REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Resort nauki nadal hamuje rozwój e-studiów

Jolanta Góra
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Uczelnie będą mogły prowadzić maksymalnie 60 proc. zajęć przez internet. Tak wynika z przygotowanego przez resort nauki projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie kształcenia na odległość.

Obecnie przez internet może odbywać się 80 proc. zajęć w uczelniach posiadających prawo nadawania stopnia doktora habilitowanego, 60 proc. w szkołach, które mają prawo do nadawania tytułu doktora i 40 proc. w pozostałych. W praktyce tylko renomowane uczelnie mogą prowadzić pełne studia on-line. Pozostałe w swojej siedzibie muszą zorganizować od 40 proc. do 60 proc. zajęć.

REKLAMA

- Posiadanie przez uczelnię uprawnień do nadawania stopni naukowych w przypadku kształcenia na odległość nie ma znaczenia. Dlatego ustaliliśmy te proporcje na jednym poziomie - mówi Barbara Kudrydzka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Zgodnie z nią, 60 proc. ogólnej liczby zajęć dydaktycznych, z wyłączeniem zajęć praktycznych i dydaktycznych, na każdej uczelni będzie mogło odbywać się przez internet. Marcin Dąbrowski, prezes Stowarzyszenia E-learningu Akademickiego (SEA), podkreśla, że jest to krok w dobrym kierunku, bo zrówna w prawach wszystkie uczelnie. Eksperci dodają jednak, że proponowana zmiana jest za mała. Krzysztof Pawłowski, były rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu uważa, że resort nadal nie rozumie, czym i dla kogo są studia przez internet. Wyjaśnia, że mają one sens, gdy większość zajęć odbywa się zdalnie.

Nowelizacja rozporządzenia może doprowadzić do takiego zmniejszenia liczby zajęć prowadzonych na odległość, że e-studia przestaną być atrakcyjne dla uczelni i studentów.

Dzięki pełnym studiom e-learningowym oferta szkół wyższych mogłaby być osiągalna dla osób mieszkających z dala od ośrodków akademickich, także za granicą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Piotr Bołtuć, profesor na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Illinois w Springfield, wyjaśnia, że w USA 2,3 tys. uczelni, czyli ok. 53 proc., traktuje e-learning jako część normalnego procesu edukacyjnego.

REKLAMA

Dlatego SEA proponuje, aby o tym, jaki procent zajęć może odbywać się w świecie wirtualnym, a jaki - w realnym decydowały senaty uczelni. Z kolei Rada Główna Szkolnictwa Wyższego, a także Konferencja Rektorów Szkół Polskich oparłaby przepis umożliwiający wszystkim szkołom prowadzenie 75 proc. lub 80 proc. zajęć przez internet. Jednak Państwowa Komisja Akredytacyjna pozytywnie zaopiniowała projekt nowelizacji rozporządzenia.

- Zaznaczam, że to dopiero projekt, który skierowaliśmy do konsultacji społecznych - podkreśla Barbara Kudrycka. Resort będzi bardzo uważnie przysłuchiwać się ocenom i komentarzom na jego temat. - Jeśli okaże sie, że w opinii zainteresowanych próg powinien wynosić nie 60 a 70%, to zapewne uwględnimy ten postulat - deklaruje Barabra Kudrycka.

Jolanta Góra

jolanta.gora@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA