reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie

Organizacja roku szkolnego – nowe rozporządzenie

Od 6 października obowiązuje znowelizowane rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego w szkołach publicznych.

Terminy

W szkołach, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, a kończą w ostatni piątek czerwca.

Jeżeli pierwszy dzień września wypada w piątek lub sobotę, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w najbliższy poniedziałek po dniu 1 września – stanowi zmienione rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego.

Dwutygodniowe ferie zimowe odbywać się będą w okresie od połowy stycznia do końca lutego. Minister skonkretyzuje terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii w poszczególnych województwach w porozumieniu w wojewodami i kuratorami. Ogłoszenie terminów ferii nastąpić musi w terminie do końca czerwca roku poprzedzającego o dwa lata rok rozpoczęcia ferii w ustalonym terminie.

W roku szkolnym 2010/2011 roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze skończą się w dniu 22 czerwca 2011 r. natomiast, roczne zajęcia dydaktyczno-wychowawcze w klasach (semestrach) programowo najwyższych szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych i szkół policealnych, kończą się w dniu 10 czerwca 2011 r.

Czytaj także: Nowe zasady oceniania pracy szkół i przedszkoli>>

Dodatkowe dni wolne

Istotne regulacje nowego rozporządzenia uprawniają dyrektora szkoły lub placówki do ustanowienia dodatkowych dni wolnych od zajęć -  o których powinien on powiadomić nauczycieli, uczniów i rodziców w terminie do 30 września .

Dni wolne mogą zostać ustalone :

1) w dni, w których w szkole lub placówce odbywa się odpowiednio:

a) sprawdzian przeprowadzany w ostatnim roku nauki w szkole podstawowej,

b) egzamin przeprowadzany w ostatnim roku nauki w gimnazjum,

c) egzamin maturalny,

d) etap pisemny egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,

2) w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy, określone w przepisach o stosunku państwa do poszczególnych kościołów lub związków wyznaniowych,

3) w inne dni, jeżeli jest to uzasadnione organizacją pracy szkoły lub placówki lub potrzebami społeczności lokalnej.

W te dni szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo opiekuńczych oraz poinformowania rodziców o tym że uczniowie mogą w tych zajęciach uczestniczyć.

Czytaj także: Najważniejsze daty i zmiany w roku szkolnym 2010/2011>>

Skutki nowelizacji

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 5 października 2010 rozmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 186, Poz. 1245) (tekst ujednolicony) weszło w życie 6 października 2010 r.

Zmiana prawa wywoła następujące skutki:

- Minister Edukacji Narodowej zobowiązany jest do ustalenia terminów rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w roku szkolnym 2011/2012 dla poszczególnych województw - do końca bieżącego roku,

- dyrektorzy szkół i placówek mają 30 dni (licząc od dnia wejścia w życie rozporządzenia) na ustalenie dodatkowych dni wolnych od zajęć w roku szkolnym 2010/2011 i poinformowanie o nich zainteresowanych.

Oprac. Agnieszka Marek

samorzad.infor.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Samorzad.infor.pl
Nowa matryca stawek VAT – PKWiU, CN378.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2020

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Lirefay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu. 

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama