REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia kompensacyjne 2014

Monika Pązik
Świadczenia kompensacyjne 2014. / fot. ShutterStock
Świadczenia kompensacyjne 2014. / fot. ShutterStock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Świadczenia kompensacyjnie przysługują nauczycielom zatrudnionym w ustawowo określonych placówkach. Warunkiem nabycie tego świadczenia jest posiadanie odpowiedniego okresu pracy nauczycielskiej oraz okresów składkowych i nieskładkowych. Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn.

Od 1 lipca 2009 r. obowiązują przepisy ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. Nr 97, poz. 800), które regulują warunki nabywania i utraty prawa do świadczeń kompensacyjnych, sposobów ich przyznawania oraz wysokości wypłat i finansowania. Art. 2 pkt. 1 ustawy określa podmioty uprawnione do nabycia tego rodzaju świadczeń, którymi są nauczyciele, wychowawcy oraz inni pracownicy pedagogiczni zatrudnieni w publicznych i niepublicznych przedszkolach, szkołach publicznych i niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych oraz w publicznych i niepublicznych placówkach kształcenia ustawicznego i placówkach określonych w ustawie o systemie oświaty (w tym np. w młodzieżowych ośrodkach wychowawczych). Oznacza to, że świadczenie przysługuje tylko w/w nauczycielom, którzy pozostawali w stosunku pracy w danych placówkach przed zgłoszeniem wniosku o przyznanie świadczenia. Wobec czego nauczyciel, którego stosunek pracy ustał, a przed złożeniem wniosku podjął się innego zatrudnienia bądź rozpoczął działalność nie jest uprawniony do uzyskania świadczenia kompensacyjnego.

REKLAMA

Zobacz również: Zasady przyznawania i wypłaty nauczycielom świadczeń kompensacyjnych

Warunki uzyskania świadczenia kompensacyjnego

Świadczenia kompensacyjne stanowi równowartość kwoty będącej wynikiem podzielenia podstawy obliczenia emerytury na podstawie przepisów ustawy emerytalnej przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku 60 lat, ustalone według obowiązujących w dniu zgłoszenia wniosku o przyznanie świadczenia tablic średniego trwania życia. Są one finansowane z budżetu państwa.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełnili określone ustawowo warunki, w tym:

• osiągnęli wymagany wiek,

• posiadają okres składkowy i nieskładkowy (na podstawie przepisów ustawy o emeryturach i rentach z FUS) wynoszący 30 lat, w tym okres 20 lat wykonywania pracy w wymienionych placówkach w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć, który powinien zostać osiągnięty najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• rozwiązali na swój wniosek stosunek pracy.

Należy zaznaczyć, że świadczenie przysługuje zarówno nauczycielom, którzy rozwiązali stosunek pracy na swój wniosek, jak również tych, których stosunek pracy wygasł z powodu przeniesienia w stan nieczynny oraz odmowy podjęcia pracy przez nauczyciela pozostającego w stanie nieczynnym. Prawo do świadczenia kompensacyjnego przysługuje także nauczycielowi, którego stosunek pracy został rozwiązany w razie:

-całkowitej likwidacji szkoły,

-częściowej likwidacji szkoły albo zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmian planu nauczania, które uniemożliwiają dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.

Do 31 grudnia 2014 r. wiek uprawniający do uzyskania świadczenia kompensacyjnego jest jednakowy dla kobiet i mężczyzn i wynosi co najmniej 55 lat. Określony wiek dotyczy nauczycieli, którzy ukończyli 55 lat przed 1 stycznia 2009 r. bądź ukończą wymagany wiek do 31 grudnia 2014 r. Nauczyciel ma prawo do uzyskania świadczenia, jeżeli ukończył:

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 56 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2015-2016,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 57 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2017-2018,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 58 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2019-2020,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 59 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2021-2022,

• co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2023-2024,

• co najmniej 56 lat dla kobiet i co najmniej 61 lat dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2025-2026,

• co najmniej 57 lat dla kobiet i co najmniej 62 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2027-2028,

• co najmniej 58 lat dla kobiet i co najmniej 63 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2029-2030,

• co najmniej 59 lat dla kobiet i co najmniej 64 lata dla mężczyzn - w przypadku osiągnięcia tego wieku w latach 2031-2032.

Okres składkowy i nieskładkowy oraz ustalanie stażu pracy

Okresy składkowe to okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne oraz okresy, w których nie było obowiązku ich opłacania. Natomiast okresy nieskładkowe to czas braku aktywności zawodowej, za który nie były opłacane składki na ubezpieczenia społeczne. W odniesieniu do nauczycieli, którzy ubiegają się o przyznanie świadczenia kompensacyjnego wymagany jest 30 – letni staż składkowy i nieskładkowy. Warunkiem nabycia prawa do świadczenia jest również posiadanie co najmniej 20 – letniego okresu pracy nauczycielskiej wykonywanej w określonych placówkach w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć. Nie wlicza się okresów niewykonywania pracy, za które nauczyciel otrzymywał wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego jak również okresu urlopu wychowawczego, bezpłatnego oraz służby wojskowej.

Zadaj pytanie na forum: Samorząd - Oświata

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kalendarz szczepień dorosłych [TABELA]

Kalendarz szczepień dorosłych. Kiedy i na co warto się zaszczepić? Które szczepionki są szczególnie zalecane dla seniorów? Ile dawek poszczególnych szczepionek? Polskie Towarzyszko Medycyny rodzinnej we współpracy z Fundacją MY PACJENCI opracowało kalendarz szczepień dla dorosłych.

Branża pirotechniczna chce wzmocnić potencjał obronny kraju

W odpowiedzi na zapowiadane przez rząd plany dotyczące szeroko zakrojonych szkoleń wojskowych, przedstawiciele branży pirotechnicznej, w liście wysłanym do ministrów obrony oraz spraw wewnętrznych i administracji, podkreślają swoje unikalne kompetencje i zasoby. Chodzi o wzmocnienie bezpieczeństwa państwa oraz efektywną współpracę ze strukturami obronnymi.

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi o zmiany w zakresie rejestru umów

Od 1 stycznia 2026 r. nowy obowiązek jednostek sektora finansów publicznych. Chodzi m.in. o zmiany w zakresie rejestru umów. Projekt nowelizacji trafił do opiniowania. Projektodawcą jest Ministerstwo Finansów.

8400 zł brutto dla pracowników pomocy społecznej? 3-miesięczny urlop? Związkowcy przedstawili propozycje

Ile zarabia pracownik pomocy społecznej? A ile powinien zarabiać? Związkowa Alternatywa domaga się radykalnej poprawy warunków pracy i wynagrodzeń zatrudnionych w tym sektorze. Związek oczekuje skokowego wzrostu płac, dotrzymania przez rząd złożonych wcześniej obietnic, a także zapewnienia urlopu regeneracyjnego i warunków do rozwoju zawodowego dla wszystkich zatrudnionych w sektorze pomocy społecznej.

REKLAMA

Gminy mają problemy finansowe, bo słabo ściągają zaległe czynsze, podatki, kary i tym podobne zobowiązania

Podatki, czynsze za mieszkania komunalne, wodę, wywóz śmieci, alimenty i mandaty – takich opłat nie regulują konsumenci oraz firmy wobec gmin. Nazbierało się tego już ponad 17,5 miliarda złotych. Jednocześnie gminy narzekają na brak pieniędzy na remonty, budowę mieszkań i inne ważne przedsięwzięcia.

36 lat w oczekiwaniu na diagnozę. Pacjenci z chorobami rzadkimi wciąż czekają na zmiany

W Polsce ponad 3 miliony osób zmaga się z chorobami rzadkimi, a system opieki zdrowotnej wciąż nie jest odpowiednio przystosowany do ich potrzeb. Czas oczekiwania na diagnozę często rozciąga się na lata, co prowadzi do pogorszenia zdrowia pacjentów i stanowi ogromne obciążenie dla ich rodzin. Oto historie pacjentów, którzy latami czekali na diagnozę.

4666 zł dla każdego sołtysa? Wybory organizowane przez PKW?

Czy sołtysi otrzymają wynagrodzenia na poziomie ustawowej płacy minimalnej? Czy wybory na sołtysa będą organizowane przez Państwową Komisję Wyborczą, a kandydaci organizować będą kampanie w swoich wsiach? Profesjonalizacje działań najmniejszych jednostek administracyjnych zaproponował jeden z kandydatów na Prezydenta PR.

Status ochrony wilka. Komisja Europejska proponuje zmiany

7 marca 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące załączników do konwencji berneńskiej. Chodzi o zmianę statusu ochrony wilka. Komisja UE proponuje dostosowanie statusu ochrony wilka w prawodawstwie UE do konwencji berneńskiej.

REKLAMA

Poradnik kryzysowy. Pierwsze 72 h każde gospodarstwo powinno przetrwać o własnych siłach

Do końca roku do obywateli ma trafić tzw. poradnik kryzysowy. Robert Klonowski z MSWiA przekazał PAP: - Przez trzy dni wszyscy obywatele, każde gospodarstwo domowe, powinno przetrwać o własnych siłach.

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych – alternatywa dla drogi sądowej

Zgodnie z obowiązującą ustawą z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw od 1 lipca 2024 r. doszło do zniesienia wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W ramach pozasądowego trybu kompensaty szkód medycznych zastąpił je Rzecznik Praw Pacjenta będący dysponentem Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych.

REKLAMA