reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

Zmiany w wynagrodzeniach i dodatkach dla nauczycieli w 2014 r. przewiduje projekt założeń do projektu ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez MEN projet czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela oraz zmiany w systemie wynagradzania pedagogów.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wynagrodzenia

Zmiany mają polegać na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz na zmianie sposobu rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Kształtują się one następująco:
1) nauczyciela stażysty - 1 00 %,
2) nauczyciela kontraktowego- 111 %,
3) nauczyciela mianowanego- 144 %,
4) nauczyciela dyplomowanego- 184%
-kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Polecamy: Forum

MEN proponuje zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przekazanych na wynagrodzenia nauczycieli . Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma przeprowadzać analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości środków ogółem, ustalonej łącznie dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie nadal ustalane dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Prowadzenie polityki wynagradzania łącznie dla wszystkich nauczycieli, a nie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będzie zaś dotyczyło w szczególności składników wynagrodzenia o charakterze motywacyjnym.

Jednostki samorządu terytorialnego w regulaminie mają określić wysokość stawek dodatków i warunki ich przyznawania; warunki obliczania dodatków za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa, a także wysokości i warunki wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, jeżeli nie zostały one określone w przepisach.

Jednorazowy dodatek uzupełniający

Ma on przysługiwać tylko nauczycielom, którzy świadczyli pracę w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Dodatku nie otrzymają nauczyciele, którym wypłacono wynagrodzenie pomimo nie świadczenia pracy np. z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

Dodatek wiejski

Dodatek wiejski obecnie przysługuje nauczycielom , posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. Wysokość dodatku to 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten określony jest w art. 54 ust. 5 ustawy – Karta Nauczyciela. Co ma się zmienić? Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby dodatek wiejski wynosił 10% kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej zgodnie z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Ponadto, przesłanką nabycia dodatku ma być świadczenie pracy w miejscu znajdującym się na terenie wsi lub miasta liczącego do 5.000 mieszkańców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama