reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Sektor publiczny > Zadania > Oświata > Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjne 2014

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800), które regulują warunki nabywania i utraty prawa do świadczeń kompensacyjnych, sposobów ich przyznawania oraz wysokości wypłat i finansowania. Art. 2 pkt. 1 ustawy określa podmioty uprawnione do nabycia tego rodzaju świadczeń, którymi są nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach określonych w ustawie o systemie oświaty (w tym np. w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych). Oznacza to, że świadczenie przysługuje tylko w/w nauczycielom, którzy pozostawali w stosunku pracy w danych placówkach przed zgłoszeniem wniosku o przyznanie świadczenia. Wobec czego nauczyciel, którego stosunek pracy ustał, a przed złożeniem wniosku podjął się innego zatrudnienia bądź rozpoczął działalność nie jest uprawniony do uzyskania świadczenia kompensacyjnego.

Zobacz również: Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Warunki uzyskania świadczenia kompensacyjnego

Świadczenia kompensacyjne stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury na podstawie przepisów ustawy emerytalnej przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia tablic średniego trwania życia. Są one finansowane z budżetu państwa.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełnili określone ustawowo warunki, w tym:

• osiągnęli wymagany wiek,

• posiadają okres składkowy i nieskładkowy (na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS) wynoszący 30 lat, w tym okres 20 lat wykonywania pracy w wymienionych placówkach w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, który powinien zostać osiągnięty najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy,

• rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy.

Należy zaznaczyć, że świadczenie przysługuje zarówno nauczycielom, którzy rozwiązali stosunek pracy na swój wniosek, jak również tych, których stosunek pracy wygasł z powodu przeniesienia w stan nieczynny oraz odmowy podjęcia pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje także nauczycielowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w razie:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Artykuł sponsorowany

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Compliance 2021

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama