reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Czy nauczyciel może przejść na emeryturę po 15 latach pracy

Czy nauczyciel może przejść na emeryturę po 15 latach pracy

W sierpniu ukończę 55 lat. Udowodniłam 23 lata składkowe i nieskładkowe, w tym 17 lat pracy nauczycielskiej w pełnym wymiarze czasu pracy. Nie przystąpiłam do OFE. Czy będę mogła przejść na wcześniejszą emeryturę. Czy stosunek pracy w szkole będę mogła rozwiązać dopiero za dwa, trzy lata?


Nauczyciele mają dwie możliwości przejścia na wcześniejszą emeryturę.

Pierwsza z nich przysługuje na podstawie art. 88 Karty Nauczyciela, zgodnie z którym mogą oni przejść na emeryturę po udowodnieniu 30-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym co najmniej 20-letniego okresu wykonywania pracy nauczycielskiej lub - w przypadku nauczycieli np. klas, szkół, placówek i zakładów specjalnych - co najmniej 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym 20-letniego okresu wykonywania zatrudnienia w szkolnictwie specjalnym. Emerytura ta przysługuje im pod warunkiem wykonywania pracy nauczycielskiej ostatnio przed przejściem na emeryturę, a następnie - rozwiązania na swój wniosek stosunku pracy. Nauczyciele urodzeni w latach 1949-1968 muszą spełnić warunek m.in. wymaganego stażu pracy nauczycielskiej do końca 2007 roku. W pani przypadku nie będzie to możliwe, gdyż obecnie ma pani 17-letnim okres pracy w charakterze nauczyciela. Będzie pani miała natomiast możliwość przejścia na wcześniejszą emeryturę z tytułu zatrudnienia w szczególnym charakterze. Emerytura ta przysługuje nauczycielom, wychowawcom i innym pracownikom pedagogicznym, którzy osiągnęli wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn oraz udowodnili wymagany okres składkowy i nieskładkowy (20 lat dla kobiet lub 25 lat dla mężczyzn), w tym co najmniej 15 lat pracy nauczycielskiej wymienionej w art. 1 ustawy Karta Nauczyciela. Osoby urodzone w latach 1949-1968 muszą spełnić te warunki do końca 2007 roku oraz nie mogą być członkami OFE. W celu uzyskania tej emerytury nie jest natomiast konieczne rozwiązanie stosunku pracy nauczycielskiej. W związku z tym możliwe jest nieprzerwane kontynuowanie zatrudnienia w szkole również po jej przyznaniu. W takiej sytuacji ZUS zawiesi jednak prawo do świadczenia aż do czasu rozwiązania - przynajmniej na jeden dzień - stosunku pracy.


KRYSTYNA MAŁECKA

ekspert z zakresu ubezpieczeń społecznych

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 88 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674 z późn. zm.).

l Par. 15 rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz.U. nr 8, poz. 43 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama