reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

Czas pracy nauczyciela uregulowany jest w art. 42 – 42c) Karty Nauczyciela (Dz.U.2006.97.674), zgodnie z którym czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach ustawowego tygodnia pracy nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia uregulowane w statucie szkoły. W stosunku do nauczycieli, ewidencji czasu pracy dokonuje się na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposób prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996.62.286). Na podstawie przepisów Karty Nauczyciela rozliczenie zajęć prowadzonych bezpośrednio przez nauczyciela odbywa się w tygodniowych okresach w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Jednocześnie należy zauważyć, iż nauczyciele podejmują się czynności związanych z odpowiednim przygotowaniem do zajęć oraz doskonaleniem zawodowym, które to czynności nie mogą zostać udokumentowane. Dodatkowo ustawa nie wprowadza definicji godziny zajęć wobec czego w zależności o charakteru realizowanych zajęć godzina pracy będzie wynosić odpowiednio 45 minut w odniesieniu do zajęć dydaktycznych oraz 60 minut w odniesieniu do zajęć opiekuńczo – wychowawczych. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia w wymiarze proporcjonalnym. Ustawa wprowadza instytucję tzw. podwyższonego pensum, które przyznaje możliwość prowadzenia zajęć w zwiększonym wymiarze w stosunku do dotychczasowego w zamian za wyższe wynagrodzenie. Z takiej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, których obowiązkowy tygodniowy wymiar pracy wynosił odpowiednio 18 i 22 godziny. Taki wymiar będzie wynosił:

• od 19 do 27 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów teoretycznych w szkołach zawodowych, szkołach zawodowych specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego, pałaców młodzieży, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pozaszkolnych placówek specjalistycznych, międzyszkolnych ośrodków sportowych,

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama