REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wynagrodzenia i dodatki dla nauczycieli 2014- zmiany w Karcie Nauczyciela

oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
oświata, Karta Nauczyciela, zmiany, wynagrodzenia nauczycieli
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Zmiany w wynagrodzeniach i dodatkach dla nauczycieli w 2014 r. przewiduje projekt założeń do projektu ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Przygotowany przez MEN projet czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw. Projekt zakłada skrócenie wymiaru urlopu wypoczynkowego nauczyciela oraz zmiany w systemie wynagradzania pedagogów.

REKLAMA

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Wynagrodzenia

REKLAMA

Zmiany mają polegać na zastąpieniu średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przeznaczonych na wynagrodzenia nauczycieli oraz na zmianie sposobu rozliczania środków wydatkowanych na wynagrodzenia.

Obecnie średnie wynagrodzenie nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego określa art. 30 ust. 3 ustawy Karta Nauczyciela. Kształtują się one następująco:
1) nauczyciela stażysty - 1 00 %,
2) nauczyciela kontraktowego- 111 %,
3) nauczyciela mianowanego- 144 %,
4) nauczyciela dyplomowanego- 184%
-kwoty bazowej, określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Forum

MEN proponuje zastąpienie średnich wynagrodzeń nauczycieli wskaźnikami kalkulacyjnymi środków ogółem przekazanych na wynagrodzenia nauczycieli . Organ prowadzący szkołę, będący jednostką samorządu terytorialnego ma przeprowadzać analizę poniesionych w poprzednim roku kalendarzowym wydatków na wynagrodzenia nauczycieli w odniesieniu do wysokości środków ogółem, ustalonej łącznie dla nauczycieli na wszystkich stopniach awansu zawodowego.

REKLAMA

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela będzie nadal ustalane dla poszczególnych stopni awansu zawodowego. Prowadzenie polityki wynagradzania łącznie dla wszystkich nauczycieli, a nie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, będzie zaś dotyczyło w szczególności składników wynagrodzenia o charakterze motywacyjnym.

Jednostki samorządu terytorialnego w regulaminie mają określić wysokość stawek dodatków i warunki ich przyznawania; warunki obliczania dodatków za godziny ponadwymiarowe i zastępstwa, a także wysokości i warunki wypłacania poszczególnych składników wynagrodzenia, jeżeli nie zostały one określone w przepisach.

Jednorazowy dodatek uzupełniający

Ma on przysługiwać tylko nauczycielom, którzy świadczyli pracę w roku, dla którego ustalono kwotę różnicy. Dodatku nie otrzymają nauczyciele, którym wypłacono wynagrodzenie pomimo nie świadczenia pracy np. z powodu przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia.

Dodatek wiejski

Dodatek wiejski obecnie przysługuje nauczycielom , posiadającym kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela, zatrudnionym na terenie wsi lub w mieście liczącym do 5.000 mieszkańców. Wysokość dodatku to 10% wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek ten określony jest w art. 54 ust. 5 ustawy – Karta Nauczyciela. Co ma się zmienić? Ministerstwo Edukacji Narodowej chce, aby dodatek wiejski wynosił 10% kwoty bazowej określonej dla nauczycieli w ustawie budżetowej zgodnie z art. 30 ust. 3 Karty Nauczyciela, obowiązującej w dniu 1 stycznia 2013 r. Ponadto, przesłanką nabycia dodatku ma być świadczenie pracy w miejscu znajdującym się na terenie wsi lub miasta liczącego do 5.000 mieszkańców.

Środki na dodatek wiejski mają być wliczane do wysokości środków na wynagrodzenia nauczycieli, które jednostka samorządu terytorialnego będzie zobowiązana wydatkować w roku budżetowym.

Zobacz również: Czas pracy nauczyciela

Likwidacja uprawnień socjalnych

Likwidacji ma ulec dodatek mieszkaniowy, zasiłek na zagospodarowanie, prawo do lokalu mieszkalnego, prawo do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego oraz prawo do zajmowania mieszkań w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły.

Nauczyciele (w tym także emeryci i renciści, a także pobierający świadczenie kompensacyjne) korzystający przed wejściem w życie zmienionych przepisów z prawa do lokalu mieszkalnego na terenie gminy lub z prawa do osobistego użytkowania działki gruntu szkolnego zachowają te prawa do końca okresu, na jaki zostały im one przyznane.

W przypadku nauczycieli spełniających do dnia wejścia w życie proponowanych zmian warunków do otrzymania jednorazowego zasiłku na zagospodarowanie sytuacja jest podobna. Zachowają oni prawo do zasiłku.

MEN przekonuje, iż w efekcie tych samorządy będą mogły przesunąć środki finansowe na inne potrzeby np. na poprawę warunków pracy nauczycieli.

Poznaj pierwszą w Polsce Platformę Rachunkowości Budżetowej przygotowaną z myślą o księgowych w budżecie.

Skorzystaj z bezpłatnego dostępu przez 30 dni! Szczegóły promocji znajdziesz na www.inforrb.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowa liczba pasażerów z lotniska Chopina

Ponad 2 mln odprawionych w ciągu miesiąca pasażerów. To rekord, który padł w czerwcu na lotnisku Chopina. Z szacunków wynika, ze w całym roku ta liczba będzie wynosić 20 mln. 

Darmowe potańcówki w Warszawie

Wracają potańcówki na Grochowskiej. Od 12 lipca mieszkańcy dzielnicy Praga-Południe i okolic będą mogli tańczyć do muzyki z różnych stron świata. 

Koncert życzeń związków nauczycielskich: 500 zł dodatku za wychowawstwo, 15% lub 20% podwyżki w 2025 roku, 4 dni urlopu na żądanie, zmiany w zastępstwach, odprawach, godzinach ponadwymiarowych i inne postulaty

Związek Nauczycielstwa Polskiego i  Prezydium Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" wystosowały 10 lipca 2024 r. odrębne pisma do Ministerstwa Edukacji Narodowej zawierające obszerne listy spraw wymagających pilnego uregulowania. Są to odpowiedzi na ustalenia grupy roboczej ds. wynagradzania nauczycieli z 26 czerwca br. działającej w ramach Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. Czego domagają się związkowcy?

Mięsak. Poznaj objawy tego nowotworu

Mięsak to rzadki nowotwór. Stanowi około 1% wszystkich nowotworów u dorosłych i około 15% u dzieci. Lipiec to miesiąc poświęcony budowaniu świadomości na temat mięsaków. Warto wiedzieć, czym są te nowotwory, jakie dają objawy i jak ważna jest szybka diagnoza. 

REKLAMA

Czy warto iść na tradycyjne studia w 2024 roku? Gdzie zdobyć praktyczne umiejętności przydatne w pracy?

Dziś coraz więcej osób kwestionuje sens tradycyjnego modelu akademickiego, który koncentruje się głównie na zdobywaniu wiedzy teoretycznej, bez jednoczesnego zapewnienia praktycznych umiejętności przydatnych na rynku pracy. Także rosnące koszty edukacji oraz obawy o przyszłe zatrudnienie skłaniają młodych ludzi do poszukiwania alternatywnych ścieżek rozwoju zawodowego, takich jak kursy, szkolenia praktyczne czy praca zdalna. Czy warto zatem jeszcze iść na tradycyjne studia?

Dyrektor CKE: Będą zmiany w maturach i egzaminie ósmoklasisty w 2025 r. Rok szkolny 2024/2025: Odchudzona o 20% podstawa programowa

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik w rozmowie z Polską Agencją Prasową udzielił informacji odnośnie zmian w maturach i egzaminie ósmoklasisty wynikających z uszczuplenia podstawy programowej od roku szkolnego 2024/2025. Najwięcej zmian ma być na egzaminie maturalnym z języka polskiego, tak pisemnym, jak i ustnym, np. znacznie skrócona zostanie lista pytań jawnych.

Min. Sikorski: kilka tysięcy osób w Polsce zgłosiło się do Legionu Ukraińskiego. Polska zapewnia sprzęt i szkolenie

Kilka tysięcy osób zarejestrowało się już w Polsce, aby dołączyć do Legionu Ukraińskiego, czyli nowej ukraińskiej ochotniczej jednostki wojskowej - poinformował minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas Forum Publicznego NATO, zorganizowanego przy okazji szczytu tej organizacji w Waszyngtonie.

Od piątku utrudnienia w Warszawie

W piątek kierowcy w stolicy napotkają utrudnienia na Wale Miedzeszyńskim i moście Poniatowskiego. 

REKLAMA

Poprawka matury w sierpniu 2024

Kiedy jest poprawka matury w sierpniu 2024 roku? Kiedy jest poprawkowa matura pisemna, a kiedy ustna? Co trzeba zrobić, aby przystąpić do terminu poprawkowego? Wyników można spodziewać się we wtorek 10 września 2024 r.

Siedem wsi w Polsce stanie się miastem od początku 2025 roku. Wiemy już które

Od 1 stycznia 2025 r. roku w Polsce przybędzie siedem miast. Tak wynika z założeń projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast, nadania niektórym miejscowościom statusu miasta oraz zmiany siedziby władz gminy, które zostały opublikowane 9 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu. Nastąpi też 7 zmian dotyczących ustalenia granic gmin i 11 zmian dotyczących ustalenia granic miast.

REKLAMA