REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rekrutacja do przedszkola 2024 – kryteria ustawowe

Rekrutacja do przedszkola 2024
kryteria warunki kryterium dochodowe dochód postępowanie rekrutacyjne przedszkole publiczne
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Rekrutacja do przedszkola publicznego w 2024 roku - jakie są kryteria ustawowe? Ile wynosi kryterium dochodowe? Jak obliczyć dochód na członka rodziny?

Rekrutacja do przedszkola – kryteria etap pierwszy

Jakie warunki należy spełnić, aby dziecko zostało przyjęte do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej (lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego)? Otóż przyjmuje się dzieci, które mieszkają na terenie danej gminy (art. 131 ust. 1 Prawo oświatowe). Gdy jest więcej dzieci zamieszkałych na terenie gminy i wnioskujących do placówki niż wolnych miejsc w pierwszym etapie rekrutacji, bierze się pod uwagę łącznie następujące kryteria (wszystkie o jednakowej wartości):

REKLAMA

 1. wielodzietność rodziny,
 2. niepełnosprawność dziecka,
 3. niepełnosprawność jednego z rodziców,
 4. niepełnosprawność obojga rodziców,
 5. niepełnosprawność rodzeństwa,
 6. samotne wychowywanie dziecka w rodzinie;
 7. objęcie dziecka pieczą zastępczą.

Rekrutacja do przedszkola – kryteria etap drugi

REKLAMA

Jeśli po pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego placówka posiada jeszcze wolne miejsca, w drugim etapie bierze się pod uwagę kryteria ustalone przez organ prowadzący placówkę. Przy ich określaniu uwzględnia się zapewnienie jak najpełniejszej realizacji potrzeb dziecka i jego rodziny (szczególnie gdy rodzice albo rodzic samotnie wychowujący kandydata muszą pogodzić obowiązki zawodowe z obowiązkami rodzinnymi) oraz lokalnych potrzeb społecznych. Dodatkowo organ ten podaje dokumenty, jakich wymaga do potwierdzenia wspomnianych kryteriów.

W drugim etapie rekrutacji do przedszkola publicznego lub oddziału przedszkolnego przy szkole podstawowej publicznej placówka może ustalić maksymalnie 6 kryteriów (kryteria z pierwszego etapu oraz kryterium dochodowe). Każdemu z kryteriów przyznaje się określoną liczbę punktów, przy czym kryteria mogą mieć różną wartość.

Rekrutacja do przedszkola 2024 – kryterium dochodowe

REKLAMA

W trakcie drugiego etapu rekrutacji jednym z kryteriów może być kryterium dochodowe. Ustala się limit dochodowy. Dochód liczy się na osobę w rodzinie dziecka. Kryterium to ustala się w stosunku procentowym do kwoty określonej w art. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Zwykle jest to 100% kwoty stanowiącej kryterium dochodowe przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego. W 2024 roku zasiłek rodzinny przysługuje, jeśli dochód na członka rodziny nie przekracza 674,00 zł netto. 

Gdy członkiem rodziny jest dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o umiarkowanym albo o znacznym stopniu niepełnosprawności, przeciętny miesięczny dochód rodziny w przeliczeniu na osobę może być równy 764,00 zł netto. Jest to kwota limitująca dochód na członka rodziny, do której przysługuje zasiłek rodzinny. Aby kryterium to zostało spełnione, wymaga się potwierdzenia wysokości dochodu w oświadczeniu rodzica dziecka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryterium dochodowe określane w rekrutacji do przedszkola dotyczy dochodu, o którym mowa w art. 3 pkt 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych. W przypadku osiągania przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c i art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, pomniejsza się je o:

Jak obliczyć dochód na członka rodziny?

Obliczając dochód na członka rodziny, bierze się pod uwagę przeciętny miesięczny dochód z 3 miesięcy wybranych spośród ostatnich 6 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku o przyjęcie do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole podstawowej, publicznej innej formy wychowania przedszkolnego.

Dochody członków rodziny z wybranych 3 miesięcy sumuje się, a następnie dzieli na 3. Otrzymany wynik dzieli się na liczbę członków rodziny. W ten sposób otrzymujemy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie.

Rekrutacja do przedszkola spoza gminy zamieszkania dziecka

Dopiero po tych dwóch etapach, jeśli są jeszcze wolne miejsca w przedszkolu, brane są pod uwagę dzieci spoza gminy. Jeśli jest więcej kandydatów zamieszkałych poza obszarem danej gminy, placówka przeprowadza kolejne postępowanie rekrutacyjne na zasadach opisanych powyżej (2 etapy i kryteria jak dla dzieci zamieszkałych na terenie gminy).

Ważne

Wszystkie wyżej opisane zasady rekrutacji stosuje się odpowiednio do publicznego przedszkola integracyjnego i oddziału integracyjnego w publicznym przedszkolu ogólnodostępnym, w przypadku dzieci nieposiadających orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wydanego ze względu na niepełnosprawność.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Oszuści podszywają się pod NFZ. Na te strony uważaj

  Oszuści próbują nowych sposobów, tym razem "na NFZ". W internecie pojawiły się fałszywe strony, które łudząco przypominają oficjalny serwis internetowy Narodowego Funduszu Zdrowia. Na czym polega oszustwo?

  Stop Smog. MKiŚ zapowiada zmiany w programie

  Resort klimatu chce uatrakcyjnić program "Stop Smog". Jakie zmiany proponuje? Które gminy mogą otrzymać środki na inwestycje?

  Minister edukacji: Będą kolejne zmiany w szkołach - edukacja zdrowotna zastąpi wychowanie do życia w rodzinie

  1 września 2025 r. w szkołach pojawi się nowy przedmiot. Edukacja zdrowotna zastąpi wychowane do życia w rodzinie – poinformowała Barbara Nowacka, minister edukacji. Uczniowie będą się uczyć m.in. o ochronie zdrowia psychicznego, odżywianiu i edukacji seksualnej.

  600 tys. zł na innowacyjny biznes. Jak się zgłosić do programu?

  Osoby z innowacyjnymi pomysłami na biznes mogą teraz zgłaszać się do Platform Startowych, które działają w ramach programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły, a najlepsi mają szansę na dotację wynoszącą blisko 600 tys. zł.

  REKLAMA

  Min. Leszczyna: szczepienia HPV dzieci w szkołach w obecności rodzica; w soboty lub po obiedzie

  Minister Zdrowia Izabela Leszczyna przypomniała 12 kwietnia 2024 r., że szczepienie przeciw HPV w szkole byłoby świadczeniem medycznym. W związku z tym w jego trakcie będzie konieczna obecność rodzica. Chciałybyśmy organizować to w soboty albo po obiedzie, żeby rodzice, którzy pracują, mogli towarzyszyć dzieciom - wyjaśniła.

  Rząd: Będą nowe progi finansowe dla stypendium. Problem ze studentami Collegium Humanum

  1,9 mld zł zapisano na wsparcie studentów w budżecie na rok 2024 – poinformował w piątek szef resortu nauki Dariusz Wieczorek. Tym samym zwiększono środki finansowe na wsparcie studentów o 24 proc.

  Urzędy przypominają: Skorzystaj z ePUAP. Jeszcze tylko 18 dni na złożenie wniosku o dodatek osłonowy

  Wniosek o wypłatę dodatku osłonowego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tej dacie pozostawia się bez rozpatrzenia. 

  Planujesz majówkę za granicą? Nie zapomnij o EKUZ!

  Majówka 2024. Dlaczego Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego przyda się na wyjeździe? W jakich miejscach można z niej skorzystać i jak ją wyrobić? 

  REKLAMA

  Co zostanie po ludzkości? Można się zdziwić

  Geolog prof. Jan Zalasiewicz inicjator ustanowienia epoki zwanej antropocenem w rozmowie z PAP opowiada, o tym jak zmieniała się Ziemia, jaki wpływ na planetę ma człowiek i co po nas zostanie. 

  Resort rolnictwa: Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku

  Przygotowano rozporządzenie dotyczące pełnej refundacji bioasekracji dla wniosków złożonych od 2024 roku - wynika z informacji przekazanej dzisiaj przez wiceministra rolnictwa Jacka Czerniaka.

  REKLAMA