a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1991 r Nr 95, poz. 425 ze zm.).

Po złożeniu przez małoletniego wniosku o nadanie statusu uchodźcy Straż Graniczna – jako organ przyjmujący wniosek – występuje niezwłocznie do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce pobytu małoletniego:
1) o ustanowienie kuratora do reprezentowania go w postępowaniu o nadanie statusu uchodźcy i
2) umieszczenie małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego bądź w rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego.

Małoletni cudzoziemcy kierowani są do placówek typu interwencyjnego, na obszarze całego kraju, przebywają tam przez okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu. Szef Urzędu do Spraw  Cudzoziemców jest podmiotem właściwym by pokrywać koszty pobytu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego. Po tym czasie powinno być wydane postanowienie sądu o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, za co odpowiedzialność finansową ponosi powiat, na terenie którego znajduje się placówka, do której kieruje się małoletniego cudzoziemca.

Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców

Zobacz również: Od stycznia 2016 r. darmowa pomoc prawna

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA