REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagroda jubileuszowa dla nauczycieli - okresy pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Katarzyna Czajkowska-Matosiuk
Nagroda jubileuszowa, okresy pracy wliczane do nagrody jubileuszowej
Nagroda jubileuszowa, okresy pracy wliczane do nagrody jubileuszowej
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Nagrody jubileuszowe jako forma dodatkowej rekompensaty finansowej nauczyciela wiążą się z okresem wykonywania pracy. Nie zależą zatem od miejsca ani wymiaru zatrudnienia nauczyciela, ale od stażu jego pracy.

Staż pracy

REKLAMA

Wysokość nagrody jubileuszowej zależy od stażu pracy.

Nagroda jubileuszowa przysługuje nauczycielowi w zależności od przepracowanego okresu i w wysokości:
1) za 20 lat pracy - 75% wynagrodzenia miesięcznego,
2) za 25 lat pracy - 100% wynagrodzenia miesięcznego,
3) za 30 lat pracy - 150% wynagrodzenia miesięcznego,
4) za 35 lat pracy - 200% wynagrodzenia miesięcznego,
5) za 40 lat pracy - 250% wynagrodzenia miesięcznego.

Uwaga!
Okresy pracy, za jakie przysługuje nauczycielowi nagroda jubileuszowa zostały dokładnie określone przez ustawodawcę Oznacza to, że nie można wypłacić nauczycielowi nagrody, która nie jest przewidziana w przepisach, np. za 45 lat pracy.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa - porada

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Okresy wliczane do nagrody jubileuszowej

Do okresu pracy uprawniającego nauczyciela do nagrody jubileuszowej zalicza się wszystkie zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania; Dz.U. Nr 128, poz. 1418; dalej: rozporządzenie w sprawie nagrody jubileuszowej).

Do okresu pracy uprawniającego do nagrody jubileuszowej wlicza się zatem wszystkie poprzednie zakończone okresy zatrudnienia nauczyciela bez względu na:

1) miejsce zatrudnienia nauczyciela (np. przedszkole);

2) wymiar zatrudnienia nauczyciela (0,5 etatu, etat, 0,3 etatu itp.).

Przez okres zatrudnienia należy rozumieć okres wykonywania pracy w ramach stosunku pracy – umowy o pracę. Zatrudnieniem jest również wykonywanie pracy na podstawie: powołania, mianowania, wyboru spółdzielczej umowy o pracę.

Okres prowadzenia działalności gospodarczej, a także okres wykonywania pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenia, dzieło, agencyjnej) nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej.

Oprócz okresów zatrudnienia nauczyciela do okresów uprawniających do nagrody wlicza również inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one zaliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Są to:

REKLAMA

1) okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych lub stypendium otrzymywanego w okresie odbywania stażu lub przygotowania zawodowego dla dorosłych lub dalszej nauki w szkole ponadgimnazjalnej lub wyższej albo skierowanemu przez starostę na szkolenie (art. 79 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować zaświadczeniem powiatowego urzędu pracy o okresach zarejestrowania, pobierania zasiłku i stypendium, o wysokości tych świadczeń oraz o okresach niezdolności do pracy w poszczególnych latach kalendarzowych

2) okres pracy w gospodarstwie rolnym (ustawa z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy; Dz.U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310).

Dokumentem potwierdzającym takie zatrudnienie będzie zaświadczenie z urzędu gminy.

3) okres czynnej służby wojskowej (art. 120 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej; Dz.U. z 2012 r. poz. 461).

Nauczyciel potwierdzi powyższe zatrudnienie przedstawiając książeczkę wojskową lub zaświadczenie właściwych organów, co do okresów służby wojskowej.

4) okresy zatrudnienia za granicą u pracodawcy zagranicznego (art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku).

Takie okresy zatrudnienia dokumentowane są zgodnie z prawem danego kraju.

5) okres pracy nakładczej, w którym wykonawca uzyskiwał wynagrodzenie w wysokości co najmniej 50% najniższego wynagrodzenia w tym okresie (§10, § 32 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 r. w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą (Dz.U. z 1976 r. Nr 3, poz. 19 ze zm.).

Dokumentem potwierdzającym taki okres zatrudnienia będzie świadectwo pracy nakładczej.

6) okres, za który przysługuje odszkodowanie, w związku ze skróceniem okresu wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony z przyczyn nie dotyczących pracowników art. 361 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować świadectwem pracy.

7) okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy(art. 51 § 1 Kodeksu pracy).

Dokumentem potwierdzającym będzie w tym wypadku orzeczenie sądowe o przywróceniu do pracy.

8) okres urlopu wychowawczego (art. 1865 Kodeksu pracy).

W tym wypadku nauczyciel powinien przedstawić świadectwo pracy lub inny dokument poświadczający udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego.

9) okres pozostawania bez pracy, za który przyznano odszkodowanie (art. 51 § 2 Kodeksu pracy).

W tym wypadku konieczny jest dokument poświadczający przyznanie odszkodowania.

10) okres pobierania świadczeń z ubezpieczenia społecznego po ustaniu stosunku pracy pracownicy w ciąży i w okresie urlopu macierzyńskiego w związku z upadłością lub likwidacją pracodawcy (art. 177 § 4 Kodeksu pracy).

Okres taki nauczyciel powinien udokumentować dokumentem poświadczającym otrzymywanie przez pracownicę świadczeń z ubezpieczenia społecznego.

11) okres działalności kombatanckiej, działalności równorzędnej z działalnością kombatancką oraz okres podlegania represjom wojennym i okresu powojennego (art. 9 ustawy z 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego (Dz.U. z 2012 r. poz. 400).

Konieczny będzie w tym wypadku stosowny dokument potwierdzający działalność kombatancką lub okres podlegania represjom wojennym i okresu powojennego.

12) okres pobierania świadczenia pieniężnego przez mianowanego urzędnika państwowego, z którym rozwiązano stosunek pracy z powodu likwidacji lub reorganizacji urzędu art. 131 ust. 3 ustawy z 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 86, poz. 953 ze zm.).

Nauczyciel powinien przedstawić stosowny dokument potwierdzający pobieranie świadczenia pieniężnego w danym okresie.

13) okres urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy (art. 1741 § 2 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

14) okres urlopu szkoleniowego udzielonego pracownikowi (art. 1031 § 2 pkt 1, art. 1032 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

15) okres urlopu bezpłatnego udzielonego związkowcowi w celu pełnienia funkcji związkowej z wyboru poza zakładem pracy, pod warunkiem, że zgłosi swój powrót w ciągu 7 do od rozwiązania stosunku pracy z wyboru (art. 25 ust. 11 ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

16) okres urlopu bezpłatnego udzielonego pracownikowi młodocianemu w okresie ferii szkolnych (art. 205 § 4 Kodeksu pracy).

Potwierdzenie stanowi tu dokument poświadczający udzielenie takiego urlopu.

17) okres pobierania uposażenia przysługującego posłom lub senatorom w trakcie urlopu bezpłatnego udzielonego przez pracodawcę na czas sprawowania mandatu (art. 28 ust. 1 ustawy z 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora; Dz.U. z 2011 r. Nr 7, poz. 29 ze zm.).

Polecamy serwis: Pracownicy


Konieczny będzie tu dokument poświadczający otrzymywanie uposażenia

REKLAMA

Dyrektor placówki może zaliczyć poprzednie okresy pracy nauczyciela wyłącznie, gdy posiada odpowiednią dokumentację w aktach osobowych nauczyciela. Jeżeli nie - nauczyciel musi udokumentować te okresy 2 ust. 2 rozporządzenia w sprawie nagrody jubileuszowej). Jeżeli forma poświadczenia wynika wprost z przepisów nauczyciel nie może sobie dowolnie wybierać rodzaju zaświadczeń (chyba że przepisy dopuszczają więcej niż jedną formę zaświadczenia). Natomiast, gdy brak szczegółowej informacji o formie zaświadczenia w przepisach, może ona być różna.

To, czy nauczyciel musi sam uzyskać zaświadczenia od właściwych organów i instytucji, wynika z przepisów, np. o zaświadczenie o pracy na roli nauczyciel musi się sam ubiegać, ale zaświadczenie z urzędu pracy o uprawnieniu do zasiłku dla bezrobotnych otrzymuje automatycznie (jest to decyzja przyznająca zasiłek na pewien okres). Przepisy nie określają terminu udokumentowania prawa do nagrody nauczyciela, gdy w aktach osobowych brak jest odpowiedniej dokumentacji.

Zobacz również: Dodatkowe wynagrodzenie roczne

Uwaga!
Nagroda powinna zostać wypłacona nauczycielowi bez jakiegokolwiek wniosku.

Nagroda jubileuszowa przysługuje również nauczycielowi - emerytowi, jeżeli pozostaje w czynnym zatrudnieniu.

Przykład:
Nauczycielka przedszkola świadczyła pracę w różnych placówkach w latach 1990-1999:
1) w latach 1994-1996 na stanowisku nauczycielki w szkole podstawowej,
2) od 1997 do 1999 r. przebywała na urlopie bezpłatnym,
3) w latach 2000-2001 nadal świadczyła pracę w szkole podstawowej,
4) w 2002 r. przebywała na zasiłku dla bezrobotnych,
5) od 2003 r. do 2005 r. świadczyła pracę w placówce szkoleniowej na podstawie umowy zlecenia,
6) w latach 2006-2008 pracowała w placówce oświatowej na stanowisku administracyjnym,
7) od 2006 r. zatrudniona jest w przedszkolu niepublicznym.
Które okresy pracy należy wliczyć do okresów pracy uprawniających do nagrody jubileuszowej nauczycielki?

Do nagrody jubileuszowej zalicza się okresy zatrudnienia, czyli będzie to praca świadczona przez nauczycielkę w szkole podstawowej w latach 199490-2001, z wyłączeniem okresu urlopu bezpłatnego, oraz praca wykonywana od 2006 r. w przedszkolu. Natomiast nie można zaliczyć nauczycielce pracy wykonywanej na podstawie umowy zlecenia oraz okresu pracy trwającego równolegle (zatrudnienie w placówce oświatowej). Jako okres wliczany do uprawnień pracowniczych, w tym do nagrody jubileuszowej, będzie również zaliczony okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych przez nauczycielkę.

Podstawa prawna:

- art. 20, art. 39 ust. 4, art. 47, art. 99 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.),
- art. 79 ust. 1, art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 ze zm.),
- art. 36, art. 51, art. 1031 § 2, pkt 1, art. 1032,art. 174' § 2, art. 177 § 4, art. 1865, art. 205 § 4, art. 282 § 1 pkt 1, art. 291 § 1, art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.),
art. 359 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.),
rozporządzenie MENiS z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania (Dz.U. Nr 128, poz. 1418),
- § 1 ust. 2, § 2, § 3, § 4, § 6 ust. 1 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli (Dz.U. z 2001 r. Nr 71, poz. 737 ze zm.),
- § 2 ust. 2 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2005 r. Nr 22, poz. 181 ze zm.).

Polecamy serwis: Oświata

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Strefa czystego transportu (STC) w Krakowie od 1 stycznia 2026 r.

W głosowaniu przeprowadzonym w nocy ze środy (11.06.) na czwartek (12.06.), Rada Miasta Krakowa większością głosów zdecydowała, że SCT zacznie obowiązywać od stycznia 2026 r. i obejmie obszar do granic IV obwodnicy. Oznacza to, że nowymi przepisami objęta zostanie niemal cała powierzchnia miasta – z wyłączeniem jego obrzeży, w tym m.in. Wzgórz Krzesławickich i Swoszowic.

Konkurs MEN: Bezpłatne studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym /zgłoszenia do 10 lipca 2025/

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło konkurs na studia podyplomowe przygotowujące do wykonywania zawodu nauczyciela w kształceniu zawodowym dla obecnych i przyszłych nauczycieli. Na realizację projektów przeznaczono niemal 50 mln zł.

Patologie publicznej służby zdrowia. OZPSP: Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych firm; lekarz na kontrakcie to prywatna działalność prowadzona na szpitalnym sprzęcie

W ochronie zdrowia państwo nie istnieje; publiczny system to maszynka do zarabiania pieniędzy - powiedział w wywiadzie dla PAP Mariusz Trojanowski z Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Pieniądze ze składki zdrowotnej nie idą na leczenie, ale na zyski dla prywatnych podmiotów - podkreślił.

Wysokość opłat za krew i jej składniki w 2026 r. [PROJEKT RESORTU ZDROWIA z 3 czerwca 2025 r.]

6 czerwca 2025 r. do uzgodnień i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie określenia wysokości opłat za krew i jej składniki w 2026 r. Resort zdrowia ma czas na określenie tych opłat do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA

Tańsze leki dzięki importowi równoległemu? Konieczne są zmiany legislacyjne w obszarze importu równoległego. Apel do resortu zdrowia

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw. Stowarzyszenie reprezentujące importerów równoległych leków apeluje o uproszczenie procedur i likwidację barier administracyjnych, które dziś blokują ten segment rynku.

Ponad 500 pociągów PKP Intercity na dobę w nowym rozkładzie jazdy na lato

15 czerwca wchodzi w życie letni rozkład jazdy PKP Intercity. Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak zapowiedział, że planowanych jest ponad 500 pociągów na dobę.

Prof. Jerzy Stępień: Potrzebujemy holistycznego spojrzenia na samorząd

Po raz pierwszy w historii niepubliczna uczelnia została współorganizatorem Zjazdu Katedr i Zakładów Prawa Konstytucyjnego. Wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz akademicki, w tym roku odbywa się na Uczelni Łazarskiego. O znaczeniu tej zmiany, stanie polskiego samorządu terytorialnego oraz wyzwaniach dla prawa konstytucyjnego rozmawiamy z prof. Jerzym Stępniem – byłym prezesem Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcą reformy samorządowej i wykładowcą Uczelni Łazarskiego.

Pożar w lesie. Co robić?

Od stycznia do 28 maja w Polsce odnotowano 2491 pożarów lasów. Brak śniegu zimą i sucha wiosna zwiększyły zagrożenie pożarowe. W lasach panuje susza, dlatego strażacy i leśnicy apelują o ostrożność.

REKLAMA

Minimum 8000 zł brutto dla pracowników sądów? Związki zawodowe apelują o reformy

Brak rąk do pracy, niskie wynagrodzenia i narastający problem rotacji – pracownicy sądów alarmują, że bez systemowych reform i podwyżek polski wymiar sprawiedliwości może się załamać. Związek Zawodowy Ad Rem wskazuje, że choć podpisano porozumienie z rządem, jest to dopiero pierwszy krok do normalizacji.

5 mitów na temat "snusów"

W debacie publicznej coraz częściej słyszy się o "snusie" – produkcie, który rzekomo zyskuje popularność wśród osób uzależnionych od nikotyny. W rzeczywistości jednak termin ten jest bardzo często używany nieprawidłowo.

REKLAMA