REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy szczepienia obowiązkowe nauczycieli są rzeczywiście potrzebne?

redakcja DGP
Paulina Nowosielska
Paulina Nowosielska
Patrycja Otto
Patrycja Otto
obowiązkowe szczepienia nauczycieli
obowiązkowe szczepienia nauczycieli
Konrad Żelazowski
dziennik.pl

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli: Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu Lucyna Cempel mówi, że ma wyszczepionych ponad 90 proc. nauczycieli. Wolałaby od obowiązkowych szczepień większą swobodę dla dyrektorów w podejmowaniu decyzji o tym, która klasa idzie na zdalne nauczanie.

– Jesteśmy między młotem a kowadłem. Z jednej strony chcielibyśmy mieć jak najwięcej zaszczepionych uczniów i nauczycieli, z drugiej – lepiej mieć tych ostatnich na kwarantannie, niż mieć… wakaty – mówią DGP dyrektorzy szkół. Gdy pojawiły się informacje o ewentualnych obowiązkowych szczepieniach dla pedagogów, część nauczycieli zagroziła odejściem z pracy. Obowiązek ten od 1 marca obejmie tylko pracowników służby zdrowia.

REKLAMA

Obowiązek szczepień nauczycieli - niektórzy nauczyciele zrezygnują z pracy?

REKLAMA

Marta Hołub, dyrektorka szkoły podstawowej we Wrocławiu, szacuje, że ma zaszczepione 65–70 proc. kadry. Dziś jednak nie jest pewna, czy nacisk na nauczycieli, którzy dotąd się nie zaszczepili, przyniósłby dobry skutek. – Miałam sygnał m.in. od szkolnej pedagog, że jeśli wejdzie obowiązek, nie tylko szczepień, lecz także testowania, to zrezygnuje z pracy – mówi.

O tym, że przybywa w szkołach wakatów, mówią oficjalne dane MEiN zebrane z kuratoriów. W styczniu ubiegłego roku było ich ok. 2 tys., w tym to ok. tysiąc więcej. Z urlopu dla poratowania zdrowia skorzystało (w przeliczeniu na etaty) w 2020 r. 10,3 tys. nauczycieli, a w 2021 r. – 11,2 tys.

REKLAMA

Przypomnijmy: jeszcze w grudniu minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiadał, że będzie chciał wprowadzić wymóg szczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Z resortu edukacji słyszymy, że rozmowy w tej sprawie trwają. A im dłużej trwają, tym większa zmiana zachodzi w samych szkołach. O ile tuż po ogłoszeniu tych planów, jak wynikało z sondy DGP, większość dyrektorów patrzyła na zapowiedzi przychylnie, o tyle dziś zmieniają zdanie. I nie chodzi tylko o możliwe reakcje niezaszczepionych nauczycieli. – Duży wzrost zachorowań widzę teraz. Tylko dziś wysyłam sześć klas na kwarantannę. Decyzje dotyczące szczepień należało podejmować jesienią. A co będzie w marcu? Tego nie wiemy – mówi dyrektor Hołub.

Jestem za szczepieniami. Ale informacja, że mogą być obowiązkowe, spowodowała, że informatyk złożył wypowiedzenie – wtóruje Joanna Walczak, dyrektor LO i technikum w Lubińcu. Podkreśla, że nauczyciele tego przedmiotu są na wagę złota. – Przekonywał, że bez trudu znajdzie poza edukacją dużo lepiej płatną pracę. I ma rację. Po długich pertraktacjach został. Najpewniej zaważyło to, że rządzący zmienili w tej kwestii narrację.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli - ok. 80 proc. nauczycieli jest zaszczepionych przeciw COVID-19?

Dziś MEiN mówi DGP, że według szacunków ok. 80 proc. nauczycieli jest zaszczepionych przeciw COVID-19. Możliwości weryfikacji tych danych nie ma.

Prawnicy stoją na stanowisku, że w obecnym stanie prawnym dyrektorzy mają związane ręce. – Dopóki szczepienie przeciw COVID-19 nie będzie obowiązkowe dla nauczycieli, nie może go wymagać ani wyciągać konsekwencji za jego brak – zaznacza Magdalena Zwolińska, partner w NGL Wiater.

Obowiązkowe szczepienia nauczycieli a art. 207 par. 1 kodeksu pracy

Nie wyklucza, że dyrektorzy mogliby powoływać się na art. 207 par. 1 kodeksu pracy, zgodnie z którym pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. – To mogłoby być podstawą do odsunięcia pracownika od świadczenia obowiązków, ale pojawia się od razu pytanie, co w takiej sytuacji z wynagrodzeniem. To należy się za pracę wykonaną. Odmowa mogłaby jednak sprawić, że pracownik domagałby się swoich praw. Mógłby się powołać, że obowiązku szczepienia nie ma, że nikt nie sprawdził, dlaczego się nie szczepi – tłumaczy Zwolińska.

Marek Pleśniar, dyrektor Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, opowiada się za wprowadzeniem jasnego wymogu szczepień. – Wielu niezdecydowanych nauczycieli zaszczepiło się na jesieni, kiedy okazało się, że to zwalnia ich z kwarantanny. Ciągle są tacy, którzy mówią „nie”, ale w mojej ocenie to mniejszość. Jednak tych trudno będzie przekonać bez wprowadzenia konkretnych rozwiązań – przekonuje i dodaje, że jak nie będzie obowiązku, to każda próba zachęcenia czy przymusu może być odebrana jako mobbing.

Dyrektorka szkoły chce decydować o wysyłaniu klas na nauczanie zdalne

Dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 23 we Wrocławiu Lucyna Cempel mówi, że ma wyszczepionych ponad 90 proc. nauczycieli. A kilka osób, które do tej pory tego nie zrobiło, jest na etapie zmiany zdania po trudnych doświadczeniach walki z chorobą w rodzinie. Jednak ona sama jest przeciwko nakazowi, którego efektem mogłyby być radykalne decyzje nauczycieli. Pytana o narzędzia, które sprawiłyby, że łatwiej przychodziłoby zarządzanie szkołą, odpowiada bez wahania: większa swoboda dla dyrektorów w podejmowaniu decyzji o tym, która klasa idzie na zdalne nauczanie. – Dziś nadal muszę mieć na to zgodę sanepidu, co skutkuje tym, że zwlekam z informacjami dla rodziców – mówi.

W ostatnich dniach szybko przybywa szkół pracujących w innym trybie niż stacjonarny. Teraz normalnie działa ok. 78 proc. szkół ponadpodstawowych i 70 proc. podstawowych. Dla porównania dane z połowy stycznia mówiły odpowiednio o 96 proc. i 95,5 proc.

źródło: DGP

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: DGP/forsal.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ostrzeżenie dla Polaków podróżujących do Iranu. MSZ wydało ważny komunikat

Ze względu na rosnące napięcia między Iranem a Izraelem oraz ryzyko działań zbrojnych, Ministerstwo Spraw Zagranicznych zdecydowanie odradza podróże do Iranu. Polscy obywatele, którzy aktualnie przebywają w Iranie, powinni jak najszybciej opuścić ten kraj.

Ponad 27 mln zł dofinansowania na zajęcia sportowe dla osób z niepełnosprawnościami. Nabór wniosków rozstrzygnięty

Minister Sportu i Turystyki rozstrzygnął nabór wniosków na realizację Programu Upowszechniania Sportu Osób Niepełnosprawnych w 2024 r. Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej wynosi 27 026 000 zł.

Nowa Strategia Cyberbezpieczeństwa Polski na lata 2024-2029. "Wkrótce zostaną zaprezentowane szczegóły"

Wiceminister cyfryzacji, Paweł Olszewski, zapowiedział w piątek, że szczegóły nowej Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2024-2029 zostaną wkrótce zaprezentowane.

Zakaz reklamy fast foodów na bilboardach. Powód: plaga otyłości. Kiedy w Polsce takie przepisy? Czego nie można reklamować już teraz?

Otyłość to problem coraz większej liczby nastolatków. Głównie z tego powodu lokalni politycy w Anglii zakazują reklamowania produktów wysokoprzetworzonych na billboardach. Ogólnokrajowych czy ogólnoeuropejskich zasad regulujących tę kwestię nie należy się spodziewać, ale eksperci podkreślają, że ten sam nośnik można wykorzystać do kampanii pro-zdrowotnej. 

REKLAMA

Wystarczy 3 godziny dziennie i dolegliwości masz jak w banku. Może to dotyczyć nawet co drugiego Polaka

Najnowsze badania potwierdzają starą prawdę, że granie na komputerze nie służy zdrowiu. Dlaczego jednak profesjonalni gracze, którzy poświęcają na grę bardzo dużo czasu, nie cierpią bardziej niż amatorzy?

RPO: Nauczyciele mianowani są gorzej traktowani co do ochrony przedemerytalnej. MEN rozważy zmianę przepisów

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra edukacji o rozważenie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Chodzi o zrównanie uprawnień nauczycieli mianowanych z uprawnieniami nauczycieli zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, związanych z ochroną przedemerytalną i prawem do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia nauczyciela do pracy przez sąd pracy i podjęcia przez niego zatrudnienia. Barbara Nowacka, minister edukacji zapowiedziała powołanie Zespołu, który będzie analizował zgłaszane postulaty odnośnie sytuacji prawnej nauczycieli – także w zakresie ochrony przedemerytalnej i prawa do wynagrodzenia za cały okres pozostawania bez pracy w przypadku przywrócenia do pracy przez sąd pracy.

Ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną i nie zmniejszy się liczba miejsc w przedszkolach. Trzeba też zerwać łatkę miasta maczet.

Trzeba szukać oszczędności, ale ceny biletów komunikacji miejskiej nie wzrosną. Nie zmniejszy się też liczba miejsc w przedszkolach. Łukasz Gibała twierdzi też, że ma pomysł na Kraków bez partyjniactwa i opowiedział o tym w programie Gość INFOR.PL

60 złotych brutto za godzinę dodatkowych zajęć dla nauczycieli. Będzie można wykorzystać 100 dodatkowych godzin

W programie „Aktywna Szkoła” właśnie wprowadzono istotne zmiany. Osoby prowadzące zajęcia dostaną wyższe wynagrodzenie. Poszerzy się też katalog osób prowadzących zajęcia.

REKLAMA

Prezes NFOŚiGW dla "DGP": perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu Czyste Powietrze będzie musiała zostać podjęta w tym roku – powiedziała "Dziennikowi Gazecie Prawnej" prezes NFOŚiGW Dorota Zawadzka-Stępniak.

Ile depresja Polaków kosztuje gospodarkę?

66,6% - aż tle dorosłych Polaków odczuwa przynajmniej jeden z syndromów kojarzonych z depresją. Najczęściej to uczucie zmęczenia i obniżenie nastroju. To poprawa względem ubiegłego roku, ale wciąż bardzo duża liczba. Tak wynika z danych najnowszego raportu. Autorzy badania szacują, że gospodarka traci na tym około 3 mld zł rocznie. 

REKLAMA