Czas pracy nauczyciela
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Czas pracy nauczyciela uregulowany jest w art. 42 – 42c) Karty Nauczyciela (Dz.U.2006.97.674), zgodnie z którym czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach ustawowego tygodnia pracy nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia uregulowane w statucie szkoły. W stosunku do nauczycieli, ewidencji czasu pracy dokonuje się na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposób prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996.62.286). Na podstawie przepisów Karty Nauczyciela rozliczenie zajęć prowadzonych bezpośrednio przez nauczyciela odbywa się w tygodniowych okresach w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Jednocześnie należy zauważyć, iż nauczyciele podejmują się czynności związanych z odpowiednim przygotowaniem do zajęć oraz doskonaleniem zawodowym, które to czynności nie mogą zostać udokumentowane. Dodatkowo ustawa nie wprowadza definicji godziny zajęć wobec czego w zależności o charakteru realizowanych zajęć godzina pracy będzie wynosić odpowiednio 45 minut w odniesieniu do zajęć dydaktycznych oraz 60 minut w odniesieniu do zajęć opiekuńczo – wychowawczych. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia w wymiarze proporcjonalnym. Ustawa wprowadza instytucję tzw. podwyższonego pensum, które przyznaje możliwość prowadzenia zajęć w zwiększonym wymiarze w stosunku do dotychczasowego w zamian za wyższe wynagrodzenie. Z takiej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, których obowiązkowy tygodniowy wymiar pracy wynosił odpowiednio 18 i 22 godziny. Taki wymiar będzie wynosił:
REKLAMA
• od 19 do 27 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów teoretycznych w szkołach zawodowych, szkołach zawodowych specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego, pałaców młodzieży, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pozaszkolnych placówek specjalistycznych, międzyszkolnych ośrodków sportowych,
• od 23 do 26 godzin dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.
Nauczyciel, który chce podjąć się realizacji zajęć w zwiększonym wymiarze powinien złożyć stosowny wniosek do dyrektora placówki przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dyrektor nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku. Realizowanie podwyższonego pensum przez nauczyciela wiąże się z podwyższeniem odpowiednio wynagrodzenia zasadniczego w stopniu proporcjonalnym do liczby godzin wykonywanych ponad jego dotychczasowe obowiązkowe pensum. Nauczyciela zatrudniony w pełnym wymiarze godzin obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Natomiast nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.
Zobacz również: Formy zatrudnienia nauczycieli
Obniżenie tygodniowego wymiaru godzin
Na podstawie art. 42a Karty Nauczyciela organ prowadzący placówkę może określić przypadki, w jakich może obniżyć nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, warunki oraz tryb obniżenia. Istotne jest, że obniżenie wymiaru godzin dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne obniżenie wymiaru godzin nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze. Obniżenie czasu pracy nie może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia oraz zmniejszeniem innych uprawnień.
Czas pracy w porze nocnej
Nauczyciel może być zobowiązany do realizowania pracy w porze nocnej. Zajęcia wychowawcze w porze nocnej odbywają się w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych z internatami oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapewniających całodobową opiekę. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15 % godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie 1518 § 1 Kodeksu pracy.
Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata
Jednostki Oświatowe
Porady i Omówienia Zmian
Wypróbuj za darmo przez 14 dni!
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.