REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia 2016 r.

Mateusz Marek
Świadczenie wychowawcze/ Fot. Fotolia
Świadczenie wychowawcze/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie program "Rodzina 500 plus". Jego celem jest odwrócenie negatywnego trendu demograficznego panującego w Polsce. Na czym polega program? Kto może ubiegać się o 500 zł na dziecko? Jakie są kryteria przyznawania tego świadczenia?

Program "Rodzina 500 plus" zawarty jest w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z jego założeniami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko przysługiwać będzie rodzinie posiadającej dwójkę lub większą ilość dzieci do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

REKLAMA

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

500 zł na dziecko - brutto czy netto?

REKLAMA

500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane żadne składki, wypłacana w wymiarach miesięcznych. Możliwe będzie również ubieganie się o to świadczenie w przypadku posiadania jednego dziecka, jednak koniecznym warunkiem jest dochód przypadający na członka rodziny, który nie przekracza 800 złotych netto.

Wyjątek stanowią rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, gdzie próg wynosi 1200 złotych netto. Wysokość dochodu musi być potwierdzona odpowiednim oświadczeniem, które uwzględnia również otrzymywane w okresie poprzedzającym składanie wniosku alimenty, zasiłki, stypendia i wszelką pomoc materialną. W programie nie został przewidziany górny pułap dochodowy, w związku z tym skorzystać z niego będą mogły także rodziny zamożne (poza sytuacją posiadania tylko jednego dziecka). Wypłaty świadczeń na podstawie programu rozpoczną się już od momentu wejścia ustawy w życie (1 kwietnia 2016 roku) do 30 września 2017 roku, z zastrzeżeniem, że wszystkim składającym wniosek do 1 lipca 2016 roku będzie przysługiwało wyrównanie od kwietnia tego roku.

Zobacz również: Świadczenie wychowawcze - zasady ustalania dochodu rodziny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak złożyć wniosek?

Do programu "Rodzina 500 plus" można dołączyć w każdej chwili. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Umożliwia to internetowa platforma emp@tia.mpips.gov.pl (konieczny bezpieczny podpis elektroniczny) lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Wniosek składa się z kilku części. Pierwsza wymaga uzupełnienia danych rodzica, jak i dziecka lub dzieci, na które chcemy uzyskać świadczenie. Druga stanowi potwierdzenie zgodności wprowadzonych danych ze stanem faktycznym. Trzecia część składa się z oświadczenia dotyczącego wysokości dochodów, ale tylko w przypadku osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko. Wniosek powinno składać jedno z rodziców, w innym wypadku rozparzenie wniosku przez właściwy organ może ulec znacznemu wydłużeniu.

Zobacz również: Wniosek o "Rodzina 500 plus" on-line

Dzieci z adopcji i rodziny patchworkowe

Rodzina, która adoptowała dziecko (jak i osoba samotnie wychowująca) również objęta jest programem, ponieważ w świetle prawa traktowana jest jak każda inna.  Z kolei sytuacja rodzin patchworkowych (takich, gdzie przynajmniej jedno dziecko ma rodzica spoza pary dorosłych tworzących tę rodzinę) jest bardziej skomplikowana. Decydujące kryterium stanowi wiek dziecka pochodzącego z poprzedniego związku, który nie może przekraczać 25 lat oraz zamieszkiwanie z rodzicem. Jeśli opieka ma charakter naprzemienny środki przyznawane są według ilości dni, w których dany rodzic sprawuje opiekę.

Zobacz również: 500 zł na dziecko również w rodzinach patchworkowych

Rodzic za granicą i obcokrajowiec w Polsce

500 złotych na dziecko przysługuje Polakom mieszkającym za granicą pod warunkiem, że nie pobierają oni podobnych świadczeń w innym kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (do których należy również Szwajcaria). Pobieraniu świadczeń z dwóch krajów zapobiega mechanizm informowania przez zagraniczny organ odpowiedniego marszałka województwa w Polsce, który zajmuje się sprawami z zakresu koordynacji systemu zabezpieczenia społecznego. Taka informacja kierowana jest dalej do właściwej gminy. Zasada niepobierania dwóch świadczeń z dwóch różnych krajów obowiązuje również obcokrajowców (obywateli kraju UE lub EOG), którzy przebywają na terytorium Polski. W przypadku obcokrajowców pochodzących z krajów spoza UE konieczne są inne dokumenty takie jak karta pobytu czy prawo pracy. Ponadto dzieci muszą mieszkać w Polsce.

Polecamy serwis: Opieka społeczna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Nie wiesz, gdzie świętować? Stolica przygotowała multum atrakcji na ten weekend

W najbliższy weekend mieszkańcy Warszawy będą mogli skorzystać z wielu atrakcji. Na Saskiej Kępie odbędzie się piknik z okazji święta dzielnicy, a nad Wisłą rozpocznie się sezon turystyczny, który uświetni barwna parada łodzi.

Uwaga! GIS wydał ostrzeżenie dotyczące żywności. Partia produktu wycofana ze sprzedaży

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie w piątek, dotyczące wykrycia białka soi w partii mąki z ciecierzycy. Osoby z alergią na białko soi mogą doświadczyć reakcji alergicznej po spożyciu tego produktu.

1 czerwca ma ruszyć program in vitro. Ogłoszono wyniki konkursu

Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w piątek poinformowała o wynikach konkursu na realizację programu leczenia niepłodności metodą in vitro przez podmioty lecznicze. Program ma zostać uruchomiony już 1 czerwca.

Zasiłki dla poszkodowanych rolników. Zostanie wprowadzony stan klęski żywiołowej?

Sejmik województwa lubelskiego zdecydował o przyznaniu wsparcia finansowego dla trzech gmin: Opole Lubelskie, Chodel, Józefów nad Wisłą. Każda z nich otrzyma po 100 tys. zł na wypłatę zasiłków dla sadowników, którzy doświadczyli strat po ostatnim gradobiciu i przymrozkach.

REKLAMA

Dofinansowanie 2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 m-ce, na 1 pracownika. Program: Odbuduj swoją przyszłość dla pogorzelców z Marywilskiej

W czerwcu 2024 r. powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy ul. Marywilskiej. Jak poinformował warszawski ratusz do 30 czerwca br. poszkodowani przedsiębiorcy mogą też składać wnioski o pomoc w postaci pieniędzy na wypłatę bieżących wynagrodzeń.

Płatne praktyki w energetycznym gigancie. Gdzie, dla kogo i do kiedy można aplikować?

Energetyczny gigant ogłosił rekrutację do programu letnich, płatnych praktyk. Program jest skierowany do studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy rozważają rozpoczęcie kariery w koncernie. W tym roku przygotowano 25 miejsc.

Kolejne alerty RCB o burzach i intensywnych opadach

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało ostrzeżenia dla 7 województw o burzach i intensywnych opadach. W jakich województwach najlepiej nie wychodzić z domu? 

Bon energetyczny a opłata mocowa. Niepotrzebny jest wniosek. Automatyczna oszczędność od 15,96 do 89,4 zł

Parlament rzutem na taśmę w ustawie wprowadzającej bon energetyczny dodał zwolnienie z opłaty mocowej. To jedna z opłat, jakie widzimy na rachunku za prąd. Do końca 2024 r. będzie wynosiła 0 zł. Czy to jest bonus dla każdego gospodarstwa domowego, czy tylko dla tych osób, które mają prawo do bonu energetycznego?

REKLAMA

Zakończenie roku szkolnego 2024 r.

Kiedy kończy się rok szkolny 2023/2024? Do kiedy potrwają wakacje? Czy wszyscy uczniowie rok szkolny kończą w tym samym czasie? 

Producenci owoców i warzyw twardo o Zielonym Ładzie. Oberwą rolnicy, ale też inne grupy społeczne

Producenci owoców i warzyw mówią, że Zielony Ład to bardziej ideologia niż idea. Dotknie nie tylko rolników, ale też inne grupy społeczne. Nie sprzeciwiają się idei produkcji żywności wyróżniającej się wyższą jakością, zwracają jednak uwagę na szereg problemów, które przy okazji mogą poważnie uderzyć w ich działalność. Wśród nich znalazła się biurokracja.

REKLAMA