Pomoc socjalna dla uchodźców
REKLAMA
REKLAMA
Kto i kiedy może uzyskać pomoc
Pomoc socjalna przysługuje każdemu cudzoziemcowi, który złożył wniosek o nadanie statusu uchodźcy w Polsce z wyjątkiem sytuacji określonych w ustawie o udzielaniu ochrony cudzoziemcom – wyjątki
W ciągu dwóch dni po złożeniu wniosku należy zgłosić się w celu rejestracji do jednego z dwóch ośrodków recepcyjnych Departamentu Pomocy Socjalnej:
REKLAMA
- do ośrodka recepcyjnego w Białej Podlaskiej jeśli wniosek składany jest po raz pierwszy.
- do ośrodka w Podkowie Leśnej – Dębaku w przypadku cudzoziemców, którzy rozpoczynają drugą procedurę lub powrócili w ramach procedury dublińskiej
UWAGA!
Jeżeli cudzoziemiec nie zgłosi się do ośrodka recepcyjnego w ciągu dwóch dni procedura o nadanie statusu uchodźcy zostanie umorzona.
Rodzaje przyznawanej pomocy
Cudzoziemiec w ośrodku otrzymuje:
- Zakwaterowanie;
- Wyżywienie;
- Zwrot kosztów za przejazdy środkami komunikacji publicznej w określonych przypadkach tj. związanych z postępowaniem o nadanie statusu uchodźcy, stawieniem się na badania lekarskie lub szczepienia ochronne czy w innych uzasadnionych przypadkach;
- Stała pomoc pieniężna na zakup środków higieny osobistej – 20 PLN miesięcznie oraz tzw. „kieszonkowe” – 50 PLN miesięcznie;
- Zapewnienie jednorazowej pomocy pieniężnej na zakup odzieży i obuwia – 140 PLN;
- Zapewnienie ekwiwalentu pieniężnego w zamian za wyżywienie dla dzieci do 6 roku życia oraz dzieci realizujących obowiązek szkolny – 9 PLN dziennie.
Polecamy serwis: Pomoc społeczna
Cudzoziemiec poza ośrodkiem otrzymuje:
Świadczenie pieniężne na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium Polski.
Ta forma pomocy może przysługiwać, w przypadku gdy wymagają tego względy organizacyjne albo wynika to z innych zapisów ustawy – zapisy ustawy
Wysokość świadczeń na pokrycie we własnym zakresie kosztów pobytu na terytorium RP wynosi:
Ilość członków rodziny Dzienna kwota na 1 osobę Miesięczna kwota na 1 osobę
1 osoba 25 PLN (ok. 6,25 EUR) 750 PLN (ok. 187,5 EUR)
2 osoby 20 PLN (ok. 5 EUR) 600 PLN (ok. 150 EUR)
3 osoby 15 PLN (ok. 3,75 EUR) 450 PLN (ok. 112,5 EUR)
4 osoby 12,50 PLN (ok. 3 EUR) 375 PLN (ok. 93,75 EUR)
Ponadto wszystkim cudzoziemcom niezależnie od formy pomocy przysługuje:
- Zapewnienie dostępu do szkół publicznych oraz niezbędnych pomocy dydaktycznych (podręczniki oraz wyprawki)
- Możliwość bezpłatnej nauki języka polskiego, sale edukacyjne w każdym ośrodku;
- Opieka medyczna koordynowana przez Petra Medica Sp. z. o. o. w Warszawie, na podstawie umowy zawartej z Urzędem do Spraw Cudzoziemców, która obejmuje:
– Opiekę lekarzy w ośrodku – ambulatoria, w których pomocy medycznej udzielają lekarz oraz pielęgniarki.
– Leczenie specjalistyczne
– Opiekę psychologiczną – w ośrodkach dla cudzoziemców dostępny jest psycholog, z którego pomocy mogą skorzystać również osoby korzystające ze świadczeń poza ośrodkiem.
- Opieka stomatologiczna Cudzoziemcy korzystają z opieki dentystycznej w gabinetach stomatologicznych, z którymi Urząd do Spraw Cudzoziemców podpisał umowy na wykonywanie ww. usług.
- Pomoc w dobrowolnym powrocie
UWAGA:
Informacje o opiece medycznej można uzyskać od pracowników Petra Medica pod tel. 0-22 112-02-06.
Zakończenie pomocy
Okres udzielania pomocy socjalnej kończy się po otrzymaniu decyzji ostatecznej w procedurze o nadanie statusu uchodźcy w terminach określonych w ustawie.
Cudzoziemcy którzy otrzymają decyzję pozytywną w ciągu 60 dni mogą złożyć wniosek o Indywidualny Program Integracyjny realizowany przez powiatowe jednostki pomocy rodzinie na podstawie Ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (więcej informacji na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej).
Małoletni bez opieki
REKLAMA
Postępowanie z udziałem małoletnich bez opieki reguluje rozdz. 4 ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony (…) oraz ustawa z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. Nr 149, poz. 887, z późn. zm.) oraz art. 94 a ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1991 r Nr 95, poz. 425 ze zm.).
Po złożeniu przez małoletniego wniosku o nadanie statusu uchodźcy Straż Graniczna – jako organ przyjmujący wniosek – występuje niezwłocznie do sądu opiekuńczego właściwego ze względu na miejsce pobytu małoletniego:
1) o ustanowienie kuratora do reprezentowania go w postępowaniu o nadanie statusu uchodźcy i
2) umieszczenie małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego bądź w rodzinie zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego.
Małoletni cudzoziemcy kierowani są do placówek typu interwencyjnego, na obszarze całego kraju, przebywają tam przez okres 3 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu. Szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców jest podmiotem właściwym by pokrywać koszty pobytu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu interwencyjnego. Po tym czasie powinno być wydane postanowienie sądu o umieszczeniu małoletniego w placówce opiekuńczo-wychowawczej typu socjalizacyjnego, za co odpowiedzialność finansową ponosi powiat, na terenie którego znajduje się placówka, do której kieruje się małoletniego cudzoziemca.
Źródło: Urząd do Spraw Cudzoziemców
Zobacz również: Od stycznia 2016 r. darmowa pomoc prawna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.