REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia 2016 r.

Mateusz Marek
Świadczenie wychowawcze/ Fot. Fotolia
Świadczenie wychowawcze/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie program "Rodzina 500 plus". Jego celem jest odwrócenie negatywnego trendu demograficznego panującego w Polsce. Na czym polega program? Kto może ubiegać się o 500 zł na dziecko? Jakie są kryteria przyznawania tego świadczenia?

Program "Rodzina 500 plus" zawarty jest w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z jego założeniami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko przysługiwać będzie rodzinie posiadającej dwójkę lub większą ilość dzieci do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

REKLAMA

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

500 zł na dziecko - brutto czy netto?

REKLAMA

500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane żadne składki, wypłacana w wymiarach miesięcznych. Możliwe będzie również ubieganie się o to świadczenie w przypadku posiadania jednego dziecka, jednak koniecznym warunkiem jest dochód przypadający na członka rodziny, który nie przekracza 800 złotych netto.

Wyjątek stanowią rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, gdzie próg wynosi 1200 złotych netto. Wysokość dochodu musi być potwierdzona odpowiednim oświadczeniem, które uwzględnia również otrzymywane w okresie poprzedzającym składanie wniosku alimenty, zasiłki, stypendia i wszelką pomoc materialną. W programie nie został przewidziany górny pułap dochodowy, w związku z tym skorzystać z niego będą mogły także rodziny zamożne (poza sytuacją posiadania tylko jednego dziecka). Wypłaty świadczeń na podstawie programu rozpoczną się już od momentu wejścia ustawy w życie (1 kwietnia 2016 roku) do 30 września 2017 roku, z zastrzeżeniem, że wszystkim składającym wniosek do 1 lipca 2016 roku będzie przysługiwało wyrównanie od kwietnia tego roku.

Zobacz również: Świadczenie wychowawcze - zasady ustalania dochodu rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek?

Do programu "Rodzina 500 plus" można dołączyć w każdej chwili. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Umożliwia to internetowa platforma emp@tia.mpips.gov.pl (konieczny bezpieczny podpis elektroniczny) lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Wniosek składa się z kilku części. Pierwsza wymaga uzupełnienia danych rodzica, jak i dziecka lub dzieci, na które chcemy uzyskać świadczenie. Druga stanowi potwierdzenie zgodności wprowadzonych danych ze stanem faktycznym. Trzecia część składa się z oświadczenia dotyczącego wysokości dochodów, ale tylko w przypadku osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko. Wniosek powinno składać jedno z rodziców, w innym wypadku rozparzenie wniosku przez właściwy organ może ulec znacznemu wydłużeniu.

Zobacz również: Wniosek o "Rodzina 500 plus" on-line

Dzieci z adopcji i rodziny patchworkowe

Rodzina, która adoptowała dziecko (jak i osoba samotnie wychowująca) również objęta jest programem, ponieważ w świetle prawa traktowana jest jak każda inna.  Z kolei sytuacja rodzin patchworkowych (takich, gdzie przynajmniej jedno dziecko ma rodzica spoza pary dorosłych tworzących tę rodzinę) jest bardziej skomplikowana. Decydujące kryterium stanowi wiek dziecka pochodzącego z poprzedniego związku, który nie może przekraczać 25 lat oraz zamieszkiwanie z rodzicem. Jeśli opieka ma charakter naprzemienny środki przyznawane są według ilości dni, w których dany rodzic sprawuje opiekę.

Zobacz również: 500 zł na dziecko również w rodzinach patchworkowych

Rodzic za granicą i obcokrajowiec w Polsce

500 złotych na dziecko przysługuje Polakom mieszkającym za granicą pod warunkiem, że nie pobierają oni podobnych świadczeń w innym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do których należy również Szwajcaria). Pobieraniu świadczeń z dwóch krajów zapobiega mechanizm informowania przez zagraniczny organ odpowiedniego marszałka województwa w Polsce, który zajmuje się sprawami z zakresu koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Taka informacja kierowana jest dalej do właściwej gminy. Zasada niepobierania dwóch świadczeń z dwóch różnych krajów obowiązuje również obcokrajowców (obywateli kraju UE lub EOG), którzy przebywają na terytorium Polski. W przypadku obcokrajowców pochodzących z krajów spoza UE konieczne są inne dokumenty takie jak karta pobytu czy prawo pracy. Ponadto dzieci muszą mieszkać w Polsce.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dokąd trzeba pojechać, aby obaczyć największą na świecie szopkę bożonarodzeniową? Samo Dzieciatko Jezus mierzy ponad trzy metry

  Największa szopka bożonarodzeniowa na świecie stanęła na głównym placu hiszpańskiego miasta Alicante. Figury Świętej Rodziny są gigantyczne. 

  MSZ: zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; reforma traktatowa na Radzie Europejskiej wiosną 2024 roku

  Zgodnie z nowym pomysłem, zmiany traktatów UE mają być procedowane w ciszy i wolniej; najpierw propozycje mają trafić do Rady ds. Środowiska, na wiosnę mają być procedowane na Radzie Europejskiej; dlatego tak ważne jest, by presja w tej sprawie była kontynuowana - powiedział minister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

  Zamówienia publiczne 2024 - nowe progi unijne i nowy średni kurs złotego do euro

  Wiemy już jakie są progi unijne dla celów zamówień publicznych, ich równowartości w złotych, równowartości w złotych kwot wyrażonych w euro oraz średni kursu złotego w stosunku do euro stanowiący podstawę przeliczania wartości zamówień publicznych lub konkursów.

  Darmowe odblaski zawieszone na świątecznych choinkach w Warszawie. Do kiedy można odbierać?

  Jeszcze do 8 grudnia można w 35 punktach w Warszawie odebrać darmowe odblaski. Zawieszki znajdują się na świątecznych choinkach a cała akcja odbywa się w ramach wspólnej inicjatywy profilaktyczno-edukacyjnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie oraz Straży Miejskiej m.st. Warszawy już po raz dziewiąty. 

  REKLAMA

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Także przez Internet. Wypłata do końca czerwca 2024 r.

  Dodatek osłonowy od 228,8 zł do 822,25 zł. Wnioski od 1 stycznia do 30 kwietnia 2024 r. Wypłata do końca czerwca 2024 r. Takie są parametry zwaloryzowanego dodatku osłonowego.

  800 plus. ZUS: pierwsze przelewy już 2 stycznia 2024 r.. Są już terminy kolejnych

  Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska poinformowała, że od stycznia 2024 r. ZUS podniesie osobom uprawnionym automatycznie wysokość świadczenia wychowawczego z 500 zł do 800 zł miesięcznie. Nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku. Pierwsze przelewy z 800 plus ZUS wyśle 2 stycznia 2024 r.

  Wynagrodzenia nauczycieli 2024. Co najmniej 30 proc. podwyżki, nie mniej niż 1500 zł. ZNP czeka na realizację obietnic wyborczych

  Od nowego rządu wyłonionego przez większość sejmową oczekujemy w 2024 roku jak najszybszego przystąpienia do realizacji deklaracji z kampanii wyborczej - powiedział prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Wskazał na zapowiedzianą 30 proc. podwyżkę wynagrodzeń nauczycieli.

  Umiejętności polskich piętnastolatków powyżej średniej OECD i UE [Badanie PISA 2022]

  We wszystkich trzech obszarach objętych międzynarodowym badaniem PISA 2022 wyniki polskich piętnastolatków są powyżej średniej dla krajów OECD oraz powyżej średniej uzyskanej przez uczniów z Unii Europejskiej. Jednocześnie są one niższe niż w poprzedniej edycji badania - poinformowano 5 grudnia 2023 r. Główną badaną dziedziną były umiejętności matematyczne.

  REKLAMA

  Jakim powietrzem oddychają dzieci w szkołach i przedszkolach? Temat stężenia dwutlenku węgla w budynkach to problem pomijany, nierozumiany - a wpływa na zdrowie, koncentrację, samopoczucie

  O tym jak wpływa stan techniczny budynków szkół i przedszkoli na powietrze jakim oddychają uczniowie i dlaczego problem jakości powierza i stężenia w nim dwutlenku węgla jest pomijany i nierozumiany – rozmawiamy z Elżbietą Lemańską-Błażowską z organizacji Rodzice dla Klimatu.

  Zimno? W tym miasteczku temperatura spadła do minus 58 stopni Celsjusza!

  Minus 58 stopni Celsjusza - taką temperaturę odnotowano w miejscowości Ojmiakon na Syberii, w republice Jakucji. Szacuje się, że z powodu wiatru i wilgoci odczuwalna temperatura może wynosić nawet minus 63 stopnie! Informacje podała agencja Reutera.

  REKLAMA