reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Ostrożne testowanie sześciolatków w szkołach

Obniżenie wieku szkolnego z siedmiu do sześciu lat było dla wielu rodziców, nauczycieli i samorządów dużym wyzwaniem. Jednak pomimo sprzeciwów, a nawet całych kampanii protestacyjnych, część sześciolatków uczyła się z powodzeniem w pierwszej klasie. Są już pierwsze dane podsumowujące reformę oświatową.

Minął rok, od kiedy dzieci sześcioletnie mogły rozpocząć naukę w pierwszej klasie. Taką możliwość dała ustawa z 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (dalej: ustawa o systemie oświaty).

Do roku 2012 rozpoczęcie nauki w pierwszej klasie jest tylko możliwością, a nie obowiązkiem, ale za dwa lata wszystkie dzieci sześcioletnie objęte będą tym zadaniem. Do swojego pomysłu przekonywała przez cały rok na konferencjach i seminariach minister Katarzyna Hall. Ministerstwo Edukacji Narodowej (dalej: MEN) musi co roku przedstawiać informację Sejmowi z przebiegu reformy oświatowej. Są już wyniki z 12 miesięcy jej funkcjonowania.

Po pierwsze, przedszkole

Według założeń ustawy o systemie oświaty obniżenie wieku szkolnego jest możliwe tylko wtedy, gdy dobrze rozwinięty jest system wychowania przedszkolnego. Największy nacisk został więc postawiony na udział pięciolatków w zajęciach przedszkolnych. Ponieważ Polska należy do krajów Europy, w których odsetek dzieci chodzących do przedszkola jest jednym z najniższych, priorytetem stało się dla MEN i samorządów stworzenie bazy przedszkolnej.

Z danych MEN wynika, że liczba przedszkoli systematycznie rośnie (patrz: Tabela 1), ale nadal jest zbyt mała. Największy wzrost liczby przedszkolaków zanotowano w grupie dzieci pięcioletnich (obecnie jest to ok. 75%, w roku 2005 – 51%). Jednak do roku 2011 wychowaniem przedszkolnym w tej grupie wiekowej musi być objęte 100% dzieci.

Pozytywnym zjawiskiem jest na pewno wzrost liczby dzieci pięcioletnich objętych wychowaniem przedszkolnym na terenach wiejskich z niecałych 7% do prawie 15%. Rozwój bazy przedszkoli następuje powoli, ale najważniejsze, że coraz większym zainteresowaniem cieszy się organizacja zajęć wykorzystująca tzw. inne formy wychowania przedszkolnego. Dużym plusem było dostosowanie i złagodzenie przepisów umożliwiających założenie przedszkoli w domach prywatnych czy świetlicach.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej (dalej: SIO) wynika, że w porównaniu z rokiem 2008 liczba publicznych i niepublicznych punktów przedszkolnych oraz zespołów wychowania przedszkolnego wzrosła do 824. Ogółem na terenie kraju w ostatnim roku utworzono 695 w nowych punktów wychowania przedszkolnego, najwięcej w województwach: dolnośląskim – 112, pomorskim – 96 oraz mazowieckim 84.

Na ten stan rzeczy wpływ miały również środki z funduszy europejskich. Z priorytetu IX Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: PO KL) ciągle możliwe jest tworzenie zarówno nowych przedszkoli, jak i wsparcie istniejących.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Gazeta Samorządu i Administracji
Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Radek Rafał Wasilewski

doktor nauk prawnych, radca prawny prowadzący w Szczecinie kancelarię prawną Kancelaria Radcy Prawnego dr Radek Rafał Wasilewski (www.radcawasilewski.pl)

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama