reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Program "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia 2016 r.

Program "Rodzina 500 plus" od 1 kwietnia 2016 r.

1 kwietnia 2016 r. wejdzie w życie program "Rodzina 500 plus". Jego celem jest odwrócenie negatywnego trendu demograficznego panującego w Polsce. Na czym polega program? Kto może ubiegać się o 500 zł na dziecko? Jakie są kryteria przyznawania tego świadczenia?

Program "Rodzina 500 plus" zawarty jest w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Zgodnie z jego założeniami świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko przysługiwać będzie rodzinie posiadającej dwójkę lub większą ilość dzieci do momentu ukończenia przez nie 18. roku życia.

Polecamy: Rodzina 500+ (PDF)

500 zł na dziecko - brutto czy netto?

500 zł to kwota netto, od której nie będą odprowadzane żadne składki, wypłacana w wymiarach miesięcznych. Możliwe będzie również ubieganie się o to świadczenie w przypadku posiadania jednego dziecka, jednak koniecznym warunkiem jest dochód przypadający na członka rodziny, który nie przekracza 800 złotych netto.

Wyjątek stanowią rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym, gdzie próg wynosi 1200 złotych netto. Wysokość dochodu musi być potwierdzona odpowiednim oświadczeniem, które uwzględnia również otrzymywane w okresie poprzedzającym składanie wniosku alimenty, zasiłki, stypendia i wszelką pomoc materialną. W programie nie został przewidziany górny pułap dochodowy, w związku z tym skorzystać z niego będą mogły także rodziny zamożne (poza sytuacją posiadania tylko jednego dziecka). Wypłaty świadczeń na podstawie programu rozpoczną się już od momentu wejścia ustawy w życie (1 kwietnia 2016 roku) do 30 września 2017 roku, z zastrzeżeniem, że wszystkim składającym wniosek do 1 lipca 2016 roku będzie przysługiwało wyrównanie od kwietnia tego roku.

Zobacz również: Świadczenie wychowawcze - zasady ustalania dochodu rodziny

Jak złożyć wniosek?

Do programu "Rodzina 500 plus" można dołączyć w każdej chwili. W tym celu należy złożyć odpowiedni wniosek. Umożliwia to internetowa platforma emp@tia.mpips.gov.pl (konieczny bezpieczny podpis elektroniczny) lub osobiście we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania urzędzie (urzędzie miasta, gminy, ośrodku pomocy społecznej lub centrum do realizacji świadczeń socjalnych). Wniosek składa się z kilku części. Pierwsza wymaga uzupełnienia danych rodzica, jak i dziecka lub dzieci, na które chcemy uzyskać świadczenie. Druga stanowi potwierdzenie zgodności wprowadzonych danych ze stanem faktycznym. Trzecia część składa się z oświadczenia dotyczącego wysokości dochodów, ale tylko w przypadku osób ubiegających się o świadczenie na pierwsze dziecko. Wniosek powinno składać jedno z rodziców, w innym wypadku rozparzenie wniosku przez właściwy organ może ulec znacznemu wydłużeniu.

Zobacz również: Wniosek o "Rodzina 500 plus" on-line

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama