REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czas pracy nauczyciela

Monika Pązik
Czas pracy nauczyciela / fot. ShutterStock
Czas pracy nauczyciela / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze realizują swoje zadania w wymiarze proporcjonalnym do wykonywanych zajęć. W zależności od rodzaju zajmowanego stanowiska oraz placówki czas pracy nauczyciela ustalany jest w innym wymiarze.

REKLAMA

Czas pracy nauczyciela uregulowany jest w art. 42 – 42c) Karty Nauczyciela (Dz.U.2006.97.674), zgodnie z którym czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. W ramach ustawowego tygodnia pracy nauczyciel realizuje zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze oraz inne zajęcia uregulowane w statucie szkoły. W stosunku do nauczycieli, ewidencji czasu pracy dokonuje się na podstawie § 8 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej dotyczącego zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposób prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U.1996.62.286). Na podstawie przepisów Karty Nauczyciela rozliczenie zajęć prowadzonych bezpośrednio przez nauczyciela odbywa się w tygodniowych okresach w dziennikach lekcyjnych lub dziennikach zajęć. Jednocześnie należy zauważyć, iż nauczyciele podejmują się czynności związanych z odpowiednim przygotowaniem do zajęć oraz doskonaleniem zawodowym, które to czynności nie mogą zostać udokumentowane. Dodatkowo ustawa nie wprowadza definicji godziny zajęć wobec czego w zależności o charakteru realizowanych zajęć godzina pracy będzie wynosić odpowiednio 45 minut w odniesieniu do zajęć dydaktycznych oraz 60 minut w odniesieniu do zajęć opiekuńczo – wychowawczych. Nauczyciele zatrudnieni w niepełnym wymiarze zajęć realizują zajęcia w wymiarze proporcjonalnym. Ustawa wprowadza instytucję tzw. podwyższonego pensum, które przyznaje możliwość prowadzenia zajęć w zwiększonym wymiarze w stosunku do dotychczasowego w zamian za wyższe wynagrodzenie. Z takiej możliwości mogą skorzystać nauczyciele, których obowiązkowy tygodniowy wymiar pracy wynosił odpowiednio 18 i 22 godziny. Taki wymiar będzie wynosił:

REKLAMA

• od 19 do 27 godzin dla nauczycieli przedszkoli specjalnych, szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych, liceów ogólnokształcących, liceów profilowanych i liceów uzupełniających, przedmiotów teoretycznych w szkołach zawodowych, szkołach zawodowych specjalnych i szkolenia rzemieślniczego w schroniskach dla nieletnich oraz zakładach poprawczych, przedmiotów artystycznych i ogólnokształcących w szkołach artystycznych i innych placówkach kształcenia artystycznego, pałaców młodzieży, młodzieżowych domów kultury, ognisk pracy pozaszkolnej, pozaszkolnych placówek specjalistycznych, międzyszkolnych ośrodków sportowych,

• od 23 do 26 godzin dla nauczycieli praktycznej nauki zawodu.

Nauczyciel, który chce podjąć się realizacji zajęć w zwiększonym wymiarze powinien złożyć stosowny wniosek do dyrektora placówki przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dyrektor nie ma obowiązku uwzględnienia wniosku. Realizowanie podwyższonego pensum przez nauczyciela wiąże się z podwyższeniem odpowiednio wynagrodzenia zasadniczego w stopniu proporcjonalnym do liczby godzin wykonywanych ponad jego dotychczasowe obowiązkowe pensum. Nauczyciela zatrudniony w pełnym wymiarze godzin obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Natomiast nauczycielom dokształcającym się, wykonującym inne ważne społecznie zadania lub - jeżeli to wynika z organizacji pracy w szkole - dyrektor szkoły może ustalić czterodniowy tydzień pracy.

Zobacz również: Formy zatrudnienia nauczycieli

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obniżenie tygodniowego wymiaru godzin

Na podstawie art. 42a Karty Nauczyciela organ prowadzący placówkę może określić przypadki, w jakich może obniżyć nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin, warunki oraz tryb obniżenia. Istotne jest, że obniżenie wymiaru godzin dotyczy tylko nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania lub umowy o pracę. Nie jest dopuszczalne obniżenie wymiaru godzin nauczycielowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze. Obniżenie czasu pracy nie może wiązać się z obniżeniem wynagrodzenia oraz zmniejszeniem innych uprawnień.

Czas pracy w porze nocnej

Nauczyciel może być zobowiązany do realizowania pracy w porze nocnej. Zajęcia wychowawcze w porze nocnej odbywają się w zakładach poprawczych, schroniskach dla nieletnich, rodzinnych ośrodkach diagnostyczno-konsultacyjnych z internatami oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych zapewniających całodobową opiekę. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej nauczycielowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości 15 % godzinowej stawki wynagrodzenia zasadniczego, jednakże nie niższej niż ustalona na podstawie 1518 § 1 Kodeksu pracy.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Jednostki Oświatowe
Porady i Omówienia Zmian
Wypróbuj za darmo przez 14 dni!

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Sektor publiczny
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  100 tys. osób na "Marszu Miliona Serc" - policja potwierdza informacje PAP

  "Marsz Miliona Serc" odbył się w Warszawie 1 października 2023 r. Frekwencja tego Marszu z godz. 12, to ok. 60 tys. na rondzie Dmowskiego i ok. 40 tys. na trasie przemarszu - informuje w poniedziałek 2 października stołeczna policja. Tym samym policja potwierdziła nieoficjalne informacje PAP, kwestionowane przez KO w tej sprawie.

  Uczniowie będą ćwiczyć na symulatorach strzeleckich. "Broń jak prawdziwa"

  Symulatory ćwiczeń strzeleckich trafią do dwóch szkół ponadpodstawowych. Na czym będzie polegało strzelanie? Ile szkołę będzie kosztował symulator? 

  Nobel z medycyny 2023 za odkrycia, które dały szczepionkę na covid

  Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali w 2023 roku Katalin Karikó i Drew Weissman "za odkrycia dotyczące modyfikacji zasad nukleozydowych, które umożliwiły opracowanie skutecznych szczepionek mRNA przeciwko COVID -19". Nagrodą Nobla, wynoszącą 11 mln koron szwedzkich (ok. 4,41 mln zł), laureaci podzielą się po połowie.

  Wzór wniosku o bon 2500 zł na laptop dla nauczyciela. Podaj email i numer telefonu. Przyjdą na nie kody [10 października 2023 r.]

  Nauczyciele muszą złożyć wniosek o przyznanie bonu 2500 zł. W artykule wzór wniosku. Można go składać w okresie od 10-13 października w zależności od grupy uprawnionych. Jest krótki okres składania wniosków - przez 30 dni.

  REKLAMA

  Nowe standardy kształcenia lekarzy i lekarzy dentystów. Co się zmieni w 2024/2025? [Rozporządzenie]

  Minister Edukacji i Nauki, w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w części dotyczącej zawodu lekarza i lekarza dentysty. 

  Starsze małżeństwo zaufało nawigacji, ugrzęźli w błocie w środku lasu

  Nawigacja samochodowa w tym przypadku nie okazała się pomocna. Starsze małżeństwo wracające z sanatorium zostało pokierowane przez GPS do lasu, gdzie ich samochód ugrzązł w błocie. Na pomoc przybyli policjanci z Lubaczowa. 

  Pieszy przegrywa z samochodem. Jak poprawić infrastrukturę dla pieszych?

  Pieszy na drodze. Chociaż każdy z nas jest pieszym, to jednak priorytet na drodze mają potrzeby kierowców. Z czym na co dzień mierzy się piechur. Jak można poprawić przestrzeń spacerową? 

  Rok akademicki 2023/24 - jaki będzie, co się zmienia, dla kogo stypendia?

  W dniu 2 października 2023 r. większość szkół wyższych w Polsce rozpoczyna nowy rok akademicki 2023/24. W tym roku ponad 1,2 mln studentów będzie uczyć się na ponad 350 uczelniach. MEiN planuje m.in. zasilić dodatkowymi środkami subwencję dla uczelni, rozwijać Branżowe Centra Umiejętności i dążyć do umiędzynarodowienia polskiej nauki.

  REKLAMA

  Od 10 X 2023 r. składasz wniosek o bon 2500 zł na laptop. Tylko dla nauczycieli z klas IV-VIII. Cztery terminy. Tylko 30 dni na złożenie wniosku

  Minister Cyfryzacji wyznaczy w tym tygodniu 10-13 października 2023 r. jako początkowe daty składania wniosków o bon 2500 zł dla nauczycieli.

  P.Czarnek: PO zaciągnęła kredyt w niemieckim banku na przegraną kampanię wyborczą

  Platforma Obywatelska zaciąga dług na przegraną kampanię wyborczą w niemieckim banku; to tak jakby powiedzieć oczywistość. Nie jest to dla nas żadnym zaskoczeniem – powiedział 29 września 2023 r. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

  REKLAMA