reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Pomoc społeczna > Sprawienie pogrzebu świadczeniem realizowanym przez pomoc społeczną

Sprawienie pogrzebu świadczeniem realizowanym przez pomoc społeczną

Pogrzeb jest w polskiej tradycji bardzo ważną rzeczą. Z reguły sprawieniem pogrzebu zajmuje się rodzina zmarłego. Co w sytuacji, gdy zmarłemu nie ma kto urządzić pogrzebu?

Osoby bezdomne, czy też nie mające rodzin nie muszą martwić się o swój pochówek, ponieważ urządzi go gmina zgodnie z wyznaniem zmarłego. Zgodnie z Ustawą o pomocy społecznej sprawienie pogrzebu należy do obowiązków gminy. Zasady postępowania oraz finansowania pogrzebu mogą nawet zostać podjęte przez gminę w drodze uchwały.

Podkreślenia wymaga fakt, że nie tylko osoby nie mające rodziny i bliskich mogą liczyć na pomoc gminy w organizacji pogrzebu. Na taką pomoc mogą liczyć także osoby, których bliscy nie poczuwają się do organizacji pogrzebu.

To organ, który urządza pogrzeb jest zobowiązany ustalić jakiego wyznania był zmarły. W tym miejscu należy zadać pytanie: który podmiot w gminie będzie uprawniony do przyjęcia takich ustaleń. Odpowiedź na postawione w zdaniu poprzednim pytanie znajdziemy art. 110 ust 1 Ustawy o pomocy społecznej.

Zgodnie z art. 110 ust 1 Ustawy o pomocy społecznej zadania pomocy społecznej w gminach wykonują jednostki organizacyjne – ośrodki pomocy społecznej.

Należy pamiętać, że można wystąpić do opieki społecznej o zasiłek pogrzebowy.

Zasiłek pogrzebowy

Osoba bezdomna, czy też nie mająca najbliższych będzie pochowana przez gminę. A co z rodziną zmarłego, która nie ma pieniędzy na pogrzeb?

Najbliższa rodzina może starać się o zasiłek pogrzebowy. Rodzina zmarłego powinna ustnie lub pisemnie złożyć wniosek o sprawienie pogrzebu na koszt gminy do Ośrodka Pomocy Społecznej właściwego ze względu na adres zameldowania zmarłego. Do wniosku należy załączyć odpis skrócony aktu zgonu oraz zaświadczenia dotyczące braku uprawnień zmarłego, jak również członków jego rodziny do zasiłku pogrzebowego.

Ośrodek Pomocy Społecznej ma prawo wymagać od rodziny załączenia do wniosku także dokumentów potwierdzających trudną sytuację życiową oraz materialną.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama